n.ezn.amy Online n.ezn.amy komentáře u knih

Proces Proces Franz Kafka

Bankovního prokuristu Josefa K. unesou dva neznámí muži a oznámí mu, že byl obviněn a je proti němu vedený soudní proces. Josef ví, že je nevinný, ale postupně pod psychickým tlakem začne o sobě pochybovat a i si začne připouštět, že by vše mohlo být jinak. Skvělý psychologický román, jak lze člověka zlomit soustavným psychickým nátlakem. Ten pocit zmaru a beznaděje byl hodně silný. Nejhorší je, že sice tento román je fikce, ale nutno si připustit, že takhle lze vykonstruovat proces proti člověku i v dnešní době a též ho naprosto zničit

10.02.2021 5 z 5

Knížka Ferdy Mravence Knížka Ferdy Mravence Ondřej Sekora

Příběhy Ferdy mravence s jeho nezbytným šátkem a nerozlučným kamarádem broukem Pytlíkem. Ferda mravenec je šikovný a jeho heslem je Práce všeho druhu. Krásné příběhy, kdy si např. ochočí zeleného koníka nebo díky nešťastnému zamilování musí utéct z mraveniště do světa, neboť mu hrozil velký výprask. Další z českých nestárnoucích klasických dětských knih.

07.02.2021 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Nadaci od Isaaca Asimova osobně považuji za kultovní dílo v oblasti sci-fi. Galaktická Říše spěje k rozkladu a geniální matematik vymyslí plán, aby definitivně nedošlo k rozpadu celé civilizace a aby na troskách Říše postavil Říši novou. Skvěle napsaná kniha, která je začátkem fantastické série boje o zachování kultury lidské civilizace před jejím definitivním zánikem.

26.08.2020 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Výborná duchařská povídka z pera Oscara Wildea, kdy na zámek Canterville přijede americký vyslanec se svou rodinou. Otis je realistický člověk, který nevěří na duchy a proto nevěří svým třem dětem, kteří ducha sira Simona de Canterville vidí. Je možné, aby jeho dcera Virginie byla vyvolenou a mohla zlomit dávné prokletí sira Simona? Příběh mě moc bavil, neboť měl správně ponurou atmosféru dávného prokletí, ale byl psán humornou formou, kdy se manželka vyslance snaží vyčistit krvavou skvrnu, která je v knihovně několik set let tím správným a jedinečným čističem na skvrny. Na deštivý večer je tato kniha ta pravá.

21.08.2020 5 z 5

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Další z příběhů věhlasné slečně Marplové, která opět řeší záhadnou vraždu, ve které není jasno zda jde o pomstu či o peníze. Moc se mi na tomto příběhu líbilo, že když už jsem byl přesvědčen o tom, kdo je vrah tak ten dotyčný zemřel. U Agathy Christie nikdy až do konce netuším kdo je vrah, skvělá kniha

09.07.2020 5 z 5

Mám moc rád knihy, které jsou psány s humorem a velkou nadsázkou. Netváří se jako pravdivé a člověk si u nich odpočine. A to si myslím, že je právě tato kniha, kdy hlavní hrdina po útěku z domova důchodců se dostává do prekérních situací, které se vždy nějak vyřeší a hlavně vzpomíná na svůj život, kde co prožil a s jakými osobnostmi se setkal. Za mě vynikající oddychovka

29.05.2020 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

co napsat ke klasice, ke které už bylo vše napsáno? Snad je to, že pro mě je to legenda mezi fantasy, jedna z nejlepších co byla napsána. Nádherně popsaný svět Středozemě, hobitů, elfů, lidí, skřetů, čarodějů .... Napínavé a pro mě i milé putování hobitů, jejich dobrodružství .... Jediné co bych možná vytknul Tolkienovi, tak mi přišlo, že podle mého nedokázal lépe popsat souboje, ale záleží na tom? Proč detailem kritizovat nádherný příběh? Za mě naprosto fantastická a úžasná kniha

05.02.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

ač obecně moc nemusím detektivky a už vůbec ne severské detektivky, tak tahle kniha je naprosto strhující a fantastická. Novinář Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová jsou pro mě naprosto nesourodá dvojice, která se ovšem skvěle doplňuje. Lisbeth je jako neřízená střela a to mě moc baví

01.01.2019 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Z téhle knihy mám velmi rozporuplné pocity. Kniha naprosto výborně napsaná akorát hodně drsná a smutná, když si člověk hlavně uvědomí, že to byla krutá a pravdivá realita. Násilný odsun německých žen, dětí a starců, kteří z větší části nic neměli společného s nacismem. Nikdy nelze vzít kolektivní vinu ani v tom případě co se dělo za druhé světové války. Nelze se k lidem chovat takto brutálně a systematicky ničit jejich lidství. Smekám před autorkou, že se nebála otevřít pandořinu skříňku českého národa, kdy natvrdo ukázala, že lidé tohoto národa nejsou vždy jen utlačovaní a pokorní, ale že se dokáží chovat mstivým a odporným způsobem. Ač je mi z knihy hodně smutno, považuji jí za naprosto skvělou

29.11.2018 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Artur Conan Doyle dovedl neuvěřitelně vylíčit atmosféru tehdejšího Londýna a tíživou a ponurou atmosféru anglického venkova. Sherlock Holmes a jeho přítel doktor Watson jsou úžasně se doplňující dvojice a naprosté legendy mezi detektivy

20.05.2018 5 z 5

Tanec s draky 1 Tanec s draky 1 George R. R. Martin

Další fantastické pokračování této rozsáhlé ságy. Daenerys vládne městu v poušti a její draci nabírají na síle a stávají se čím dál tím více osobnostmi a tudíž těžko zvladatelní. O královně jdou zkazky po celé říši a několik mužů, včetně Tyriona, se rozhodnou jí najít. Já si tyhle knihy prostě zamiloval, děj je strhující, kniha má spád a nebude se nudit, neboť Martin má pro vás neustále nějaké zvraty a překvapení a pokud jste přesvědčeni o následném ději, tak vás rychle vyvede z omylu.

28.04.2024 5 z 5

Roboti a impérium Roboti a impérium Isaac Asimov

Dvěstě let po smrti detektiva Elijáše Baleyho opět svět stojí za rozcestí, kdy hrozí riziko zničení. Roboti Daneel a Giskard se snaží toto nebezpečí eliminovat hlavně tím, že na lidstvo by aplikovali První zákon robotiky. Skvělé zakončení této úžasné série, kdy opět v této knize nehledejte nějakou monstrózní akci, ale spíše sofistikované debaty o zákonech robotiky a chování lidstva. Asimov je prostě legenda sci-fi

18.02.2024 5 z 5

Jestli vůbec někdy Jestli vůbec někdy * antologie

Osm krátkých, o to silnějších a literárně skvělých povídek od našich nynějších slavných spisovatelek a spisovatelů, které se zabývají lidskými životy v době vlády jedné strany. Velice mě potěšila povídka od Michaely Tučkové, která se v ní vrátila do Bílé Vody či Michaely Klevisové, která popisuje dilema rodiny, která se poprvé ocitla na Západě zda emigrovat a opustit vše a všechny, kteří zůstali doma v Československu. Všechny povídky se mi moc líbily ač z většiny vyzařuje smutek, deprese a nelehký život hlavních hrdinů. Emočně nejsilnější bych uvedl ale dvě povídky a to Magdička a Kulka pro kluka.

07.02.2024 5 z 5

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

Pokračování v pátrání Trevizeho a Pelorata po existenci Země, kdy kdosi odstranil veškeré záznamy a důkazy o její existenci. Příběh je taková road movie po planetách, stupňované napětí, skvělé dialogy a hlavně vygradovaný závěr. Celou sérii Nadaci mám moc rád a tato kniha to důstojně zakončila.

23.01.2024 5 z 5

Žaluji - 1. svazek: Pankrácká kalvárie Žaluji - 1. svazek: Pankrácká kalvárie Vladimír Thiele

Tuhle knihu jsem četl více jak před dvaceti lety. Kniha sestavená jen z dopisů a motáků těch, kteří za protektorátu byli uvězněni na Pankráci, kdy čekali na konečný rozsudek. Slova plná naděje, smutku i víry. Obrovsky depresivní čtení, kdy si člověk nedovede představit, co uvěznění museli prožívat, když slyšeli popravy spoluvězňů a nevěděli, kdy i pro ně jsi přijdou, aby došli na konec své cesty.

16.01.2024 5 z 5

Velká encyklopedie her 2: Hry v klubovně Velká encyklopedie her 2: Hry v klubovně Miloš Zapletal

Kniha se mi dostala do rukou začátkem devadesátých let a je ideální pro hry v místnosti. Jak karetní tak ostatní hry jasně a srozumitelně vysvětlené. Hry jsou určené jak pro dva tak více hráčů. Ideální pro kolektiv, ve kterém se hlavně mladší hodně zabaví.

11.12.2023 5 z 5

Kniha Mormon Kniha Mormon neznámý - neuveden

Zhruba v r.1996 mě na Můstku zastavil mormon a po krátkém rozhovoru mi dal tuto jejich knihu s tím, abych po případném přečtení navštívil jejich modlitebnu. Klasické biblické příběhy např. o tom jak Bůh dovedl Izraelity do Ameriky, různá proroctví a podobně. Jejich náboženství a "moudrostem" z této knihy jsem neporozuměl a asi nejsem ta pravá cílová skupina, takže i návštěvu modlitebny jsem vynechal. Ale třeba pro nějakého zapáleného věřícího by tato kniha byla ta pravá, kdo ví.

05.10.2023 1 z 5

Zdivočelá voda Zdivočelá voda Eliška Horelová

První díl trilogie, kdy hlavní hrdina Tomáš a jeho sestra těsně před první světovou válkou v pohraniční zažívají změnu poměrů a názorů u sousedů němců, kteří se do té doby k čechům chovali jako rovný k rovným. Ale dějiny osudu se mění a místní němci vstupují k henleinovcům a začínají útoky na české občany. Je třeba Sudety vrátit k Vaterlandu. Je to sice kniha pro mládež, ale dobře se čte i dospělým.

11.09.2023 5 z 5

Věčný luňák Věčný luňák David Gemmell

Druhý díl ze série Dravčí královny. Sigarni skrz bránu přichází v jiném čase pod Vysokou Druin, kde nalézá rozhádané a nesjednocené klany horalů. Jediná naděje na leží na bedrech Caswallona, bojovníka, který musí sjednotit všechny klany, aby se dokázali postavit silné armádě Aeniřanů. Opět klasický Gemmell, malá armáda se postaví větší síle, aby bojovali za svou svobodu. Gemmell vždy dokázal vytvořit nádherný příběh, který se čte jedním dechem, kdy dobro a zlo je jasně definováno.

20.06.2023 5 z 5

Dejte napít Babinskému Dejte napít Babinskému Miloslav Švandrlík

Každý národ má svého slavného loupežníka a jedním z nich byl Václav Babinský, vlastním jménem Václav z Pokratic, který loupil na Litoměřicku, východních Čechách, Moravě, Rakousku i Polsku. K jeho cti nutno říci, že dodržoval určité morální zásady, nikoho nezamordovat a neokrádat české vlastence. Autor, humorem a formou sobě vlastním, napsal příběh života tohoto legendárního loupežníka a jeho bandy, o kterém byly za jeho života napsány i písně, které se ovšem toliko nezakládaly na pravdě.

07.02.2023 5 z 5