n.ezn.amy Online n.ezn.amy komentáře u knih

Sonáta pro rezavou harfu Sonáta pro rezavou harfu Kamil Princ

Nejsem veliký příznivec poezie, ale tahle sbírka básní mě naprosto dostala. Nádherné dekadentní, smutné až depresivní básně, ze kterých ale občas vysvitne určitá naděje. Alkohol, smrt, vraždy, zoufalství, deprese na vás dýchnou z těchto básní a způsobí vám mrazení až do morku kostí.

Lihová vílo, rci, v který směr mám se dát,
bych našel zdravý jed, chaos, v němž vládne řád,
sladkou sůl, bílou tmu, mrzuté šašky?
- Najdeš to v absinthu! Tam na dně flašky

Moc se mi líbila tato báseň L´heure verte, ale hlavně báseň Havran, která je tak krásně temná a celého vás zahalí černotou a bledou září měsíce. Ale i ostatní básně jsou velice působivé a za nočních večerů, kdy je slyšet déšť a silný vítr, mají skutečně silnou moc.

12.08.2024 5 z 5

Asterix a kotlík Asterix a kotlík René Goscinny

Do galské osady přijde náčelník Nemoralix s kotlíkem plným sestercií a Asterix je pověřen mu je pohlídat. Ovšem druhý den je kotlík prázdný a Asterix z obce vypovězen pro ztrátu důvěry, kterou musí získat tím, že kotlík naplní zpátky sesterciemi. Není jednoduché vydělat peníze, když jste nikdy nepracovali a nevíte jak k nim přijít. Každá epizoda Asterixe mě moc baví, humor, narážky, parodie a nejinak je i tato.

Hej! Bratři se přece nebudou bít navzájem
... zvlášť, když někteří bratři jsou silnější!

30.07.2024 5 z 5

Povídky z kutlochu Povídky z kutlochu Záviš (p)

Další povídková knížka knížete pornofolku Mistra Záviše. Naprosto originální a neotřelé povídky, které podle mě nemusí sednout každému. Hlavně tomu, kdo nezná Mistrovu tvorbu anebo je puritán. Ovšem jeho fanoušci a lidé mající smysl pro humor a nadsázku tyto povídky dozajista ocení. Záviš je prostě svůj jak v textech svých písních, básních, tak i v těchto povídkách. Jeho hudba mě baví nepoměrně více, ovšem i tyto jeho povídky mě pobavily. Tato kniha mi nějak nepochopitelně unikla a proto tímto děkuji Janizoun, že díky ní jsem si jí pořídil a přečetl.

Proč mají v Africe málo vody
"V Africe mají málo vody", hlásí jeden blbec blbci ještě většímu.
"A proč?"
"Je tam sucho.
"Aha!"

28.07.2024 4 z 5

Asterix a zlatý srp Asterix a zlatý srp René Goscinny

Panoramix zlomí zlatý srp a protože na setkání druidů bez něj jít nemůže, požádá Asterixe s Obelixem, aby mu od bratrance Obelixe, mistra Amerixe z Lutécie donesli nový. Cesta přes les je nebezpečná, plná loupežníků a vlků, ovšem největší nebezpečí číhá v Lutécii. Další ze skvělých příběhů těchto hrdinů, opět vtipný příběh a tentokrát i částečně detektivní.

11.06.2024 5 z 5

Svoboda v oblacích - Osudy českého letce RAF Václava Bozděcha a jeho vlčáka Antise Svoboda v oblacích - Osudy českého letce RAF Václava Bozděcha a jeho vlčáka Antise Hamish Ross

(SPOILER) Václav Bozděch, stejně jako mnoho dalších našich letců, odešel před začátkem druhé světové války do Francie, kde vstoupil do cizinecké legie. Ve Francii zachránil na statku štěně německého ovčáka, kterého pojmenoval Antis. Propašoval ho do Velké Británie a nastoupil do služeb Královského letectva, konkrétně k 311. bombardovací peruti. Když při jednom operačním letu posádka zjistila, že Antis se k nim před letem proplížil a celou cestu letí s nimi, tak od té doby létal jako živý talisman pro štěstí. Jejich další život byl navždy propojen a s Antisem se vrátil do Československa. Jenže jako na bývalého příslušníka RAF se po nástupu komunistů začalo pohlížet jako na vlastizrádce. Takže když po r.1948 musel Václav Bozděch nucen uprchnout, Antis proto musel prchnout s ním. Skvělá kniha, která se zabývá nejen životem Václava Bozděcha a jeho psa, ale i okolnostmi druhé světové války, smrtí Jana Masaryka či politickou situací po r.1948 a též perzekuce bývalých letců RAF v Československu.

Co se však stalo s prokurátory, soudci a žalářníky? Pamela, manželka režimem pranýřovaného a dvanáct let vězněného Vlastimila Chrásta Bozděchova někdejšího velitele na ministerstvu národní obrany, k tomu říká: Za tyhle věci, za věznění lidí, kteří za války sloužili na Západě, nebyl nikdy nikdo hnán k odpovědnosti - nikdo .

07.04.2024 5 z 5

Předehra k Nadaci Předehra k Nadaci Isaac Asimov

Na planetu Trantor přilétá mladý matematik Hari Seldon, aby na zdejší konferenci uvedl přednášku teorii psychohistorie, která umožňuje předvídat a řídit další vývoj lidstva. A tato přednáška změní vše, neboť tato teorie je předehra ke zrození Nadace. Já prostě sérii Nadaci mám moc rád, tudíž moje hodnocení je jednoznačné. Asimov se vrací na úplný začátek, kde vznikla myšlenka Nadace. Skvělý sci-fi román, který se sice lehce čte a neztrácí nic na napětí.

21.02.2024 5 z 5

Stopa krve Stopa krve Adrian Doyle (p)

Lilith dál pátrá po Landruovi, který je ovšem obklopen svými věrnými upírskými otroky a není jednoduché jej dopadnout. Po minulém zklamání z předchozího dílu nechápu proč, ale vrátil jsem se k této sérii. Zbytečná ztráta času, zmatený děj, který přeskakuje mezi množstvím jiných osob v knize, hodně vražd a zabíjení, ovšem popsané dost jednoduchým způsobem. Pokračování této série je pro mě velké zklamání

06.02.2024 1 z 5

Zlaté Hory Zlaté Hory Jaroslav Rudiš

Závěrečný díl, kdy Alois Nebel se odstěhuje do opuštěného domku ve Zlatých Horách, kdy vyjde najevo působení Wachkova otce, kdy určité geny přejdou i na syna. A dočká se Alois své Květy? Krásně pochmurný příběh, který důstojně zakončuje celou sérii

10.12.2022 4 z 5

Dukla mezi mrakodrapy Dukla mezi mrakodrapy Ota Pavel

Když v r.1962 vyrazila Dukla hrát Americký pohár do New Yorku, tak spolu s mužstvem jel i slavný spisovatel Ota Pavel, který popsal zážitky z cesty do Spojených států, zápasy Dukly, atmosféru celého šampionátu. Přečíst si o legendách typu Masopusta či Sváti Pluskala a tehdejším fotbalu, je oproti dnešní době, balzám pro duši.

09.09.2022 4 z 5

Více než 24 a 1/2 hodiny denně Více než 24 a 1/2 hodiny denně Jana Rečková

Volné pokračování příběhu 24 a 1/2 hodiny denně. Opět se setkáváme s hlavní hrdinkou, mladou lékařkou, kdy kolem ní se začnou hromadit mrtvoly jejich milenců a i svědků těchto vražd. Nebezpečí číhá na každém kroku a vyváznout s holým životem, půjde i tentokrát horko těžko. Pro mě opět velmi příjemné překvapení, kdy Jana Rečková psala ze svého lékařského prostředí a nebála se do toho přimíchat kapku napětí, hororu a nadpřirozena

17.07.2022 5 z 5

Ježek Pospíchálek a želva Loudalka Ježek Pospíchálek a želva Loudalka Emilijan Stanev

Tuhle knihu jsem v dětství obzvláště miloval a přečetl jí asi 3x . Příběh dvou nerozlučných přátel ježka a želvy, které díky skalnímu orlovi, se ocitnou daleko od domova a jejich putování nazpět přes bažiny a lesy. Pro dětské čtenáře určitě hezká kniha

25.05.2022 4 z 5

Jak jsme se učili slušně nadávat Jak jsme se učili slušně nadávat Vojtěch Steklač

Příběhy party z Holešovic mám prostě moc rád a proto tahle kniha u mě nemůže chybět. Tentokrát to není ucelený děj, ale jednotlivé příběhy např. o cestování k babičce, slušném nadávání, o divadelním představní anebo má nejoblíbenější jak se Bořík zamiloval a našel si dívku a patálie o vzájemném seznamování s rodiči. Naprosto pohodové čtení, které zaručeně zlepší náladu.

12.05.2022 5 z 5

Velká encyklopedie her 1: Hry v přírodě Velká encyklopedie her 1: Hry v přírodě Miloš Zapletal

Tahle kniha se mi dostala do rukou začátkem devadesátých let. Jednoduše a srozumitelně jsou zde popsány hry, které se dají hrát v kolektivu kdekoliv v přírodě za použití k tomu potřebých minimálních věcí. V dnešní době ideální kniha asi už jen pro skauty nebo podobné dětské spolky

13.04.2022 5 z 5

Vám už z toho jebe, desátníku! Vám už z toho jebe, desátníku! Karel A. Ewald

Před četbou této knihy si udělejte atmosféru, pusťe si k tomu kulisu ať už to jsou Manowar, Iron Maiden či Slayer a začtěte se do příběhu z osmdesátých let, kdy příznivci metalu chodili po burzách a sháněli kvalitní zahraniční kapely, neboť v Československu se žádná taková nevyskytovala. Ovšem z ničeho nic se na scéně objeví skupina Hellrazor, která začíná v místních kulturácích, ale jejich sláva začne stoupat až na koncertní turné po celém Československu, Polsku i Maďarsku. Když se dostanou na festivaly v Belgii a Německu je o úspěch postaráno. Ovšem ne vše jde přesně podle plánu a místní veksláci se na jejich slávě chtějí přiživit. Výborná kniha nejen pro fanoušky tvrdého metalu.

28.03.2022 4 z 5

Dva kluci v palbě Dva kluci v palbě Bohumil Říha

Krátký příběh z konce druhé světové války, kdy Vaškovi rodiče odejdou ze své hájovny a ukryjí se v lese před ustupující německou armádou. Vašek narazí na parašutistu, kterému pomůže a poté se společným kamarádem mu začnou pomáhat. Vcelku jednoduchý příběh, který je ovšem dobře napsán stejně jako většina knih Bohumila Říhy.

28.02.2022 4 z 5

Písničky nevinnosti a zkušenosti Písničky nevinnosti a zkušenosti William Blake

Ač nejsem vyloženě milovníkem poezie, tak díky poslechu mé oblíbené heavy metalové kapely Iron Maiden a jejich alba The chemial wedding, kdy se Bruce Dickinson nechal inspirovat tímto básníkem, jsem si přečetl tuto sbírku. Musím říct, že jsem byl příjemně překvapen básněmi z toho díla, kdy některé z nich jsou hodně temné např. Duševní poutník mi lehce připomněl balady z Kytice.

03.02.2022 4 z 5

Zámok mojej matky Zámok mojej matky Marcel Pagnol

Rodina malého Marcela dál žije v Marseille a cesta na chatu trvá dlouho. Díky hlídači jednoho panství si cestu krátí přes zahrady různých zámků, ale ne každý hlídač je tolerantní a hodný. Volné pokračování románu Tatínkova sláva, kdy nás autor opět zavede do nádherného kraje Provence, kde Marcel poznává svou první dětskou lásku, lidské přátelství i zlobu a především se naždy zamilovává do tohoto jedinečného kraje, který nemůže narušit ani jeden závažný konflikt.

29.10.2021 5 z 5

Kopyto, Mňouk a únos policajtovy ženy Kopyto, Mňouk a únos policajtovy ženy Miloslav Švandrlík

Nadporučík Hojer vyhraje velkou částku peněz a vzápětí zmizí jeho žena. A protože policie v Posázaví je v koncích, musí na scénu opět nastoupit žáci Kopyto a Mňouk a záhadu vyřešit, protože jedině oni spolu s Baskervilem to mohou dokázat

25.10.2021 5 z 5

Za českými hrady Za českými hrady Tomáš Koutek

Další z krásných knih Tomáše Koutka, kdy autor se tentokrát na svých toulkách po Čechách a trochu vyjmečně pro něj i po Moravě zaměřil na zříceniny hradů. Popis hradů, jejich majitelů či pověstí podané osobitým vyprávěním autora. Kniha doplněna fotografiemi autora. Tomášovi knihy jsou skvělé v tom, že se člověk vždy dozví něco navíc a naladí mě jet se osobně na ta místa podívat.

19.10.2021 5 z 5

Byl jsem letcem R.A.F. Byl jsem letcem R.A.F. Libuše Konrádová

Vzpomínky Jaroslava Nováka, který utekl přes Slovensko a tehdejší Jugoslávii do Francie a následně Anglie, aby jako navigátor vstoupil do RAF a po válce návrat zpět do Československa. Jako jeden z mála navrátivších se měl štěstí, že brzo poznal co jsou zač komunisté a emigroval do Austrálie. Dobře napsaná kniha, na můj vkus ovšem dost stručná. Přesto velký kompliment před všemi těmito hrdiny, kteří bojovali v bitvě o Anglii.

11.10.2021 4 z 5