n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Chýše pod horami a jiné povídky Chýše pod horami a jiné povídky Božena Němcová

Klasické povídky Boženy Němcové, které obsahují známé povídky např. Divá Bára, Pan učitel ..... Povídky vesměs o životě obyčejných lidí, jejich nelehký život. A i když nebyli bohatí, přesto měli svou hrdost a uměli si užívat prostého způsobu života. Němcová uměla dobře popsat dobu devatenáctého století.

08.09.2022 4 z 5

50 slavných Slávistů 50 slavných Slávistů Vítězslav Houška

Knihy Vítězslava Houšky si vždy přečtu moc rád, hlavně díky stejné zálibě a to sportu a ponejvíce fotbalu. Ač fanda konkurenčního klubu, přesto musím uznat, že i sešívaní měli výborné hráče a tahle kniha o nich pojednává.

23.08.2022 5 z 5

Píseň o Cidovi Píseň o Cidovi neznámý - neuveden

Veršovaný hrdinný epos o zavrženém šlechtici Cidovi, který musí prchnout před králem Alfonsem z Kastilie směrem na jih a aby přežil začne se svým vojskem dobývat maurská města a celou svou politikou se snaží opět získat přízeň krále a návrat ženy a svých dcer. Příběh je napínavý a proto se rychle a plynule čte, verše nejsou nijak rušivé. Úžasné jak ve středověku dokázali stvořit takovéto dílo.

10.06.2022 5 z 5

Slavné nohy Slavné nohy Zdeněk Šálek

Encyklopedie československé reprezence, s výsledky na mezinárodní úrovni a poté seznam fotbalových reprezentantů do r.1980 vedené podle období, kdy reprezentovali a s uvedením klubu, za které tehdy hráli. Tuhle knihu jsme měli doma v knihovně, rád jsem v ní vždy listoval.

06.04.2022 4 z 5

O umění válečném O umění válečném Sun-c'

Mistr Sun byl vojenským stratégem v Číně v provincii Wu. V této knize pojednává o strategii boje, vedení války, využívání výhod krajiny, správné motivace vojska apod. Velmi zajímavé dílo, ve kterém jsem např. poznal chyby, které udělali husité v bitvě U Lipan a díky kterému prohráli.

31.03.2022 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Harry Hole postřelí omylem amerického agenta při návštěvě prezidenta Clintona a je přeložen do tajné služby. Při rutinní činnosti narazí na pašeráky zbraní, kdy stopa míří do řad policie. Má třetí kniha od Jo Nesba a musím říct, že mi vůbec nesedla. Nevadí mi v knihách střídání různých období, ale zde jsem se v tom chaosu docela ztrácel ani ne tak v čase, jako v postavách. Dlouhé nudné pasáže o ničem, rozpolcená osobnost Harryho, kdy jsem se musel do čtení vyloženě nutit ..... Tenhle příběh mě vůbec nezaujal a na delší dobu si dám od Nesba pauzu.

25.02.2022 1 z 5

Itálie 90 – Mistrovství světa v kopané Itálie 90 – Mistrovství světa v kopané Jiří Macků

Svého času po šampionátech ve fotbale vycházely vždy od Olympie tyto publikace. Kompletní shrnutí jak kvalifikace o postup na Mistrovství světa tak hlavně všech zápasů na tomto šampionátu, včetně krásných fotek ze zápasů, ale i ze zákulisí. Mistrovství světa v r.1990 byla hlavně velká euforie z vydařených zápasů Československa.

20.02.2022 5 z 5

Jednoduše a dokonale - Maso Jednoduše a dokonale - Maso Roman Vaněk

Kuchařka Romana Vaňka, ve které najdete recepty z vepřového a hovězího masa, které jsou jednoduché a při troše snahy je zvládne udělat každý. Líbí se mi, že je vše popsáno přesně krok po kroku. A protože mám moc rád maso, tak se k této kuchařce vždy rád vracím.

16.02.2022 5 z 5

Temná věž 5: Bitva na kopci Jericho Temná věž 5: Bitva na kopci Jericho Robin Furth

Poslední z příběhů z Rolandova mládí plný akce, napětí, zrady a hlavně všudypřítomné smrti. Roland a jeho ka-tet se postaví v boji na kopci Jericho v závěrečné bitvě. Jae Lee vdechnul tomuto magickému světu nesmrtelnou duši a dokázal Kingovu fantazii naprosto famozně zhmotnit.

09.02.2022 5 z 5

Unesli Mňouka, Baskerville Unesli Mňouka, Baskerville Miloslav Švandrlík

Další z příhod žáků Kopyta a Mňouka, kdy tentokrát dostává větší prostor jejich nalezený pes, kterému dali jméno Baskerville. Když dojde k vyloupení místního muzea a únosu Mňouka, jediný kdo jsou schopní jej nalézt je Kopyto a Baskerville, protože kapitán Ošmera toho schopen není. Nenáročné čtení, pohodový příběh a hlavně velká zábava

12.01.2022 5 z 5

Kačka & Mops: placatý komiks Kačka & Mops: placatý komiks Kateřina Perglová

Druhé pokračování životních eskapád a příběhů Kačky s milovaným mopsem, kdy pokud jste měli někdy tohoto úžasného pejska, tak podle mě jste možná pár stejných příhod taky zažili. Velmi vtipně udělaný komiks

27.12.2021 5 z 5

Zatím dobrý (komiks) Zatím dobrý (komiks) Jan Novák

Komiksové zpracování příběhu bratří Mašínů a jejich skupiny, kdy pro své ideály a boj s komunisty se rozhodli utéct do Západního Berlína. Ve zkratce jednoduše a stručně popsán jejich příběh bez nějakého příklonu na tu či onu stranu či hodnocení jejich skutků. Za mě moc dobré zpracování.

17.10.2021 5 z 5

Super jednoduše Super jednoduše Zdeněk Pohlreich

Tak tahle kuchařka se povedla, opravdu jednoduché recepty z dostupných surovin. Krásně doplněné hezkými fotografiemi. Dneska jsem zkoušel kachní prsa přesně podle receptu a byly skvělé.

03.10.2021 5 z 5

Pro strach židovský Pro strach židovský Jan Neruda

Jan Neruda se v tomto svém traktátu zaobírá názorem na židy, jejich víru, učení a schopnost asimilace v určitých národech. Dochází k názoru, že židé se nemohou stát např. němcem či čechem, protože se stále cítí nadřazeni všem ostatním národům než je juda. Což mimochodem dokládá i z výňatku jejich učení, kdy je zde zřejmé pohrdání jiným národem než jsou Oni vyvolení. Tento traktát je k hodně zamyšlení už jen k názorům a postojům Jana Nerudy.

06.09.2021 5 z 5

Čtyři české osudy: tragický úděl rodiny Mašínovy Čtyři české osudy: tragický úděl rodiny Mašínovy Zdena Mašínová

Vzpomínky Zdeny Mašínové na tragické osudy její rodiny z dob druhé světové války a v padesátých letech, ať se to týkalo její maminky Zdeňky, která byla pronásledovaná gestapem za činnost jejího muže Josefa Mašína či její perzekuce komunisty po útěku synů Ctirada a Josefa. Zaměřuje se též i na osud Ctibora Nováka, který byl komunisty popraven. Je obdivuhodné jak Zdena Mašínová zvládla přežít tak těžký úděl její rodiny, která se nebála postavit jakémukoliv totalitnímu režimu.

06.08.2021 5 z 5

Oběšený Petr Oběšený Petr Záviš (p)

Jedna z dřívějších knih z pera Milana Smrčky, kterou jsem sehnal až teď. Najdete v ní opět plno veršů a krátkých zamyšlení, které se točí hlavně kolem alkoholu a těžce nadsazených povídek ze života. Život se nesmí brát vážně a proto si rád občas jeho tvorbu přečtu nebo poslechnu.

Když netáhne pivo:

Nestává se mi to bohudíky zrovna často, ale někdy se to přece jen stane, že jdu do hospody, objednám si pivo, napiju se a zjistím, že mi vůbec netáhne. Je to takové zklamání a rozčarování, že v ten moment docela ztratím chuť k životu. Nevím k čemu bych to připodobnil, je to taková beznaděj, jako když ti odejde nejbližší kamarád, ba ještě horší ..... prostě to je Záviš

08.07.2021 5 z 5

Černí andělé - Historie zbraní SS Černí andělé - Historie zbraní SS Rupert Butler

Rupert Butler se specializuje na historii těchto jednotek. Dobře sepsaná kniha, která v širším kontextu popisuje vznik, působení této organizace jak v týlu, tak hlavně na všech bojištích Evropy. Butler napsal více knih o konkrétních divizích, kde se více o nich rozepsal a v této knize je to takové obecné shrnutí doplněné i pěknými dobovými fotkami.

15.06.2021 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Za druhé světové války musí čtveřice sourozenců odjet z Londýna na venkov, aby byli v bezpečí a vyhnuli se bombardování. Ve velkém domě objeví skříň, kterou projdou do jiného světa a seznámí se zde s mnoha místními obyvateli a musí se za ně postavit v boji s Bílou čarodějnicí. Styl psaní mi přijde víc pohádkový než fantasy a to je možná důvod mého hodnocení. Příběh je pěkný a je škoda, že jsem se k němu dostal až jako dospělý, v mladším věku bych jej asi více ocenil.

26.04.2021 3 z 5

Bombardér T-2990 se odmlčel Bombardér T-2990 se odmlčel Vilém Bufka

Vzpomínky skvělého pilota Viléma Bufky, kdy jako jeden z mnoha odešel před druhou světovou válkou do Velké Británie a létal u českolovenské 311. bombardovací perutě, kdy v r.1941 jeho stroj byl sestřelen a on jako jediný přežil. Jeho anabáze po vězeních až po skončení války. Neuvěřitelně napínavá kniha. Je neskutečné co lze v životě zažít a hlavně přežít. Měl to o to těžší, že češi nebyli bráni jako váleční zajatci, ale jako občané protektorátu za vlastizrádce a tak s nimi bylo zacházeno. Je velmi smutné, že stejně jako v případě Františka Fajtla či dalších skvělých letců, byl vyhozen z letectva a až do konce života pronásledován státní bezpečností.

22.03.2021 5 z 5

Jedovatá houba Jedovatá houba Ernst Hiemer

Tak jsem zrovna během půl hodiny dočetl toto dílo. A asi půjdu proti proudu, protože ho úplně neodsoudím. Jako osobně jsem proti tomu, aby se odebíraly čestné občanství těm či oněm lidem, kteří jej dostali v té či oné době, tak jsem proti tomu, aby se cenzurovaly knihy, které byly napsané v určité době ač jsou třeba ideově zaměřené se snahou o ovlivnění názoru určité skupiny obyvatel. Myslím, že zrovna v dnešní době kdyby si tuto knihu kdykoliv z mladých lidí přečetl, tak se z něj zaručeně nestane nacionální socialista. V dnešní době tato kniha nikoho extra nezaujme a koho z dnešních dětí zajímá jak poznat Žida. Toto dílo je poplatné době a mělo by tak být na něj nahlíženo jako na historickou knihu, která se snažila působit na tehdejší mládež a nějak jí ovlivnit. Můžeme si na ní udělat svůj názor, můžeme jít odsoudit, ale hlavní chyba by byla jí zakázat či jinak cenzurovat, neboť mnoho děl v minulosti již bylo takto zakazováno a kdo chtěl, tak si vždy cestu našel, aby si jí přečetl. Čímž opět nechci srovnávat, ale tato kniha není extra literární skvost. Domnívám se ale, že již není nebezpečím pro dnešní mládež. První kniha zde, kterou nehodnotím

06.01.2021