n.ezn.amy Online n.ezn.amy komentáře u knih

O princeznách z Modrého vrchu O princeznách z Modrého vrchu Peter Christen Asbjørnsen

Severské pohádky, které jsou podobné českým, jinak jsou nazvány a třeba místo osla tam vystupuje ovce (Obušku z pytle ven), ale dějově jsou stejné. Ovšem zásadní rozdíl je někdy v tom, jak tyto pohádky končí a to nezřídka smrtí určité osoby či bytosti. Pro děti to musí být tvrdé setkání s realitou. Ovšem na kvalitě a krásném příběhu to nikterak neubírá

02.12.2020 5 z 5

Ahoj, prázdniny Ahoj, prázdniny Vojtěch Steklač

Sešitové vydání s kresbami Adolfa Borna veselých příhod Boříka. Tentokrát Bořík vyrazí na prázdniny ke své babičce, kde aby se nenudil svede např. souboj s kozou. Příběhy party z Holešovic, které psal Vojtěch Steklač mě vždy zaručeně pokaždé pobaví.

23.11.2020 4 z 5

Temná věž 4: Pád Gileadu Temná věž 4: Pád Gileadu Peter David

Skvělé pokračování příběhu života Rolanda Deschaina, kdy i když je na kolenou, přesto se musí zvednout a bojovat s Johnem Farsonem. Opět napínavý děj s nádhernými kresbami Jae Leeho.

16.11.2020 5 z 5

Angličtina pro základní školy s třídami s rozšířeným vyučováním jazyků. Díl 1. Angličtina pro základní školy s třídami s rozšířeným vyučováním jazyků. Díl 1. Eva Tandlichová

Začínal jsem soukromě s angličtinou pro samouky, ale tahle kniha byla první na základní škole, ze které jsme dva roky jeli. Podle mě po školní děti dobrá, nenásilně je připraví pro další studia tohoto jazyka

04.11.2020 5 z 5

Sám mezi korzáry Sám mezi korzáry Werner Legère

Tuto knihu jsem v dětství přečetl snad 3x . Zlotřilý janovský obchodník Gravelli poskytuje alžírským korzárům informace o lodích, které oni přepadávají pro kořist a prodej přeživších do otroctví. Činí to mimo jiné proto, aby zničil konkurenční rodinu Parvisiovců, která padne do zajetí. Napínavá kniha plná zvratů, která vás přinutí jí dočíst co nejrychleji, abyste věděli jaký bude konec. Kdo má rád dobrodružnou literaturu, ze které je cítit slaný vítr vanoucí od moře co nadouvá plachty lodí, tak tato je určená přímo pro něj

15.10.2020 5 z 5

Špatný voják Špatný voják Jan Morávek

Autobiografický román, ve kterém Morávek sugestivně líčí svou anabázi za první světové války na srbské frontě. Další z románových svědectví první světové války. Morávek vždy uměl věrně popsat životní peripetie hlavních hrdinů.

02.10.2020 5 z 5

Dvanáct dopisů paní vévodkyni de Richelieu Dvanáct dopisů paní vévodkyni de Richelieu Edmond De Grammont

Novela psána formou dopisů, které zasílá rytíř Edmond de Grammont své tetě vévodkyni Richelieu, kdy jí líčí svá erotická dobrodružství po cestě Evropou. Tato díla nejsou jen výtvorem dnešní doby, i v minulosti rádi spisovatelé psali knihy na toto téma

13.08.2020 3 z 5

Poklad Sierry Madre Poklad Sierry Madre Bruno Traven

Tři přátelé, kteří v Mexiku nemohou sehnat práci, uvěření pověsti o zlatém dolu v pohoří Sierra Madre a rozhodnou se jej najít. Strastiplná cesta prověří jejich přátelství, které však v protikladu zlatého pokladu není zas tak silné. Zlato je ovšem velmi mocné. Jedna z mých velmi oblíbených knih

03.07.2020 5 z 5

Sněhová královna Sněhová královna Hans Christian Andersen

Soubor klasických pohádek, z nichž ovšem některé jsou na pohádky dost drsné. Velký rozdíl mezi českými a těmi, které psal Andersen. Přesto se mi všechny vždy moc líbily. Hlavně Sněhová královna byla má nejoblíbenější, příběh Kaje a Gerdy, kdy Kajovi se dostanou do očí střípky a stává se krutým a pouze láska Gerdy ho zbaví prokletí.

19.06.2020 5 z 5

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Mám moc rád černý humor a tyto povídky jsou absolutně můj šálek kávy. Hororové příběhy, které pochopitelně ne vždy skončí happy endem, ale je v nich plno humoru a skvělých hlášek. Nejvíce se mi asi líbila povídka Guláš či Poprava na Kramberku, což ovšem neznamená, že další povídky nejsou tak dobré.

20.05.2020 5 z 5

Ještě máme, co jsme chtěli Ještě máme, co jsme chtěli Miloslav Švandrlík

(SPOILER) Knihy Miloslava Švandrlíka mám moc rád, tato je takovým řekněme pokračováním Černých baronů, kdy Kefalín žije svůj běžný život, občas potkává své bývalé kamarády a humor je zde stále skvělý. Nejvíc mě dostalo líčení Voňavky, který navštívil Kefalína a povídal mu dojemnou scénu se svým synem, kterou zakončil slovy "A von tam stál jak kokot a z očí se mu koulely slzy jak kobylí hovna". Prostě tohle nevymyslíš

20.05.2020 5 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

King je mistr v příbězích o lidech se zvláštními schopnostmi. Toto již prokázal hned ve své první knize o dívce s telekinetickými schopnostmi. Zde přichází s příběhem o další dívce, tentokrát s pyrokinetickými schopnostmi. Výborný a strhující příběh pronásledované dvojice otce s dcerou jen proto, že dcera má nadpřirozené schopnosti, které by tajná vládní agentura ráda využila ve svůj prospěch.

26.04.2020 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Před dávnými roky mé první setkání se Zeměplochou, díky které jsem se do příběhů Terryho Pratchetta zamiloval. Protože jeho úžasná fantazie stvořila tuto planetu a v této knize dokonalou dvojici Mrakoplaše s Dvoukvítkem a jejich velké dobrodružství

04.02.2020 5 z 5

Tajemství proutěného košíku Tajemství proutěného košíku Markéta Zinnerová

Markéta Zinnerová prostě rozumí dětskému světu a díky tomu její knihy jsou nádherné. Příběh Klárky, která žije u babičky a jejích kamarádů z vesnice je přesně vycházející ze života, který je leckdy vtipný, ale občas smutný. A hlavně, asi každý z nás měl někdy své "malé" tajemství.

21.12.2019 4 z 5

Český Honza Český Honza Jiří Horák

Další z klasických českých pohádkových knih s hlavním hrdinou Českým Honzou s překrásnými ilustracemi Josefa Lady. Tyto pohádky jsou naprosto nestárnoucí

21.12.2019 5 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Podle mého názoru na Kinga trochu netradiční kniha, ale o to víc mě bavila. Únos dítěte, který naplánuje protřelý zločinec a využije k tomu jednoduššího a řekněme pomalejšího kamaráda, který s ním nakonec zůstane sám, ale s velkou snahou se o dítě postarat. Sice zločinec, ale ve mě vzbuzující velké sympatie a se závěrem, se kterým jste museli počítat

07.12.2019 5 z 5

Oprátka za osm mrtvých Oprátka za osm mrtvých Roman Cílek

Velmi dobře napsaná kniha o Olze Hepnarové, poslední popravené ženě v Československu. Líbilo se mi, že nebyla napsaná nijak tendenčně, ale pouze fakta ze soudního přelíčení. To že Olga zavraždila osm lidí je bezesporu odsouzeníhodný a neoddiskutovatelný fakt, přesto ten život jako outsider neměla jednoduchý, snažila se vyhledat pomoc ve svém psychickém stavu a prostě lidem, kteří jsou šikanováni, jednou dojde trpělivost, což pro její čin není omluva.

18.03.2019 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

nádherný příběh šikanovaného a osamělého chlapce, který ukradne knihu a ukryje se s ní na půdě školy a díky ní vstoupí do světa Fantazie a čím je jeho fantazie větší tím víc bude Fantazie stále žít

22.12.2018 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

tak nevím, za mě teda velké zklamání. Kniha se dost táhne a přijde mi, že je to pořád dokola. Každý má milenku nebo milence, každý se vyspí s každým, je úplně normální podvádět partnery. Konec byl naprosto předpokládaný. K Patrikovi Hartlovi už se nevrátím

23.10.2018 2 z 5

Malý velký muž Malý velký muž Thomas Berger

Skvělá kniha o historii Divokého západu, kdy Jack Crabb prožívá zásadní a stěžejní okamžiky historie, kdy jako malý je unesen Čejeny, osvobozen bělochy, ale sám nikdy neví kam patří, zúčastní se bitvy u Little Big Hornu, přes setkání s legendami Wyattem Earpem či Billem Hickokem. Vím, že kniha je výplod fantazie autora, přesto je nádherně barvitě a reálně napsána.

17.04.2018 5 z 5