n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Vyšetřování ztráty třídní knihy Vyšetřování ztráty třídní knihy Zdeněk Svěrák

Další z dnes již klasických her Smoljaka a Svěráka, kdy vyšetřování ztráty třídní knihy se postupně ujímají Učitel, Ředitel školy, Inspektor a Zemský školní rada. Nutno připomenout, že třídní kniha se již pohřešuje 7 let. Skvělá hra plná humoru a absurdních situací.

02.08.2021 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Ač nejsem zas velký fanda detektivek obecně, vždy si jednou za čas nějakou rád přečtu. Tato byla na doporučení a musím říct, že se mi to velmi trefila do vkusu. Ve Stockholmu dojde k vyvraždění rodiny a případu se ujímá detektiv Joona Lina a protože se jediný přeživší nachází v umělém spánku, požádá lékaře Erika Mariu Barka o zhypnotizování pacienta, aby jej mohli v hypnotickém stavu vyslechnout a co nejdříve odhalit pachatele. Jenže události naberou úplně jiný směr. Výborný detektivní román, který je neuvěřitelně napínavý a ve kterém se prolíná několik dějových linek. Výborná pochmurná atmosféra dodává ději to správné napětí. Ač vrah je brzo znám, přesto to nic neubírá na dramatičnosti a na obrovském psychickém traumatu pro jednu rodinu, které se jedním rozhodnutím, změní celý život.

18.02.2021 5 z 5

Skvělé zakončení trilogie Milenia, kdy do nemocnice je přivezena Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě a Alexandr Zalaščenko, který má k ní blíž než by kdo čekal. Pokud Lisbeth přežije, čeká jí obvinění ze tří vražd a tak opět jí musí zachraňovat Mikael Blomkvist, kdy oba se dostanou na stopu zkorumpovaných politiků a to jsou mnohem těžší nepřátelé než obyčejní zločinci či vrazi. Třetí díl mě naprosto nadchnul tím, jak skvěle se četl, napětím a i pro mě závěrem. Tahle trilogie se mi moc líbila a velká škoda, že Stieg Larsson již pokračování nenapíše. Vím, že je volné pokračování, ale zatím mě neláká si ho přečíst, ale třeba někdy se zase k Lisbeth a Mikaelovi vrátím ....

03.02.2021 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Tak tomuto pro mě fenomenálnímu dílu nejde dát naprosto jiné hodnocení. Hodně obsáhlá kniha, která se věnuje životu husitského hejtmana od dob, kdy jsou o něm první zmínky v dostupných listech, přes jeho bouřlivý život až k jeho úmrtí. Obdivuji způsob napsání toho díla, kdy autor zmapoval život Jana Žižky poměrně objektivně bez nějaké zjevné glorifikace anebo odsouzení. Co mě osobně zaujalo byl popis bitev s množstvím bojovníků. Vždy jsem se domníval (na základě filmů či jiných historických knih) jaké ohromné vojska proti sobě válčili, ale až zde se člověk dozvídá, jak určité počty byly nadhodnoceny a jak vlastně bitvy probíhaly, ať to bylo u Sudoměře nebo památná bitva na Vítkově. Co mě dále zaujalo bylo, kolikrát v té době ten který šlechtic změnil válčící stranu. Tuto knihu považuji za fantastické historické dílo a smekám před autorem.

12.11.2020 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Závěrečná kniha fenomenální trilogie, kdy dojde k hození prstenu do Hory osudu a k závěrečné bitvě před branami Mordoru. Tato trilogie je legendou mezi všemi fantasy knihami, neboť nestojí pouze na bitvách, ale hodně zde jde o hlavní postavy, jejich charakter a to, jak se vyrovnají se splněním svého cíle. Závěr, kdy elfové odcházejí, je hodně emotivní. Více než důstojné završení Klasiky

05.02.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Knihy AM se velmi dobře čtou, vždy mám pocit, že je musím ihned dočíst. Děj rodiny Žáků vyprávěný pohledem otce a dcery, který se nakonec prolnou a člověk zjistí, že život není černo-bilý a některá rozhodnutí jsou zásadní a obtížná

28.10.2019 5 z 5

Po nás ať přijde potopa Po nás ať přijde potopa František Gellner

Básnická sbírka plná smutku a dekadence, která mě naplno zasáhla a ohromně bavila. Krátké ovšem jasně srozumitelné básně, ve kterých Gellner dává najevo svou skepsi z života a dění kolem něj. Všechny básně se mi moc líbí, ale nejvíce asi Perspektiva, Miluju severní nebe a hlavně Elegie

Vše zklamalo mne. Srdce žen mně milých,
vím to dnes, nikdy zprudka nevzňal cit.
A přátelé mí v nestřežených chvílích
svou surovost mně dali pocítit.
Jen, Marie, ty ještě drahá jsi mi.
A já tvou duši přišel otrávit,
bych nudné hejsky řečmi cynickými
plných sklenic mohl pobavit.
Má dnešní láska jiné vzezření má.
V mé pusté jizbě zima vane tmou.
Mně je tak smutno. Upracovanýma
rukama stiskni horkou hlavu mou!

09.01.2024

Národ Sparta Národ Sparta Lukáš Pečeně

Kniha, ve které autor zpovídá vybrané hráče, trenéry, umělce, představitele klubu ale i fanoušky, všechny, kteří mají gen ACS v sobě. Není to ani tak kniha o fotbale, ale spíš o vztahu všech ke klubu AC Sparta a sparťanství. Příběhy veselé (Eda Poustka), smutné (Šárka Nejepsová či Jakub Šural), dojemné (Josef Vojta) .... 130 lidí, kteří mají Spartu ve svém srdci a další a další, kteří se do této knihy nevešli. Kniha je nádherně zpracovaná, celá v černo-zlaté vazbě s černo-zlatými záložkami a fotkami všech, kteří do této knihy přispěli.

Osobně se považuji za toho, kdo má gen ACS v sobě. Miluju tenhle klub, nejen fotbal, ale i hokej, rugby, basketbal, házenou nebo tenis. A Vojtěch Dyk přesně vyjádřil můj vztah k tomuto klubu ...

Ale není to nostalgie, to ne. Protože nostalgii cítíte ve ve vztahu k tomu, co bylo, ale už není. Jenže Sparta, ta v mém životě byla, je a můžu s naprosto klidným srdcem říct, že v něm navždycky bude. Věci se vám často v životě poztrácejí, nemovitosti můžete prodat, ale Spartu ne.

PS: Díky Ježíšku i za to věnování od Martina Frýdka, sice jsem vždy nejradši měl Honzu Bergera a Ivana Haška, ale já jsem naprosto šťastný za Martina.

26.12.2023 5 z 5

Stephen King: Kompletní průvodce životem a dílem Stephen King: Kompletní průvodce životem a dílem Bev Vincent

Kniha, která mapuje život a kompletní dílo Stephena Kinga. Od jeho dětství až po dnešní dobu jednoho z nejúspěšnějších spisovatelů planety. Už bylo sepsáno několik knih o Místrovi, ale tato kniha je mnohem obsáhlejší a hlavně obsahuje mnoho originálních věcí ať už to jsou fotky z dětství, pracovní verze rukopisů, telegram od Billa Thompsona o prodeji románu Carrie, obaly časopisů, knih a mnohé další. Pro zaryté fanoušky jsou to opravdu skvosty. Každá jeho kniha je zde rozepsána, kdy byla vydána a o čem je, případně jaký nápad předcházel jejímu napsání. Na konci knihy je kompletní seznam knih, povídek, které napsal a které zde ani nevyšly a také seznam filmů natočených na motivy jeho knih. Tato kniha je opravdu skvělá

11.11.2023 5 z 5

Toulky českou minulostí 2 Toulky českou minulostí 2 Petr Hora-Hořejš (p)

Pokračování fantastických Toulek českou minulostí. Nástup přemyslovců s jejím slavným králem Přemyslem Otakarem II, získání Zlaté buly sicilské, přes Lucemburky, prvního krále Jana, poté kdy rozkvět Čech přišel s nástupem Karla IV., husitské bouře až po nástup a konec polských Jagellonců. Skvělý průřez historií, kterou by měl znát každý občan této země. Srozumitelně a poutavě napsaná kniha.

09.11.2023 5 z 5

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

Larry se s manželkou Julii stěhuje do starého rodinného domu. Najdou zde důkaz, že zde pobýval Larryho bratr Frank, se kterým má Julie jedno velké tajemství. Frank kdysi rozluštil tajemství Lemarchandovy kostky, která otvírá bránu do jiného dimenze a člověku přináší velké rozkoše, ale poté zmizel. Jen jeden člověk ho může ale přivést zpět, ale musí něco obětovat. Skvělý horor, ze kterého vás bude mrazit a slabší povahy můžou být dokonce některými scénami až znechuceny, ale je na každém zda otevře tuto knihu a bude chtít poznat tajemství Lemarchandovy kostky

23.10.2023 5 z 5

Dobrou noc Dobrou noc Milan Smrčka

Další z "básnických" sbírek tohoto znojemského barda, která je opět plná originálního humoru, vulgarit, sexu, ale i veršů přímo ze života. Záviš máš prostě svůj styl, který někomu nemusí sednout, ale u jeho veršů člověk nepřemýšlí nad tím, co tím autor asi chtěl vyjádřit, neboť je to vyjádřeno více než jasně.

V zubařském křesle
trávil jsem poledne
tam se ti příteli
tam se ti nezvedne

18.08.2023 5 z 5

Život v poklusu Život v poklusu Jaroslav Foglar

Autobiografická kniha skvělého spisovatele, čestného a obětavého skauta. Možná přeháním nebo si Jaroslava Foglara idealizuji, ale já to tak prostě cítím. Tato jeho kniha je výborná kniha, ve které poznáte jak hodně čerpal pro své knihy ze svých životních zkušeností. Člověk zapálený pro práci s mládeží, nepohodlný režimu v době protektorátu a velmi nepohodlný soudruhům komunistům. Pro ty, kdo chtějí poznat životní osudy toho Skauta, je tato kniha naprosto ideální

20.07.2023 5 z 5

Kedrigern a drak Comme il faut Kedrigern a drak Comme il faut John Morressy

Kedrigern musí vyrazit na pomoc Banslakovi, kterého ohrožuje démon. Mezitím do vilky Hory Tichého hromu přijede Rudý Thorn se zakletou mladou dámou ve cvrčka. Princezně se náhodou podaří zrušit prokletí, ovšem starosti tím nekončí, neboť Rudý Thorn zruší zasnoubení a odčarovaná Eda touží zjistit, kdo byl její otec. A protože Princezna má laskavé srdce, tak ač nerad Kedrigern opět vyráží společně s Princeznou na cesty, kdy navíc musí pomoci odčarovat prince Gasperance. A tím začne další velké dobrodružství, při které se drak zamiluje do Edy, ovšem Eda stále miluje Rudého Thorna, Gasperance Edu a do Gasperance se zamiluje princezna Berrandal, ovšem Rudý Thorn pořádně neví koho miluje. A když do toho musí Kedrigern řešit vztah dvou mluvicích pavouků, vznikne jeden velký propletenec, který se ovšem musí co nejdříve vyřešit. Další z bláznivých dobrodružství Kedrigerna a jeho Princezny, kdy tentokrát opět jde o čarování, zaklínání, odeklínání, ale hlavně lásku.

09.01.2023 5 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Příběh pohraničníků krátce po únorových událostech r.1948 a hlavně jejich honba za Králem Šumavy, který převádí lidi do Západního Německa. Tak nějak nevím jak napsat hodnocení této knihy. Z literárního hlediska je kniha napsaná podle mě dobře. Pokud člověk odhlédne od ideologie, tak je napsaná hodně napínavě a děj rychle plyne. Ovšem je dobré si přečíst i jiné knihy, které jsou psané těmi, kteří převáděli a zachraňovali občany před komunistickou "spravedlností" . A zde pak dochází k určité kontroverzi. Tato kniha je napsaná bývalým komunistickým pohraničníkem a je zde patrný jeho názor na tuto problematiku. Vyvrcholení této knihy je lživé, což už dnes asi každý ví, stejně jako pohled na lidi, kteří utíkali z této republiky a byli jednoznačně zaškatulkování. Přesto, jak jsem psal výše, se mi z literárního hlediska četla dobře, jen každý má tu svojí pravdu někdy jinde. A proto knihu hvězdami nehodnotím.

01.01.2023

Pantáta Bezoušek Pantáta Bezoušek Karel Václav Rais

Po smrti manželky se rozhodne pantáta Bezoušek, že vyrazí ze své malé vesnice Nové Vsi pod Zvičinou do Prahy za synem, který je právník. Poznává obrovský životní rozdíl mezi vesnicí a městem a i když z počátku nechápe městský životní styl, přesto pochopí, že i zde žijí slušní lidé. Krásná kniha o prostém člověku, který svou upřímnou, hodnou, bezelstnou a dobrosrdečnou povahou si získá mnoho místních. Krásně vyobrazený kontrast mezi životem na vesnici a ve městě. Starého pantátu Bezoušku si prostě nemůžete nezamilovat.

19.10.2022 5 z 5

Není jiné cesty Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Nádherné zakončení této skvělé série. Život starého Daga Bjorndala se chýlí ke konci, ale život jde dál a je nutné zachovat hospodářství. Adelheid se ukáže jako žena na správném místě a dokáže, že není pouhou slečnou z města. Opětovný nádherný popis krásné, ale drsné norské přírody. Z knihy přímo cítíte tu všudy prostupující zimu a chlad hlubokého sněhu. Autor vše dokázal naprosto věrně popsat a tuhle trilogii bych zařadil vysoko v žebříčku mých knih

07.10.2022 5 z 5

Později Později Stephen King

Jamie Conklin žije pouze se svou matkou a občas vídá duchy zemřelých. Když zemře jejich sousedka, jeho matka v jeho schopnosti uvěří a ve slabé chvíli toto tajemství prozradí své přítelkyni, což se POZDĚJI ukáže jako velká neprozřetelnost a nerozvážnost. Opět bych neřekl, že je toto klasický horor z pera Mistra, na který jsme byli zvyklý dřívějších dob, nejsou zde hektolitry krve a hromady mrtvých. King ovšem napsal skvělý duchařský příběh, který se velmi dobře čte a přijde mi to spíše takové poklidné vyprávění, které příjemně plyne. Osobně se mi i moc líbila obálka knihy.

30.12.2021 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Příběh čtyř sourozenců, kterým postupně zemřou oba rodiče a oni se sami rozhodnou s nastalou situací vypořádat, ale prostě nejsou ve věku, aby to zvládli. Výborně vykreslené charaktery postav, jejich jednání a myšlení. Tahle kniha je hodně realistická, člověk při čtení přímo cítí to obrovské horko, které sálá z asfaltu a i tu sladkou pronikavou vůni ze sklepa. Domnívám se, že tuto knihu po přečtení opustíte, ale ona neopustí vás

12.12.2021 5 z 5

Zahalte jí tvář Zahalte jí tvář P. D. James (p)

Na panství Martingale dojde k vraždě všeobecně neoblíbené služebné, kterou měl každý z místních důvod nenávidět pro svůj určitý důvod, ale vrah je pouze jeden a je na komisaři Dalglieshovi, aby našel a usvědčil vraha. Stará dobrá anglická detektivka, kde místo akcí či honiček se zločin vyšetřuje poklidem a inteligencí. Příběh má nádhernou atmosféru starého dobrého anglického venkova.

10.09.2021 5 z 5