Nermal Nermal komentáře u knih

Atlas minerálů České a Slovenské republiky Atlas minerálů České a Slovenské republiky Jiří Kouřimský

Velice zdařilá a svým pojetím ojedinělá příručka pro mineralogy, která se z 99 % soustřeďuje na obrazovou, fotografickou část s detailními popisky jednotlivých minerálů.

22.08.2022 5 z 5

Zlatý klíček Zlatý klíček Alexej Nikolajevič Tolstoj

Tuhle knihu jsem dostal k vánocům. Zprvu se mně moc nelíbila, postavičky mně byly nějak cizí, ale nakonec mě dostal zloduch Karabas Barabas. Později jsem poznal i Pinocchia a bylo mi divné, že jsou si s Buratinem tak podobní.

20.07.2022

Sestra a sestřička Sestra a sestřička Magda Váňová

U Magdy Váňové mě baví, že po jejích knihách vždy sáhnu s jistotou, že najdu silný příběh, který se mi bude dobře číst. A vím, že tam vždycky bude nějaký bonus, který se mnou při všem tom hezkém čtení otřese a donutí mě ještě poté přemýšlet nad tím, co jsem to právě dočetl. Pravděpodobně bude nutná nějaká čtenářova životní zkušenost, aby náležitě docenil, co mu autorka předkládá ke čtení.

08.07.2022 5 z 5

Výpověď Výpověď Whitney G. (p)

Když jsem si přečetl anotaci, říkal jsem si, že to je zápletka jak přes kopírák, jeden autor vykrádá druhého. Nakonec mi to nedalo - schválně! - a nelitoval jsem. Co tropila Tara Prestonovi na počátku, vtipné a přidrzlé dialogy obou protagonistů, bylo to lepší, než jsem čekal.

26.06.2022

Pavouci České republiky Pavouci České republiky Antonín Kůrka

Vše podstatné zde již bylo napsáno přede mnou, a tak jen doplním - vzhledem k tomu, že se snad každý z nás setkal s nějakým pavoukem na zahradě i v domácnosti, není na škodu touto knihou zalistovat a toho "vašeho" v ní objevit.
Totéž se týká pavoučí potravy - rozmanitých much, ale to už je jiná kapitola i jiná knížka.

Zapomeň na minulost Zapomeň na minulost Magda Váňová

Krásně vystavěná a čtivá kniha o životních peripetiích jednoho muže a ženách jeho života. Nádhera!

07.07.2022 5 z 5

Básně a epigramy Básně a epigramy Karel Havlíček Borovský

Karel Havlíček Borovský a (nejen) jeho epigramy patří do naší literární pokladnice stejně jako např. Kytice Karla Jaromíra Erbena. Do čtení se nemusíte nutit a určitě nebudete zklamaní. Některé epigramy si dodnes pamatuju.

05.07.2022 5 z 5

Scotland Street Scotland Street Samantha Young

Samantha myslela ve své sérii i na nejmladší generaci, a tak napsala příběh Colea z tetovacího salonu, který je velice zdařilý. Spousta jiskření mezi mladými i nevtíravé rady do života jejich okolí. Tento díl spolu s prvními dvěma považuju za nejlepší v celé sérii.

26.06.2022 4 z 5

Roseanna Roseanna Per Wahlöö

Doporučuji si přečíst znalcům severské detektivky, aby poznali, jak vypadala severská detektivka sedmdesátých let dvacátého století. V době bezmobilní a bezinternetové. Všech deset příběhů je spojeno postavami Martina Becka a jeho kolegů.
Podle knih natočili Švédové skvělý cyklus detektivek, které byly k vidění na německých televizních okruzích. Škoda že je ČST nekoupila.

25.06.2022 5 z 5

Vážky ČR Vážky ČR Dan Bárta

O vážkách a jejich focení pan Bárta často mluvíval v nejrůznějších souvislostech a tato knížka je výsledkem (nejen) jeho práce.
A protože jsou vážky velmi pestrou, a nebojím se říct fotogenickou skupinou, které si každý někde u rybníka všimne, může být až překvapivé, kolik nejrůznějších zástupců existuje. A to vše je velmi systematicky a názorně popsáno v tomto atlase.

05.11.2022 5 z 5

Deset – Neobyčejný deník obyčejné holky Deset – Neobyčejný deník obyčejné holky Lauren Myracle

Ačkoli chronologicky je toto první díl série, nevím, zda je dobré s ním začínat, protože byl napsán až jako poslední v řadě a podle toho to taky vypadá. Je podle mě nejslabší, takže bych ho četl spíš až nakonec, když už jakoby "o nic nejde".

13.09.2022 3 z 5

Panenství Panenství Marie Majerová

Nevím, ale kniha se mi četla nečekaně špatně, i když jinak přečtu kde co. A nepřišel jsem na to, čím to je. Knihu jsem dočetl, ale žádný velký zážitek mi nepřinesla. Zkusím to ještě někdy jindy znovu, třeba to bylo jen mým momentálním rozpoložením.

09.09.2022 3 z 5

Šéfom môjmu šéfovi Šéfom môjmu šéfovi Michaela Zamari (p)

Tak jsem se nakonec pustil i do pokračování série. Tato kniha se mi zdála lepší než první část série, ale je fakt, že kdyby byla o něco kratší, prospělo by to posunování děje kupředu. Nejlepší byla druhá část, kde byl příběh nejzajímavější. Nel se mi zdála vůči Thomasovi příliš náročná, ale pak jsem si říkal, že to je třeba temperamentnější slovenskou povahou. Nakonec se mi nejvíc líbily dějové linky vedlejších postav, třeba Kristy, nebo Gabi a Liany. Možná si kvůli příběhu Liany a Johannese ještě přečtu i třetí část série.

24.07.2022 3 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Nevím proč, ale Neználek mi nikdy k srdci nepřirostl.

20.07.2022 1 z 5

Takhle to dopadá, když se člověk nechá zblbnout a čte všecko, co mu nakladatelé či prodejci strčí pod nos. Zase jedna nafouknutá bublina, která splaskla.

28.06.2022 odpad!

Blanokřídlí České republiky I. - Žahadloví Blanokřídlí České republiky I. - Žahadloví Jan Macek

Poprvé jsem do knížky nahlédl inspirován detektivním románem Chrise Cartera, abych se dozvěděl, že na podobné potvůrky lze narazit i v naší přírodě. Nakonec jsem si knížku pořídil, protože je opravdu skvěle vypravená, nejen textem, ale i ilustracemi.

Frantina Frantina Jaroslav Kratochvíl

Zajímavý vhled do života vesnice s příběhem ztráty panenství a jeho důsledky. Rovněž jazykově trochu jinačí, než jsme zvyklí. Byl jsem rád, že jsem tuto druhou Frantinu (kromě té od Karolíny Světlé) objevil.

09.09.2022 3 z 5

Asterix legionářem Asterix legionářem René Goscinny

Tento díl jsem četl jako úplně první ještě v němčině, přivezený ze Švýcarska - byl mi darován ještě před revolucí mým učitelem němčiny. Bráchovi jsem musel všechna okénka komiksu přeložit do češtiny a napsat na papír, aby si to mohl číst taky. Pamatuju si, že jsme se u toho komiksu tehdy hodně nasmáli.
(Některé postavičky se v němčině jmenovaly jinak - náčelník Majestix, mág Miraculix, dívka Falbala, atd.)
A taky si pamatuju, že v roce 1970 začaly vycházet Asterixovy příhody na zadní straně Sedmičky pionýrů. Vždycky jsme už napjatě čekali, až po týdnu vyjde další číslo.

05.07.2022 4 z 5

Bouřlivá noc Bouřlivá noc Elle Kennedy

Rozjezd první kapitoly tohoto příběhu, to byl teda fičák! Hned od začátku se mi postava Brett zdála úchvatná. Nic tomu nechybí, erotické napětí, vtipné dialogy, vzájemná chemie, žádné rušivé vedlejší linky. Super čtení na víkend.

26.06.2022 5 z 5

Ruce vzhůru, boys, aneb kniha o životě a smrti Ruce vzhůru, boys, aneb kniha o životě a smrti Jiří Robert Pick

Tak tuhle knihu jsem jednou dostal za úkol sehnat kolegovi z práce. Když jsem ji pak držel v ruce, neodolal jsem a nahlédl dovnitř. Jaké bylo mé překvapení, když jsem objevil spoustu vtipných textů. Knihu jsem si hned oblíbil, posléze si ji sehnal i pro sebe a přečetl si také další autorovy knihy. Některé z nich mají zajímavé typografické zpracování.

22.06.2022 5 z 5