Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Nežná je noc Nežná je noc Francis Scott Fitzgerald

Rovněž velké zklamání. Půjčila jsem si anglicky originál poté, co jsem na tuto knihu slyšela pět jen samou chválu. Nezáživna nuda, na padesáté stránce jsem si řekla už nikdy více.

29.11.2022 odpad!

Apo73 : Karkulin je opravdu zfilmována a nebylo to spatne, ale kniha je kniha.

29.11.2022 5 z 5

Panenky z ráje Panenky z ráje Barbara Wood

Místy trochu naivní, ale hezky příběh o síle žen, který se dobře čte. Můj obdiv má zejména Kamelie.

16.10.2022 4 z 5

Odvážná školačka Odvážná školačka Jevgenij Lvovič Švarc

Je to krásná knížka pro děti. Ideologie byla pohuzel poplatná době, takže Marusce nezbylo než si představovat, jak si na dvoře hraji Lenin a Stalin, což je vážně absurdní představa.

16.10.2022 4 z 5

Šmírák Šmírák Charlotte Link

Než začnete číst, zkontrolujte zámky u dveří a zda jsou pořádně zavřená okna.

06.10.2022 5 z 5

Jana a Jan (1-3) Jana a Jan (1-3) Jiřina Trojanová

Když si odmyslíme komunistickou a prosovětskou propagandu poplatnou tehdejší době, je to hezký příběh dvou mladých lidí, kteří hledají naplnění života a své místo ve společnosti. Jen nechápu, jak mohla mít Janina matka tak nemoderní názory na studium žen a předsudky vůči studovanym lidem vůbec.

25.09.2022 3 z 5

Zlaté rybky Zlaté rybky Valja Stýblová

Škoda, že konec byl tak otevřený, rada bych viděla, jak ctena rodinka reagovala, když jim Helga sdělila, že jede na pracovní stáž a vy ostatní se tady stavte na hlavu.

13.09.2022 4 z 5

Odměna Odměna Jarmila Loukotková

Geniální kniha. Četla jsem už značně rozpadlé vydání v osmé třídě, pak jsem si stejné vydání pořídila v antikvariátu. A nechybí v mé knihovně ani teď, když dávno žijí mimo Čechy, rada se k ní vracím. Autorka skvěle vykreslila hlavního hrdinu a jeho touhu žít jiný život, než jaký mu tehdejší doba a rodinné prostředí nabízí. V žádném případě s Vladimírem nesympatizuji, naopak, myslím, že dostal, co si zasloužil, ale nelze popřít fakt, že v jeho rodině bylo šetření dovedeno ad absurdum. Inteligentní a noblesní paní Marcele tleskám, jak s ním zametla. To musela být hrozná smrt. Nebo spíš pobývat v hermeticky uzavřeném bytě s rozkládající se mrtvolou a pomalu zesilet.

13.09.2022 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Vcara jsem knihu docetla v originale. Desiva vize.

11.11.2018 5 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

"Oborová, a ztráty kras, dohoriva to leto krás. Dohriba ,ztrácí pár, já z léta mm jen kazet par. Pod oknem mým teď děti jedou zpívají do a tasncujou....
Hitovka Ivery Bartošové rozklinksva konec ketacvvilomouvi, která dnem městě, kde v prvolepublibove vile tráví prázdniny čtrnáctiletá Mag avio dvě roky mladší Hanka a Zuzana. Pomuloubdoupupa ve vile vrcho, nebot pladcivy Lukášek se nakonec stane obět nesmírně provedeného zločinu.
Po letech se na Komisarku Marii
Vyobraci je její někdejší nařízevy....

" Mysleli jsme ,ze všechno, protože to byla Draha, protože se přiznala. "

19.04.2024

Dobré úmysly Dobré úmysly Joy Fielding

Renee, schopna právnička, Liz, sociální pracovnice. Dvě naprosto odlišné ženy, které nespojují spolecni známí nebo přátelé, povolání, koníčky, ale jejichž soukromý i pracovní život se v určitém bodě protne.
Liz se vyrovnává s rozvodem : Co se mnou není v pořádku, v čem je ta druhá lepší? Lépe rozumí jejímu partnerovi, když se vrací unavený domů? Je schopnější a napaditejsi v intimní oblasti? Nebo umí lépe vařit? Podaří se jí přenést se přes pochybnosti o sobě samé a navázat nový vztah?
Právnička Renee, Lizin protipól, má zdánlivě všechno, po čem žena může toužit : Výborně rozjetou kariéru, úspěšného manžela, krásný byt v petipatrovem kondominiu na Floridě.... Přesto nekontrolovatelně přibírá a s každým dalším kilogramem nabírá na intenzitě i její osobní a profesionální nejistota. Co jevv jejím případě důvodem? Do dlouhodobě nedobreho stavu rušivě zasahuje i přítomnost nevlastní dcery a sestry Kathryn......
Nejde sice o nejlepší z knih Joy Fieldingove, přesto se četla docela dobře, ale hlavně v sobě příběh Liz a Renée nese důležité poselství : Ne za všechny nepříjemnosti v manželství můžeme my ženy.

20.03.2024 3 z 5

Šance Šance Jackie Collins

Babo : Hereckou byla její sestra Joan Collins, známá jako ta potvora Alexis z Dynastie. Take vydala několik knížek, dvě se mi dostaly do ruky náhodou, ale spíš nic než moc. Oj, já jsem prozradila, že jsem kdysi sledovala Dynastii. Nikomu to neříkejte.

07.03.2024 3 z 5

Šance Šance Jackie Collins

Gino Santangelo je bohatý podnikatel, který ale svého jmění nedosáhl právě čistým způsobem. Nakonec ho jeho minulost dožene a Gino je nucen strávit sedm let mimo Spojené státy. Jeho podnikání převezme obchodně nadaná dcera Lucky. Když je jejímu otci po několika letech povolen návrat domů, dochází k blackoutu. Během temné noci bilancuji hlavní postavy své osudy a vycházeji na "světlo denní", což je paradox, i dávná tajemství, které by bylo lépe nechat spát........

" Děláte si, kurva, legraci? "
" Mohla byste se krotit ve vyrazech? "
"A to promiňte. Už nikdy neřeknu
legraci. "

Ačkoli šlo o dobře napsaný román, který se pěkně cetl, nesedlo mi prostředí plné násilí, v němž se odehrává.
Komu jsem fandila, byla Lucky, i když její slovník velké nadšení nevyvolává. Její otec Gino byl typický macho své doby, který otevřené vyznává názor, že ženy patří do kuchyně a do postele. Takže Lucky měla můj obdiv, že se vzepřela a dokázala své schopnosti na poli podnikání.

07.03.2024 3 z 5

Židé a Arabové - dialog idejí a zbraní Židé a Arabové - dialog idejí a zbraní Miloš Mendel

Izraelsko - arabský, nebo chcete - li palestinský, konflikt viděný očima lidí napříč politickým spektrem na obou stranách, ať už někdejšího předsedy izraelské vlády Ariela Šarona, nebo předsedy LFOP George Habashe, tedy palestinského teroristy. A je velmi smutné, že původní profesí pediatra. Ale to jen tak mimochodem. Zajímavě zpracované, nechybí černobílé fotografie. Dala bych i pět hvězdiček, ale kvůli nedostatku objektivity ze strany autora jednu ubíram.

29.02.2024 4 z 5

Zlaté rybky Zlaté rybky Valja Stýblová

Knihu jsem ted opět oprášila,takže bych dodala, že je velké štěstí, že se děj odehrává koncem osmdesatek, kdy internet, chytrý telefon, atd. byly z oblasti sci-fi, takže Helze nehrozilo, že ráno ji bude volat dcera, že dítě má horečku a potřebuje ho pohlídat, odpoledne tchyně, že nejsou vyprané záclony, večer manžel, že nemůže najít otvírák na konzervy.

27.02.2024

Vuí se směje Vuí se směje Jaromír Tomeček

Četla jsem ji kdysi na základce. Poetické příběhy o zvířatech v lůně nedotčené přírody. Navíc v době, kdy se svět doslova zbláznil, musel být únik do nezkazeneho prostředí tehdy nedotčené přírody velmi vzpruzujici.

18.01.2024 5 z 5

Boží vinohrad Boží vinohrad Marie Damborská

Jihomoravské dívce Emerenciane nebyl osud příliš nakloněn : Dětství a dospívání v těžké chudobě, nešťastné manželství a téměř nemožnost cokoli změnit. Ale přesto se tato silná žena nevzdala a v pozdějších letech svého života v sobě objevila nečekaný talent, který ji otevřel nové obzory a chuť opět žít.

03.01.2024

MY s Hankou MY s Hankou Liběna Skálová

Tak to už je hodně dávno. Přesto si ale dodnes vzpomínám na hluboké přátelství dvou jedenactiletych dívčin Hanky Lukaskove a Evy, které bydlí v jednom domě, sedí vedle sebe ve třídě a jedna na druhou nedají dopustit. Podobné přátelství ostatně existuje i mezi Hancinym slovenským tatínkem a Evinym otcem, či oběma maminkami.
Spolu s Hankou a Evou se seznámíme také s o rok mladší Nadou, která se musí vyrovnat s otcovým odchodem od rodiny, sebestřednou a rozmazlenou Astrid, či sourozenci obou děvčat a prožijeme s nimi třeba oslavu narozenin, záhadné zvuky v komíně Remarovych nebo vánoční přípravy. Takové vlídné dílko z obyčejného života dvou milých děvčat.

26.12.2023

Sestra Alena Sestra Alena Marie Pujmanová

Setkání Františka, který po odebrání jedné ledviny ztrácí vůli žít, a sympatické sestry Aleny vede ke zvratu v pacientove stavu. Má opět pocit, že se může nadechnout a má pro co existovat během času, který mu ještě zbývá. Shodou okolností prožijí oba během několika měsíců skutečné štěstí a mnoho koncentrované lásky, jaké se většině lidem nedostane za celý život.

"Aleno, ty pláčes? Protože bude brzy
konec? "

25.12.2023 5 z 5

Terka jede do Varšavy Terka jede do Varšavy Irena Jurgielewiczowa

Dávno zapomenutá vzpomínka. Tato kniha se mi dostala do ruky náhodou: Ačkoli jsem už byla v osmé třídě, když jsme během poledni přestávky byly u spolužačky doma a já ji požádala, zda mi může půjčit něco kte čtení, nabídla mi tento příběh malé polské dívky Terky. Vzpomínám do na knihovnu plnou dětských knih a závěsy zdobené dětskými motivy, které působily v pokoji dvou dospívajících dívek zvláštně a nepatřičně. Knihu jsem rozpačitě přijala a schovala ji na dno tašky. Ale během deštivé neděle jsem ji vytáhla, a příběh mě překvapivě zaujal.
Terka vyrůstá na polskem venkově. Když matka s dědečkem přijdou s návrhem přestěhovat se do Varšavy, kde bude moci Terka vyrůstat společně se svou stejně starou sestřenicí Lucií, je nadšená. Ale Terciny představy a skutečnost se od sebe liší jako noc a den. Cítí, že ji aspoň zpočátku děti ze sídliště jen obtížně přijímají, navíc milovaná sestřenice Lucinka se během posledního roku podivně změnila. Co bude dál?

19.12.2023