notburga notburga komentáře u knih

Závoje mlhy Závoje mlhy Izumi Šikibu

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. K půvabnému textu prokládanému krátkými záblesky poezie se vracím znovu a znovu.

30.09.2014 5 z 5

Cesta čaje, mysl čaje Cesta čaje, mysl čaje Sóšicu Sen XV

Jedna z mých nejoblíbenějších knih o tomto tématu. Jednoduché a stručné, přitom hluboké poselství. S lehkostí napsané příběhy a naučení, která si snadno vybavíte a využijete.

02.07.2014 5 z 5

Čadó: japonská cesta čaje Čadó: japonská cesta čaje Sóšicu Sen XV

Nádherné, nestydím se říci učebnice, ke které se stále a ráda vracím. Poprvé jsem si ji půjčila z knihovny a vůbec se mi nechtělo ji tam vracet. Teď už je moje a má čestné místo v knihovně :)

02.07.2014 5 z 5

Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Bohumil Mathesius

Jedna z mých nejoblíbenějších knih s tímto tématem. K mé velké radosti se skví v knihovně i s podpisem autora ;)

25.05.2014 5 z 5

Jara a podzimy I. -  Devět básníků ze staré Číny Jara a podzimy I. - Devět básníků ze staré Číny * antologie

Krásná kniha pro všechny milovníky čínské poezie :)

25.05.2014 5 z 5

Jasné ráno Jasné ráno Scott O’Dell

Krásná kniha podle historických událostí, psaná čtivým stylem. Útlé dílko, na které ale jen tak nezapomenete.

04.05.2014 4 z 5

Háremy čara zbavené Háremy čara zbavené Pierre Loti

Krásná kniha od úžasného autora. Každého čtenáře jistě potaší cit pro detail, který se projevuje v barvitě líčených příbězích hlavních protagonistek i v nádherných popisech prostředí.

02.05.2014 5 z 5

SpongeBob – Velké vítězství SpongeBob – Velké vítězství Steven Banks

Tahle knížka se nám četla dobře. Sice mě děti musely zasvětit do jmen jednotlivých postav, ale příběh samotný byl pohodový a s poučným přesahem. Takhle nějak by měly pohádky pro malé děti vypadat.

10.04.2016 5 z 5

Rudý Orm: Plavci na západ Rudý Orm: Plavci na západ Frans Gunnar Bengtsson

Velmi pěkná kniha. Některá místa mi přišla trochu těžkopádnější a měla jsem tendenci přeskakovat, když jsem se neohlídala, ale stálo to za to. Byla mi doporučena PJ jako dobrý návod na to, jak se vcítit při hře do myšlení seveřanů a to mohu jen potvrdit. Drsný humor a svérázný výklad křesťanské víry byly na knize jistě to nejlepší. Čtyři a půl hvězdičky ode mě.

10.04.2016 4 z 5

Vrah či obeť? Vrah či obeť? Josephine Tey (p)

Četlo se to velmi pěkně i trochu napnutá jsem byla a přednáška o anglických dějinách se vždycky hodí :)

04.04.2016 4 z 5

Pokladnice moudrých rčení Pokladnice moudrých rčení Sakja-pandita (p)

Nádherná kniha. Provázela mě dospíváním (zabavená z maminčiny knihovny) a i dnes bych ještě dokázala některé pasáže ocitovat z paměti. jednoduché a poučné, navíc s krásnými ilustracemi. Čas od času ji opět vytáhnu a kousek přečtu. Tak by se totiž podle mě, měla používat.

04.04.2016 5 z 5

Čínská císařovna Čínská císařovna Evelyn McCune

Krásný příklad toho, jak lze vtěsnat životopis jedné osoby do jedné (byť poměrně rozsáhlé) knihy.
Velmi se mi líbily skutečné historické reálie, o kterých vím, že v dané době skutečně existovaly. Kniha šla rychle dopředu a je jen mou chybou, že jsem se občas ztrácela v podobně znějících čínských jménech. Jen bylo zajímavé pozorovat, jak některá jména překladatel převedl do češtiny zatímco jiná se pouze poddala transkripci.
Jde také o dobrou příležitost udělat si pořádek v dobových korejských královstvích, na což se dobře navazuje při studiu další odborné literatury.
Konečně jsem pochopila události kolem Velkého Oblaku a několika další věcí. Pro doplnění určitě doporučuji knihu WU - čínská císařovna, ve které se i s některými úryvky z této knihy setkáte.

Kniha mě velmi bavila. Četla se skoro sama a na konci mi bylo opravdu líto, že nemá více stránek. Politikaření ve staré Číně je popsáno s jistou dávkou lehkosti a bez velkého množství detailů. Je toho tak akorát, aby se čtenář dobře zorientoval a neupadl do nudy.

30.03.2016 5 z 5

Wu - čínská císařovna Wu - čínská císařovna Jonathan Clements

Pěkně napsáno se spoustou vysvětlivek a dodatečných pojmů. Jen mě trochu zlobilo, že jsou vysvětlivky až na konci knihy a musela jsem neustále otáčet stránky...

27.03.2016 4 z 5

Lumpíček a Rošťanda Lumpíček a Rošťanda Zuzana Pospíšilová

Velmi dobře napsaná kniha. Dobře se čte i před spaním a v textu je spousta poučení (nenásilného, dlužno dodat) což mi v dnešní tvorbě pro děti tak často chybí.

21.03.2016 5 z 5

Drak Jeho Veličenstva Drak Jeho Veličenstva Naomi Novik

Nádherná kniha a to se většinou kouskům, kde se hodně mluví o bitevních strategiích, vyhýbám. Moc se mi líbí koncept draků, které jednají i jako úplně samostatné bytosti a ke kterým je třeba si vytvořit vztah. Jejich mytologii bych si klidně koupila jako samostatnou knížku a padlého zvířecího hrdinu jsem vážně obrečela. Co k tomu dodat víc?

18.03.2016 5 z 5

Inferno Inferno Lisa Jane Smith

Jak už tu zaznělo, škoda uspěchaného konce. Ale mohlo to být ještě horší, tak nějak bych čekala rychlé "puf" a ne dlouhé loučení. Hodně věcí se osvětlilo, což mě potěšilo a celkově jsem si návštěvu ve Světě stínů užila mnohem víc než v předchozích dílech. Takže za čtyři hvězdičky. A doufám, že už se autorka k tématu v budoucnu skutečně nevrátí. Tenhle konec dával opravdu smysl.

18.03.2016 4 z 5

Doupě Doupě Lisa Jane Smith

Slabší tři hvězdičky. Opět problém prostřední knihy - hodně věcí nakousne, ale k akci se moc nemá. Ale konec stál za to, to jo :)

Lovec Lovec Lisa Jane Smith

Hodně dobré tři hvězdičky. Palec nahoru za rychlý rozjezd děje, ale další dolů za to odbyté prožívání nočních můr. Julián byl fajn, závěr docela očekávaný. Jako knižní jednohubka je to fajn.

Svůdné nebezpečí Svůdné nebezpečí Wendy Higgins

O jednu hvězdu slabší než předchozí díl. To ale bývá slabina prostředních knižních dětí, většina akce se schová až do závěru. Belial byl fajn, toho bych jako tátu brala :)

Svůdné zlo Svůdné zlo Wendy Higgins

Ále tak jo, dáme jí čtyři, protože na tři to není. Dobře se to četlo, puberťácké vzdechy a klasická "rozpolcenost neřku-li milostný trojúhelník" tam taky moc nevykukovaly. A Kaidan je fešák. jen mi trošku lezlo na nervy, jak byla Anna zoufale naivní. Až zase budu potřebovat úplně vypnout u večerního kafe, půjdu zase setře vybrakovat knihovnu :)

18.03.2016 4 z 5