OldaB OldaB komentáře u knih

Báje & odlesky II Báje & odlesky II Neil Gaiman

Další porce povídek začíná příběhem o Orfeovi, který posunuje celou ságu zase dál. Následuje Havraní sněm (byl už v Crwi) a Ramadán, kde mi tak úplně nesedla kresba. Atmosféra opět vynikající.

06.03.2016 5 z 5

Báje & odlesky I Báje & odlesky I Neil Gaiman

První díl povídek a já se musím s nechápavým výrazem zeptat, kde na ty nápady Gaiman chodí. Císaře jsem už četl a musím říct, že je to přesně ten příběh, pro který je cyklus o Sandmanovi považován za geniální. Thermidor je hezkým příběhem s historickým pozadím, Lov pak vlkodlačí historkou. Císař Říma je žebrák a písek je oblíbená rekvizita Pána snu.

01.03.2016 5 z 5

Zatracení Zatracení Chuck Palahniuk

Tohle se mi líbilo, mnohem více než úchylné a nápadité než první díl. S nechutnými scénami už tak nějak počítám.

18.10.2015 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Kotleta boduje! Jestli toužíte po odpočinkové četbě, plné hlášek, pomatených postav a popkulturních odkazů, směle do toho. Výborně napsané, na léto parádní počtení.

20.07.2015 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Nejvíce se mi líbila první kapitola o Baťovi, to je úplně skvěle napsané. Szcygiel občas používá zkratku, ale možná je to jeho největší přednost. Opravdu to stojí za to.

19.04.2015 5 z 5

Holčička a cigareta Holčička a cigareta Benoît Duteurtre

Výborná absurdita na dnešní svět a na myšlení lidí, kteří jsou každý den masírováni médii. Možná nejpřesvědčivější výpověď autora.

11.12.2014 5 z 5

Už dlouho jsem se tak nezasmál, opravdu vydařená podoba naší historie.

13.07.2014 5 z 5

Devět žen z Hradu Devět žen z Hradu Pavel Kosatík

Po přečtených manželkách premiérů si doplňuji vzdělání i o tuto knihu. A jsem spokojen. První kapitola o Charlie je trochu těžkopádnější, také jsem se moc nedozvěděl o jejím zdravotním stavu (duševní nemoc?). Další kapitoly jsou o laťku výše. Především mě zaujala ta o Ireně Svobodové (válečné události, neskutečné) a Olze Havlové (vyjímečná žena).

26.02.2014 5 z 5

Nejlepší obrana Nejlepší obrana Robert Kirkman

Po tomto dílu je jasné, že s tímto příběhem rozhodně sranda nebude. Guvernér je opravdová svině a Rick se pomalu mění.

29.01.2014 5 z 5

Svůj svět si musíme zasloužit Svůj svět si musíme zasloužit Miroslav Žamboch

Přečteno dokonce po x letech, a nakonec to nebylo tak špatné čtení. Především Hlávkovy povídky jsou výborné, nechápu, že nevydává knížky jako na běžícím pásu.

24.11.2013 4 z 5

Ve službách klanu Ve službách klanu Miroslav Žamboch

Typický Žamboch a opět výborný. Šílený horník bojuje proti klanu kouzelníků. Lahůdka, po delší době jsem opět přečetl knihu prakticky na jeden zátah.

07.05.2013 5 z 5

Daisho Daisho Stan Sakai

Meče jsou duší samuraje, budu se snažit, abych jich byl hoden.

09.10.2012 5 z 5

Genův příběh Genův příběh Stan Sakai

Gen je jedna z mých nejoblíbenějších postav a v tomto díle se vracíme právě k jeho minulosti. Plus hezký návrat Ina.

09.10.2012 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

"Nikde," zabručel. "Nikde. Tady je Brokilon."
"Cože?"
"Brokilon. Poslední útočiště."
"Nerozumím."
"Nikdo tomu nerozumí. Nikdo tomu nechce rozumět."

07.10.2012 5 z 5

Sláine: Královna čarodějek Sláine: Královna čarodějek Pat Mills

Masakrózní finále je tady, peklo.

07.10.2012 5 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Neodolal jsem a za výhodnou cenu jsem pořídil. První kniha se rozjíždí zvolna a spíše nás uvádí do děje, postavy atd. Atmosféra je hodně specifická, zatím jsem nic podobného nečetl. Působí to hodně realisticky, další díly mě čekají.

06.05.2012 4 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Knihu jsem přečetl za jeden den a to z několika důvodů. Jednak píše Viewegh čtivě, ostatně proto jeho knihy vyhledávám. Tentokrát neřeší sebe a vybírá zajímavé téma, zvláště první polovina má neskutečný spád. Přináší také řadu propracovaných postav a velmi dobře s nimi pracuje. Mínusy vidím v linii primátora, to mi hraničilo až s nějakou obsesí při vyřizování účtů. Také závěr se mi zdál hodně narychlo upletený, nějaké to předivo mi ještě chybělo. Jinak ale dávám palec nahoru, tahle kniha se povedla a mohu ji všem doporučit. Teda s vyjímkou těch, kteří si malují naši zemi narůžovo.

16.10.2011 4 z 5

Po Valentýnu Po Valentýnu Esther J. Ending

Občas mi přišla kniha strašně moc vyumělkovaná, jako by autorka nevěděla, o čem chce vlastně psát. Uvěřitelné pasáže (např. incetní vztah mezi sourozenci) střídaly situace (vytěsněné vzpomínky na zneužívání), které mi přišly spíše úsměvné (ve stylu co tam vrazit?). Málokdy se také stává, aby byl doslov ke knize tak nezajímavý.

16.10.2011 3 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Hodně osobní, netradiční pohled a musím přiznat, že pro mě plně vyhovující. Nemám rád pouhá suchá fakta, libuji si v užití jazyka a nejrůznějších konotací. Bravo, tleskám.

05.09.2011 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Slušný rozjezd, ale je vidět, že Lovecraft se teprve hledá. Zajímavá stať od Škvoreckého, kterou jsem zatím překvapivě nečetl. Celkem mě udivilo, že Lovecraft své dílo rozhodně nebral smrtelně vážně a dělal si z něj legraci.
Hrobka - čteno poprvé, typická lovacraftovština, přímo sálá osudové zlo
Dagon - kult začíná, neskutečná cesta vyschlým mořem
Vzpomínání na dr. Samuela Johnsona - spíše načrtnuté schémá, nezvyklé dialogy
Polaris - vize temného města
Za stěnou spánku - věda a spánek, to může být smrtící kombinace
Paměť - spíše úvod k něčemu delšímu
Starý poděs - výborné, překvapivý závěr
Proměna Juana Romera - staré kulty se ozývají
Bílá loď - kdo nastoupí, je ztracen
Jak bylo zahlazeno město Sarnath - časy, kdy byla Země mladá
Výpověď Randolpha Cartera - hranice k šílenství je tenká
Ulice - žije svým vlastním životem
Hrůzný stařec - setkání s ním nepřežijete
Ultharské kočky - mají svou moc
Strom - symbolem smrti
Celephais - opět město, které bylo staré již před dávnými věky
Z neznámého světa - zlo by mělo zůstat skryto
Chrám - démonický smích, který slyším v mé hlavě
Nyarlathotep - hemživý chaos
Obrázek v domě - obchodník s lidským masem
Fakta ohledně zesnulého Arthura Jermyna a jeho rodiny - geneze rodinného šílenství

13.07.2011 4 z 5