OldřichHanton OldřichHanton komentáře u knih

Evangelium podle Jaroslava Foglara Evangelium podle Jaroslava Foglara Pavel Hošek

Velmi zajímavá a poctivě napsaná knížka, která rozebírá Foglarovy knihy z religionistického hlediska. Autor v jeho díle nejen hledá náboženské motivy a srovnává jej s dílem Tolkiena a C. S. Lewise, ale i ukazuje, že tzv. Foglaring má mnohé rysy skutečného náboženství.

24.07.2017 5 z 5

Strašná nádhera Strašná nádhera Halina Pawlowská

Kraťoučká sbírka různých povídek a esejů, které asi už byly vydány jako sloupky v časopisech. Halina si drží svůj styl a humor a ačkoli nejsem typický čtenář této knihy, docela jsem se bavil. Kdo měl rád Banánové rybičky se bude určitě bavit také.

23.07.2017 4 z 5

Magie mrtvých Magie mrtvých Ilona Andrews

Zvláštní urban fantasy, kde se magie vrátila do našeho světa a technologie funguje jen občas. Samozřejmě nechybí ani upíři a vlkodlaci.
Nevím jestli existují nějaké předchozí díly, či autorka musela hodně zkracovat, ale hodila mě rovnou do děje a trvalo mi snad polovinu knihy, než jsem trochu vstřebal pravidla tohoto světa. Když jsem se začal orientovat, tak příběh skončil. Knížka není moc dlouhá. Rozhodně se jedná o young adult, ale hlavní hrdinka je o něco drsnější a sympatičtější a příběh o něco temnější než je v tomto žánru obvyklé. Já se asi nestanu fanouškem série, ale zájemcům bych Magii mrtvých doporučil mnohem radši než třeba Twilight

28.06.2017 3 z 5

Válka končí v Pacifiku II – Dobývání Okinawy Válka končí v Pacifiku II – Dobývání Okinawy Miloš Hubáček

Přestože poslední dva díly své "pacifické série" napsal Miloš Hubáček až dvacet let po vydání toho úplně prvního, rozhodně si udržel svůj styl, čtivost a faktografickou přesnost. Jedná se asi o nejlepší česky psané populárně naučné knihy k tématu. Kdo se chce něco dozvědět od Perl Harboru po kapitulaci Japonska, měl
by po nich rozhodně sáhnout.

22.06.2017 5 z 5

Teorie velkého třesku a filozofie Teorie velkého třesku a filozofie William Irwin

Série esejů od různých autorů na rozličná filozofická témata, kde se různé myšlenky ukazují na příkladech z Big Bang Theory. Dobrá popularizační knížka, která třeba někoho inspiruje i k hlubšímu zájmu o některé z témat. Jediné co mi vadilo, že v každé eseji se opakují ty samé citace z těch samých dílů seriálu.

07.06.2017 4 z 5

Black Mask: Antologie detektivních příběhů Black Mask: Antologie detektivních příběhů Otto Penzler

Výběr starých pulpových detektivních povídek. Detektivky mám hodně rád a je zajímavé sledovat, jak se žánr postupně proměňuje. Dnes se píší tlusté romány, ale dříve se celá zápletka vešla třeba na dvacet stránek, což mělo i úplně jiné nároky na čtenářovu pozornost. Samotné případy jsou sice z dnešního pohledu trošku naivní, přesto jsem se ale u většiny povídek dobře bavil.

30.05.2017 4 z 5

Prázdná místa Prázdná místa J. M. Köhler

Na začátku mě tahle česká detektivka hodně bavila. Bohužel se ukázala jako zbytečně překombinovaná se spoustou dějových linek, které se možná daly vynechat. Brzy mě začaly také štvát různé úvahy nad stavem společnosti, kterých je knížka plná. Prázdná místa nejsou špatná detektivka, ale další díly asi už nevyhledám.

13.04.2017 3 z 5

Válka končí v Pacifiku I – Pevnost Iwodžima Válka končí v Pacifiku I – Pevnost Iwodžima Miloš Hubáček

Knížky od Hubáčka jsou úžasné tím, jak dokáží velmi podrobný a informačně hutný popis bojů čtivě zpracovat. V této se už tolik nezabývá letadly a loděmi, ale hlavně průběhem pozemních bojů o ostrov Iwodžima. Není to kniha pro každého, ale pro zájemce je to povinnost.

09.04.2017 5 z 5

Když padne noc Když padne noc Jenny Milchman

Když padne noc bych zařadil do kategorie "thriller pro ženy". Spořádaná rodina je v noci přepadená dvěma uprchlými trestanci, načež se všichni začnou chovat úplně nelogicky a, i tváří v tvář smrti, neustále řeší především svoje pocity. Žádné velké napětí se, alespoň u mě, také nekonalo. Děj sice několikrát vygraduje, ale vzhledem k tomu, kolik stránek vždycky zbývá do konce, víte, že ani tentokrát se jim uniknout nepodaří a budete se trápit dál .

05.04.2017 2 z 5

Hluboká práce Hluboká práce Cal Newport

Zajímavá knížka, která rozvíjí jednu myšlenku a to, že na opravdu tvůrčí práci je potřeba klid a dlouhé nepřerušované soustředění. To jsem sice tušil už dřív, ale alespoň jsem se inspiroval a snažím se nekoukat pořád do telefonu.

06.03.2017 4 z 5

Labyrint Labyrint Miroslav Ivanov

Labyrint se mi líbil o něco víc než předchozí knížka od Ivanovova Historie skoro detektivní, i když je to vlastně druhý díl. Opět se jedná krátké kapitoly, kde v každé řeší nějakou literární "záhadu". Labyrint je o něco kratší, ale i celkově čtivější, samotná témata mi přišla i trochu méně zatížená dobou vzniku.

16.02.2017 4 z 5

V rouše beránčím V rouše beránčím Simo Hiltunen

Poslední dobou mám jak čtecí krizi, tak krizi psaní příspěvků. Tuto audioknihu jsem doposlouchal už před docela dlouhou dobou, Hodnotím ji tedy sice s odstupem, ale taky už s bez mnoha detailů, které se mi mezitím vypařily z paměti.
Všechny, kteří by si V rouše beránčím chtěli někdy přečíst předem varuji, že se jedná asi o nejdrsnější thriller co jsem kdy četl. O týrání dětí a vraždách celých rodin se mi četlo opravdu těžko. Nejedná se ani o čistokrevnou detektivku, není tady počáteční okruh podezřelých, který by se postupně zmenšoval. Příběh se postupně odhaluje díky množství flashbacků z temné minulosti jak hlavního padoucha, tak hlavního hrdiny. Celé to autor ještě doplňuje úvahami na téma rodičovství a rodinné vztahy. Nakonec sice přijde katarze a závěr je docela silný, přesto mi hlavní dějová linka poněkud vybledla a asi bych teď už přesně nevěděl, jak se povedlo vraha odhalit. Překvapivě to, co mi v hlavě zůstalo a co mě i trochu inspirovalo, byly ty rodičovské úvahy.
Opravdu nevím, jestli tuhle knížku doporučit. Určitě je ve vícero směrech silná, ale v brzké době bych určitě nechtěl něco takového opakovat.

05.07.2022 3 z 5

Dánové mají hygge, Češi mají: poslední důvod, proč se nezabít Dánové mají hygge, Češi mají: poslední důvod, proč se nezabít Attilla Bič Boží (p)

Knižní vydání populárního fiktivního blogu tří třicátníků, kteří moc neví co s životem. Vzhledem k tomu, že je to tak trochu generační výpověď, jsem byl nadšen. Většina historek mi byla jaksi povědomá a ovlivnila mě i stejná popkultura jako knižní hrdiny. I když já osobně jsem se už trochu posunul a s dvěma malými dětmi řeším zase jiné problémy, byly mi postavy v knize hodně blízké.
Bohužel autoři trochu prováhali možnost napsat generační román a převážně se drželi osvědčeného formátu z jejich předchozího projektu "1000 věcí, co mě serou", kdy většina příspěvků jsou takové jednohubky, které děj moc neposouvají vpřed. Navíc knížka je dost krátká, měl jsem pocit, skoro jako by blog byl ukončen předčasně.
Poslední důvod proč se nezabít se mi určitě líbil a hodně na mě zapůsobil, divadelní hra na jeho motivy však byla ještě lepší.

28.08.2021 4 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Opravdu kraťoučká (audiokniha trvá asi hodinu) motivační knížka o jedné hlavní myšlence, že není potřeba se hnát za absolutní originalitou. Nic takového totiž neexistuje, všichni velikáni se různě inspirovali a rozpracovávali myšlenky svých předchůdců.
Myšlenka dobrá, rady asi užitečné, přesto jsem se po té hodině poslechu cítil trošku okraden. Je to hlavně tím, že knížka je určena především kreativcům, hlavně umělcům všeho druhu, takže zrovna v mém případě nenajdou tyto rady velké využití, zvláště, když jsou mnohé docela banální. Pro někoho, kdo hledá inspiraci, asi bude mnohem užitečnější, nemůžu se však ubránit dojmu, že v obrovsky konkurenčních uměleckých oborech vám úspěch stejně asi nepřinese.

10.10.2019 3 z 5

Síť snů Síť snů Petra Kubašková

Tuto knížku jsem koupil v rámci jakési slevové akce očekávajíce fantasy z doby bronzové. Bohužel pravěká dějová linka po pár desítkách stran skončí a zůstává jen docela slabý román pro ženy ze současnosti.
Podle mě se nejedná o městské fantasy, je zde sice jakési prastaré zlo a lidé se záhadnými schopnostmi, ale magický svět není nijak vysvětlen, ani důkladně popsán. Pouze se vše řeší prostřednictvím ezoteriky.
Postavy jsou všechny jednorozměrné a v průběhu děje neprodělají skoro žádný vývoj. Příběh je tak naivní, předvídatelný a plný klišé, že mě chvílemi napadlo, jestli se nejedná o parodii.
Chápu, že to primárně není kniha pro mě, ale myslím, že i v rámci žánru se najde mnoho a mnoho lepších příběhů.

16.06.2019 2 z 5

Sexuální mýty a pověry Sexuální mýty a pověry Radim Uzel

Sympatická osvětová knížka od asi nejznámějšího českého sexuologa.
Přestože se Radimu Uzlovi nedá upřít vtip a velká erudice, měl jsem často pocit, že čtu spíš knihu z roku 1995, a ne 2018. Možná se mýlím, ale mýtus o škodlivosti masturbace, nebo pornografie, asi už není v naší společnosti moc rozšířen. Je samozřejmě trochu nespravedlivé toto knize vyčítat. Pan doktor je už starší pán a vyjadřuje se hlavně k věcem, se kterými se setkával za své dlouholeté lékařské praxe.
Přesto bych Sexuální mýty a pověry doporučil číst hlavně jako "zábavné historky z ordinace", než v nich hledat nějaké zásadní poučení..

27.01.2019 3 z 5

Krásná Karolína Krásná Karolína Alexander Stainforth (p)

Od Krásné Karolíny jsem nic zvláštního nečekal. Počítal jsem s průměrným historickým románem, co jsem koupil ve slevě za pár korun. Bohužel, i tato nízká očekávání zůstala nenaplněna.
Rozhodně nečekejte žádné historické reálie z rudolfínské doby. Spíš než historický román je to jakási pohádka, plná totálních dějových klišé, naprosto plochých postav, které spolu komunikují nepřirozenými dialogy. Až mě napadlo, jestli celá knížka není myšlena jako parodie. Bohužel, jestli se jedná o parodii, tak o neúmyslnou. Nechápu, že si něco takového koupilo dostatek lidí, že mohou vycházet i další díly.

01.04.2018 1 z 5

Podivuhodné příběhy Podivuhodné příběhy Miroslav Ivanov

Knížka je napsaná ve formátu pro Ivanova dost typickém. Věnuje se postupně sedmi historickým událostem, prochází prameny a snaží se buď odpovědět na stále nevyjasněné otázky, nebo alespoň přinést nový pohled. Jako nejzdařilejší mi přišly dvě úvodní kapitoly věnované Wogatisburku a hlavnímu městu Velké Moravy. Důvod je ten, že takto stará historie nevyžadovala tolik úliteb tehdejšímu režimu. V další kapitolách o Janu Roháči z Dubé, Kozinovi a Chodském povstání, selských bouřím 1775 a svatodušních bouřích 1848 se už musíte prodírat marxistickým výkladem dějin, které chápe všechny tyto události jako součást velkého historického příběhu o revolučním boji. Ono se ani není co divit, knížka byla poprvé vydána v roce 1979 za tuhé normalizace a toto bylo asi tehdy nutné. Když si odmyslíte výše uvedené, tak i v Podivuhodných příbězích ukazuje Ivanov své mistrovství. Vše je zpracováno poctivě a moderně, závěry ke kterým dochází asi nebyly dodneška výrazně překonány, přesto velmi čtivě a přístupně i laickým čtenářům.

05.03.2018 4 z 5

Když ti to udělá radost... Když ti to udělá radost... * antologie

Sbírka povídek od známých českých autorů plus jedna od Roberta Fulghuma. Autoři přispěli kraťoučkými povídkami "ze života", s jedinou výjimkou Pavla Renčína, jehož Balada krve se vymyká jak rozsahem, tak žánrem. Ačkoli se jedná především o reklamní dárek od Alzy, spisovatelé potvrdili svojí kvalitu. Všechny povídky mají slušnou úroveň a některé si možná budu i pamatovat.

20.01.2018 4 z 5

Češi a dějiny v postmoderním očistci Češi a dějiny v postmoderním očistci Dušan Třeštík

Sbírka fejetonů o vnímání dějin, vyprávění historických příběhů,
symbolice českých státních svátků a dalších zajímavých tématech. Dušan Třeštík byl výborný popularizátor, dokázal některé složité abstraktní myšlenky poutavě popsat v pouhém novinovém fejetonu. Postupně jsem si uvědomil, že něco z knížky jsem už kdysi, nejspíše právě v novinách, četl. Ale neměl jsem zůstat jen u toho, Čechy a dějiny v postmoderním očistci jsem si měl přečíst už dávno. Nemyslím to jen obrazně, knížka byla v doporučené literatuře na některé zkoušky. :-)

08.01.2018 5 z 5