OliviePaszová komentáře u knih
Americká spisovatelka Leigh Bardugo není na knižním poli žádným nováčkem. Je autorkou dobře známých fantasy young adult sérii ze světa Grishaverse. Mezi její dva nejznámější počiny bezesporu patří duologie Šest vran a tetralogie Griša. První zmíněnou sérii – Šest vran jsem na nápor neuvěřitelně kladných recenzí rozečetla minulý rok. Bohužel mě tento příběh nijak nenadchl a po prvním díle jsem pokračování již nevyhledala. Myslela jsem si, že se jednalo o mé poslední literární setkání s tvorbou Leigh Bardugo.
Před pár měsíci však Netflix triumfálně vyrukoval s novou sérii Světlo a stíny ze světa Grishaverse, která v sobě kombinuje příběh Šesti vran i Griši. Na tento zbrusu nový pompézní počin všichni pěli takovou chválu, že jsem se rozhodla dát Leigh Bardugo ještě jednu šanci a přečíst si sérii Griša předtím, než se podívám na tolik chválený seriál. Shodou náhod jsem za pár dní viděla konkurz na recenzi celé Griša trilogie. Tímto děkuji moc Humbook za e- triologii.
A teď už k samotné trilogii, která mě velmi mile překvapila. Za mě je to rozhodně mnohem lepší než Šest vran! Tyhle dvě série se absolutně nedají srovnat a skoro se mi nechce věřit, že jsou z pera stejné spisovatelky.
Zatímco Šest vran mě nijak nenadchlo, kniha Světlo a stíny byla extrémně čtivá hned od úplného začátku. První stránky mě zcela pohltily a vyplivly až na konci třetího dílu. Uchvácenou, lehce spánkově deprimovanou a se smíšenými pocity štěstí a smutku, neboť série byla u konce.
Je pravda, že jako všechny ostatní YA fantasy obsahuje nějaké to klišé. Zde se pak jedná zejména o „syndrom vyvolené“ a milostný trojúhelník a friends to lovers. Naštěstí mi ani jedno moc nevadí… Příběh byl originální a dokonce dost nepředvídatelný, což je co říct Zejména pak oceňuji humor a ironické narážky, kterých je kniha plná. U fantasy to bohužel nebývá častý jev, takže za mě velký palec nahoru.
Zajímavé je i to, že série je s každým dílem lepší a lepší. U mnoha děl to totiž naneštěstí bývá právě naopak. Druhý díl bývá často výplňkový, ale Bouře a vzdor byla ještě lepší než první díl. Třetí díl pak zajistil celému příběhu skvělý konec, který si zasloužil.
Fantasy svět Grishaverse je báječný. Je to čtení čtivé, nápadité, napínavé i vtipné. Hlavní postavy jsou sympatické, zejména pak Nikolaj, díky kterému se chystám i na autorčinu sérii Zjizvený král.
Za mě tady není co vytknout. Není to nejlepší fantasy, co jsem kdy četla ani zázračná kniha, která vás změní. Můžete v klidu žít dál i bez ní… Ale pro fanoušky fantasy určitě vřele doporučuji. Tohle stojí za to!
Příběh je čtivý, nápaditý, vtipný, plný pravdy a má naprosto geniální (pro mě nečekaný) konec. Také je plný krásných, duchaplných citátů na začátku každé kapitoly. Do toho ještě přihodíme nenásilnou, pomalu vystavěnou milostnou linku, která mě asi dostala úplně nejvíc. Na konci jsem málem uronila slzičku… A to mě běžně knihy jen tak nedojmou. Světla nad močálem jsou jasný důkaz, že musíme věnovat více pozornosti české tvorbě, která skýtá opravdové literární poklady. ¨
Více v recenzi
Navždycky je tak trochu klišé. To řeknu narovinu :) Není to hluboké drama ale přijemná feel good knížka. Autorka lehce inspirovaná skvělou Kasie West, napsala romanťárnu, která se všem ya knížkám od Westové s přehledem vyrovná. Je to milé, romantické, vtipné a taky plné narážek na Starwars, Harry Pottera a odkazů na další ikonické pecky. A... prostě to funguje! Příběh mě moc bavil a knížka se četle lehce a člověk se při jejím čtení musel culit. Prostě cutte alert. A must read pro všechny milovníky knížek typy K.W nebo Jenny Han