*Pájuše* *Pájuše* komentáře u knih

Šachovnice bohů Šachovnice bohů Richelle Mead

Jakmile jsem si přečetla anotaci a zjistila, že v tomhle příběhu budou figurovat bohové, musela jsem si to přečíst. Moje počáteční nadšení vyprchalo záhy. :-(
VÍM, že Meadová má talent. Její knihy jsou poutavé, čtivé a nemůžete se od nich odtrhnout, dokud nejste na konci a pak jste zklamaní, že už je konec. Bohužel, v tomto případě se mi na knize nelíbilo vůbec nic!
Ten svět mi přišel zmatený, místy až nedořešený. Popravdě, ani nakonci knihy jsem nebyla moudřejší. Mám víc otázek, než odpovědí. :-/ Charaktery byly příšerné. Justin mi připomínal vypatlaný fotbalisty z amerických bijáků - krásní, egoističtí floutci, kteří si o sobě myslí, že stačí zamrkat a každá ženská před nimi padne na zadek. Že jel na drogách, byla taková bonusovka, která mi vším připomonala Adriana. Nemůžu si pomoct, ale přišlo mi to, jako kdyby RM vykrádala sama sebe. :-/ Celá kniha je jedním slovem - divná. Po tomhle fiasku nemám vůbec žádnou chuť pustit se do dalšího dílu. To raději překousnu sukubu Georginu.

25.02.2015 2 z 5

Milenec snů Milenec snů Sherrilyn Kenyon

No... tahle kniha byla prostě jízda! :D
Miluji knihy s tématikou bohů a tady jsem si jich užila do sytosti. Nemůžu se dočkat až se mi do tlapek dostane další díl. :-)

13.02.2015 4 z 5

Čistá krev Čistá krev Nancy Gideon

Nebyla to žádná oddechovka, kterou byste si rádi přečetli po náročném dni. To byste si tak akorát zadělali na pořádnou depresi. A místo mého Earl Greye jsem spíš potřebovala pořádnýho frťana, protože ani kýbl čokolády by mi nespravila náladu!
K hlavním hrdinům - má se k nim cenu vůbec vyjadřovat?! - oba dva bych nejraději kopla do... Jejich vztah bych popsala čtyřmi slovy - jako na horské dráze.
Ta ženská se pravděpodobně narodila bez páteře, protože nechápu, jak může tvrdit, že ho miluje a pak klidně říct, že ho využívá jen pro potřebné informace. A ta přezdívka... Cé Cé. Prvních pár stran mi trvalo, než jsem si uvědomila, že Charlotte a Cé Cé je jedna a tatáž osoba. A musím říct, že ta ženská byla stejně příjemná jako ta jistá moucha se stejným názvem. Nejspíš to budou stejné geny.
A co teprve ten chlap - má cenu ho vůbec nazývat chlapem?. Byla to loutka na provázcích, která chvilku dělala nafukovací pannu pro svého "zachránce" a chvilku pro Charlottu. Nemůžu uvěřit jeho chování... když ho někdo zradí, neměl by sakra vytasit drápy nebo být ostražitější? * SPOILER * Kdyby mi někdo zabil matku, rozhodně bych udělala cokoliv, abych se pomstila, ale tady ten blb si ještě klekne a raději zemře sám! * KONEC SPOILERU *
Tahle kniha se vyšvihla na žebříčku mých hrdinů, kterými jsem znechucena, na první místo. A proč tahle kniha vede? Protože je to poprvé, kdy jsem znechucena oběma hlavníma hrdiny!
Mám sice ve svém vlastnictví ještě druhý díl, ale setsakramentsky si rozmyslím, jestli podobnou jízdu budu absolvovat někdy v blízké době.
Tu druhou hvězdu dávám jen za poměrně zdařilou obálku. :-/

13.02.2015 2 z 5

Z hrobu Z hrobu Jeaniene Frost

Jsem ráda, že série skončila happy-endem. Na kratičký moment jsem si myslela, že to bude tragédie epických rozměrů. Ale i tak nevím, co si o knize myslet. Mám z ní takový protichůdný pocity. Ani vysloveně špatný, ale ani dobrý. Anotace vskutku nepřehání, že se ti dva dostanou do pořádnýho maléru. Ale ani ve snu mě nenapadlo, čeho jsou lidé schopni, když dojde na druh, který popírá veškeré zákony, ktere znají. Je vidět, že všude na světě je postoj k odlišnostem stejný. Smutné.
Ach jo, za ten uspěchaný konec strhávám jednu hvězdu.

10.01.2015 4 z 5

Tanečník ve větru Tanečník ve větru Iris Johansen

Mám ráda knihy, jejichž kostra se zakládá na skutečných událostech. Ačkoliv jsem autorčinu stylu psaní musela nejdříve přijít na chuť, nelituji času, který jsem u knihy strávila. Po přečtení knihy ve mě zůstaly jen pozitivní pocity. :-)

20.12.2014 4 z 5

Upřímně, nevím, co si o knize myslet. Je to... no, trošku fantasmagorie, ale s originálním příběhem. Ty fotografie se mi líbily a krásně doplňovaly celý příběh. Na druhou stranu od doby, co přišel na ostrov a setkal se s "podivnými dětmi"... No nevím. Přišlo mi to jako pohádka pro děti s prvky, které byly určeny dospělým. Navíc ten vztah, který měl s rodiči, takový nijaký... ehm, divný - jako cizinci mluvící každý jiným jazykem.
Kniha není špatná. Autorův styl psaní je poutavý, příběh originální, ale ani zdaleka to nestačí na pět hvězdiček. Takový lepší průměr. :-)

02.11.2014 3 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Všichni tuhle knihu vychvalují do nebes, tak jsem chtěla vědět, co to je. Bohužel, prvně jsem viděla film a teprve teď jsem se dostala ke knize. Ačkoliv preferuji prvně knihu, pak film, nelituji toho že kniha přišla na řadu až druhá. Příběh byl napsaný poutavě, téma bylo smutné, takže jsem ke konci brečela stejně jako u filmu ani romantika nechyběla. Nicméně tohle téma nebylo můj šálek kávy.
Některé pasáže jsem nechápala - přišli mi zbytečně až moc komplikované, na šestnáctileté děti prakticky nemožné. Nevím, přišlo mi to jako kdyby dospělí uvízli v dětských tělech.
Nicméně mělo to spád, trochu předvídatelné, ale jinak žádný zázrak.

09.10.2014 3 z 5

Tajemství krásné léčitelky Tajemství krásné léčitelky Jackie Ivie

Odpočinková kniha. Na léto jak dělaná. Obálka přímo zavání romantikou. ;-)
Začátek byl pro mě, hm, zvláštní, pravděpodobně to dělal styl psaní autorky. Musela jsem si na to asi prvně zvyknout. Trošku slabší rozjezd, ale pak už to bylo dobré. Navíc
*SPOILER* - Nepochopila jsem, jak by mohla ženská dupat po hrudi muži, jako by se mu nic nestalo a on pak tvrdil, že je lehká jako peříčko, že nic necítil. Nad tím mi fakt rozum zůstal stát. - *KONEC SPOILERU*

08.09.2014 3 z 5

Železná dcera Železná dcera Julie Kagawa

Asi z těch YA knih vyrůstám. :-/
První díl se mi celkem líbil. Sice mi Meghan lezla na nervy od první chvíle, ale dalo se to skousnout. Druhý díl mě nijak nenadchl. Kniha byla zbytečně dlouhá. Polovinu věcí bych vyškrtla a možná by to moje (ne)teenagerské srdce ustálo. Meghan mi opět lezla na nervy. Tolik pochybností ohledně Ashe - bylo to jako byste hrály 'mámě rád, nemám mě rád'.
Pro náctileté bomba, pro dospělé, brak. Jediná postava, kterou sem fakt milovala, byla Temná múza. Tu jsem si užívala poslední třetinu knihy. A strašně jsem se přitom bavila. :-)

07.09.2014 2 z 5

Pád andělů Pád andělů Susan Ee

Tahle kniha se mi dostala do rukou úplnou náhodou. A musím říct, že mě příjemně překvapila. Čekala jsem od toho andělíčky s harfami na obláčcích a zatím jsem našla svět vzhůru nohama, kde andělé jsou ti zlí. Některé ty pasáže mi přišly krapet ujetý - hlavně ty s její matkou - a jiný mě pěkně vyděsily - jako to, co se stalo její sestřičce. Fakt to nečtěte ve tři hodiny ráno...

25.08.2014 5 z 5

Volání úplňku Volání úplňku Keri Arthur

Knihu jsem četla asi před rokem, ale doteď si pamatuji, že postavy mi lezly na nervy od první stránky až do konce a některé pasáže v knize mě tak akorát znechutily a odradily od dalšího čtení.

25.08.2014 1 z 5

Netvor Netvor Alex Flinn

Miluji pohádky a tohle byla Kráska a zvíře v 21. století. Ale stejně si myslím, že film byl lepší ;-)

25.08.2014 4 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

(SPOILER) Erotické knihy jdou mimo mě, ale když mi kamarádka tuhle knihu doporučila se slovy, že je to jak klasická červená knihovna a kolem erotiky to jen letělo, tak jsem si řekla, že do toho půjdu.
No... Noo... Nooo... Co ke knize dodat? Nejsem z knihy unešená, jak slibovala anotace. Ta zněla fakt slibně. Mělo to obrovský potenciál, ale ten mi přijde po dočtení nevytěžen. Možná to je překladem, možná ne - za mě to vyprávění plulo po povrchu, bylo takové těžkopádné, autorka používala zvláštní slovní spojení (zvláštní v tom smyslu, že já bych si tam představovala úplně jiné z hlediska češtiny a i lépe by mi to tam sedělo) a k hlavním hrdinům jsem si úplně cestu nenašla. Kaden ze začátku působil strašně strojeně, alfou bych ho tedy nenazvala, a Ayla působí celou knihu zvláštně (nedokážu přesně popsat, co mi na ni nesedělo, ale neměla jsem z ní coby hlavní hrdinky ten správný pocit). Co se týče "erotiky", opravdu tam toho bylo pramálo. Takový jeden štěk v dárkovém balení. Nestěžuju si, ale tak nějak jsem očekávala, že když to má ten titulek erotika, že to bude fakt žhavé. No, to "žhavé" nejspíš bylo jen mezi postavami, mě to minulo účinkem. Dokonce jsem se přistihla, že se směju při zmínce "ocas". Jsou to vlci, takže... asi je to logické, no.
Druhý díl si přečtu už jen proto, abych mohla případně oba poslat do světa s klidným srdcem, že jsem tomu dala šanci. :D

21.06.2024 3 z 5

Průvodkyně duší Průvodkyně duší Alžběta Komrsková

Jsem překvapená i zklamaná zároveň.
Kniha se četla vcelku rychle, ačkoliv jsem měla ze začátku problém s autorčiným stylem psaní. To se však velmi rychle změnilo, protože mě děj přímo pohltil. Hlavně kvůli námětu knihy. Což hodnotím jako jedno velké plus. Byla jsem ale zmatená, zda je kniha skutečně zasazená do Asie. Reinkarnaci si spojuji spíš s indickou kulturou. Ale budiž.
Moje nadšení však rychle opadlo, když se oba hrdinové dostali do Mezisvětí. Otázek začalo přibývat a odpovědi žádné. Hlavní hrdinové jsou tak trochu ploché postavy, romantická linka je jen linka s náznaky čehosi co romantiku připomíná jen z vlaku a samotný konec mi přišel strašně useknutý.
Pominu-li otevřenost konce, kniha se nečetla zle. Nečekejte však hlubokomyslné pojetí smrti jako třeba v případě N. Shustermanna. Nevěřila jsem, že to při takto závažném tématu jako je smrt, toto někdy napíši, ale kniha je nenáročná oddechovka.

08.05.2024 4 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Odmítám tuto knihu hvězdičkovat nebo dávat nějaké konstruktivní hodnocení. Výzvu mám splněnou a tím to pro mě hasne.

12.01.2023

(SPOILER) Na knihu jsem se strašně těšila. Doufala jsem, že se opět vrátím do Země víl, ovšem... nadchla jsem se až moc. Přespříliš jsem očekávala, že to budou z pohledu Cardana kritické momenty z Krutého prince - kdy se např. stal "vězněm" Jude, než mu na hlavu trikem nasadila korunu; z Podlého krále - jeho pohled na to, když vyzvedl ostrov z vod a vyhnal Jude ; z Královny ničeho - kdy naopak při "výslechu" Taryn poznal, že ona není ona... a ono nichšt, nada, šlus, ende! A tím moje sympatie ke knize vzaly za své. Opravdu škoda.
Je ale pravda, že povídky byly uzpůsobeny tak, aby šly po sobě. Kdyby HB skákala od Královny ničeho ke Krutému princi asi bych v tom měla hokej. Knihu slupnete jako malinu. Překrásné ilustrace doprovází děj a jsou vskutku pastvou pro oči.

16.12.2022 3 z 5

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Upřímně, s Holly Black mám zásadní problém - nevím, jak přesně mám chápat její styl psaní. Je velmi naturalistický, bezohledný a trochu tu a tam dělá z dětí psychopaty/sociopaty. Nejsem si jistá, jestli je to autorčin záměr, ukázat nám, že když vyrůstáte s něčím "nelidským" vedle sebe, tak trochu se těmi "nelidmi" stanete ať chcete nebo ne nebo naopak ukazuje tu "nelidskou" světlou stránku. Těžko říct. Zatím jsem od autorky četla Nejchladnější dívka ve městě Chladu a byla jsem z ní trochu na větvi. Podivným způsobem se mi líbila, ačkoliv to by nebyla HB, aby taky několik věcí nezprznila.
Navíc, tady se mi opět potvrzuje, že s prostředím víl mám obecný problém - těžko předělat moje myšlení "zlé" víly, když jsem jako děcko viděla vílu Zvoněnku v Petru Panovi jako tu "hodnou". Byť to nebylo špatně zpracované - co naplat, potenciál knihy nevyužit, hlavní hrdinka na vyplesknutí, její bratr jako naivní děcko a princ "Temnot" coby postava o ničem - ve smyslu "dalo se to číst", nenaplňuje mě to však touhou číst knihu znovu. Taková kniha o všem a vlastně o ničem. Ztratí se ve vzpomínkách času stejně lehce, jako jehla v kupce sena. Škoda.

28.11.2022 2 z 5

Dívka, had, trn Dívka, had, trn Melissa Bashardoust

Hehe... Nemám sílu psát nějaké konstruktivní hodnocení, proto to shrnu v hlavních bodech:
Originalita? - No, něco by se možná našlo.
Obsah? - Stojí za starou bačkoru.
Cizí slova? - Ztrácím se (i s tím rozsáhlým slovníčkem na konci knihy!).
Hlavní hrdinové? - Vyjádřím jedním slovem - bleh!
Romantická linka? - Nucena. Ale jako vážně!
Sympatie? - Nulové.
Konec? - Nehodnotím. Tečka!
Přečteno? - Už teď toho lituji...

05.06.2022 odpad!

Sedm princezen Sedm princezen Iljás bin Júsuf Nizámí

Dlouho, opravdu dlouho jsem váhala, co ke knize napsat. V této době je poezie - hlavně těch dávných autorů - prakticky zapomenuta. Přitom jsou to mnohdy větší klenoty, než samotná próza. Nicméně u této knihy jsem měla trošku problém se zvláštními slovními obraty a spojeními. Není se čemu divit, když kniha byla napsaná před tak dlouhou dobou. Ačkoliv mě kniha zaujala, byť některé příběhy se mi líbili méně než jiné, nemůžu si pomoci jistého srovnání s tím nejznámějším básníkem renesance - Shakespearem. Květný jazyk, bohaté zabarvení, skrytá perla v příběhu... Tady jsem bohužel o bohatém zabarvení pochybovala a jazyk se mi zdál přímočařejší. I tak se myslím, že čas strávený u knihy nebyl marný.

05.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Jsem překvapená, že je z hlediska násilnosti tato kniha zařazená pro děti a mládež. Přeci jen, ačkoliv je hlavní hrdince sedmnáct let, upírům v knize sedmnáct bylo před nejméně pěti sty lety a jejich chování tomu odpovídá. Krutí, násilní, troufám si tvrdit, že se řadí na druhé místo hned po upírech L. K. Hamilton.
Kniha se četla takřka sama. Měla pár hluchých míst a těžko se některým věcem věřilo. Tana je, byla a bude pro mě navždy nejzvláštnější hrdinkou. Ta zvláštnost pramení hlavně z jejího přesvědčení, že musí ochraňovat ty, co zná a zahraňovat ty, kteří se dostanou do maléru, byť se jí snaží v případě jejich přátel dostat do žíly. Její paličatost s jakou zahraňovala celý svět, je vskutku prapodivná, nicméně překladatelé si zaslouží obrovskou pochvalu. Kniha je velmi dobře zpracovaná. Na pár gramatických chyb a určité skepse vůči jistým situacím v knize, dávám jen čtyři hvězdičky.

09.01.2022 4 z 5