*Pájuše* *Pájuše* komentáře u knih

Dědička stínů Dědička stínů Anne Bishop

Dlouho mi trvalo, než jsem se k dalšímu dílu dopracovala a spoustu věcí jsem stihla zapomenout. Nicméně na Jaenelle - temnotu osvícenou světlem - jsem zapomenout nemohla. Líbil se mi i Saetan. Má své temné stránky, ale zároveň i za ta léta neztratil něco z "lidskosti", jestli se to tak dá nazvat. Vrhám se na třetí díl a doufám, že se dostane ke slovu i Daemon...

19.08.2021 4 z 5

Princeta a kapitán Princeta a kapitán Anne-Laure Bondoux

Upřímně, mě kniha moc nezaujala. Zkoušela jsem ji číst jednou, ale po pár kapitolách jsem to vzdala. Teď jsem se do ní pustila znovu, ale prostě... nemůžu opustit příběh z pera autorky Trilogie zimní noci. Toto je pro mnohem mladší čtenáře, než jsem já a v knize je to hodně znát. Nehodnotím, protože jsem knihu zaklapla a vrátila zpátky do knihovny.

15.08.2021

Otka: Ošklivá tlustá kamarádka Otka: Ošklivá tlustá kamarádka Kody Keplinger

Asi bych měla přestat hodnotit knihy, které už dávno nespadají do mé věkové kategorie. Nicméně knihu jsem měla v knihovně řadu let a když už jsem se rozhodla spravit si chuť, tak proč ne cizojazyčným názvem pro teenegery, že?
Postavy jsou na svůj věk uvědomělé, za což bych dala autorce o jednu hvězdu více, ale po retrospektivě a zpytování svého svědomí musím uznat, že kniha nedosahuje takových kvalit, aby si zasloužila hvězdu celou. Především hlavní postava je na jednu stranu náctiletý hormony nabitý pytel na pořádnou facku, na druhou stranu jsem v jejich myšlenkách zaznamenala jakýsi posun, vývoj, chcete-li, což u YA knih opravdu nebývá zvykem. Bohužel, ten posun se dostavil až skoro na samotném konci knihy.
Další paradox na téhle knize je, že je zde absence milostného trojúhelníku. Co už typické pro YA knihy je, jsou problémy s rodiči nebo jejich absence. Co mi zde trošku nešlo k sobě byla skutečnost, že autorka tak nějak proplouvala mezi náctiletým a dospělým. Čímž ve mě nevzbuzovala důvěru. A ten přehršel sexuálních (ech?) scén, tak nějak se mi chtělo smát. Člověk netušil, jestli ještě čte YA nebo nějaký erotický román pro ženy.
Nejsem z knihy "odvařená", ani mi nepřijde nijak "cool", takže asi proto vypadá moje hodnocení jak vypadá.

30.07.2021 2 z 5

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

(SPOILER) Bohužel, půjdu proti proudu, protože mě se kniha úplně netrefila do chuti. Ano, byla lehkým odpočinkovým čtivem, kde jste nemuseli moc přemýšlet a děj si plynul tak nějak jako potůček po kamenech. Nicméně, nemohla jsem skousnout skutečnost, že nás autorka hodila rovnou do vody a rybičko plav. Absolutně žádné vysvětlení, všechno jste si museli domýšlet za pochodu a to nemluvím ani o vývoji postav, které na mě působili velmi stroze, bez života. Nemám představu, v kolikátém století se děj odehrává, ale to zasazení na francouzský venkov a neustálé omílání venkovských balíků/nóbl lidí z města a jejich magických schopností/či jejich naprosté popírání... moc prostoru pro vývoj nedávají. V podstatě se to mele páté přes deváté a nemyslím si, že by to spolu mohlo koexistovat v jedné knize. Styl autorky mi prostě přišel těžkopádný. No, řekněme, že kniha neurazí ty, co chtějí naprostý "reset" od starostí, ale i když mi v jednu chvíli přišla nerealistická, jedno pozitivum to přeci jen má - buket vína nelze z knihy vymazat.

30.07.2021 1 z 5

Kniha obrazů Kniha obrazů Rainer Maria Rilke

Nejsem milovníkem poezie, který by tyto skvosty dokázal náležitě ocenit, nicméně Rilke mě překvapil. Totiž... v každé poezii se skrývá cit. Někdy vtíravý, dráždí vaše smysly s notnou dávkou výbušnosti, která postupně vymizí. Jindy pozvolný nástup energie jako crescendo v hudbě. Poezie je hudbou duše, ale také jejím bolem. Rilke dokázal v některých svých básních vystihnout podstatu člověka - jeho strachy, tesklivost, melancholii, ale i "svobodu", sílu okamžiku... Některé jeho básně mi zůstanou v paměti dlouhou dobu, jiné mě neuchvátily natolik, abych jim věnovala byť jen myšlenku.

11.02.2021 4 z 5

Stíny strašidel Stíny strašidel Kazumi Jumoto

Knihu jsem dostala od kamarádky se slovy: "Tahle kniha se musí sdílet."... Nicméně, nespatřuji v ní něco, co bych chtěla sdílet dále já. Nevím proč, ale všichni tři chlapci se mi pletli, příběh mi přišel z nějakého důvodu plytký. Plynul si ve svém tempu, ale nijak vážně mě neohromil. Jediná postava, která mě nejvíce zaujala byl "děda". Asi nejvěrohodnější postava ze všech. Škoda, nějak mě to prostě nechytlo.

03.02.2021 2 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

(SPOILER) Nemůžu si pomoct, ale slibná kniha skončila fiaskem. Ne totální, ale přesto skončila. V příběhu a v logice některých věcí je tolik děr! Tak např.:
Za prvé - k té svatbě autorka přišla jak? Přišlo mi to dost přitažené za vlasy. Člověk si nemůže ani zařadit období, ve kterém se ten děj odehrává. Vzhleděm k tomu, že se ale upalovaly čarodějnice na hranici, řekla bych středověk?
Za druhé - nepřijde mi úplně v pořádku, že lovec čarodějnic, ten nejlepší, zjistí jako poslední ze všech lovců čarodějnic, že si vzal čarodějnici... Postrádá to logiku.
Za třetí - nějak jsem nemohla uvěřit tomu, co je autorka schopná splácat - on je synem čarodějnice a zaroveň parchant krale, také má svého ochrance, který je svatý, ale ten ho nechá oženit s jeho dcerou čarodějnicí, která má vazby na jeho matku.... Upřímně, přišlo mi to jako když se teletubíz snaží natočit telenovelu.

Na druhou stranu kniha byla svižná, děj odsýpal a četla se jedním dechem. Přesto moc kladně knihu nehodnotím. Pokud bych vše špatné odmyslela, zbyl by mi plytký příběh, bez špetky inteligence.

01.08.2020 3 z 5

Světla na obloze Světla na obloze Lisa Lueddecke

Z knihy přímo čiší mráz a nehostinnost ostrova, kde se příběh odehrává. Ovšem to, co se autorce do příběhu podařilo vměstnat, zdaleka nanaplnilo moje očekávání. Dokonce ani moje dušinka neplesala radostí. Autorka, když to řeknu slušně, splácala všechno možné dohromady - pověry, draky, bohy, dva děsivé národy monster... (doteď nevím, kterého by se měli obyvatelé ostrova bát víc. Ti, co s nimi na ostrově žijí nebo ti, co k nim připlouvají po moři?) *SPOILER* A propo, ti co s nimi žijí, pokud by měli v hlavě alespoň tolik rozumu, což dle knihy mají, když jsou schopní si stáhnout ze zvěře kůži pomocí kamenu, kterého obrousí a rozdělat oheň, tak by si taky mohli uvědomit, že nemusí žít v nehostinných horách, ale mohli by jit i do nížin nebo třeba, že člověk, kterého chytí a chtějí ho sníst nemusí být jen jeden, ale že jich jinde může být víc. * KONEC SPOILERU * Chybí tomu vyspělost. Hlavní hrdinové jsou nemastní neslaní, těžko uvěřitelný byl pro mě i vztah jejího otce s ní a zatěžko mi byl i ten konec. Jednoduše řečeno - never more.

19.07.2020 1 z 5

Chlápek od vedlejšího hrobu Chlápek od vedlejšího hrobu Katarina Mazetti

Dva úplně rozdílné světy, které když se střetly, nemohlo z toho vzniknout nic lepší než katastrofa.
Hlavni hrdinové jsou oba pro mě nepochopeni. Desiré je městská princeznička, která si nevidí dál, než na špičku svého nosu, nepřizpůsobivá, nechápající šťoura, se sklonem k naivitě jako děcko, kterému někdo vzal bonbónek a ona doufá, že ji ho zase vrátí. Zemědělec? Trochu matla, trochu necita, ale ze všeho nekňuba, který neví, jak chápat ženskou mysl. Řekla bych normální chlap, ale u něho mi to moc nesedí...
Příběh nudny, bez fantazie, prostý vtipu a bez nadsázky naprostá nuda. Konec? To doufám, že autorka byla tak sjetá, že nevěděla, co píše... a nebo jsem já tak puritánská, že pode mě to celou knihu hodilo ještě do větších s**ček, než už byla? Nedoporučuji.

19.04.2020 odpad!

Antibohyně Antibohyně Kendare Blake

Tak... Konečně dočteno. A že to teda trvalo. :-/
Miluji řečkou mytologii, miluji historii obecně, ale tohle opravdu nešlo... Antičtí bohové tady působili jako batolata, co se ručičkami snaží vyhrožovat světu. Celkově mě nijak nenadchl ani děj. Představovala jsem si to víc na úrovni, víc magičtější, víc propracovanější... Tohle téma úplně do young adult knih nepatří. Nebo alespoň rozhodně ne v tomto provedení! Přijde mi to nedospělé, strašně ploché a bez emocí. Děj byl sice svižný, autorka se snažila navnadit, ale celkově jsem z knihy spíš zklamaná. Nepřijde mi, že by se s "bohy" v knihách roztrhl pytel, ale tohle jim spíš ubližuje. Hodně ubližuje. Kdybych byla fanatik, řekla bych, že tohle je rouhání a hanobení řecké mytologie.

30.03.2020 1 z 5

Píseň stínů Píseň stínů S. Jae-Jones

Achich ouvej. Tak tohle opravdu ne. Nudný děj, bez kouska fantazie, neuvěřitelné rozuzlení... autorka tenhle díl šila horkou nití a mnohdy to v příběhu zkřípalo. Opravdu příšerně si to u mě hlavní hrdinka pohnojila. Taky Vám přišlo divné, že zatímco v minulém díle slíbila Králi duchů, že se bude snažit přijít na jeho jméno a pomoci mu, tak v tomhle díle o tom nebyla ani zmíňka? Příběh vystavený na vratkých nohou a děj splácaný jako domeček ze suchého písku - nikdy to pohromadě prostě držet nemohlo.

26.01.2020 2 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Jsem z knihy trochu na vážkách. Čarodějných knih jsem zatím moc nečetla a kniha díky tomu má originalitu, i když ne, co do obsahu, jako spíš, že v knihkupectví na toto téma moc knih nenajdete. V určitém slova smyslu ta originalita tam přeci jen je. Už jen proto, že v YA knihách většinou najdete dost divně splácaný svět lidí se světem nadpřirozena. Tady se to nebije, doplňuje se to a překvapivě to funguje. Dokonce i hlavní postava se postupem času vyvíjí, což je takové "vystoupení z davu" podobných knih. S čím jsem ale po celou dobu měla problém, je právě ta hlavní postava. Měla jsem problém si ji oblíbit, fandit ji... Zkrátka a dobře, nějak mi nesedl. Uvidíme, co přinesou ostatní díly.

21.12.2019 3 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Tohle mělo grády! Příběh má milou a neotřelou zápletku, dvě úžasné postavy a ke všemu ten estrogen bojující s testosteronem na fotbalovém hřišti... Velmi krásné provedení. Jedna nula pro Zapatu. Jednu hvězdu však musím strhnout za posledních sto stran - "je to jen kamarád" a přitom s kamarádstvím to nemělo nic společného. Nějak mi to do knihy úplně nesedělo a konec tím trošku pokazil úžasný rozjezd knihy.

07.12.2019 5 z 5

Ledová krev Ledová krev Elly Blake

Upřímně, lepší to být nemohlo. Je to YA kniha? - ano je. Jsou hlavní hrdinové iritující? - rozhodně ne. Je v knize milostný trojúhelník? - jak se to vezme. Jednoduše čtěte a dozvíte se víc.
Jsem z knihy tak nadšená, že si ji musím pořídit do knihovny.

30.11.2019 5 z 5

Čarodějova nevěsta 8 Čarodějova nevěsta 8 Kore Yamazaki

Opět úžasné, dechberoucí... Příběh Čise se zamotává a rozmotává, vyvíjí se a stagnute a potom vám vybuchne v ruce a vy nestačíte zírat, co si to autorka pro vás přichystala za překvapení. Těším se na poslední díl.

15.11.2019 5 z 5

Včelí královna Včelí královna Laura Ruby

Nuda, nuda, nuda... Knihu jsem přečetla se sebezapřením, páč mě zajímalo, jak to nakonec skončí. Kdybych v polovině knihy raději obrátila na konec a přečetla si ho, vůbec o nic bych nepřišla. Krásná obálka, ale obsah...

27.10.2019 1 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Nečetlo se to špatně, ale nějak mě příběh nezaujal. Postavy, příběh, vztahy... to vše bylo plytké. Libil se mi akorát Morpheus. To byla jediná zajímavá postava. Alenku mám všeobecně ráda, ale tohle moje očekávání bohužel nesplnilo.

26.10.2019 3 z 5

Čarodějova nevěsta 7 Čarodějova nevěsta 7 Kore Yamazaki

Autorka rozehrála velmi zajímavou linku. Jsem zvědavá, jak to s Čise nakonec dopadne...

26.10.2019 5 z 5

Čarodějova nevěsta 6 Čarodějova nevěsta 6 Kore Yamazaki

Úžasné jako vždy. Autorka je svým poutavým stylem vyprávění naprosto jedinečná.

26.10.2019 5 z 5

Čarodějova nevěsta 5 Čarodějova nevěsta 5 Kore Yamazaki

Pátý díl za mnou a už se nemůžu dočkat dalšího. V tak málo větách autorka dokázala popsat i to, co by jiní autoři nedokázali za celou sérii. Postavy, příběh, kresba. Jedním slovem - zázrak.

12.10.2019 5 z 5