Péťa Z. Online Péťa Z. komentáře u knih

Malý motýlek Malý motýlek Virginie Aladjidi

Zase něco trochu jiného, líbivého. Stránky jsou v dekoru kartonu, ilustrace krásné.

29.04.2024 5 z 5

Žába leze po žebříku Žába leze po žebříku neznámý - neuveden

Krásná knížečka s líbivými obrázky nabízí ty nejznámější říkanky. Za koupi stojí. ;)

29.04.2024 5 z 5

Malá žirafa ztratila svoje flíčky Malá žirafa ztratila svoje flíčky Jedda Robaard

Příjemné počteníčko pro nejmenší nabízí odklápěcí obrázky, milé ilustrace a opravdu vydařený závěr. :)

16.04.2024 4 z 5

Medvědí přátelství Medvědí přátelství neznámý - neuveden

Maličká knížka rozměrově 12x10 cm potěšila naši Adélku jako drobný dáreček od prababičky.
Příběh je kraťounký, ale milý.

Když medvěd sbírá maliny, potká myšku. Sbírají společně a pak si chtějí hrát. Jenomže medvěd nemůže přejít lehce přes větev a balancovat jako myška. Větev se pod ním zlomí, je těžký. Tak co zkusit přetahovanou? Ale ne, myška je zase moc slabá...
Sova jim poradí, že přátelé spolu rádi tráví čas, a je úplně jedno, co dělají.
A tak spolu jedí nasbírané maliny. A obě zvířátka si pochvalují, že s tím druhým jim stejně chutnají mnohem více. :-)

Na dalších stránkách jsou jednoduché úkoly - vyhledej a pojmenuj, napodob pohyb a zvuk zvířat, rozlišuj barvy a vymodeluj si zvířátka z modelovací hmoty (s uvedeným receptem).

06.02.2024 5 z 5

Dítě a mateřská škola Dítě a mateřská škola Soňa Koťátková

Paní Koťátková nám přednášela na fakultě. Ty nejdůležitější myšlenky jsou zachyceny v této publikaci, kterou si snad přečte každý, kdo se chce věnovat práci s předškolními dětmi. :-)

Zima v  mateřské škole Zima v mateřské škole Vladimíra Gebhartová

Užitečné materiály sesbírané k jednomu zastřešujícímu tématu. Doporučuji každé paní učitelce.

14.07.2022 5 z 5

Léto v mateřské škole - kurikulum předškolní výchovy 2.díl Léto v mateřské škole - kurikulum předškolní výchovy 2.díl Vladimíra Gebhartová

14.07.2022 5 z 5

Velká zvuková kniha - Zvuky zvířat Velká zvuková kniha - Zvuky zvířat neznámý - neuveden

Pěkná zvuková knížka je členěna na zvířata ze statku, z lesa, savany, deštného pralesa, vysoko v horách, z chladné Arktidy a z pouště.

Na levé straně je stručný přehled zajímavostí, na pravé straně jsou vyobrazena zvířata v barevných polích, takže je knížka přehledná a vizuálně přitažlivá.

Spousta zvuků je opravdu zajímavá (například lenochod, listovnice červenooká, jak, svišť, pižmoň, papuchalk, gekon, tarbík nebo pásovec). :-)

Jediné mínus je, že zvuky zvířat zazní po (pro malé děti) celkem namáhavém stisknutí bodu velikosti bříška prstu.
A naše knížka asi po roce častého používání bohužel přestala vydávat zvuky. (Není to opotřebení baterií.) :-)

Oproti jiným zvukovým knihám je tato zajímavější výběrem zvířat.

Kdybych ji měla koupit znovu, udělám to. :-)

04.07.2022 5 z 5

O makovém semínku O makovém semínku Andrea Popprová

Martínek pomáhá mamince s makovými preclíky. Zrníčko menší než zrnko písku zasadí do země a stane se kouzlo...

Půvabné leporelo nám s Adélkou vykouzlilo úsměv na tváři.

22.06.2022 5 z 5

Velká kniha malého školáka Velká kniha malého školáka Jiří Lochovec

V dětství pro mě byla tahle knížka jedním z nejhezčích dárků. Listovala jsem si v ní donekonečna.
V knížce jsou bezvadné úkoly k zabavení a především obsahuje půvabné ilustrace.

13.06.2022 5 z 5

O češtině 2 O češtině 2 Aleš Cibulka

Druhý díl doporučuju všem, kteří se rádi zaobírají naší krásnou mateřštinou, v této knize odlehčenou formou. :-)

19.05.2022 5 z 5

O češtině 1 O češtině 1 Aleš Cibulka

Mám moc ráda televizní pořad O češtině. A když jsem dostala i knížku, byla jsem nadšená. :-)

19.05.2022 5 z 5

Kapverdy Průvodce na cesty Kapverdy Průvodce na cesty Petra De Brito

Přehledný průvodce o nádherném souostroví. Kdo by se nechtěl dozvědět o Kapverdách, kde tolik lidí zase ještě nebylo? :-)

18.05.2022 5 z 5

Divoký barevný svět zvířat Divoký barevný svět zvířat Anita Ganeri

Naše Adélka dostala tuhle vizuálně atraktivní veleknihu od babičky k Vánocům, a to měla dvacet měsíců. Úplně kouzelný dárek! Pod jednotlivými zvířaty jsou popisky. Víc netřeba. Takových knih, kde se o zvířatech něco dozvíme, je nepřeberné množství... Tohle je originální a přímo vybízející k prohlížení. Barvy i zvířata zná, takže i u této publikace se pořád učí formou opakování, pojmenovává pro ni nová zvířata, kterých tu je spousta (některá neznám ani já) a zkrátka má radost z prohlížení. :-)

17.05.2022 5 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

Zatím poslední díl, který mám přečtený. Už to je nějakou dobu, ale dojem zanechal. :-)

17.05.2022 4 z 5

Prevítem snadno a rychle Prevítem snadno a rychle Simon Brett

Kdysi jsme si předčítali společně s přítelem a docela jsme se bavili. :-)

14.05.2022 4 z 5

Makový mužíček Makový mužíček František Nepil

Jooo, Makový mužíček! A při usazení do křesla a rozevření téhle knížky děti rychle utíkaly do postýlek a už se honem zachumlávaly pod peřinky, aby mohly poslouchat...

14.05.2022 5 z 5

Holka, kterou nechtěli Holka, kterou nechtěli Torey L. Hayden (p)

(SPOILER) „To byly tamty děcka, ne já. Protože já mám v sobě opravdu ďábla,“ odpověděla Jessie, „a ten je skutečný.“
„Tomu nevěřím.“
Mile se usmála. „Však uvěříš.“
- Tady v tomto okamžiku mě to úplně pohltilo, až jsem se otřásla.

„Co růžičková kapusta? Dám růžičkové kapustě šest, protože ji mám docela ráda, ale ne tolik jako jinou zeleninu.“ Posunula jsem svůj kámen na šestku.
„Šest?“ vykřikla Jessie pobouřeně. „Jak může mít růžičková kapusta šest? Ta má jedničku. Kdyby tady byla nula, měla by jasnou nulu. Ta by ani neměla být na světě.“
- To mě rozesmálo. :-)

„Problém nadšenců je, že jiní lidé jim s lehkým srdcem nakládají stále víc, protože je očividné, že svou práci milují a neodmítnou.“

„Chtěla jsem maličkého bratříčka. Ale maminka řekla, že ne. Řekla, že její tělo je moc smutné na to, aby mělo další děti. Po mně už žádné děti nechtěla, protože jednou budu její smrt.“

„Každý chce být šťastný. Každý chce mít uspokojující život plný lásky a blízkých vztahů. Nikdo se nerozhodne, že bude nešťastný. Pokud je někdo nešťastný kvůli tomu, co dělá, není to výsledek, který zamýšlel. Takoví lidé si z nějakého důvodu mysleli, že to, co dělají, jim pomůže cítit se lépe. Nevytkli si za cíl zařídit to tak, aby byli nešťastní. Jen prostě nebyli schopni v dané chvíli udělat něco lepšího. Pokud se má situace změnit, je nutno přestat se soustředit na vinu a zaměřit se na pomoc.“

Cokoliv, co Torey napíše, je působivé a autentické. Miluju její styl psaní, obdivuju její přístup k práci s různě narušenými dětmi. Z každé její knihy si odnáším ponaučení a inspiraci.

Jediné, co mi opravdu vadilo, byl vysoký výskyt překlepů a dokonce hrubky. V jedné větě, kterou říká Jessie, se objeví "trápily běsy" a po pár řádcích Torey opakuje "trápili běsi". Bylo by fajn, kdybych na tohle v knížkách nenarážela, ale bohužel si nad tím můžu jen postesknout. :-)

Nicméně i tak hodnotím velmi kladně, protože to byl úžasný příběh.
Epilog mě dojal. A taky utvrdil v tom, že práce s dětmi má vždycky smysl, ačkoliv se může zdát, že jejich obtížné situace a zpackaný život se nedají příliš ukočírovat nebo vylepšit.

22.04.2022 5 z 5

Zakázané ovoce Zakázané ovoce Jojo Moyes

Když jsem začala číst tuhle knihu, po pár stranách jsem ji odložila a četla něco jiného. Nějak mě to nechytlo.
Pak jsem to zkusila znovu od začátku a ve finále musím říct, že mě to bavilo.
Ale ohodnotila bych to jako fajn knížku na jedno přečtení.

12.03.2022 4 z 5

Strmý pád Strmý pád Bianca Iosivoni

(SPOILER) Nečtěte, pokud se chcete "nechat překvapit" rozvleklým dějem a užít si celých 416 stránek! :-)

"Neprší."
Tak tenhle tisíckrát omílaný rádoby romantický vzdych mi vážně lezl na nervy. Stejně jako intelektuální rozhovory i myšlenky mezi (nejen) hlavními postavami. Jednou hrozně oduševnělé, pak dětsky rozhihňané a odpovídající tak třináctiletým puberťákům...

Celé poselství Hailee spočívá v tom, že musí najít román, který napsal její nejlepší kámoš. Nikdy Jaspera neviděla, ale slíbila mu, že si ho přečte, protože nikdo jiný to nikdy číst neměl. Protože po sobě chtěl na tomhle světě něco zanechat. Chtěl, aby se k tomu dostala jedině jeho kamarádka, která vlastně vůbec nevěděla, jaký byl Jasper doopravdy.

Vyjde najevo, že flashku s nahraným románem svěřil ne příliš dobrému kamarádovi Ericovi, protože nechtěl, aby se k němu dostal někdo dřív než Hailee. Chtěl, aby byl jeho rukopis v bezpečí.

No a to bylo vlastně celé její hledání - Eric si Hailee totiž musel nejdřív proklepnout, než jí flashku s oním dokumentem dal. (?!)
A když ho "najde", tak co udělá? Nechá ho ležet na stole, aby ho Beth nebo někdo jiný našel a předal ho jeho rodičům, a ti s ním naložili dle libosti. Význam toho všeho? Netuším.

A ačkoliv je to úžasné čtení, od kterého se nelze odtrhnout, stokrát lepší než její příběh Emiko (jak sama ohodnotí), "náhodou" se její právě dopsané dílko dostane do těch správných rukou a může to vesele jít do vydání. Stačí jen kývnout na senzační nabídku. Hailee to zvažuje... Ale vlastně spěchá a už dávno měla někde být, protože tohle setkání zase slíbila své sestře...
Bohužel ani tady jsem nebyla překvapená.

Když pak čtenářky pochopí, co za vším tím dobrodružstvím v posledních týdnech vlastně je, můžou z toho být celé pryč a vytahovat jeden kapesníček za druhým (asi posledních dvacet stran). :-)
No, mě rozbrečí pomalu reklama na balenou vodu. Ale tohle fakt ne.
Několikrát jsem to vážně chtěla vzdát. Ale když už jsem si vybrala tuhle knížku s krásnou obálkou do své čtenářské výzvy, zvládla jsem dočíst do konce!

Narážet v textu na překlepy a chyby mi dost vadí.
Mnohdy kostrbatý styl psaní a těžko uvěřitelné dialogy mezi mladými postavami jsou nejspíš výsledkem špatného překladu. Navíc, kdyby to náhodou někdo nechápal, všechno se pořád opakuje a opakuje, protože prostě proto... :-)

Nezasáhlo mě to a druhý díl nejspíš číst nebudu.

07.03.2022 2 z 5