Petass Petass komentáře u knih

Červený Bedrník Červený Bedrník Emma Orczy

Přečetla jsem všechny díly na gymnáziu a od té doby se je marně snažím získat... Nikde jsem na ně dosud nenarazila. Filmové zpracování je také zdařilé. Doufám, že ho ještě někdy přečtu. Napínavé dobrodružné historické romány. Něco mezi černým tulipánem, mušketýry a Hrabětem Monte Christo :) Jestli na něj narazíte, neváhejte! Stojí za přečtení.

01.05.2018 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Ano, stálo to za to, ale žádná velká pecka... Ze začátku mě příběh nebavil, nemohla jsem se začíst, autorka mě naštvala hned na začátku osudem jedné z postav :) a celé mi to připadalo jako drbárna z maloměsta... Čtenář musí být ve střehu kvůli množství postav a střídání jednotlivých dějových linek, to mi ale nevadí, spíš naopak. Autorka umí skvěle popsat prostředí, při čtení opravdu cítíte mlhu kolem sebe a mokro pod nohama. Děj časem dostal spád a objevil se ten známý pocit zvědavosti... jak to dopadne? No a dopadlo. U této knihy mi dost vadí ta otevřenost konce, postavy se nikam nevyvinuly, celé "řešení" zabralo pár stran a je konec... Nechci spoilerovat, nebudu to víc rozvádět. Do tmy jsem hodnotila 4 hvězdami, Ke dnu je v závěsu, dávám tři. Knihy Anny Bolavé mě zaujaly, chápu ocenění Do tmy Magnesia Litera, ale nenominace Hany od Morštajnové oproti nominaci Ke dnu je směšné. Kniha "Ke dnu" splnila účel, vtáhla mě do příběhu, vypnula jsem mozek a myslela jen na postavy z knihy, ale to je tak všechno... Nic zásadního si neodnáším. Jen doufám, že autorka opět volně naváže a dozvím se osud některé z dalších postav, Áňa se neopouštěla lehce ;)

01.04.2018 3 z 5

Vinohrad Vinohrad Oldřich Mikulášek

Oldřich Mikulášek není jednoduchý autor... Vinohrad jsem četla už na gymnáziu jako povinnou četbu, leč pochopila jsem jen zlomek. Teď jsem se k němu vrátila. S překvapením jsem zjistila, že několik básní si pamatuji, některé jsem docenila až dnes a k některým dospěji ještě později... I když nechápete vše, srdce buší a uvnitř Vás verše rozechvívají a naplňují pocity... Krásná sbírka, která Vás osloví v každém věku.

"Když jdu sadem"

Vypráví čím dál méně
můj strom;
čím dál méně,
jak ubývá mu listí.

Možná že jsou to jeho ústa.

Vypráví čím dál méně
a zmlkne nakonec,
když poslední list spad.
I mně je němě.

Jsme čím dál méně jisti.
A strašlivě čímsi

když duše celá oněmí
v hukotu tichém sněžení?

Však jeden - srdce o něm ví -
a ústa navždy oněmí,
však jeden - srdce o němí ví
a srdce nikdy nelže mi -

zůstává nezasněžený.

25.03.2018 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Aňu Geislerovou mám ráda, stejně tak fejetony... spojení slibovalo zážitek. Bohužel se tak nestalo... Knížka se mi špatně četla, Anin styl mi vůbec nesedl. Přišlo mi to spíš jako osobní deník, nijak zvlášť zajímavý. Četla jsem ji před třemi měsíci a už si z ní skoro nic nepamatuji (jen že jedna kapitola byla o tatínkovi a že rodinným jídlem je okurka v koprovce). Ilustrace vysoce převyšují obsah. Fejetony např. od Fulghuma, nebo Krause si pamatuji už roky. Když knihu minete, nic se nestane. Jako oddechovka na dovolenou se může hodit.

11.03.2018 2 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Už to nebylo tak brilantní jako "Budžes", ale i tak jsem ráda, že jsem ji přečetla. Chyběl mi v tom ten svět malé holky. Kouzlo naivního pohledu na věci, kterým děti nerozumí, se už vytratilo. I tak to bylo dobré. Připomenutí smutné doby, kterou bychom neměli zapomenout. Určitě doporučuji přečíst.

28.01.2018 3 z 5

Analfabetka je "Stařík v sukních". Stejně absurdní a vtipný příběh. Bohužel už to nějak "není ono". Nikdy jsem si nemyslela, že by se mi kniha jako "Stařík" mohla líbit a kouzlo bylo v té absurditě a nereálnosti. I když to Jonasson opět vymyslel bravurně, chvílemi už to bylo únavné... Od Zabijáka Andersse, mě to ovšem neodradilo.

20.01.2018 3 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Nevěděla jsem "do čeho jdu" a na konci jsem byla plná pocitů. Po přečtení už prostě procházka Brnem nikdy nebude stejná. Skoro při každé návštěvě si vzpomenu na nějaký detail z knihy. Kniha nabízí mnoho informací a vyžaduje pozornost čtenáře. Nečte se úplně lehce, kvůli prolínání "příběhu" s chystáním výstavy, autorčinými domněnkami... V tomto je styl dost podobný jako u Žítkovských bohyň, navíc ho však komplikuje velké množství faktických informací. Až dočtete budete naštvaní, zklamaní, rozpolcení a nebudete se chtít smířit s tím, jak se to všechno mohlo stát a hlavně "proč!!". Pokud jste Brňák, nebo zde třeba studujete, určitě si knihu přečtěte.

16.01.2018 4 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Knihu jsem darovala na základě recenzí, aniž bych věděla jaká je. Za týden už jsem ji měla zpět doma s nadšeným komentářem obdarované čtenářky. Přečetla jsem ji jedním dechem. Podobné fantasy je přesně můj šálek čaje. Po dlouhé době kniha s novým nápadem, dotažená do posledních detailů, krásný snový svět... Určitě může někomu připadat složitá a nepřehledná, nemusí Vám sednout autorčin styl. Za mě 5 hvězd, určitě se k ní někdy vrátím.

16.01.2018 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Kniha se ke mě dostala bez jakékoliv předchozí recenze, seriál jsem neviděla a ani po tom netoužím. Nemám moc ráda knihy o "cestování v čase", i když pohádkový svět (Tolkien, Rowlingová,...) přímo miluji. Taky nečtu "červenou knihovnu"... Z počátku mě to prostě nepřesvědčilo... Příběh mě, ale tlačil dál. Kniha se velmi lehce četla. Nakonec se mi velmi líbila. Prostředí je zidealizováno "dle potřeby" a jak někdo píše níže "chlapa by tohle nikdy nebavilo". Pro mě kniha splnila účel - pohodové čtení, když si chcete vyčistit hlavu, nic víc jsem od ní ale ani nečekala.

16.01.2018 4 z 5

Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Victor Dixen

Originální námět, přečetla jsem velmi rychle. Bohužel, potenciál autor nedokázal využít. V tomto směru souhlasím s komentářem Pepa0216 níže. Kromě nešťastné práce s hlavní zápletkou mi vadily i drobné 'hlouposti', díky kterým jsem nedokázala uvěřit, že by vesmírný výlet mohl být realitou... Zdařilá YA sci-fi, která mohla být něčím víc. Pokračování si ale přečtu, nebudu mít velká očekávání, třeba mě autor překvapí.

07.04.2024 3 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Stále stejná šablona, ale tenhle díl mě bavil. Příjemný oddech. Bohužel mě autorka s každou další knihou rozčiluje víc a víc drobnými zbytečnými nesmysly, odkazy na značky a opakováním popisů. Když jsem četla, znovu, že Toddova matka vypadá příliš mladě na to, aby byl její syn, dokonce jsem chvíli hledala, jestli nejsem omylem o pár stran zpět... je to hrozná škoda, tyhle prkotiny sráží jinak fajn příběh dolů. V českém překladu mi vadilo přeložení cupcake jako "dortík". K vodě, nebo ke krbu stačí.

12.02.2024 3 z 5

Zahradnictví Zahradnictví Petr Jarchovský

Nebylo to špatné, ale ani žádný zázrak. Dočteno jen díky výzvě, jinak bych ji dávno odložila. Filmy jsem neviděla. Na knize je bohužel hrozně znát, že jde o přepis scénáře. Nemohla jsem se přenést přes styl strohých informativních a popisných vět bez přídavných jmen či citového zabarvení. Výsledkem bylo, že mě to velmi často nebavilo... navíc mi postava Jindřicha strašně stále připomínala Pelíšky. Ovšem přetrvával spíš pocit kopie než pozitivní navázání. Možná i ty tři hvězdy jsou hodně. Snad 2,5 hvězdy, ale bude to hodně individuální, vám se klidně líbit může...

01.02.2024 3 z 5

Jak byl Fiškus malý a ztratil se Jak byl Fiškus malý a ztratil se Sven Nordqvist

Synovi (5 let) oblíbenci v dalším bláznivém příběhu. I tentokrát jsme se dobře bavili nad textem i obrázky. Vždycky rádi hledáme na každé straně vtipné detaily. Příběh s dortem máme asi raději, tento mě jako dospěláka až tak nebavil. Děti jsou spokojené a to je hlavní. Doporučujeme a těšíme se na další setkání s nezapomenutelnou dvojicí.

29.08.2021 4 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Nedotčeno, hluboce se omlouvám autorovi, ale hrozně mě to nebaví, jsem v půlce knihy a dál to nedám... Čtu jednu větu 5x. Žádný děj, výlevy mladého gentlemana, který nemá na práci nic jiného než vzdychat po rozmarné dívce. Teď opravdu ne... Ač jsem si myslela, že v době koronaviru to bude to pravé, tak nebude... Nedotčeno, hvězdy neudílím.

21.03.2020

Papežka Jana Papežka Jana Donna Woolfolk Cross

Sáhla jsem po knize spíše z nouze, nakonec to však bylo skvělé. Poutavě napsaný příběh středověké inteligentní a ambiciózní ženy. Ač už je legenda pravdivá či nikoliv, to se asi už nikdy nedozvíme, je kniha velmi zajímavá ve smyslu postavení ženy v 9. století. Ale i chápání ženy církví obecně. Mnohokrát mnou cloumal při čtení vztek. Nejsem žádná feministka, ale z čeho všeho lze ženu obvitit je až neuvěřitelné. Přitom bez ženy by žádná církev nebyla, neboť by se dotyční muži nenarodili. Doporučuji! Film ani muzikál jsem neviděla, nejspíš si nebudu kazit dojem z četby.

04.01.2020 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Byla to krásná pohádka. Mrazivé prostředí, uhrančivá hlavní postava... Příběhu ubíralo na opravdovosti nepropracovanost vlastností a schopností bájných postav. Zdálo se mi, že autorka tak trošku uhybá "jak se jí to hodí". Druhý díl ale určitě zkusím.

07.12.2019 3 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Už několikrát jsem měla knihu doma a vůbec nezačala číst. Říkala jsem si teď! Teď bude ten správný čas... A zase ne... Strašně s knihou bojuji, vůbec mě nebaví, přijde mi, že Eco jen pořád opakuje to samé, příběh se neposouvá,ale ani pro mě nepřináší žádné zajímavé informace. Nehodnotím a zkusím některou jeho jinou knihu. Jméno růže přece nemůže být solitér.

20.11.2019

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Autorka se chopila velmi závažného tématu. Vystavila zajímavý a poutavý příběh. Hltala jsem každé slovo a čekala, jak to dopadne... Googlila popisované druhý hub, viděla před sebou šumavský les... Ale nějak autorce její postavy nevěřím... Sisi a Vojta pro mě ožili, postavu matky a bratrů ale autorka až zesmešňovala. Odbíhání do špajzu apod. Místo reálných postav pro mě byli spíš karikaturami. Konec mě pak docela zklamal. Doporučuji přečíst! Vracet se nebudu.

03.11.2019 3 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Klasika, na kterou jsem se dlouho chystala a nezklamala, bavila, byla napínavá, zajímavá... Samozřejmě je to starší dílo, od dnešních knih se v mnohém liší, ale stojí za to ji přečíst.

20.04.2018 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Hodně "ulítlý" příběh genetického vědce, jenž je potomkem slavného J. G. Mendela. Místy kniha supluje učebnici genetiky i jiných oborů. Místy si připadáte, že sedíte v potemnělé posluchárně a jinde máte zase touhu vyběhnout ven a jít vyset hrášky. Kniha je trochu složitým propojením neobvyklého příběhu hlavního hrdiny s učebnicí genetiky a životopisem jejího zakladatele. Ač jsem si často říkala, že "tohle už přehání", dočetla jsem a nelituji. Studovala jsem zahradnický obor a věnuji se mu, i tak jsem nějak nevěděla (nebo zapomněla) jak to se slavným Gregorem vlastně bylo. Můj první Mawer. Určitě přečtu i další.

21.03.2018 4 z 5