petr_ petr_ komentáře u knih

Písky času Písky času Karel Cubeca (p)

Začátek knihy sliboval zajímavý děj, ale postupně (asi tak v poslední čtvrtině) se text stal snůškou filosofických a sentimentálních (a hlavně zbytečných) řečí. Přišlo mi, že se autor snažil napsat počet stránek domluvených s nakladatelem a tak například asi ne pěti stránkách popisuje rozhovor při uvedení do hypnózy. Často se v knize opakují, některé texty (asi proto aby si čtenář zapamatoval jejich genialitu). To samé je i v ději, kde jsou některé skutečnosti nejdříve naznačeny a pak dvakrát i vícekrát převyprávěny.
Také mi přijde neuvěřitelné, umístit do Austrálie civilizaci, která zná písmo a pokročilé technologie, a navíc písmo převzaté z Afriky.
Vůbec mi chybí rozvedení důvodu, proč byly artefakty zničeny, a jestli měly nějakou souvislost s Vatikánem, a popř. jakou.

22.06.2021 2 z 5

Michelangelova inkvizice Michelangelova inkvizice Matteo Strukul

Zpočátku mi kniha přišla trochu vykonstruovaná, nelíbily se mi erotické scény, některé scény mi přišly jako z červené knihovny a přišlo mi přitažené za vlasy, že by Michelangelo například sympatizoval s protestanty. Postupně jsem si při četbě uvědomil, že to byl vzdělaný muž, který si dovedl vytvořit osobitý názor na dění kolem sebe a byl mu tolerován právě proto, že byl známým umělcem. Ale vydržel jsem knihu dočíst, přičemž jsem přišel na to, že vlastně není tolik o Michelangelovi ale o době kdy mohutnělo protestantské hnutí a jak se to odrazilo na dění v Římě a v okolí papeže. Je to vlastně od době, kdy sílila moc lidí, kteří chtěli za každou cenu zničit protestanství v Evropě. A všichni víme jak to pokračovalo dál, a kolik lidských životů si to vyžádalo.

21.05.2021 3 z 5

Toskánské věže Toskánské věže Carol M. Cram

Knihy o umělcích mám rád, skrývá se v nich velké množství příběhů a jsou to knihy které mě málokdy zklamou. Velmi se mi líbily popisy technologií používaných při přípravě desky na malování a další popisy umělecké práce.

30.01.2021 4 z 5

Tádžmahal Tádžmahal Timeri N. Murari

Tadžmahal je známá stavba o jejíž historii jsem už něco slyšel. V této knize jsem se mohl zúčastnit atmosféry jejího budování na pozadí dynastické historie. Šáhdžahán nastoupil na trůn a po smrti své manželky kterou miloval, chtěl vybudovat pomník na její památku. Doba však byla bouřlivá, že tuto stavbu vybudoval s nejvyšším úsilím. V knize jsou popsány charakteristiky zajímavých postav. Šáhdžahán tím, že v dobré víře nechal zabít svého bratra, vytvořil nebezpečný precedens na který pak doplatil, protože jeho syn ho zbavil moci a tak mohl po zbytek života jenom z dáli z okna pozorovat nádheru stavby Tadžmahalu.
Jsou lidé, kteří chtějí moc a vládnout a neuvědomují si, že musí nést následky svych rozhodnutí.

30.11.2020 4 z 5

Velká Jízda/Na cestu Velká Jízda/Na cestu Terry Pratchett

Kniha je o tom, co lidé nevědí, a čeho si nevšímají. Možná hledáme mimozemšťany tam kde nejsou. Nebo že by to byla kniha o nás, o lidech?

28.11.2020 5 z 5

Srdce z kamene Srdce z kamene Simon Scarrow

O válce na Balkánu a v Řecku jsem toho moc nečetl, ale tato kniha mi nepřipadá, že by dobře popisovala tuto dobu. Zápletka s archeologickými nálezy mi přišla jako úplně nesouvisející s dějem knihy. Myslím, že daleko zajímavější v této době bylo soupeření komunistických partyzánských skupin s ostatními, popř. události poválečné, kdy britové tvrdě potlačili povstání komunistů.

06.11.2020 3 z 5

Invaze Invaze Simon Scarrow

V podstatě příběh opakuje to co bylo v předešlých dílech, střídavé úspěchy a neúspěchy při akcích římanů. K tomu špion, který informuje o každém hnutí i to už tady bylo vč. jeho odhalení.
Trochu mi to připomíná ten vtip ze SNP:
"Les dobyli němci, ty pak vyhnali partyzáni, znovu ho dobyli němci a pak přišel hajný a vyhnal partyzány i němce z lesa".
Příběh byl dlouhý a nudný, silou vůle jsem se přinutil ho dočíst.

12.10.2020 3 z 5

Zima v Madridu Zima v Madridu Christopher John Sansom

Řekl bych, že dějiny jsou zajímavější, nežli sebelepší fantasy. Tolik jsem toho četl, slyšel, a viděl dokumety o II.sv. válce a stále existují bílá místa, o kterých se moc nemluví. Možná proto, že i spojenci museli udělat mnoho ústupků, aby mohli ukončit válečné běsnění v Evropě.
Kniha vlastně popisuje Španělsko po občanské válce, které bylo totálně zruinované, takže mu nezbývalo nic jiného, nežli si udržet neutralitu. Frankův režim nebyl schopen zasáhnout do války, ačkoliv by si to Němci přáli.
V příběhu lze objevit pochybnosti, zda by vše dopadlo lépe, kdyby vyhráli republikáni, protože teror komunistů, nebyl o nic menší, nežli teror falangistů. Aby situace byla nepřehlednější, tak na politické moci se podíleli i monarchisté (a to nemluvíme o snáhách basků). V jiných knihách jsem také četl o následcích občanské války ve Španělsku, které se táhly často až do dnešní doby, ale z tato kniha konkrétně popisuje tehdejší události.
Zajímavě je také popisována politika Velké Británie, za kterou byl v této době zodpovědný Winston Churchill. Námořními blokádami byli Britové schopni vydírat Frankův režim a udržovat ho mimo válečné dění.
Takže, pokud se chcete něco dozvědět o období po španělské občanské válce, tuto knihu doporučuji.

08.10.2020 4 z 5

Kawa 9 Kawa 9 Karel Cubeca (p)

Kniha je skvělá protože si dělá legraci ze studené války a ze špiónů a jejich práce. Kawa je protikladem Jamese Bonda. Svými akcemi sype písek do soukolí vojenské mašinérie v USA a hlavně v Rusku. Celá kniha mi trochu připomínala film "Konec agenta W4C" který je plný spousty nedorozumění a trapných špionážních akcí a vlastně o ničem, které všichni chtějí, aniž tomu rozumějí. Nemá cenu rozebírat scény se zahrabanými pytlíčky a ruskými obrněnými vlaky, ale mě přišly poměrně reálné.
Pokud tato kniha někomu připomíná film "Kameňák" (který opravdu nemám rád), tak velký rozdíl vidím v lepší propracovanosti a provázanosti děje. Možná, že neznám všechny staré vtipy, ale možná znám spoustu jiných, které zase neznají jiní lidé. A necítím se proto nijak trapně, protože dobrý vtip musí vyznít ve správném kontextu a době, pak je dobrý.

19.09.2020 5 z 5

Bratři ve zbrani Bratři ve zbrani Simon Scarrow

Co se mi na celé sérii líbí je popis života legionářů. Člověk začne chápat, že byli dobří protože jednali jednotně a byli sehraní. Pokud dostali mizerného velitele tak byli bohužel nahraní. V tomto díle série vyniká právě význam generálů a legátů, kteří nebyli pouze veliteli vojsk, ale také museli být schopni diplomaticky jednat ve jménu Říma, proto to byli nejčastěji lidé, kteří začínali jako senátoři a nejlépe jako tribuni.
Děj byl také zajímavý, ale daleko zajímavější mi připadala realita římanů v Británii.

19.09.2020 3 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

První dva díly se mi líbily, ale tato část je tak dějově roztříštěná, že jsem měl problém jí dočíst.

30.07.2020 3 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Příběh mnoha protikladných světů. Svět žen a mužů, civilizace a džungle, světy studené války, atd.atd. Co vlastně ti vědci chtěli vyzkoumat na divném tvorovi, když ho fyzicky ničili. To jsem nepochopil. Výzkumné středisko bylo střežené, ale bídně, když si tam uklizečky dělaly co chtěly. Kniha je plná nelogických dějů, které nějak nezapadají do sebe, motivace některých postav je nejasná. Jedinou rozumnou osobností je zde Striclandova žena, která nehodlá být něčí figurkou a zařídí si život podle svého. Autor si zřejmě spletl lásku s porozuměním.

26.07.2020 3 z 5

U patri - Kmotr kmotrů U patri - Kmotr kmotrů Vito Bruschini

Tuto knihu musím srovnávat s "Kmotrem". Zatímco Kmotr popisuje vývoj mafiánského podhoubí v Americe a jeho praktiky, tak tato kniha začíná na Sicílii v době Musoliniho, kde mafie soupeří s fašistickými bojůvkami. Členové mafie jsou nuceni emigrovat do ameriky, kde se zapojují do rodin mafie.

Takže to co se mi líbí na této knize je příběh na pozadí skutečných událostí. Popis událostí za druhé světové války, kdy mafie hlídala přístaviště před sabotážemi, docela odpovídá skutečnosti i když se asi nikdy nedovíme, jak to bylo doopravdy. Stejně tak události na Sicílii při vylodění spojenců.
Je to dobrá kniha

20.05.2020 4 z 5

Plavba do Sarantia Plavba do Sarantia Guy Gavriel Kay

Vlastně se jedná o fantasy, ale s alternativním prostředím z období byzantské říše, kde je uznáván kult jediného boha, ale není to křesťanství. V knize jsou velmi zajímavé postavy, ať už se jedná o samotného mozaikáře, nebo důstojníka, císaře, alchymisty či další. O všech těchto postavách by bylo možno napsat samostatný román. Velmi pěkně jsou také popisovány ženy, jako je například Crispinova královna, císařovna a stratégova manželka, všechny jsou žensky přitažlivé, chytré cílevědomé.
Velmi pěkným se mi zdá epizoda, kdy si Crispin má vybrat jednoho mechanického ptáčka jako společníka na cestu.

Příběh se moc hezky čte a už se těším na další díl.

11.05.2020 4 z 5

Doctor Who: 11 Doktorů, 11 Příběhů Doctor Who: 11 Doktorů, 11 Příběhů Neil Gaiman

Není to zas tak duchaplné čtení, ale je to co jsem od knihy očekával po zhlédnutí TV seriálu. Jeden divný příběh za druhým za asistence TARDIS a sonického šroubováku, za doprovodu časových paradoxů a nestabilit, a samozřejmě těch nejdivnějších mimozemšťanů.

10.05.2020 3 z 5

Tajemství Hieronyma Bosche Tajemství Hieronyma Bosche Peter Dempf

Opravdu nepovedená kopie šifry mistra Leonarda. Kniha s nejasnou zápletkou a ještě méně jasným koncem. Proč tolik humbuku kolem jednoho obrazu.

Pravdou je, že o Hyeronymusovi se toho ví málo, pokud vůbec něco a tak je možné se o jeho životě dohadovat cokoliv.

Řekl bych, že blíže k pravdě je kniha "Skřeti z podsvětí", kde je Hyeronymus popsán, jako osamělý skromný člověk v divné době. Ale to je jenom můj dojem.

10.05.2020 2 z 5

Projekt posmrtného života Projekt posmrtného života Ryan Boudinot

Jak jsem pochopil absenci nějakého lineárního děje, tak ve světě, kde je možné hacknout lidskou mysl a přinutit ji dělat automatické činnosti, nebo zapomenout na to co bylo vymazáno z mysli nic takového není možné. Je to svět kde je popřena kauzalita, protože naše mysl neví co je příčinou a co následkem.
Hrdinové knihy se zmiňují o události PV, aniž by bylo vysvětleno oč se jedná. Víme jen, že šlo o katastrofickou událost, která postihla lidstvo. Kde je psáno, že se jedná o změny světa naznačené na konci knihy? Lidé dostávají různou identitu, jsou schopni se klonovat a už jen tento samotný fakt svědčí o jejich nerozumu a o schopnoti zničit všechny tradice, které měly cenu ve starém světě.
Přitom žijí zřejmě ve virtuálním světě (i když i to je jen naznačeno). Vůbec není vysvětleno, kdo jsou newmanové a jak vznikli. Jen lze vyvodit, že jsou to jacísi adroidi, ale jaká je jejich funkce, nebo postavení v lidském světě není známo.

Takže po celou dobu četby, si čtenář může tyto věci domýšlet a představovat. Možná by se to mohlo označit jako "Zlý sen".

24.02.2020 3 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

V této části série jsem zaznamenal sestupnou tendenci. Další díl už číst nemíním.

Abych si spravil chuť, přečtu si něco od Prachetta.

07.02.2020 2 z 5

Bosá královna Bosá královna Mika Waltari

Hrdinkou je žena, do které se zamiluje švédský král. I když to byla skromná bytost, nebyla pochopena jak prostými lidmi, natož šlechtici a musela projít trnitou stezkou událostí té doby.
Waltari popisuje složitou dobu svým typickým způsobem. Na pozadí komplikovaných dějin se mění vztahy jednotlivých postav a chyby, které dělají.

31.01.2020 4 z 5

Skautova dobrodružství na cestě kolem světa - díl první Skautova dobrodružství na cestě kolem světa - díl první Arnould Galopin

Knihu jsem také četl jako mladík. Dnes by mě asi již neupoutala, ale pamatuji si jak hrdinu pronásledovali zlotřilí číňané a strýc mi říkal, ti lumpové to jsou vlastně komunisté. Jinak pro mládež určitě zajímavá četba.

31.01.2020 3 z 5