petr_ petr_ komentáře u knih

Palác modrých delfínů Palác modrých delfínů Brigitte Riebe

Autor si vybral zajímavé téma, ale vadily mi obšírné popisy rituálů, jako by chtěl děj trochu nafouknout. Je to vlastně zpracovaná pověst o Theseovi. Neubránil jsem se při četbě tomu, abych knihu v duchu neporovnávat s knihou "Král musí zemřít", která popisuje tento děj z pohledu Thesea, ale i tam popisuje rivalitu Thesea a následníka trůnu. Bohužel v této knize je Theseus popsán jako necivilizovaný a nesnášenlivý buran a to mi docela vadilo.
I zde autor docela dobře popisuje konec matriarchátu a jeho podstatu, a začátek patriarchátu a jeho důsledky v náboženství a pro celou civilizaci.

09.08.2021 3 z 5

Malý bůh Malý bůh Tomáš Hokeš

Tento historický román je pěkně napsaný a musím se zamyslet nad tím, jakou úroveň civilizace keltové představovali. Řekl bych, že je to hodně odlišné od knih Eduarda Štorcha, protože z jejich společenství zůstaly pouze pozůstatky opidií. Takže se asi dát odhadnout jestli měli krále, nebo byli jinak organizovaní se dá těžko. Faktická je vyšší úroveň společnosti oproti germánům. V románu autor pouze naznačuje postupné splynutí germánské a keltské společnosti.

09.08.2021 4 z 5

Obléknu si půlnoc Obléknu si půlnoc Terry Pratchett

Tonička je moje oblíbená čarodějnice, protože to co dělá je doplněno nápady a průšvihy Mac Fíglů.
Jinak je to pohled Terryho Prachetta, na slabosti lidí v informatice a podléhání fejkům. Byly doby, kdy lidé pronásledovali čarodějnice, dnes z podivných důvodů se odmítají nechat očkovat proti čemukoliv (kromě jiného i proti covidu).
Proti takovým jevům nás ochrání jenom zdravý rozum. Vzhledem k tomu co v současné době předvádí naše školství, tak to nevidím příliš optimisticky.
A vůbec bych navrhoval dětem do povinné četby přidat některé knihy tohoto autora.

21.07.2021 4 z 5

Feromon: Cítí tě Feromon: Cítí tě Rainer Wekwerth

Kniha zdaleka nedosahuje úrovně jakou bych si u takového žánru představoval. Děj je kostrbatý, místy nesrozumitelný a dosti násilně vykonstruovaný, pro komiks by byl možná dobrý, ale já komiksy nečtu.
Má to být thriller s prvky konspirace do které se přidají mimozemšťané. Problém je, že text je psaný dosti primitivně (což může také být českým překladem, což nedokážu posoudit).
Na úplném konci má být pointa, která má vysvětlit proč měl mít Jake svoje schopnosti, ale vlastně nevysvětluje nic. Pouze konstatuje, že je lovec. Takže tři hvězdy je maximum, které mohu dát.

05.07.2021 3 z 5

Objevování starého Egypta Objevování starého Egypta Miroslav Verner

Zase jeden z příkladů, kdy mohou být Češi patrioti a hrdí na to co lze dokázat. Na knize je vidět, že lidé z Egyptologického ústavu vynaložili mnoho odborného i diplomatického úsilí, aby docílili těchto skvělých úspěchů. Názorný příklad toho, že se nelze pouze vymezovat, ale díky meziodborové a mezinárodní spolupráci vykonat velké dílo. Bylo by skvělé, kdyby se takováto spolupráce stala zvykem i v naší vnitropolitické scéně.
Jenom si zkouším představit to ohromné množství archivních pramenů, které egytologové museli prostudovat.

08.06.2021 4 z 5

Město plné oken Město plné oken Robert Pobi

Knihu jsem rychle přečetl a líbila se mi. Je akční a napínavá a nechtěl bych více prozrazovat její děj pro ostatní čtenáře. Co mě však také zaujalo, byl popis některých jevů společnosti v USA, jako např. zmíňka o generaci lidí, kteří jsou on-line, ale nejsou vzdělaní, dále popisuje (a je o tom vlastně celá knížka) syndrom bílého muže, který se dostává ze svého výsadního místa na okraj společnosti, což vede k problémům vlastnictví velkého množství zbraní mezi obyvatelstvem, ke vzniku různých pololegálních organizací a radikalizaci postojů mnoha lidí, což je smrtelná kombinace v souvislosti s řešením problémů se zbraněmi v osobním vlastnictví. Jsou to jevy, které se projevují všude na světě a kniha popisuje, kam až mohou vést.
Jsou to však problémy, které krystalizují již v minulosti.

05.06.2021 4 z 5

Podvrženec Podvrženec Roger Zelazny

Námět je zajímavý, ale nějak mi nedával smysl. Trochu mě to připomnělo televizní seriál "Američtí bohové" a dokonce bych to jako jeden díl takového celku bral. Řekl bych, že na povídku by to stačilo, ale jako román je to slabé.

02.06.2021 3 z 5

Řezenské ortely Řezenské ortely František Neužil

Knihu jsem nedočetl, nemusí být špatná, ale asi jsem nebyl na tento text dobře rozpoložený. Třeba se k ní někdy vrátím a proto ji nehodnotím.

17.05.2021

Záludný vesmír Johna Wyndhama Záludný vesmír Johna Wyndhama John Wyndham (p)

Povídky jsou poplatné době ve které vznikly. Jejich čtení mi přišlo trochu jednotvárné. Toto určitě nepatří mezi nejlepší díla autora, kterého mám rád.

14.05.2021 2 z 5

Velký Boj/Na nepřítele Velký Boj/Na nepřítele Terry Pratchett

Na Nomech je zábavné, jak chápou mnoho věcí jinak, a jsou tak typickou ukázkou babylonského zmatení jazyků. Proto se mi nejvíc líbila scéna, kdy Nomové malují příkazové a zákazové cedule, aby odradili vetřelce od zabrání lomu. Zatímco pro nás jsou cedule běžnou částí života, tak Nomové jim dávali velký význam, třebaže jejich obsah plně nechápali. Typickou ukázkou je cedule "Na silnici se pracuje", z předešlého dílu.

28.11.2020 5 z 5

Snad ti nedělají starosti cizí názory Snad ti nedělají starosti cizí názory Richard P. Feynman

Tuto knihu beru jako dovětek ke knize "To nemyslíte vážně..." . Nejzajímavější pro mě byla část, kde popisuje vyšetřování katastrofy raketoplánu.

05.09.2020 4 z 5

Cesta za hedvábím Cesta za hedvábím Tash Aw

V knize jsou zajímavé momenty z Malajsie v období II.sv. války. Popisuje podhoubí začátků komunistického odboje. Autor popisuje děj z pohledu více lidí, ale jednotlivá vyprávění se střetávají pouze v určitých dějových uzlech. Ději chybí nějaká pointa, zpočátku je děj zajímavý, ale postupně ke konci je čím dál méně zajímavý.

30.07.2020

Nejtemnější cesta Nejtemnější cesta Guy Gavriel Kay

Tento díl se moc nelišil od druhého. Stále se v mišmaši děje objevovaly nové nadpřirozené i přirozené bytosti, přičemž Artuš, Lancelot a Guenevera mi přišly jako naprosto mimo a zbytečné postavy o ničem. Je znát , že se jedná o autorovo rané dílo a já ho tak beru. Ale trochu jsem si s touto trilogií zkazil chuť.

04.07.2020 3 z 5

Potulný oheň Potulný oheň Guy Gavriel Kay

Knihy autora mám rád, ale tato je z nich nejslabší. Děj není konzistentní a často jsem se dostal do částí, kdy jsem se musel vrátit, abych pochopil nějakou návaznost. Děj této knihy jsem si nedokázal prožít, jako je tomu u jiných knih.

04.07.2020 3 z 5

Velrybí cesta Velrybí cesta Robert Low

Souhlasím s tím, že je to normální dobrodružná kniha, která se dobře četla, ale obsahovala jakýsi mišmaš dobrodružství, která postrádala často určitou logiku, nebo logickou návaznost. Vikingové hledali poklad, ale čert ví proč se proto museli dát do služeb ruského knížete. Hilda také zpočátku nevěděla kde je poklad a pak ho našla atd. atd.

23.06.2020 3 z 5

Letní strom Letní strom Guy Gavriel Kay

Když jsem začal číst tuto knihu, tak mě napadlo, že se jedná o rané dílo autora, které mi dosti připomínalo Letopisy z Narnie. Prní polovina knihy mi přišla strašně popisná, což se mění v druhé půlce, kde se děj začíná vyvíjet a gradovat. Zatím si netroufnu tuto knihu hodnotit, protože se jedná o první díl z trilogie, ale zaujala mne.

12.06.2020 4 z 5

Pán císařů Pán císařů Guy Gavriel Kay

Pokud budu porovnávat tuto knihu s prvním dílem Sarantské kroniky, tak na rozdíl od ní děj přímo exponenciálně graduje na rozdíl od "Plavby do Sarantie", kde by se dal děj označit za lineární.
Autor na mnoha osudech dokazuje, že "Marná sláva polní tráva". Příliš mnoho osudů se láme díky neúprosnému chodu dějin.
A opět je nutno vyzvednout role zajímavých žen, ať už se jedná o tanečnici zelených, nebo obě aristokratky.
Tak jako by bylo obtížné vstřebat tuto knihu bez přečtení prvního dílu, tak druhý díl završuje celý román a bylo by škoda ho vynechat.

23.05.2020 4 z 5

Bezbožník Bezbožník Laura Carlin

Opravdu historický román to není, jak je napsáno na obálce. Řekl bych, že je to taková směs obsahující detektivní zápletku, trocha chmurných popisů Londýna jako od Dickense a na závěr něco zamilovaného.

Celkem se mi kniha četla dobře, akorát jsem celou dobu četby a vlastně i po dočtení přemýšlel nad jejím názvem. Kdo byl vlastně ten bezbožník, a nebyli to bezbožníci a proč, když tato kniha je o všem možném, jen ne o náboženství a o náboženských zásadách.
Další věcí, která mě zarazila, jak všichni kolem Hester (kromě Rebeky) měli máslo na hlavě a nebyli tací jak se tvářili. Trochu mě to připomíná jednu hru Járy Cimrmana ve stylu "A ty nejsi můh otec, tatínku". "Ne nejsem a neříkej mi tatínku". Těch tajemství je tam až nějak moc, až ztrácejí souvislost.
Škoda že autorka neuzavřela knihu tragicky, protože happy end opětovného shledání, přiblížil příběh k frašce.

26.02.2020 3 z 5

Kolo temnoty Kolo temnoty Lincoln Child

Když jsem začal číst tuto knihu, tak jsem si vybavil knihu mého mládí \"Skautova dobrodružství\". Přišlo mi to trochu podobné. Kdybych měl vysvětlit proč, tak bych asi těžko hledal odpověď. Nějak se ztrácela linka děje a konec byl dosti rozpačitý a o ničem. Autoři si zřejmě oblíbili dramatické konce na rozbouřeném moři na lodi. Konec mi přišel, jako bych dočítal \"Ledovou bariéru\".

31.01.2020 3 z 5

Kamenná madona Kamenná madona Barry Unsworth

Příběh z Benátek o obnově madony. Příběh je mnohovrstený a trochu mi připomínal svojí skladbou různých osudů v různých dobách knihu "Atlas mraků", kdy se jednotlivé příběhy prolínají a spojují v konečnou pointu.

30.01.2020 4 z 5