PetraBery PetraBery komentáře u knih

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Román o soužití Čechů a Němců v Krušnohoří během několika desítek let. Autora znám z humorných knih vodácké serie, tato kniha pro mne byla velkým překvapením. Zpočátku jsem měla trochu problém se začíst, ale brzy se to zlomilo a skvěle vystavěný příběh rodin jsem si užila. Téma odsunu Němců je zde i přes absenci přímé řeči velmi dobře zpracován.

21.03.2021 5 z 5

Odvrácená strana matky Odvrácená strana matky Monika Valentová

Osobně mi nepřišlo, že by autorka tlačila na pilu, jak jsem zahlédla v některém komentáři. Je to spíš lehčí humor, ale spousta matek včetně mě se ve fejetonech může najít. Povedené ilustrace jednotlivé kapitoly dobře doplňují.

21.03.2021 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Obyčejné příběhy z jedné vesnice, kde si všichni vidí navzájem do talíře. Sama jsem z města, ale dětství jsem trávila i u prarodičů na venkově. Nářečí ke knize naprosto sedí, reálně popsané myšlení hlavně starší generace dává možnost nahlédnout na každodenní venkovský život.

21.03.2021 4 z 5

Jak se Martínek ztratil Jak se Martínek ztratil Eduard Petiška

Krásné příběhy malého kloučka Martínka pro ty nejmenší. Syna Martínkovy příhody moc baví a ilustrace tuto milou knihu hezky doplňují.

21.03.2021 5 z 5

Zlodějíček z pátých hradeb Zlodějíček z pátých hradeb Ilka Pacovská

Sedmý díl série Sedmý smysl - stejně jako předchozí akční, poutavý, skvěle promyšlený a překvapující. Nové světy a nové bytosti výborně doplňují naše známé hlavní hrdiny. Těším se až sáhnu po dalším díle.

07.03.2021 5 z 5

Jak se spřátelit s temnotou Jak se spřátelit s temnotou Kathleen Glasgow

Šestnáctiletá Grace "Tiger" Tolliverová po smrti své matky prochází temnotou, kterou dokáže pochopit pouze ten, kdo přišel o někoho z nejbližších. Hledání dalšího smyslu života, odkrývání dosud neznámých příbuzných, síla přátelství, snaha jít dál... Kniha o zármutku, bolesti ze ztráty i překonávání překážek. Těžké téma, dobře zpracované.

07.03.2021 4 z 5

Myšlenka autorky na úklid není úplně od věci, obecně velká většina lidí má věcí více než je potřeba a ne ze všech věcí doma máme radost. Ale příčí se mi i jen představa, že bych jakékoliv knize měla vytrhávat stránky. To je pro mne prostě přes čáru. Takže ano, z knihy se dá čerpat inspirace, ale nesouhlasím se vším, co autorka doporučuje.

07.03.2021 3 z 5

Dvojtáta Dvojtáta Vojtěch Bernatský

Milé příhody z rodinného kruhu známého moderátora doprovázené ilustracemi jeho malé dcerky. Z řádků je cítit láska ke všem členům rodiny, historky nejen s dětmi jsou vtipně a příjemně podané. Pohodové čtení nejen do nepohody.

07.03.2021 4 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Syrové, hutné, smutné a depresivní povídky s tématem sebevraždy a smrti. Kvalitně napsané, k zamyšlení. Někomu, kdo na tom není psychicky dobře ale čtení nedoporučuji. Za mne ale dokonale popsané pocity a myšlenky aktérů všech povídek.

22.02.2021 4 z 5

Díky za každé nové ráno Díky za každé nové ráno Halina Pawlowská

Od autorky moje první přečtená kniha, film jsem neviděla, takže nemám možnost porovnat. Krátký oddechový příběh Olgy, střípky z jejího života podané lehkou čtivou formou. Občas jsem se ztrácela v čase, možná zkusím od autorky i jinou knihu.

22.02.2021 3 z 5

Bestie Bestie Jackie Collins

Autorčinu tvorbu jsem četla kdysi dávno, v rámci třídění domácí knihovny a "darování" knih do knihobudky jsem přečetla i tuto knihu. Životy bohatých lidí, intriky, peníze, faleš a sex. A někde na konci i láska. Jednorázová záležitost, bez nutnosti přemýšlet nad dějem.

22.02.2021 3 z 5

Dravec Dravec Marek Epstein

Inka, Jakub a Berucha / Bára. Rodinné komorní drama, které je dobře napsané a rozhodně ve Vás něco nechá. Pro mne hůře uvěřitelné smýšlení devítileté dcery a nesedí mi téměř americký konec. Ale téma i zpracování hodnotím určitě kladně.

Všechno, co dáme Všechno, co dáme Kerry Lonsdale

Ianův příběh navazuje na předchozí knihy ze série. Jeho minulost před Aimee nebyla vůbec jednoduchá, kapitoly z dětství s matkou jsem četla se zatajeným dechem. Za konec jsem ráda už kvůli hlavním hrdinům, zažili si dost a je dobré si uvědomit, co je vlastně to nejdůležitější.

14.02.2021 3 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Zakončení série se nese ve stejném duchu jako předchozí díly. I mě přišla závěrečná bitva nepříliš rozsáhlá, ale celkově hodnotím kladně, bavily mne všechny tři díly.

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Čtivý, příjemně plynoucí příběh stárnoucího otce Igora a jeho dcery Vandy. Autorka krásně vystihla místo, kde se jejich osudy po delším odcizení setkávají. Kniha o nutnosti komunikace, o osamění, i když je člověk ve vztahu, o vnitřní síle každého z nás, lásce a naději.

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Nevím, jestli mojí čtecí krizi zavinila tato kniha nebo okolnosti doma, ale už dlouho jsem nečetla knihu tak dlouho. Příběh o hledání viny / neviny bratra hlavní hrdinky, který měl vyvraždit celý zbytek rodiny. Postavy v knize mi neseděly, příběh ale špatný určitě nebyl a konec byl pro mne překvapivý.

Kuba nechce prohrávat Kuba nechce prohrávat Petra Braunová

Pěkná kniha vhodná pro třeťáky s poučením. Syn má s prohráváním také někdy problém, příběh Kuby hezky popisuje chování a řešení situací. Přála bych všem žákům takového učitele, jako mají děti v knížce :o).

14.02.2021 5 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Povedené volné pokračování Dopisů ztraceným a stejně jako předchozí díl neskutečně čtivé. Rev a Emma, on s traumaty z dětství, ona s problémy nejen v online světě. Pro cílovou skupiny jako dělané, ale může potěšit i starší čtenáře.

11.01.2021 4 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Sama bych po knize asi nesáhla, přečteno v rámci dceřiné povinné četby z důvodu debaty o knize. A jsem ráda, že jsem se ke knize dostala. Bolestný, smutný příběh Pavla a židovské dívky Ester, která se ukrývá. Opravdu dobře vylíčená situace válečné doby, se vším strachem, úzkostí i všudypřítomnou tmou.

11.01.2021 4 z 5

Trable Trable Samantha Towle

Tento žánr vyhledávám, když potřebuji jen přelítávat stránky, bez nějakého hlubšího zamýšlení. To kniha rozhodně splnila, ač autorka hlavní hrdince Mie i tak dost naložila. Jordan jako druhý vypravěč mi také seděl, takže hodnotím určitě kladně.

11.01.2021 3 z 5