PetraBery PetraBery komentáře u knih

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Další případ Kiminy party, poprvé s novým členem. Dobře řešené souběžné vyšetřování dvou případů. Stejně čtivé jako předchozí knihy, stránky letí pod rukama. Na desátý díl se těším už teď.

14.11.2020 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Poklidné vyprávění jednoho roku života vysokoškolské profesorky Marie. Hledání sebe sama, nový životní směr i uvědomění si vlastní smrtelnosti. Při Mariiných návštěvách v Krumlově jsem si přesně dokázala vybavit energii tohoto nádherného města. Pro mne asi nejslabší autorova kniha, co jsem od něj četla, přesto přečtení určitě nelituji

14.11.2020 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Když mám náladu sáhnout po oddechové literatuře, je tento žánr správnou volbou. Většinou máte představu, jak kniha skončí, jde jen o to, jakou cestou se k sobě dva hlavní hrdinové vydají. V tomto příběhu se Allie snaží utéct minulosti a začít znovu. Její spolubydlící Kaden také nemá minulost právě jednoduchou. Čtivá příjemná oddechovka, dalšímu dílu se bránit nebudu, 3,5 hvězdy.

14.11.2020 3 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Rozsáhlá výpravná fantasy, kde se hlavní hrdinové musí postavit Bezejmennému, který se probouzí po tisíci letech. Kniha je opravdu objemná a nechybí v ní nic podstatného - bájné postavy, magie, intriky na poli královském i politickém, nenávist, ale také přátelství a láska. Jsem ráda, že je kniha uzavřena a není nutné čekat na další díl. Obálka knihy je nádherná, jen mě mrzí rozdělení slova pomerančovníku.

Katka Katka Michael Třeštík

Příběh asi nejznámější české narkomanky Katky v knižní podobě doplněný skvělými fotografiemi pana Třeštíka. Pokud jste viděli dokument paní Třeštíkové, téměř žádné nové informace nedostanete. Přesto je čtení stejně hutný, syrový a smutný zážitek. Začarovaný kruh, kdy prostě nechápete a jste překvapeni, co všechno lidské tělo vydrží.

No a já No a já Delphine de Vigan

Třináctiletá Lou díky svému vysokému IQ není obyčejnou dospívající dívkou. Setkává se s osmnáctiletou bezdomovkyní No, které má snahu podat pomocnou ruku. Kniha nejen o ztrátě iluzí a realitě kolem nás... Výborně napsané, od autorky má první čtená kniha a rozhodně ne poslední.

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Krátká známá pověst o králově tajemství zašeptaném do duté vrby. V povinné četbě ideální i pro nečtenáře, přečtení nezabere víc než pár minut.

Výkupné pro krále Výkupné pro krále Graham Masterton

Tento díl série se mi zdál nejslabší. Téma únosů, vydírání, korupce a samozvaných zachránců irské ekonomiky. Komisařka Katie se spolu s ostatními vrhá do vyšetřování, ale pachatelé jsou stále o krok před nimi. Brutální, drsné, nechutné, ale čtivé.

14.10.2020 3 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Začátek dračí série mě nechytnul tak jako Stín krkavce. Později to bylo lepší a konec byl skvělý. Nový svět, který autor vytvořil, se mi líbí, a ráda se do něj vrátím. Námořní i pozemské bitvy, tajemný život draků, odhalování úmyslů hlavních hrdinů... V knize najdeme všechno, co má fantasy obsahovat.

14.10.2020 4 z 5

Pobyt v koncentračním táboře zase jiným pohledem. Psycholog Viktor E. Frankl nám popisuje nejen strasti vězňů, ale i sílu k přežití a smysl života. Dobře zpracované, téma těžké samo o sobě, ale rozhodně k doporučení.

14.10.2020 5 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

Další z povedených příběhů autorky, tentokrát o šestnáctileté Charlie, která žije ne vždy lehký život teenagera. Tři bratři, první lásky i přátelství, ale i bolestné tajemství z minulosti.

03.10.2020 4 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Rozhodně zajímavá kniha, funkční medicína pro mě byl spíše málo známý termín. Spousta informací a věcí k zamyšlení. Každý si v knize může najít něco nového a pro kvalitní život důležitého.

03.10.2020 4 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Pět studentů zůstává po škole, přežijí ale pouze čtyři. Středoškolské prostředí, střídání čtyř vypravěčů, domněnky, pátrání, odhalování tajemství, přátelství i láska. V knize nechybí nic, povedené YA čtení. Ráda si přečtu i druhý díl.

Posel v temném lese Posel v temném lese Lois Lowry

Třetí, zřejmě předposlední díl... Zase skvělý, oba dva předchozí příběhy se tady pěkně potkaly. Ale co ten konec? Hlavní hrdina Matty od minulého dílu pořádně vyrostl a i on objevil své "nadání". Les kolem klidné vesničky ožívá a začínají se dít divné věci. Doufám, že poslední díl vyjde brzy :o).

Hledání modré Hledání modré Lois Lowry

Přímá návaznost na Dárce chybí, přesto je Kiřin příběh i svět vykreslen stejně poutavým způsobem. Vyšívačka roucha, řezbář Thomas a později malá zpěvačka Jo. Děti s výjimečným nadáním objevují pravdu o společnosti, kde žijí. Na pokračování se vrhám hned.

Proměněné sny Proměněné sny Petra Dvořáková

Zajímavé rozhovory nejen o víře, církvi a Bohu. Každý jednotlivec nám díky autorce přibližuje svoji zkušenost. Kniha určitě neosloví každého, k zamyšlení ale rozhodně je.

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

s autorkou to mám jako na houpačce, někdy nahoře, někdy dole. Tentokrát spíše dole, do půlky knihy jsem se ztrácela, druhá půlka mi přišla lepší. Chvílemi vtipná netypická road movie české ženy na prahu klimakteria s nepříliš snadným osudem.

19.09.2020 3 z 5

Ostrov Lhářů Ostrov Lhářů E. Lockhart (p)

Rychle ubíhající kniha hlavně díky krátkým kapitolám, ale i proto, že chcete vědět, co se na ostrově před dvěma lety opravdu stalo. Cadence jako prvorozené vnouče váženého rodu Sinclairových se vrací po předchozím létě stráveném v Evropě na ostrov, kde tráví každé léto se svou rozvětvenou rodinou. Pomalu se jí vrací vzpomínky na "to" léto, kdy se všechno změnilo. Young adult kniha, moje očekávání ale úplně naplněna nebyla, spíše průměr.

Útěk Útěk C. L. Taylor

Jo, Max a Elisa, na první pohled normální anglická rodina. Co se děje po povrchem a kdo rodinu a především malou Elisu ohrožuje? Čtivý psychothriller, není pro mě úplně uvěřitelné, jak se Jo poprala se svou diagnózou, ale jinak hodnotím kladně stejně jako jiná díla autorky.

19.09.2020 4 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Až na ten název je kniha prostě parádní. Skvělý nápad, kdy do poloviny knihy můžeme hádat, kdo z hlavních hrdinů je princ a kdo zabiják. Hlavní hrdinka Lia se vzepře svému osudu, poznává život běžných lidí a objevuje svůj "dar". Pěkné čtivé fantasy, těším se na další díl. Kdybych mohla, dám 4,5 hvězdy, takhle si nechávám na příště.

13.09.2020 4 z 5