RADOST RADOST komentáře u knih

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Romantická touha po novém, volném a lepším životě se změní v tragédii, která je plně objasněna až po třiceti letech. Důvodem je především zbabělost a úporná snaha o zachování dobrého jména. Zbytečných třicet let zatajování, výčitek a zpytování svědomí.
Podobně zbytečné mi přišlo to úmyslné natahování děje. I když se autor velmi snažil prohlubovat tajemno, já se chvílemi nudila. Tento díl série mě nenadchl.

09.07.2021 3 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Knihám pro ženy se obvykle vyhýbám. Jsem ráda, že tentokrát jsem udělala výjimku. Je to citlivě napsaná současná kniha o skutečném životě. O přátelství, lásce, životních prioritách,o cílech, nepředvídatelných situacích. A především o citech, o rozdílu mezi přežíváním a prožíváním. Krásný příběh, který přináší i poučení.

27.06.2021 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Tak trochu jiný Nesbo. Odlehčený, svěží, rychlý. Příběh likvidátora, který se vlastně k ničemu nehodí. Nájemný vrah s dobrou duší. Pracuje rád, pracuje po svém. Olav ve svém království zločinu a poetických fantazií mě pobavil.

22.04.2021 3 z 5

Nevinným sa neodpúšťa Nevinným sa neodpúšťa Dominik Dán

Opět spokojenost s obsahem i audionahrávkou. Tentokrát o tom, že i zkušený profesionál se může plést. V práci i osobním životě. Ale je důležité, aby si to včas uvědomil a nenadělal škodu ukvapeným nebo nesprávným závěrem.

13.04.2021 5 z 5

Najdu tě Najdu tě Haylen Beck (p)

Po první třetině knihy jsem si říkala, že všechno jsem už odhalila a o čem probůh teď bude autor ještě psát. Ale příjemně mě překvapil. Odkryl minulost hlavních postav, poskytl náhled do jejich v mládí pošramocené psychiky a rozvinul hlavní téma: Nenaplněné mateřství. Příběh neztratil napětí a dal i podnět k zamyšlení.

08.04.2021 4 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Příjemné oddychové čtení, které mnohdy vyloudilo úsměv, občas údiv, někdy i soucit a obdiv. Autorce děkuji za zprostředkování pocitů při poznávání života v tak odlišné zemi.

16.01.2021 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Dobře napsaný horor ze života obyčejné střední školy v obyčejném městě. Horor o jinakosti, která vede k vyčlenění a šikaně. O jejích příčinách, pocitech pachatelů i oběti, oboustranné gradaci a zdrcujícím vyústění.
Při čtení zaujme a navíc nutí k zamyšlení. Ty odlišné a šikanované každý z nás už někdy potkal a možná si i přiložil své polínko. Proč se to děje? Proč jsou jiní? A čeho budou schopni, když najdou sílu s tím skoncovat?

15.01.2021 3 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Kniha o smutku, o úniku z traumat, o nezvyklém řešení, o zabřednutí ve vlastních snech. Všechny hlavní postavy jsou mi nesympatické hlavně pro svou neschopnost rozumně jednat. Muži pro svou poddajnost, slabost a sobeckost. Ženy pro zahleděnost do svého vysněného světa, nahrazujícího zraňující skutečnost. Květa je vlastně silná žena. Ale svou sílu zaměřuje naprosto špatně. Ona má přece dceru, vnuka, má o koho pečovat a s kým se radovat. Ale plánovitě, šíleně, se upne na dům a všechna příkoří, co v něm zažila. Ve vyprávění Ptáčkovi žije svůj nový příběh - tak jak měl správně vypadat ten její opravdový dosavadní život. Zároveň tím zraňuje rodinu dcery - to jediné, co pro ni má smysl do budoucna. Naprosto nedomyslí možné důsledky svého jednání. Spíše uvažuje o polapení dalšího posluchače, aby svůj smyšlený život mohla znovu vyprávět. Ze všech postav měla Květa nejvíce možností žít dobrý život - namísto toho ustrnula v minulosti. Stejně tak jako stará Vietnamka i japonští manželé.
Autorka popisuje životní situace, do kterých se dostává každý z nás. Dobře, že se většinou nechováme stejně, jak hrdinové této knihy. Je špatné zalézt do Doupěte! Je třeba žít.

07.01.2021 3 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

Další dobrá Dánovka. Tentokrát taková komornější, klidnější, jednodušší. Bez korupce, politiky a jiných rušivých vlivů. Zaměřuje se více na nutnost všímat si detailů, nepodceňovat maličkosti, nespoléhat se na znalost lidí, ale na fakta. Potvrzuje známou pravdu, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž.

04.01.2021 4 z 5

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

To byla zábavná a poutavá knížka, několikrát jsem se k ní vracela. Moc se mi líbila.

26.11.2020 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Neberme se tak vážně! Klidně si dál přemýšlejme, jak je to s Vesmírem, Zemí i Lidstvem, ale zároveň připusťme i tuto alternativu a pobavme se jí.

23.09.2020 4 z 5

Zpěv v ráhnoví Zpěv v ráhnoví Ngaio Marsh

Ach, ta atmosféra plavby, uzavřené společnosti, klidu, nic nedělání, zábavy, dávných způsobů, gentlmenství a koketerie... A do toho potřeba odhalit "Květinového vraha", předejít dalším obětem. Kdo má rád klasické detektivky, určitě si přijde na své. Zvláště při poslechu zdařilé nahrávky na YouTube.

20.09.2020 3 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Jak bojovat proti zločinu ve světě korupce, světě bez morálky a svědomí? Kdy podsvětí i představitelé práva a moci mají stejné praktiky i cíle? Kniha umocnila ve mně pocit bezvýchodnosti. O to silnější, že je tak hodně ze života, pravdivá.

22.08.2020 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Téměř sto let stará představa o životě na Zemi v daleké, předaleké budoucnosti. V tom hlavním se autor mýlil - neodhadl čas. Lidstvo k mnohému zde předvídanému, kráčí překotnou rychlostí. K mnohému již dospělo. Ve jménu štěstí, nadbytku a zábavy. Jenže v čem spočívá štěstí?
Jednoduše napsaná kniha, skrývající mezi řádky podněty nad čím se zamýšlet, co nepřehánět a co nepodceňovat.

04.08.2020 3 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Poslouchala jsem jako audioknihu z roku 1980, čtenou Jiřím Hanákem . Překvapila mě kvalita nahrávky i děj, vyšetřování zaměřené především na povahové rysy zúčastněných. Lepší než některá filmová zpracování díla A. Christie.

21.07.2020 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Pravda a lež, dva protipóly. Mohou být zničující nebo očistné. Není někdy lepší pravdu nepoznat?
Příběh je dramatický, tajuplný, naplněný láskou i erotikou, strhující, se vzrůstající gradací - dobrá autorčina práce. Ale také trochu podbízivý, naivní, šitý na míru romantickým čtenářkám toužícím po lásce a skvělém muži.
Poslouchala jsem jako audioknihu a tu čtvrtou hvězdičku dávám za skvělou interpretaci Terezou Vilišovou.

26.06.2020 4 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Rodinná oslava. Do rodného domu přijedou k rodičům blahopřát tátovi k narozeninám tři dcery, zeť a vnoučata. Sonda do rodinných vztahů. Víkend s překvapením, víkend sebezpytovací, víkend o vlastních chybách i chybách těch druhých. Určitě jste nějaký obdobný prožili i vy. Další kniha o obyčejných lidech, kteří se snaží žít co nejlépe, ale ne vždy se jim to daří.

01.06.2020 4 z 5

Básník Básník Dominik Dán

Poslouchala jsem jako audioknihu , což ještě zvýšilo můj zážitek. Zajímavý díl série z počátku Krausovy kariéry jako detektiva. Týká se situace, která pro zvýšení jeho profesionality byla velmi poučná a přínosná a čtenářům přinesla napětí i podněty k přemýšlení.

21.05.2020 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

K páchání zla vedou různé podněty a cesty. Všechny jsou zhoubné, mnohdy i těžko pochopitelné. Třetí díl série je opět excelentní.

07.05.2020 5 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Poutavé čtení pro ženy o společenském problému, který se v různých podobách táhne staletími. A ani dnes není vše tak čisté a dobré, jak bychom si přáli. Všude na světě.

26.01.2020 3 z 5