Rozari Rozari komentáře u knih

Žluté oči vedou domů Žluté oči vedou domů Markéta Pilátová

Ze začátku mi trvalo se začíst, navíc se mi pletly postavy (nějak jsem se na to nesoustředila a až později mi došlo, že mám zmatení :-))
Moc se mi líbilo propojení osudů, mladých se staršími, Čechů s Brazilci a Brazílií, osvětlení některých osudů z války a poválečných let.
Doporučuji.

23.01.2021 4 z 5

Doktore, čas to zahojí! Doktore, čas to zahojí! Patrick Taylor

Beru to od konce, tuhle knihu jsem od Patricka Taylora ze série Irish country četla jako první a moc se mi líbila. Takový nenápadný laskavý humor, historky ze života. Velmi sympatické čtení.
Přijde mi zajímavé, že církev je v tomto příběhu jakoby nepřítomná, nebo alespoň ne nijak dominantní, pokud si dobře vybavuji - na rozdíl například od knihy Skrytá zuřivost srdce, z níž čtenář nabyde dojem, že církev a její bigotní představitelé tu zemi až donedávna v podstatě řídili. Nebo je to tím, že v jednom případě se jedná o Severní Irsko a v druhém Irsko?

04.01.2021 5 z 5

Noční tango aneb Román jednoho léta z konce století Noční tango aneb Román jednoho léta z konce století Jiří Kratochvil

Čtením této knihy jsem se vrátila o 20 let zpátky do svých studentských let v Brně. Skoro si přeji, aby byl zase rok 1998 a já mohla znovu courat nočním Brnem!

Kniha samotná mě nijak zásadně nenadchla, ze začátku jsem čekala standardní příběh “něco se v Brně děje, pak se dozvíme, že to byl jen sen a pokračujeme v jiném, tom opravdovém ději” a ejhle, ona další kapitola je možná taky jen sen, a další taky a tak dokola,
prostě taková fantasmagorie (ale v dobrém). V závěru si člověk akorát klade otázku, o čem to vlastně celé bylo?
Dávám 3 hvězdy.

28.11.2020 3 z 5

Sedm dní spolu Sedm dní spolu Francesca Hornak

Anotace se tvářila, že hlavní hrdinkou knihy bude Olivia, ale nakonec to (naštěstí) byli všichni členové rodiny, nikdo nevyčuhoval jako ten hlavní, což hodnotím kladně.
Knihu jsem koupila tchýni loni na Vánoce, chtěla jsem jí dát nějakou lehčí četbu, jakože v každé rodině si jdou někdy na nervy a každý má své tajemství a tak :-)
A když jsem knihu četla teď (listopad 2020), tak jsem zjistila, že to až zas taková legrace není, i pár slz jsem uronila, což však neznamená, že by to bylo
špatně.

Příběh byl čtivý, měl spád, četlo se to dobře, lehce a rychle, je to objemnější kniha a odehrává se jen v několika málo dnech - za mě dobrý.

Co už se mi líbilo méně, byly občasné překlepy a ne vždy dobrý překlad do češtiny (pod slovem lupínky si nepředstavím chipsy /brambůrky), případně překlad některých slov chyběl úplně - kdo ze čtenářů asi tak ví, co znamená moodboard, pro pub kvíz existuje český ekvivalent, některé zkratky zůstaly nevysvětleny..
Celkově hodnotím něco mezi 3,5 a 4 hvězdy.

12.11.2020 4 z 5

Navrátilka Navrátilka Donatella di Pietrantonio

Původně jsem si půjčila a rozečetla knihu Návrat do Borga Sud a někdy na straně 30 mi došlo, že mi chybí kus příběhu, který se odehrál předtím. DK rychle poradí, místní knihovna má skladem, do dvou dnů přečteno. Trochu mi vadilo, že důvod, proč byla dívka dána z původní rodiny do jiné a pak vrácena zpět, mi byl vyjeven až v druhé půlce knihy, respektive skoro na konci. Celou dobu jsem nad tím přemýšlela, jestli se to vůbec dozvím. Každopádně takhle šoupat dítě sem a tam jak housky na krámě, to je zločin.

Knihu moc doporučuji.

26.06.2024 5 z 5

Bez plenky Bez plenky Ingrid Bauer

Na knihu jsem si teď vzpomněla kvůli kamarádce s miminkem, chtěla jsem jí ji doporučit. Na bezplenkovou metodu jsem narazila krátce před prvním porodem v nějakém článku, knihu mi tehdy půjčila kamarádka a bezplenku jsem začala po narození syna praktikovat. Mám vyzkoušeno na všech třech synech, fungovalo nám to. Hodnotím tedy s odstupem spíš samotnou metodu, než knihu :-)

11.06.2024 4 z 5

Pravil párek okurce Pravil párek okurce Jiří Dědeček

Dost jsem se nasmála :-) Ale 8letý syn často říkal, že tomu nerozumí. Vtipné to je, ale asi ne úplně pro menší děti, u těch starších je zas otázkou, zda by to chtěli číst. Za mě dobrý :)

10.06.2024 5 z 5

Bitva v podzemí Bitva v podzemí Vít Martin Matějka

Celou trilogii jsem shltla na jeden zátah během dvou dnů, asi že mám na Plzeň nostalgické vzpomínky z dětství - bydleli jsme 4 roky na Košutce :-)
Knihy mají spád, pro dětského čtenáře budou přiměřeně dlouhé (krátké), vzhledem k hlavním postavám vhodné pro kluky i holky; k Rychlým šípům bych to asi úplně nepřirovnala, ty zápletky jsou z mého dospělého pohledu trochu přitažené za vlasy, ale vlastně mě to bavilo ;-)
Vypadá to, že už si na knihy brousí zuby můj 10 letý syn, tak budu doufat, že ho nebudou moc inspirovat ;-D Doporučuji!

03.06.2024 4 z 5

Nad Tichým oceánem Nad Tichým oceánem František Flos

V naší městské knihovně jediná kniha tohoto autora, tak jsme vzali, co bylo :) Každopádně jsme ji se syny půjčili na doporučení našeho dědy, který říkal, že Flos kluky zcela určitě bude bavit, že on to jako dítě “žral. Začali jsme číst a moc je ten začátek nezaujal, asi že jsme měli rozečtené i jiné příběhy, takže to odložili.

Tak jsem se začetla sama a mě to teda překvapivě docela chytlo :D Příběh je tedy slabší, co si budeme povídat, ale bavily mě popisy Tichomoří, jaké ostrovy navštívili, jak dlouho jim trvalo přeletět z kterého ostrova na další, až jsem si musela vytáhnout svůj starý atlas světa ze školy a na mapě jsem zkoumala, kde zrovna jsou a kudy letěli.
Přišlo mi to takové roztomile naivní. Aspoň jsem si trochu zopakovala zeměpis :D
Proč ne :-)

03.03.2024 4 z 5

Potkáte je v lese Potkáte je v lese Pavel Šrut

Dneska jsme s 3 letým synem přečetli u tchyně, moc se nám líbily básnicky a říkanky k jednotlivým zvířatům, neotřelé a vtipné verše, máme básničky rádi.
Leporelo je bohužel poničené a nemá titulní stranu, ale vzadu je uvedeno vydání z roku 1976, Nakladatelství Orbis.

29.01.2024 5 z 5

Srdce zmámené láskou Srdce zmámené láskou Miroslav Plzák

Mě to bavilo. S Plzákem mám v dost věcech stejný názor a ty, se kterými třeba moc nesouhlasím, jsou minimálně k zamyšlení. Klidně bych uvítala i část věnující se manželské lásce, aby bylo rovnou srovnání (ale věřím, že na tu má zas jinou knihu).
Za sebe doporučuji.

27.01.2024 4 z 5

Bim – bum – bác Bim – bum – bác Pavel Žiška

Strhávám 2 hvězdy za gramatické chyby a nesprávnou interpunkci. To v knihách zvlášť pro děti nemá co dělat!

04.01.2024 3 z 5

Jak si vycvičit rodiče Jak si vycvičit rodiče Pete Johnson

Snažím se číst knihy, které si skoro 10letý syn půjčuje sám v knihovně, tohle mi přišlo takový průměr, závěr pozitivní a některé vtipy vtipné :)
Spíš pro rodiče :-D

04.12.2023 3 z 5

Vlčkův hvizd Vlčkův hvizd Bjørn Rune Lie

Přinesla jsem knihu synovi (9,5 let) z knihovny, protože čte rád komiksy. Přečetl za chvíli, příběh je krátký a řekl: “Divný a skončilo to tak naráz uprostřed.
Tak jsem si jej taky přečetla a bohužel mu musím dat trochu za pravdu. Pomalý rozjezd, konec zničehonic. Graficky je to lahůdka. Myslím, že příběh měl větší potenciál, ten za kresbami pokulhává, slušel by mu větší, delší prostor, aby se mohl více rozvinout.

23.11.2023 3 z 5

Domácí úkol mi sežrala mumie! Domácí úkol mi sežrala mumie! Thiago De Moraes

Půjčila jsem naslepo v knihovně pro mého 9letého syna, jenž se hned začetl natolik, že si knihu vzal ráno do školy a odpoledne měl přečteno :-) Moc se mu dobrodružný příběh líbil.
Večer jsem si ji pak taky přečetla a dávám mu za pravdu, doporučuji.

Jednoduchý příběh o nenadálém přesunu chlapce Henryho v čase ze současného Surrey do starověkého Egypta, v němž se děti celkem hezky, i když s žádnými velkými podrobnostmi seznámí s tím, jak se tam žilo, jak fungovala společnost (He-ne-ri měl štěstí, že se dostal do paláce a ne mezi otroky), jaké bohy a zvířata uctívali, co si mysleli, že přijde po smrti a také např. jak se orientovali podle hvězd.
Občas je pro zdůraznění použit jiný font písma, ale je to tak nějak v umírněném objemu (v některých dětských knihách už je toho tolik, až mi to vadí). Tu mumii v názvu ani v příběhu jsem tedy moc nepochopila, ale jinak celkově fajn čtení :-)

03.11.2023 5 z 5

Jak mě překvapíš? Jak mě překvapíš? Sophie Kinsella (p)

Četla jsem v angličtině. Hlavní hrdinka mi byla spíš nesympatická, jedna z těch žen, které neví co by a nedají pokoj, dokud to nedostanou. Zápletku s otcem jsem nečekala. Za mě oddechovka, nad kterou si opravdu odpočinete. Ale že byste se popadali smíchy za břicho, to asi ne. Sophie Kinsella to umí i lépe ;-)

13.09.2023 3 z 5

Kreslené vtipy pro děti Kreslené vtipy pro děti Zuzana Neubauerová

Syn si to dneska půjčil v knihovně a předčítal mi vtipy už cestou. Já je prolítla po večeři, zasmála jsem se dost i od srdce :)
Je pěkné, jak každé věkové kategorii přijdou vtipné jiné věci :-D

30.08.2023

Mizerná karma Mizerná karma David Safier

Slupla jsem to jako jednohubku, moc se mi to líbilo :-) Vtipné momenty střídaly situace k zamyšlení. Po smrti se buď dostanete do nirvány rovnou anebo spíš se narodíte znovu jako něco jiného dle zásluh. A ten konec mě dojal, asi jsem s postupujícími roky větší měkkota :)

17.06.2023 5 z 5

Mrtví ptáci nezpívají Mrtví ptáci nezpívají Alan Bradley

Šestý díl se odlišuje od těch předchozích, vyšetřování zločinu se odehrává mimo hlavní zájem nejen Flavie.
Ale k odhalení rodinných tajemství se směřuje od počátku, nejdřív jsem knihou jen tak courala a nakukovala do pokojů a vzpomínek, postupně jsem přidávala do kroku a ke konci už obrazně řečeno pelášila, jen abych se dozvěděla, co se to tehdy stalo!
Dobře to má vymyšlené pan autor, zapadlo to do sebe pěkně. Jako matce 3 dětí mi od první knihy bylo divné, že by Harriet odjela od ročního dítěte jen tak s bohulibým cílem slézat hory.
Opět napínavé až do konce, moc doporučuji!

10.05.2023 5 z 5

Lama to zvládne Lama to zvládne Aleesah Darlison

Půjčili jsme v knihovně na doporučení oba díly, tento druhý hodnotím o fous výše než ten první, sem tam jsem se i pousmála :) Ale četla jsem to rodičovskýma očima a moji synové ve věku 7 a 9 let už to číst nechtěli.

18.04.2023 3 z 5