Rup Rup komentáře u knih

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Paní Loukotková má velmi "intelektuální" styl psaní, nepochybně pramenící z podrobného studia a obsáhlé znalosti látky. Osobně jsem se nikdy nedopracoval k tak hluboké analýze vlastního nitra, jakou vykazují spisovatelčiny hrdinové. Na druhou stranu jsem také nevyvraždil celou svou rodinu do sedmého kolena včetně širokého okolí, dokonce se ani s nikým takovým neznám. Zkrátka mně styl paní Loukotkové plně vyhovuje. Postavy jsou přirozené, děj poutavý, jazyk živý. Z hloubi duše a rád doporučuji.

19.05.2014 5 z 5

Kniha o lidech a zvířatech Kniha o lidech a zvířatech Axel Munthe

Jsou lidé, kteří by neměli umírat a knihy, které by neměly končit.

05.11.2013 5 z 5

Nechápu níže uvedené kritiky (ale proti gustu, žádný disputát). Stoletý stařík nepochybně žije především vzpomínkami. Že se starým lidem špatně žije v domově důchodců, o tom není třeba pochybovat - i v těch nejlepších s nimi jednají jako s malými dětmi (samé zákazy, příkazy, ...), jsou vytrženi z kořenů, atd. Nepochybně bych měl tendenci (nevím jestli odvahu) utéct také. To co následuje je jistě nadsázka, nicméně se dovedu do děje snadno vžít, jako by to byla skutečnost. A psychologie postav a jejich jednání je uvěřitelné zcela. Ačkoli jsem spíše introvert a obvykle své pocity nedávám veřejně na odiv (mé indiánské jméno je držka plechová), ke konci knihy jsem se již musel smát nahlas. Vřele doporučuji.

30.09.2013 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Hvězdičky za perfektně vykreslenou atmosféru a postavy. Ovšem ty hlubokomyslné dialogy bez hloubky a myšlenky mě poněkud iritují.

21.05.2013 3 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Typický Verne v nejlepším rozmachu tvorby. Nutno podotknout, že filmová adaptace je rovněž velmi zdařilá, zachovávajíc ducha díla i doby a navíc přidávající notnou dávku humoru. Nezbývá mi než dát oběma plný počet a doporučit všem milovníkům vtipného dobrodružství.

01.09.2023 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Takové roztomilé povídání spíše pro předškoláky, leč kdo na tom nevyrostl, tomu to nic neřekne. Pro cílovou skupinu doporučuji.

08.06.2023 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Musím přiznat, že v záplavě těch severských pitomostí dost vyčnívá, ale že bych šel do kolen, říct nemůžu. Popravdě ve mně četba žádné nesmazatelné dojmy nezanechala. Je zřejmé, že stane-li se mizerná kvalita normou, vše co vybočuje se považuje téměř za zázrak. Pro mě průměr.

17.03.2021 3 z 5

Ničivá vlna Ničivá vlna Arkadij Strugackij

Jaké poselství nám zanechali bří. Strugačtí, ač pravděpodobně nechtíc?
Čtěte a zamyslete se:
- V celém románu se mihnul jeden černoch a dvě nebo tři jména neznějící rusky; patrně přeživší prověření občané pozemských kolonií vzatí na milost. Z říší zla, tedy z oblasti vlivu USA, Číny, Japonska, atd. nikdo. Možná už byly vymazány z mapy Země.
- Chaos, nekompetentní řízení a rozhodování, nedostatek všeho, ale všichni jsou soudruzi. Ač není nikde zmíněna vedoucí úloha rodné strany, co jiného lze vyvodit?
- Naprosté potlačení funkce rodiny a rodičovské lásky, tj. kolektivizace dětí, vis popisy a odkazy na internáty a školky.
- Zcela bezohledné drancování zdrojů a zacházení s přírodou, lidmi, životem, o čemž vlastně celá kniha je. Srovnej Zvláštní zpráva č. 4 od Hanzelky a Zikmunda.
Ano, taková je mentalita našeho velkého bratra z východu. A nic na tom nemnění několik slušných, odvážných jedinců.
Jen čtěte a zamyslete se. A nedejte dopustit.

11.10.2018 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Už to čtu, ani nevím po kolikáté. Úžasné, kolik lidskosti a moudrosti se vejde na tak malý formát. Vřele doporučuji všem, a zvláště těm, kdož nemohou přenést přes srdce ponožky v sandálech.

16.11.2016 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Jelikož trpím nevyléčitelnou chorobou, kterou bych nazval získaná alergie na reklamu (ZAR), cíleně jsem se několik let vyhýbal četbě tohoto díla, ač jí mám už dlouho v knihovně. Dělal jsem chybu. Je to skutečně mistrně podané podobenství o samotě člověka ve společenství a společenství ve společnosti. Zkráceně samota lidí mezi lidmi. Nebo také jinak: Je-li sdílená radost dvojnásobná, pak utrpení a bolest jsou nesdělitelné. Takže už mě dostal, jsem jeho.
Pro nemer: Je mi srdečně jedno jsem-li dostatečně společensky přijatelný, intelektuálně na výši a už vůbec je mi lhostejné, v jaké škatulce je kniha zařazena (magický realizmus - škatulkování je mi též proti srsti). Přes to všechno vřele a od srdce doporučuji.

25.05.2015 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Autor nám zde předkládá své srdce na dlani a my se v jednom komentáři níže můžeme dočíst: "četlo se to díky písmu velice dobře a rychle". To je skutečně vyčerpávající hodnocení. Něco podbného říkával můj děda, protože byl "haprus" na oči, ovšem on tím nemyslel dílo ani autora. Hluboce lidské, poetické, krásné. Vřele doporučuji všem.

01.10.2013 5 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Zdařilá parodie na dobové strašidelné romány. Nutno podotknout, že neméně zdařilá je i filmová adaptace Oldřicha Lipskéko, ctící ducha autorovy myšlenky. Nebyl by to však Verne, aby čtenářům zároveň s dobrodružstvím nepředal faktografické a historické místopisné poznatky a nezprostředkoval kulturní a společenský kolorit dotčených krajů a místních zvyků. A samozřejmě nesmí chybět povinná dávka fantazie z různých oblastí vědy, objevů a výzkumů. Jaká škoda, že čtenářský zážitek trestuhodně snižuje vskutku mizerná jazyková úroveň českého překladu z roku 1979 (jiné vydání k dispozici nemám a francouzsky neumím). Přes uvedené výhrady doporučuji.

07.07.2023 5 z 5

Proč nepožádali Evanse? Proč nepožádali Evanse? Agatha Christie

Na můj vkus poněkud „wellsovské“, naivní, více dobrodružné než detektivní. Shrnuto, dle nejpoužívanějších komentářů: dobře se to četlo, není to můj šálek čaje/kávy, mělo to málo stran, … Zkrátka jedna hvězda dolů. Doporučuji autorčiným nekritickým obdivovatelům.

01.02.2019 2 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

A.CH. ve své nejlepší formě. Skvěle vypracované charaktery, brilantní námět, dokonalá gradace. Přeslazený závěr si sice mohla odpustit, ale jednak se jedná o pár závěrečných vět (lze vynechat) a za druhé si to doba žádala. Neznám originál, leč osobně mně trochu vadil překlad - jako by byl pořízen ze scénáře rozhlasové dramatizace a otrocky překládaná zájmena (především ukazovací). Oprostím-li se od těchto, dnes želbohu již běžných, nešvarů, dávám jednoznačně všechny hvězdy a doporučuju.

30.05.2018 5 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Hlavní hrdinku nechtějí z různých důvodů přijmout na žádnou ze středních škol. Její ctižádostivá matka je ochotna pro její studium zaprodat, nejen svou, duši, ale i, nejen své, tělo. Historie křiváctví, podrazů, úplatků, zklamání i vášní, lásek a nadějí podaná s humorným nadhledem. Ano, takoví jsme byli, jsme a ještě dlouho budem. Některé věty jsou, pravda, poněkud krkolomné, leč dokážete-li si zapamatovat alespoň několik slov po sobě jdoucích, smysl dávají. Za mě plný počet a doporučuji.

01.03.2017 5 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Dá-li se něco označit za skutečnou literaturu, za hodnotné umění, pak toto dílo. Má-li nějakou chybu, pak tu, že se stalo etalonem románové tvorby, čímž musí každého začínajícího romanopisce nutně přivádět k čirému zoufalství. A tak nás autor určitě připravil o mnoho „skvělých“ zážitků. Nebo nás před nimi uchránil?

29.02.2016 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Ruku na srdce. Kdo z nás, bílý, černý, rudý, etc., není nějakým způsobem rasista? V širším smyslu netolerantní? Co romská otázka, co Islám,... Vše co je nám neznámé, co je jiné, co se vymyká zavedeným pořádkům a zažitým konvencím, to nás ohrožuje a je apriori špatné. Poněkud mi u knihy vadí striktně černobílý pohled na svět. Paničky se sice poněkud různí, ale černé hospodyně jsou všechny skvělé, obětavé, pracovité. Ale román je napsaný tak skvěle, že vše odpuštěno. Dávám plný počet a samozřejmě vřele doporučuji.

18.06.2015 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Pro ty jež knihu nečetli nebo nedočetli: Opravdu se tam nevyskytuje ani jeden osekyrovaný trpaslík, jednorožec či něco podobného, a také tam nejsou rozpitvány erotické sny starých panen (Padesát odstínů...). Dokážete-li si však vychutnat hluboké pravdy v absurditě, vtip slova a myšlenek, pak na vás čeká spousta pokladů. A buďte si jisti, že je všechny po prvním průzkumu neodhalíte. Osobně mám za sebou již druhou vykopávku a věřím, že mám stále co objevovat. Doporučuji.

16.03.2015 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Smutná, velmi, velmi smutná satira. Nevím, existuje-li v lidských dějinách větší vizionář, než pan Orwell.

25.10.2013 5 z 5

Vynikající satira beroucí si na paškál maloměšťáctví, snobismus a hamižnost měšťáků. Kdyby to nebylo napsané s takovým nadhledem a vtipem, asi by to bylo spíše k pláči. Bohužel je většina z nás nějakým způsobem Matějem Broučkem - když se ostatně myšlení lidí v podstatě nijak výrazně nezměnilo za 10 000 let, jak by se mohlo změnit za necelých 130 let. Stále by se tak hodily celé pluky Svatopluků Čechů. Vřele doporučuji.

10.09.2013 5 z 5