Samira Samira komentáře u knih

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

Žádná volba slov nebude dostačující vedle takového mistra jakým nepochybně je právě Márquez. Každá jednotlivá strana je doslova pastvou a je obdivuhodné, jaký přesah se mu podařilo nenásilně vměstnat na nevelký počet stran a s jakou nadčasovostí. Kniha se neztratí a její téma nezapadne ani v dalších generacích.
Přesto, že ho jednoznačně obdivuji, jak dokáže pracovat s formou a slovy a právě Kroniku pokládám asi za jeho vůbec nejlepší počin, nikdy si z jeho knih neodnáším dobrý pocit, vzbudí u mne vždy nejniternější emoce, ale negativní. Žádný z jeho hrdinů mi nikdy není sympatický a hlava mne od neustálého kroucení doslova bolí. Nikdy však nezapomenu. Je mu opravdu dáno a ač se míjíme, jeho kvality nezpochybňuji, to ani v nejmenším.
Závěr a popisy ohlášené smrti byly až zbytečně morbidní a jen pro silné povahy.
Celkově však nezapomenutelné!

12.11.2016 4 z 5

Rockový polibek Rockový polibek Kylie Scott

Krásná a hodně povedená série. Pravda poslední díl představoval spíše takovou bonusovou jednohubku ze světa Stage Dive, než úplný plnohodnotný díl, na to tam bylo spoustu věcí zrychlených a závěr opravdu spíše ve formě novely, propracovanějšímu a delšímu bych se nebránila.
Ale bylo to celkově hodně milé a příjemné čtení, které vyloudilo nejeden úsměv. Srovnání s dílem třetím však nesnese, Rockový risk byl v sérii opravdu výjimečným a jasně zazářil. O to víc mě potěšilo, že bylo v tomto díle věnovalo Leně a Jimmymu tolik prostoru.
Bude se mi po všech opravdu stýskat.
V budoucnu doufám, že ještě něco od autorky u nás vyjde. Její oddechové, vtipné a vřelé knížky stojí za to.
Celou série bez zaváhání doporučuji!

08.11.2016 4 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Vydání tohoto skvostu z mojí asi vůbec nejoblíbenější knižní série bylo menším svátek a pár dní se mnou nic nebylo, protože jsem se spolu s hrdiny, kteří mi až nepřirozeně přirostli k srdci, účastnila závěrečné bitvy za svobodu, důstojnost a budoucnost, kde bude více než jen temnota.
A jsem stejnou měrou na pokraji sil jako nadšená. Všechny příběhy z klasických pohádkových schémat se propojily, postavy, které milujete zažily to , co by si nikdo z nás nepřál, ale jejich prostřednictvím můžeme prožít aspoň část jejich hrdinství. Rozvine se však i láska, skvělé dialogy, ale také válka, která ukáže všechny své odvrácené a zvrácené strany.
Místy to bylo nelehké čtení, ale naprosto skvělé. Budou mi chybět. Teď už jen čekat na bonusovou knihu a v budoucnu třeba na nějaký jiný autorčin počin, moc bych si ho přála.

Nádhera s jako vždy skvostnou obálkou,
doporučuji!

Recenze v záložkách!

07.11.2016 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Absolutní nádhera, ze které se vůbec nedovedu a nechci vzpamatovat. Až tak nečekané to nebylo, přece jen autorku obdivuji, ale po téhle knize ji miluji...
Klasický motiv příběhu Krásky a zvířete je zde obohacen o mnoho dalších vrstev a skýtá nečekané hloubky a překvapení.
Celkově se nejedná o čtení pro křehké čtenáře, ale těm co milují propracované fantasy světy, kvalitní barevné postavy vyvedené spíše v temných barvách, bitvy za svobodu, lásku a důstojnost, přeji krásné bezesné noci při jejím čtení, protože vám zaručuji, že ji prostě nedáte z ruky, nejde to.
Postavy vás opravdu uchvátí a kromě hrdinky, která je mimochodem dokonalá, mi nedá spát jeden okřídlený a temný...
Jedinou vadou na kráse, tak zůstává, že do druhého dílu je hodně daleko a do těch dalších ještě dál.
DOPORUČUJI!

Recenze v záložkách!

04.11.2016 5 z 5

Temný stín Temný stín Sylvain Reynard

Skvělá, píši to již podruhé, ale stále mi není jasné, jak se po novele Princ, která si mne příliš nezískala, mohla tahle série takhle rozvinout. Nechybí jí vůbec nic, naopak strmě graduje a na ničem neztrácí. Nedočkavě vyhlížím Římana, který bude nepochybně dílem nejzajímavějším.
Výborné, doporučuji!

30.10.2016 5 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Hodně překvapivý kousek, od kterého jsem poměrně dost očekávala. Nemohu říci, že by to autorům společně neladilo, nebo že by nebylo zajímavé téma a postavy, naopak. Ale styl vyprávění nebyl mým šálkem a nesedly mi ani tolik chválené dialogy. Věřím však, že šlo hlavně o můj pohled a budou tací, kteří budou nadšeni.
Co však ocenit musím, byl pocit z knihy, něco navíc, co se vznášelo nad příběhem.
Celkově však nebude patřit ke knihám, na které se nedá zapomenout, tedy alespoň pro mne.

28.10.2016 3 z 5

Láska k nepříteli Láska k nepříteli Suzanne Enoch

První díl byl výborný a představoval hodně příjemné překvapení v žánru. I druhý začínal velice slibně a první polovina mě prostě bavila, druhá také, ale šlo o nekomplikované čtení s velmi jednoduchou vedlejší zápletkou. Ty tam byly ty propracované inteligentní intriky z dílu prvního. No nevadí, na jedno odpoledne jako nenáročná četba proč ne.
Za mne 3,5.

28.10.2016 4 z 5

Mrazivý oheň Mrazivý oheň Amanda Hocking

Přiznávám bez mučení podlehla jsem vábení skvostné obálky a i vzhledem k anotaci se strašně těšila. Neříkám, že jsem po přečtení zklamaná, ale trošku rozpačitá jsem.
Nastíněný svět, který je stejně jako každý drobný detail počínání hrdinů popsán až zbytečně podrobně, je hodně zajímavý a originální. Jejich životní styl však není ani trošku sympatický, někomu to asi nevadí, ale mně se tak snadno nad výměnou dětí mávnout rukou nepodařilo.
Hrdinka, ale i hlavní hrdinové však mají veliký potenciál. Stejně jako tajemná a hluboká králičí nora, ke které by se dala přirovnat zápletka.
Akce je však v knize poskromnu a zajímavou se stává přesně v závěru. Jinak se autorka věnuje především detailnímu popisu zvyků, prostředí a hrdinčiných rozporuplných citů.
Druhý díl však bude nepochybně výrazně dynamičtější a nebudu lhát, chci se do té králíčí nory podívat a zjistit, kam až vede.

24.10.2016 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Tento díl mě bude pronásledovat jako přízrak. Rozhodně ve mně zanechal nesmazatelnou stopu a konec mne připravil o klid na duši.
Jednoznačně je jiný. Osobní, pořádně temný a plný rozporů. Jako tradičně až abnormálně čtivý, také však tentokrát zbytečně přikrášlený přílišnou zdatností hlavního hrdiny. Myslím, že by se bez těch přehnaností děj docela dobře obešel.
Co však chválím je nastíněný děj budoucí, promyšlenost intrik a dojem. V tomto případě nebyl úplně pozitivní a konec mě připravil o dech a klidné budoucí noci, ale otisk zanechal. A samozřejmě namlsal. Odolat dalšímu dílu není možné, jen doufám, že směr nabere trošku jiný.
Celkově však výborné!

20.10.2016 4 z 5

Hledání podmanivé krásy Hledání podmanivé krásy Jennifer Probst

Krása, některé početné série časem ztratí kouzlo a kvalitu. Tato je však výjimkou a s každou další knihou naopak roste a v případě této konkrétní doslova krásní.
Hledání podmanivé krásy je dílem specifickým, neboť spojuje obě série dohromady. Nejzajímavější postava z první Wolfe a kamarádka hlavních postav Gen z této, tvoří sehranou a jiskrnou dvojici. Obě zápletky kolem hlavních postav jsou velice temné, cenné a skvěle zpracované. Ačkoli se místy nejedná o zrovna lehké čtení, celek zpříjemní humor a půvabný a vypsaný styl psaní.
Velikým lákadlem na díl následující se v tomto případě stala jogínka Arilyn a drsný policista Stone, troufnu si říci, že bude nejlepší a také nečekaně výbušný a zábavný.

Perfektní, doporučuji!

18.10.2016 5 z 5

Procitnutí Procitnutí Kai Meyer

Na knihu s krásnou obálkou a hodně slibnou anotací jsem se dlouho chystala. Ústřední dvojici jsem si zamilovala od první scény, ale ač je zápletka skvělá a nástíněný svět zajímavý chvíli jsem si zvykala na způsob psaní a na počátku se mi to celkově zdálo takové neučesané. Je také poznat, že ji psal muž. V druhé půli se však krásně rozjela a já se už moc těším na díl další, kde teprve vše získá ten pravý smysl.
Nakonec rozjezdový díl chválím a největší podíl na tom mají hrdinové, co se opravdu neztratí.

15.10.2016 4 z 5

Splněný sen Splněný sen Susan Elizabeth Phillips

Chci dítě byla kniha půvabná a nesmírně vtipná. Její volné pokračování o dalším z bratří splnilo očekávání a mnohé předčilo. Hlavní mužský hrdina přišel o ženu a malé dítě a jeho stavy a přerod nemohly být popsány lépe. A kdo jiný ho mohl vyvést na světlo, než někdo, kdo bojuje s temnotou každý den. Postava Rachel se opravdu povedla. Stejně jako detektivní zápletka a vedlejší linka věnována dalšímu z bratří Ethanovi.
Byla to nádhera, pravda v závěru hodně akční, ale přesto bez chyby.
Jednu velikou výtku však mám - žádná další ze série už u nás nevyšla a z knih autorky mi zbývá už jen jedna. Musím doufám, že snad v budoucnu něco dalšího v češtině vyjde.
Krásné, doporučuji!

10.10.2016 5 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Vždy jsem věděla, že bude tato nadčasová klasika těžká a dlouho ji odkládala, ale nakonec jsem s novým vydáním podlehla dokonalým slovním obratům, v té tíze nesmírné lehkosti psaní a třem postavám, které si absolutně ničím nemohly získat mé sympatie. A přesto jsem fascinovaně četla, kroutila hlavou a vyhlížela nevyhnutelné.
Znovu se k ní již pravděpodobně nevrátím, ale nezapomenu. Dojem zanechá opravdu silný.
A tak by to u knihy, která časem nezanikne mělo být, nemusí se vám líbit, nesouhlasíte, přesto víte, že byla výjimečná.

08.10.2016 4 z 5

Vášnivý hříšník Vášnivý hříšník Christina Lauren

Kniha byla jako všechny v sérii čtivá a příjemná. Ale přiznám se, že jsem nostalgicky vzpomínala na nekomplikovanou přímočarost, která byla oběma sériím od autorek vlastní. Také nesnese srovnání s Vášnivým sprosťákem, který měl všechno a šťávy na rozdávání.
Tenhle díl byl jiný, hrozně zajímavý v ději vedlejším, který se zabýval tvorbou a umění. Nevím, proč jsem myslela, že příběh bude brzdit Oliver. Opravdu se této dokonalé a nakonec překvapivě žhavé postavě omlouvám. Lola mi, ale dala především v druhé části pořádně zabrat. Proto o hvězdu méně. Doufám, že další díl bude mít rozhodnější hrdinku.
Jinak, ale jako vždy skvělé čtení!

08.10.2016 4 z 5

Nemravná lady Nemravná lady Susan Elizabeth Phillips

Knihy autorky jsou mi velmi blízké a vždy udělají radost. Tato ztřeštěná, ale jako vždy kouzelná kniha je v porovnání s ostatními trošku slabší a závěru opravdu sladká. Ale stejně jsem si užila každou milou oddechovou stranu :).
Moc se těším na její další počiny.

04.10.2016 4 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Přiznávám bez mučení, že jsem se začítala pekelně dlouho a původně čekala docela jiný způsob boje, ve kterém se budu moci více zapojit, než jen sledovat. Ale nakonec jsem byla vtažena a celkově donucena obdivovat neskutečný rozsah, drobné detaily a inteligenci.
Závěr byl úžasný, i když bych pár stránek z reálu ještě uvítala. A teď něco lehkého, hlava mi z té přemíry vjemů doslova třeští, i když by to spíše chtělo na vzduch.

29.09.2016 4 z 5

Láska po francouzsku Láska po francouzsku Fiona Valpy

Romantická jednohubka se sympatickou ústřední dvojicí. Která však obsahuje i přes hodně krátkou stopáž zbytečně dlouhé popisy vedlejšího děje na úkor vztahu ústřední dvojice. Ale ono to vlastně ani jinak nešlo, neboť by tak chatrná zápletka nevydržela celou knihu.
Hezký závěr byl hodně zrychlený. Milé, ale nedotažené. Mezi podobnými nevynikne.

28.09.2016 3 z 5

Harry Potter...už jsem skoro nedoufala, že se mi to znovu poštěstí a budu držet tvůj další příběh. A když se mi to skutečně stalo chvíli jsem váhala, budeš to ty nebo už jen dokonale obalená a vypropagovaná obálka. Produkt, který už žije vlastním životem. Nemusela jsem však mít obavy, nezklamal si v mém dospívání a stále mne máš.
Chvíli jsem si zvykala na formu, přece jen je to opravdu scénáristický podklad pro divadelní hru. Ale po dvou stranách jsem byla stručným, výstižným a trefným způsobem úchvacena. Ano je díky tomu vhodná jen pro ty, kdo více než dobře znají dílo původní. Zbytek by poměrně tápal.
Začíná tam kde původní končí a má dvě paralely, dospělé a děti. Mým největším oblíbence je jednoznačně Scorpius, ten si mne opravdu získal. Stejně jako promyšlený, napínavý a celkově skvělý příběh.
Ano byla tam někdy až přemíra emocí, ale kdo by ji neměl, i já byla dojatá.
Jiné, stejné, vtipné a jako vždy výborné. Celkově však podobné skvělé novele, než klasickému plnohodnotnému románu.
Doporučuji!

28.09.2016 5 z 5

Chci jen dítě Chci jen dítě Susan Elizabeth Phillips

Již si troufnu tvrdit, že autorka v oddechové, ale kvalitní literatuře nemůže zklamat. Její knihy jsou prostě skvělé. Pravda mají podobný základ, ale barvitost a originalita vykreslení jednotlivých postav a osudů jsou naprosto ojedinělé a obdivuhodné.
Její humor je pak na zvláštní kapitolu. Z této knihy doslova tryskal z každé jednotlivé strany. Dlouho jsem se tak nezasmála.
Kouzelné, odpočinkové a prostě úžasné.
Doporučuji!

26.09.2016 5 z 5

My dva My dva Andy Jones

Obálka knihy je prostě nádherná a celkově s anotací vábila. Vždy se moc těším na mužský pohled, který je mi svou přímočarostí mnohdy bližší. Taky však opravdu chyběl, jakkoli to mohlo být hezké. Celek byl nesmírně rozvláčný a dějově šlo o lovestory jiného typu. Ne mezi mužem a ženou, ale mapoval celé těhotenství.
Závěr byl však úžasný, cenný, otevřený a hořkosladký. Už pro něj kniha stojí za to.
Musím ji však hodnotit jako celek a tak se držím průměru.

24.09.2016 3 z 5