simca9342 simca9342 komentáře u knih

V hlavní roli Tomáš Holý V hlavní roli Tomáš Holý Ota Kars

Jak je napsáno ke konci knihy " je to příběh, který se stal." Slavný herec , který byl nejen uznávaný, ale také oceněný. Získal ceny za dodnes připomínané filmy, ve kterých hraje/ hrál hlavní roli. Dětská legenda českého filmu zemřela tragicky na následky těžké autonehody.To se ale dozvíte v příběhu, který je pro lepší orientaci a pochopení celého kontextu sepsán do komiksu, který pochopí i starší děti. Na 104 stranách je v krátkosti uvedený celý průběh života Tomáše Holého - kluka s hnědými vlasy. Veselý, ale taky plný dřiny a doby kolem natáčení a hodně krátký život.
Vyprávění je psané přímo autorem, který tímto vzpomíná na Tomáše jako na bývalého spolužáka. Byli dobří kamarádi.

15.09.2023 5 z 5

Lék na smutek Lék na smutek Táňa Keleová-Vasilková

Přečtená loni.

"Bylo by to jako kapitola , která měla být napsaná, ale nebyla, protože si to spisovatel rozmyslel... anebo ji dopsat nestihl. "

Marice se během pár měsíců změní život. Okoření jí ho slanou příchutí... Už není manželka ani máma, ztratila to nejcennější, co mohla. Jako lékařka ale bohužel přichází do styku s podobnými případy jako byl ten její. To jestli nalezne znovu svou vnitřní sílu s pomocí nejen své blízké kamarádky Katky se uvidí.

03.09.2023 5 z 5

Prozření Prozření Jessica Shattuck

Historicky laděný příběh nás i přes svastiku zobrazenou na obálce zavede do doby krátce po skončení druhé světové války.
Kdysi manželky, v r. '45 už vdovy se vydaly na dlouhou cestu, aby se aspoň pokusily splnit přání svých mužů, dokončit to, co oni už nestihli, protože jejich životy ukončily německé pušky ( v některých případech).

Příběh zmiňuje různé zásadní atentáty, které ovlivnily dějiny. V jednom z nich je známý atentát na německého diplomata Ernsta von Ratha, který způsobil teprve 17letý mladík a důsledkem toho byl nacisty vyvolaný největší pogrom na Židy už dobře známý jako Křišťálová noc.

01.09.2023 5 z 5

Velké čištění zubů v ZOO Velké čištění zubů v ZOO Sophie Schoenwald

Přečtená loni.

Příběh o tom, že je dobré si čistit pravidelně zuby, protože by to nemuselo po okolí dobře dopadnout :D
Ředitel Zoo si všimne zápachu v celém areálu. Odkud jde? Lehká odpověď- z úst místních zvířecích noclehárníků. Ředitel se rozhodne, že to takhle dál nepůjde a pokud ano , zoo brzy zkrachuje :) Začíná čištění zubů! Vyčistí je spolu s malým bodlináčem postupně všem od slona po žraloka, vše ostatní v ten moment počká.
Konečně všechny zuby čisté,
návštěvy jsou už jisté.
Bonus: plakát o tom jak si správně čistit zuby
je přiložený v knize

31.08.2023 5 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Přečtená před lety.

Žádná sestra není stejná. Život se sourozencem je sice někdy na jednu věc, ale rozhodně není tak špatný, jak si někdy myslíte. Právě o tom mají co říct Cath a Wren. Druhá z nich svůj protějšek opustí. Na koleji, kde každý potkává nové lidi, ale už tak trochu žije "na vlastní triko." S tím má Cath problém. Žije ve světě, kde píše blog o svém mladém vzoru z knižní série bojujícím proti zlu, fantaskním tvorům a asi jeho vlastním pocitům. Podaří se Cath překonat pasti reality a vystoupit z osobní bublinky neškodnosti?

27.08.2023 5 z 5

Nejkrásnější místo na světě Nejkrásnější místo na světě Petr Horáček

Nejkrásnější místo na světě. Je to louka, sad nebo hory? Odpověď na tuhle ne tak jednoduchou otázku hledá zajíc. Chodí nejdříve po lese a každého zvířete, které potká, se ptá na to samé. Ale každý, ať už medvěd, kachna nebo sova, mají jinou odpověď. Podle toho, co se jim líbí nebo chutná. Ilustrace jsou krásné stejně jako příběh.

24.08.2023 5 z 5

Mikuláš na prázdninách Mikuláš na prázdninách Valérie Latour-Burney

Filmový příběh příhod malého Mikuláše od francouzského autora dětské série o malém hnědovlasém rošťákovi. Tyhle příhody jsou trochu jiné, protože Mikuláš jede na prázdniny k moři. A kromě rodičů se k nim připojí i babička takže o zábavu nebude nouze. V knize najdete fotky z filmu a jména všech filmových postav .

23.08.2023 5 z 5

Velká kniha strachu Velká kniha strachu Veronika Bohatá

Přečtená loni.

Zrádná přítelkyně, hrabě v podobě upíra nebo pomstychtivý umělý tvor. Převyprávění hororových povídek známých autorů v měně strašidelné formě pro děti. Vhodné na dobrou noc :)

23.08.2023 5 z 5

Jak tukoni zachránili strom Jak tukoni zachránili strom Oksana Bula

Znovučteno letos
Ani jsem si nevsimla a už začátkem prázdnin splněno další téma výzvy- kniha od ukrajinské autorky.

Malé a kouzelné bytosti se staraji o les . Jednim z nich je Tuláček. Stará se o stromy moc rád a když se během bouřky stane neštěstí, je ochotný jít hned na pomoc. Tukoni jsou moc hezcí, na prvni pohled jsem si je oblíbila. Doufám, že o nich vyjde více knih:)
Moc se mi libily ilustrace a samotný i když krátký příběh .

19.08.2023 5 z 5

Ustrašená veverka Barborka Ustrašená veverka Barborka Andrea Reitmeyer

Krátký příběh s ilustracemi jako živými, ale za informace na obou tvrdých deskách knihy dávám o hvězdu méně. Pokud má být kniha pro malé děti, je jich prostě moc. Ale samotný příběh je pěkný.
O odvaze, získávání sebevědomí a překonání překážek. Malá veverka Barborka ustrašeně kouká na sourozence . Bráchové skáčou po všem možném, ale ona na to nemá. Strom je příliš vysoko na tak malé zvíře . Ještě menší zvíře jí však pomůže k tomu, aby dosáhla svého. Bude si věřit?

14.08.2023 4 z 5

Zapomenuté dívky z Paříže Zapomenuté dívky z Paříže Pam Jenoff

"Víkendovka"

"Vytvoř příběh, na který budeš pyšná."

1946: Grace ten kufr neměla otevírat. Ale i malý pád vše změní, minulost se ji později sama ukázala.
1943: vedoucí tajné sítě agentek Eleanor T. prosazuje ženy jako práceschopné. Zákládá odboj , který zmizí v zapomnění...
1944 : Marie- matka malé dcery, kterou poslala na venkov dostane zvláštní nabídku práce. Dokáže pracovat v utajení s nasazením vlastního života?

14.08.2023 5 z 5

Mezi nebem a peklem Mezi nebem a peklem Ivanka Devátá

Přečtená loni .

Hurá po předchozí přečtené knize od autorky je spolu se svými vtipy zpět. V předmluvě píše, abychom si před každým názvem kapitoly dosadili slovo žena. Za odměnu nás provede bytem a ostatním příslušenstvím pro mužský protějšek typické. Tahle kniha patří nám!

07.08.2023 5 z 5

Nezapomenutelná cesta Nezapomenutelná cesta Nicholas Sparks

Přečtená loni.

Děj mi opět něco připomíná...
dva znepřátelení kněží, dva mladí lidé, jeden hluboký cit a vztah, který umí rozdrtit jen slovo,které člověka vnitřně ničí. Landon syn kongresmana a předseda studentské rady se zamiluje do Jamie- dcery místního duchovního Hegberta. Ta má ale tajemstvi: umírá na jednou z vážných onkologických nemocí.
Už tušíte...?
Ano, moderní vydání Romea a Julie. Nechybí společné chvíle ani v době těch nejkrásnějších svátků v roce.

25.07.2023 5 z 5

V pravý čas V pravý čas Danielle Steel

Přečtená loni.

Já tu autorku prostě žeru!!
Další přečtený román mluví za vše a za mě také, protože se jako Alex odmala uzavírám do knih- představovaly pro ní únik ze špatných věci z minulosti. Táta ji navedl ke čtení tak si ho později zamilovala. Později po náhlé ztrátě rodičů zůstane sama. Otázka je, kde bude Alex bydlet do své plnoletosti. Žila v klášteře, ale ani tam ji nadšeni do čtení neopustilo. Naopak. Začala psát, postupně se zlepšovala, netrvalo dlouho a napsala knihu. Jak ji kdysi poradil otec zvolí si pseudonym. Rázem je z křehké holky Alexander Green , který je později nejen proslulý autor brutálních detektivek, ale také terčem útoku ze strany bulváru. Kdy je ten pravý čas na odhalení pravdy ?

25.07.2023 5 z 5

V oblaku dezinfekce V oblaku dezinfekce Ivanka Devátá

"víkendovka"
S humorem a nadsázkou jak je už u autorky zvykem tenká kniha poskytuje dojem, že se nacházíme přímo v ordinaci lékaře, když vtipné postřehy čteme. Zejména, kdy spisovatelka radí jak se zabavit při čekání v čekárně, popisuje chování některých sester (ano, není to jen v knihách bohužel) nebo osobní zážitek, kdy si při několika hodinovém čekání na pohotovost s krvácejícím prstem připadala jako fanatický vojín oddaný Vůdci zkamenělý při heilování :)

23.07.2023

Knižní hon Knižní hon Jennifer Chambliss Bertman

Přečtená loni.

Kniha v knize. Doslova. Emily se pořád stěhuje. Její rodiče se neustále stěhují. Chtějí bydlet ve všech 50 státech Ameriky. O svých cestách se dvěmi dětmi přispívají na blog. Emily také píše,ale ne na svůj. Pravidelně se účastní každoročního knižního honu- soutěž, ve které se získávají body za skrytí nebo nalezení knihy podle různých indicií. Ta určitý počet bodů se postupuje na vyšší hodnocení a tím získáte více kvalitních nápověd. Letos to bude jiné. V několika věcech: 1) V pátrání bude mít společníka
2)Pořadatel šifer a ředitel nakladatelství p. Griswold skončil v kómatu
3) Nebude sama, po stopách knihy tvůrce hádanek půjde ještě někdo...
Podaří se Emily s bráchou Mathewem a Jamesem rozluštit záhadu jako první?

22.07.2023 5 z 5

Komu zlatá brusle? Komu zlatá brusle? Ilona Borská

"víkendovka"
Rest z mé knihovny. Co vše se stane skupině dětí z různých koutů světa na bruslařském závodě?
To nevím ani já :) Ale jedno vím jistě- že hlavní cenu uvedenou již v názvu beletrie získá jen jeden /jedna ze soutěžících. Ale aby vše nebylo tak vážné ,sem tam unos, krádež, cestování, vše vyhovuje čtenářovu přání.

22.07.2023 5 z 5

Ztracen v džungli Ztracen v džungli Yossi Ghinsberg

Přečtená loni.
Autor židovského původu vypráví o svém životě, částečně i práci, ale hlavně o cestování, jeho těžkostech a ztrátách na životě, které někdy přináší. Jemu samotnému se něco podobného stalo . Cestovatel si chtěl splnit svůj sen a málem ho to stálo život.

21.07.2023 5 z 5

Nenažraná koza Nenažraná koza Petr Horáček

Byla jedna koza,
Byla hladová jako hloupý Honza.
Snědla, co mohla,
bolestem břicha se však nevyhla.

Místní byli naštvaní, neměli věci,
teď by nejraději viděli kozu v kleci.
Od neděle do soboty bylo zvířeti špatně,
cítila se trochu trapně.
V sobotu byla konečně zdravá,
Chuť do jidla nezmizela, byla žravá.

21.07.2023 5 z 5

To nejlepší z nás To nejlepší z nás Nicholas Sparks

Přečtená před lety.

K filmu a knize zároveň:
"láska je tak složitá jako sám život."
Amanda a Dawson se znají od školy. Jako mladí a nezkušení se do sebe zamilovali, ale obě rodiny se ani k jednomu nechovali moc hezky- Amandě rodiče zakazovali vztah a Dawsona bil táta - takže vzájemné vyznávání lásky museli na nějaký čas přerušit. Sejdou se po letech u smutné události. Pohřbu společného kamaráda- tragédie je sice oba opět sblíží, ale spolu musí čelit smutným vzpomínkám z minulosti. Něco se ale začíná kazit...

20.07.2023 5 z 5