simca9342 simca9342 komentáře u knih

Tonička už všude byla Tonička už všude byla Patrick Wirbeleit

Přečtená v knihovně 4/6

Krátké a veršované vyprávění nás zavede nejen do hor. Holka Tonička opravdu všude byla a její zvířecí kamarádi s ní . Důkaz je v leporelu pro děti.

29.05.2023 5 z 5

Drákula  (převyprávění) Drákula (převyprávění) Lucía Mora (p)

Přečtená v knihovně 3/6
Mysticko- hororový příběh o tajemném Drákulovi, hraběti, který se v noci mění na krvesaje. Napsaný sice formou pro školáky, ale stejně strašidelný...
Mladý právník se loučí se svou přítelkyní. Jede do Transylvánie za zvláštním pánem domů nebo spíše sídla. Jak sám později zjistí seznámil se nejen s upírem a život jedné mladé slečny je ohrožený...

Dinosauři Dinosauři kolektiv autorů

Přečtená v knihovně 2/6

Další kniha z edice Hledej a objevuj
Tentokrát o dinosaurech, jejich vzniku a různých dobách/érách, ve kterých se nacházeli. V každé době jiný druh např. v juře žili sauropodi.
Malí čtenáři mohou hledat a plnit úkoly zadané v textu.

Poslední vlak do Londýna Poslední vlak do Londýna Meg Waite Clayton

Opět příběh z druhé světové a zároveň kniha do výzvy jako 12. téma- kniha od začínajícího autora.
Vlakem odjíždí rodiny na prázdniny nebo do práce. V době války ale neplatilo ve většině případů ani jedno. Dětem se sice říkalo, že si udělají dlouhý výlet, jak jinak chcete vysvětlit šestileté dceři, že musí odjet, aby přežila? Hlavní postavy tohoto válečného příběhu už dávno nejsou dětmi. Snad jen v dokladech , ale doba je donutila chovat se dospěle. Stephan spolu s přítelkyní Žofií- Helenou cítí, že přicházejí zle časy. Pomocí obyčejných, ale výjimečných lidí přežijí nejen oni . Tante Truus je dětská přezdívka holanďanky Gertruide/Truus W. Název knihy skrývá zlo nacistů v plné síle jak jsme v dětství zjistila. V příběhu ukazuje dopad války na politiku skrz tehdejší novinové články, pašování děti před hranice nebo dokonce vyjednávání s Adolfem Eichmannem a jeho krutou tvář skrytou za maskou milujícího otce .
Dojemný příběh podle skutečných událostí.

25.05.2023 5 z 5

Bavorský případ Bavorský případ Eva Bešťáková

Detektivka za dob války to je něco pro mě.
Spletla jsem se :) Na knihu jsem původně neměla v plánu psát žádné hodnocení a už vůbec ne negativní, ale proč to autor nezkrátil hlavně ten začátek? Jak vidím dole v komentářích, nejsem sama..
Děj, kdy se v letech války řeší nejdříve podvod pak něco horšího a vše zůstává na soukromém detektivovi s příjmením, při kterém cukají čtenářům koutky úst byl fajn. A to ještě hodnotím dobře

25.05.2023 2 z 5

Z deníku odstřelovačky Z deníku odstřelovačky Róza Jegorovna Shanina

Roza Šaninová byla jednou z nejúspěšnějších odstřelovaček. Tohle je její příběh.
Ženy, od kterých se očekávalo vedení domácnosti, výchova dětí a drobné práce jako psaní dopisů nebo řízení auta si jednoho dne řekly dost a vzaly do rukou zbraně. Chtěla nejen pomstít smrt bratra jako v Rozině případě, ale chtěla, aby o nich svět také věděl, že nebyli jen muži, kteří čekali v zákopech na vhodnou příležitost.
Během těžkých let války si tato mladá teprve devatenáctiletá žena psala deník.
O válce v přední linii, bojových skupinách nasazující životy v ruinách domů, ale také o lásce a snech .

V příběhu se také dozvíme odkazy na další knihy, vzpomínky jiných, kteří také padli za vlast a dobové i barevné fotky zdůrazňující vážnost války.

24.05.2023 5 z 5

Alf: Všechno dobré padá shůry Alf: Všechno dobré padá shůry Inge Maass

"Z pravěku"
Hodnocení série: film / seriál jsem sice neviděla, ale knihy na doporučení paní knihovnice mě hodně zaujaly. A rozesmály :)
Mimozemšťan se objeví u jedné rodiny, za pár dní vypadá jakoby se tam narodil. Zpočátku ho děti odmítají přijmout vždyť je to nějaké zvíře, nemá ani společné návyky a místo nehtů má dlouhé drápy. Ale jak to tak bývá skamarádí se, Alf hodně zdomácní, zvykne si na tamní život, lidi a hlavně používání příboru a kapesníku.
Na ztřeštěného chlupáče ráda vzpomínám :)

18.05.2023 5 z 5

Adrianin druhý případ Adrianin druhý případ Jela Mlčochová

"Z pravěku"
Hodnocení dvoudílné série = prazdniny a nuda ? Tuhle sérii si můžete vzít na dlouhé cesty, s ní se nudit rozhodně nebudete!
Příběhy jsou o náctileté Adrianě, kterou od úrazu ruky nezastaví nic od detektivních pátrání. Chce se vyrovnat svému dětskému a současnému idolu policistce Makepeacové, která však září jen na televizních obrazovkách.
Co si ale děvče vezme do hlavy to musí být a Adriana vezme své čtenáře na cestu plnou překvapení, nástrah a zvláštních odhalení.

18.05.2023 5 z 5

Žádost o přátelství Žádost o přátelství Laura Marshall

Louise přijde na Facebook oznámení.  Máte žádost o přátelství. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby odesílatelem nebyla spolužačka, která není už více než 20 let naživu. Kromě toho bývalým spolužákům přišla do skupiny, ve které je označena, hromadně pozvánka na sraz po letech. Pozváni jsou všichni včetně učitelů a očekává se, že se také všichni dorazí. Kromě jednoho člověka, který se už bohužel neobjeví. Marie při tehdejší oslavě/párty na rozloučenou zemře. Jen Louise a pár dalších lidí ví, co se tehdy doopravdy stalo. Ale Louise chtěla roky na ten den zapomenout, vymazat ho z paměti. Kvůli sobě a své rodině.
Když jí o týden později přišla zpráva z profilu s dobře známou tváří, ví, že před minulosti se utéct nebo skrýt nedá a hon za pravdou začíná.

18.05.2023 4 z 5

Kouzelná hmyzí škola Kouzelná hmyzí škola Radomír Socha

Stejně jako skřítek Šalvěj vypráví, co prožil na svých výpravách tak skoro to samé dělá skřítek Rubínek. Narozdíl od domácího skřítka malé holky tenhle žije v lese. Zavede nás do lesni školy plné mravenců a dalších stvoření. Poznáme, jak probíhá speciální výuka nebo co vše v naší zemi žije.

Můj skřítek Šalvěj Můj skřítek Šalvěj Markéta Vydrová

Fantazii má každý jinou Proto vznikl tenhle příběh. Pohádka o dnes už dospělé ženě, která jako malá měla svého kamaráda skřítka Šalvěje. Kreslí a vypráví jaký byl a co vše spolu zažili.

Pokojíček plný hraček Pokojíček plný hraček Hana Zobačová

Další kniha do letošní výzvy . Tentokrát splňuje téma 13., kde je kniha s místnosti v nazvu.
Eda má lva . A kromě plyšáka má spoustu dalších hraček. O nich a jejich dobrodružstvích vypráví krátký příběh pro děti spolu s genetickou metodou čtení.

16.05.2023 5 z 5

Kočky v akci! Neuvěřitelné kočičí příběhy Kočky v akci! Neuvěřitelné kočičí příběhy Kimberlie Hamilton

Kočkomilové zbystřete!
Kniha jinými slovy nejen průvodce životem našich mazlíčků, zápisky o jejich zdravotních účincích z kočičí poradny , ale hlavně ve větších kapitolách s ilustracemi představuje přes 20 kočičích " profesí a záchranných misí."
Hrdinové s drsným jazykem včetně kocouřího pilota z druhé světové na sebe nenechají dlouho čekat...
Na celé knize se mi líbil vzhled a forma chronologického znázornění vzniku koček.

15.05.2023 5 z 5

Áďa spadla do kanálu aneb putování dávnou Prahou Áďa spadla do kanálu aneb putování dávnou Prahou Sylva Francová

Pěkně ilustrovaný a zároveň naučný příběh o tom, co je to vlastně naše hlavní město. Formou pro malé děti kniha vysvětluje , kdo jsou apoštolové , kdo to byl třeba rabi Löw nebo, co je to židovský hřbitov. Do celého příběhu se vložený druhý příběh, kdy se malá holka dostane kanálem do jiné doby a snaží se dostat zpět domů do své doby - přítomnosti.

A všechno je jinak A všechno je jinak Brigitte Blobel

"Z pravěku"
Sny můžou být splněné okamžitě, ale někdy na ne musí člověk čekat.
Ada a Nadja jsou příkladem toho, že srdce může někdy obrazně krvácet zatímco kamarádka stojí zapomenutá opodál...

Kouzelní poníci Kouzelní poníci Christina Koenig

Krátké příběhy o ponicích a jejich kouzlech a zvláštnostech. I když je kniha pro děti a já jsem ji přečetla jako dospělá, myslím, že to není na škodu. Nejen z důvodu splnění 4. tématu z letošní dětské výzvy na databázi. Vždyť příběhy o čemkoliv mohou číst i dospělí. V těchto jsou hlavními postavami koně a děti, které s nimi zažívají dobrodružství. Dokáže kůň pomoct s přetrhaným přátelstvím nebo ohromit publikum svým cirkusovým číslem ?

(M)Učednice (M)Učednice Ali Land

Jakýkoliv příběh o zneužívání děti je různorodý a přesto stejný... každé dítě má zažitý jiný příběh, ale všichni dohromady mají šrámy na duši i těle a roky se musí vypořádávat se vzpomínkami na minulost. Anne je jedním ze šťastlivců, která získá novou identitu a domov. V nové škole ji sice pomáhá psycholog, ale má problémy zapadnout mezi vrstevníky. Hlavně mezi dceru rodiny, která ji vzala k sobě.
Anne, teď už Milly, má stále noční můry a pronásledují ji děsivé vzpomínky na dobu, kdy žila se svou matkou. Týrala ji způsobem ignorance nebo ji nutila chodit s ní do "herny" a to v návalu těžce narušené psychiky.
V novém domově s novými lidmi by se měla cítit bezpečně, ale čeká jí těžká zkouška. Za několik týdnů má u soudu svědčit proti své matce souzené nejen za ublížení na zdraví a zanedbání péče o dítě. Dokáže obhájit svá práva a vyhrát soud?

14.05.2023 5 z 5

Dvanáct nocí Dvanáct nocí Andrew Zurcher

Rodina zažívá všeljaká dobrodružství. Ale jedné z nich se stalo přímo kouzelné. Nezačalo nijak nápadně a plánované také nebylo. Matka sedla s dvěma dcerami do auta a jela hledat manžela, tátu kolegu, do práce, kde už byl léta zaměstnaný.
Kolegové a ti, co ho znali ale řekli, že už není v evidenci.
Během noci se sestrám změnil život. v průběhu pár dní se zúčastní životně důležité mise, která jim připadá jako ze sci-fi filmu. Až na to, že je pravdivá. Sice jen v knize, ale čtenáři se dozví, že existují odatraňovači a pokud dostanou příkaz někoho odstranit spolu s ním musí vzít všechny jeho věci. V téhle rodině se to málem podařilo. Nebýt zapomenuté věci.

11.05.2023 5 z 5

Volá Berlín Volá Berlín Kelly Durham

Maggie přijíždí do Německa jako studentka hledající práci. Najde štěstí a hned ve dvou podobách. Objeví se mladý muž, se kterým Německu bydlí, ale jen ze začátku. Chce být nezávislá a do pár týdnů se to také stane. Zajistí si místo ve společnosti několika osob pracujících v utajeném oddělení propagandy. Ale zlo nabírá na obrátkách a táhne netušící Maggie za sebou. Mezitím jsme svědky probíhající války mezi Německem a Španělskem. Příběh, který v sobě ukrývá víc než si myslíme je inspirovaný životem a prací mladé slečny Mildred Gillarsové.

11.05.2023 5 z 5

Nečekané prázdniny Nečekané prázdniny Jacqueline Wilson

Tenhle příběh jsem četla v dětství a tehdy jsem nevěděla jak správně psát recenze. Ale o válce jsem toho na svůj věk věděla hodně a ze samotného příběhu desetileté holky mě mrazilo, protože jsem byla o něco starší než Shirley.
Nejhorší je , když jsou do války zapleteny děti a to jakýmkoliv způsobem. Příběh z roku 1939 samotného začátku války je jedním z mnoha příkladů vnímání války dětskýma očima. Vyprávění je navíc psané v ich-formě, co znamená, že svou dlouhou cestou nás provází Shirley. Pojďme ale k příběhu.
Význam názvu knihy je po pár stránkách jasný i těm mladším čtenářům. Shirley se probouzí do zvláštního dne . Pojede vlakem na venkov se spolužáky a sama! Když ale těsně před odjezdem dostane visačku s názvem Vládní plán evakuace ničemu nerozumí. Hlavně tomu, kde má maminku a proč bydlí s dvěma kluky v Červeném domě u dvou zvláštních starých žen? Vrátí se domů?

09.05.2023 5 z 5