simca9342 simca9342 komentáře u knih

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

"Povinná četba na maturitu"
Asi nejkratší příběh ze všech 20 knih na seznamu.
Veršovaná pověst o králi a hlavně o jeho holiči, který musí chtě nechtě skrývat velké tajemství. Nesmí za žádnou cenu mluvit o tom, co vidí na králově hlavě. Ale známe to... i to největší tajemství jednou praskne.
Tady za to mohl jeden strom, kterému se sice dá pošeptat úplně vše, ale k holičově smůle proutí také umí mluvit :)
Vtipný, ale hlavně velmi krátký příběh a stejně jako Krysař- legenda inspirována tentokrát řeckou bájí o slavném králi Midasovi a jeho zvláštních uších.

21.02.2023 5 z 5

Matylda Matylda Roald Dahl

" Z pravěku"

Asi moje nejoblíbenější kniha v dětství od autora! Hrdinka příběhu miluje knihy stejně jako já akorát ji ve čtení rodiče bohužel vůbec nepodporovali a jejich hlášky, že čtení je hloupost jsou podle mě ve příběhu špatné, protože si z toho nějaké dítě může odnést jen to, že čtení je dalo by se říct ztráta času. Na druhou stranu postava učitelky dokázala, že to tak být vůbec nemusí.

19.02.2023 5 z 5

Léto, kdy jsme se potkali Léto, kdy jsme se potkali Robin Constantine

Román o dvou lidech, kteří se vzájemně neznají a přece se nakonec potkají. Každého potkala ošklivá věc, ale jedna z nich je celoživotní. To jak se společně poperou se životem si můžete přečíst v "bichli"

17.02.2023 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Přečtená před lety .

Příběh o tom jak velká může být láska k dítěti, když je matka samoživitelka. Desetiletý Viktor je často smutný, je doma často sám. Jeho mamka má náročné povolání. A protože je na jeho výchovu úplně sama, pošle ho k babičce. Co všechno si tam Viki uvědomí to se dozvíte, když si přečtěte tady tu knihu.

24.01.2023 5 z 5

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

To je prostě... WOW!! Tak skvělý příběh jsem zatím nečetla.️ Připomíná mi to Matyldu od Dahla️ holka, ktera miluje knihy vyrůstá v neúplné rodině, kde je tyrantsky otec většinou pryč z domu a malá Alice zůstává s energickou mámou, kterou má snad nejraději na světě. Ale když se jednou stane hrozná tragédie Alici si vezme do péče člověk, o kterém vůbec nevěděla- babička. Odveze ji na svou farmu, kde nebude sama... i přes téma domácího násilí je příběh doslova plný pohadek, kouzel a víl a dalších pěkných míst Cílem po přečtení knihy je dobré uvědomit si, že každý člověk má v životě místo a dalšího člověka, kterému se může svěřit .. nikdo není nikdy sám ️️

23.01.2023 5 z 5

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

Přečtená před lety.

Napínavý thriller o mladé dívce Robin, kterou jednou dalo by se říct šokuje telefonát sestry, že v jejich domě došlo k střelbě. Postřelení jsou jak jejich otec tak další dva členové rodiny.
Mladá žena, která kromě toho , že trpí záchvaty paniky se musí vrátit na místo, které po mnoha letech nevidí nijak nadšeně a odkrýt pokus o vloupání nebo vraždu?

23.01.2023 5 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

Vtipná, moderní pohádka ze světa internetu a jednoho království. Klasická pohádka trochu jinak. Dobré byly srandovní názvy některých současných aplikací. Co se stane, když se království připojí online?

22.01.2023 5 z 5

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Přečtená před lety na horách .

Doporučuji! krásný a romantický
příběh o Francii, jednom krámku, který vlastní nejslavnější prodavač a šéf firmy a hlavně o čokoládě. Tak nádherný popis těch francouzských uliček, že jsem se na chvilku stala hlavni postavou a jako bych byla v románu tak skvělé spisovatelky. Příběh je ještě lepší tím, že se střídá s minulostí jedné učitelky, kterou potká hlavni postava v nemocnici a která je v té knize důležitá.

21.01.2023 5 z 5

Pohádky z Větrné Lhoty Pohádky z Větrné Lhoty Daniela Fischerová

V malé vesnici jménem Větrná Lhota žije rošťácká holka Jajda a další místní obyvatelé. Kromě nich se tam zabydleli dva bráškové- malá přírodní monstra- Vichura a Radovánek.
V jednotlivých a krátkých, ale ilustrovaných příbězích si jak dospělí tak menší čtenáři přečtou čeho všeho jsou ti dva přitahovači kalamit schopni.

18.01.2023 5 z 5

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

První kniha od autorky, další seznámení. Nekončíme, v přátelském "rohovoru" budeme jistě pokračovat.
Henjo - čínský výraz pro ženy moře . Umí se potápět do velkých hlubin a lovit plody moře v jeho vodách.
Ale o tom tahle kniha není. Je to hlavně příběh stare ženy, která se ve vzpomínkách, které nejsou zrovna hezké vrací do dob, kdy žila jako malá s rodinou a babičkou ve velkém domě. Ve vesnici, kde stejně jako většina obyvatel patřila k jedné ze sedmi společenství potápníků. Kromě porce odvahy k prvnímu potopení se musí skrývat před japonskými vojáky. V čase jsme se přesunuli do r.1938 - Japonci napadají vesnice a místní Korejce kromě jídla připravují o životy. Vzpamatovat se z takového masakru trvá rok, ale děj po útoku žraloků postupně dostává opět klidný nádech moře . Doporučuji!

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Jedna rodina, deset dalších vztahových a
osudových příběhů. Byly by úplně běžné, kdyby v ději nezuřila 2. světová válka a rodina Kurcových nebyla židovská. Přestože kvůli své národnosti jsou jak už z hodin dějepisu víme lidé "nežádoucí", ti, kteří neexistují, snaží se skrývat pravou identitu, i když to není jednoduché, musí se rozdělit a jít každý svou cestou. Nebo jak je to v příběhu se členové rodiny snaží spojit, aby společně bojovali proti gestapu a hlavně transportu, který by znamenal bohužel doživotní rozloučení..
Hodnocení: 5
Zajímavosti:
Kniha je v závěru některých kapitol doplněna o data události v konkrétním roce, které zrovna prožíváme v určitých kapitolách s hlavními hrdiny knihy.
- Zajímavé je také to, že příběh byl inspirovaný životním příběhem autorky , která má předky, kteří přežili. Víc asi psát nemusím...

Marnotratný syn Marnotratný syn Danielle Steel

Přečtená loni.

Peter - manžel a táta dvou potomků - má konečně v životě štěstí. Ale na hodně krátkou dobu. Hospodářská krize dopadne na kolegy z práce, lidi z okolí, ale nejvíce na něho. Z bohatého muže se stal během pár dní skoro bezdomovec. V okamžicích přemýšlení nad rodinnou budoucností, se vrací do dětství. Rodiče se viděli v mladšim bratrovi Michaelovi a Petera vnímali jako zbytečného, černou ovci rodiny. Peter se po letech odhodlá k setkání s někym,nkoho nechtěl vidět. Ale okolnosti krize ho donutí se nad sebou zamyslet. Čas setkat se tváři v tvář nadešel... Jak se sourozenci dají dohromady?

Čekání na Vlka Čekání na Vlka Sandra Dieckmann

Malé děti smrt buď vůbec nepochopí nebo je jim ji těžké vysvětlit. Tento krátký příběh na toto téma, které je bohužel tragické, ale vlastně součástí života každého z nás jej vysvětluje skrz vyprávění o dobrodružstvích lišky a vlka.

"Zítra budu hvězdička."

Hluboké, skryté myšlenky jsou na dětských knihách to nejlepší.

20.05.2024 5 z 5

Ryanova pomoc Ryanova pomoc Leila Meacham

Román o životě na pláních texaského ranče za cenu toho nejcennějšího, co máme.
Caře se život otočí o 180 stupňů ve chvíli, kdy přijde o velmi dobrého přítele. Ryana trápily virozy a žaludeční problémy. Bohužel nemoc byla silnější a stalo se něco, na co nebyl nikdo připravený. Život Cary, který až doteď zasvětila knihám, bude asi jiný už navždy.
V závěti, která je jasně daná stojí, že žena musí jeden rok žít na farmě bez jakéhokoliv udání důvodu.
Cara musí přání Ryana splnit navzdory dotazům, které na ní chrlí přítelův bratr Jeth jako kulometnou palbu. Nadávky, které však o sobě od místních slyší jí nenechají dlouho chladnou. Hlavně ty, ve kterých jí Jeth osočuje, že zakázala Ryanovi trávit poslední chvíle doma, což jak vědí čtenáři, bylo úplně jinak. Rok se s rokem sešel, jiných věcí je hodně. Hodně zvyklostí, které jsou pro místní zcela běžné, pro bostoňanku být nemusí. Nejen prostředí, ale vztahy mezi sousedy a mnoho dalších věcí.
Kniha je však opět předvídatelná, po pár stránkách už tušíme, jak vše skončí.

18.05.2024 5 z 5

Návrat z pekla Návrat z pekla Jan Vavřík

Přečtená před lety .

Karel Miller se zamiluje do Anny - dcery lidí odvedle. Kamarádí se, vyrůstají vedle sebe dokud nepřijde nacismus, který teď už dvojici - manželský pár spolu s dětmi- rozdělí. Uzavřít sňatek s Židovkou za druhé světové nešlo. Kdo to mohl tušit? Ani nedostudovaný medik, který se dostane do Osvětimi. Aby na holém dřevě, kde spí s ostatními vězni zapomněl na každodenní hrůzu v lágru, vzpomíná na život před zákazy, ale i na sousedy donašeče a transport ženy Aničky a Karlíka s Kristýnkou do Terezína, který si vyčítá doteď. Po osvobození přijde další rána...

25.04.2024 5 z 5

Slzy a smích Slzy a smích Táňa Keleová-Vasilková

Přečtená před lety.

Eva a Kamila. Eva je učitelkou prvňáčků v místní škole. Ti ji někdy dají pěkně zabrat , ale nevadí ji to. Má je ráda. Nachází v nich náhradu za vlastní dítě, které mít nemůže. Oblíbila si hlavně jednu holčičku, plachou, sečtělou. Začne se zajímat o její příběh...
Kamila je vdaná, má dvě děti, mateřskou, ale přísného manžela. Šestiletá Andrejka nastoupila do školy a na rozdíl od předchozích let se rozpovidá o paní učitelce. Je moc hodná a Andy zjistí, že ji paní učitelka dokáže pomoct nejen ve škole...

14.04.2024 5 z 5

Jak Krtek ke kalhotkám přišel Jak Krtek ke kalhotkám přišel Eduard Petiška

" Z pravěku"
Legendární Krtek ožívá v příběhu. S kalhotami nebo bez nich je to pro mě pořád zvíře, které je slavnou postavičkou pro všechny na světě . I když jaké by to bylo , kdyby děti viděli krtka dole bez? Kritika by se snesla na autora a bylo by mu zakázáno psát. Co tedy na sebe? Kalhoty s kapsami z poctivého lnu. Jak se vyrábí?
Pro učební obory : zde máte popsaný celý proces zpracování lnu.
Příběhu nemám co vytknout , milé a zábavné pro malé děti určitě a dospělý aspoň zavzpomíná...

03.04.2024 5 z 5

Matčina panenka Matčina panenka Abby Davies

Princezna.Obvyklé maminčino oslovení malé dcery. Máma Mirabelle však tohle oslovení bere až moc doslova. Její dceři bylo právě 13 let a to, co mají holky v jejím věku nemá. Sama neví, co znamená přijít pozdě domů, protože to nezažila. Máma jí obléká a líčí každý den, celých 13 let tráví zavřená sama Matkou a momentálně s mladší Emmou. Zatím nebyly ani jednou venku. Nesmí, protože je nepustí. Svět venku objevují z knih, které ale taky nemají dovolené číst bez dozoru matky. Kromě toho matka dává Mirabelle najevo že pro ní není dost dobrá, starší "dcera" tak dělá vše proto, aby se matce (spíše bych řekla vězeňkyni) zavděčila.
Kdy bude volná? Proč obě máme podle matky alergii na světlo? Ptá se Mirabell sama sebe. Ložnice dosud zamčená skrývá odpovědi...
V knize se objevuje životní příběh "Matky" , co stojí za její úzkostnou výchovou.

Jeden ze silných příběhů .

28.03.2024 4 z 5

Diogenés v sudu Diogenés v sudu Hana Doskočilová

" Z pravěku"
Vidím, že nejsem sama , kdo má tuhle knihu spojenou se svým dětstvím. Já do něj také počítám různé řecké báje a mýty, protože je to kus rodinné historie.
Příběhy o starém Řecku, dávných heroických osobnostech a jejich činech.

27.03.2024 5 z 5

Melissa Melissa Alex Gino

"Víkendovka"
Kniha s příběhem souvisejícím se současným děním ve světě. Kdysi měly ženy zakázáno dělat některé věci zejména v politice, protože to byly ženy. Teď se to samé děje klukům. Ne, že by něco nesměly, ale společnost jim dává najevo, že dělat věci jinak je špatně. Proč??
Ke knize :
Navenek před rodinou a kamarády je to je to George ,duševně však někdo jiný. Sebe samého vnímá jako Melissu. Prohlíží si časopisy s líčením, věcmi pro holky a myslí si, že připravený se stát dívkou. Touha změnit své pohlaví i pohled na svět nevznikla jen kvůli tomu.
Ve třídě je tradice, že se na prvním stupni čte Šarlotina pavučinka a čtvrtý ročník podle ní mladším třídám sehraje divadelní představení. George by rád hrál Šarlotu, ale nemůže. Učitelka mu jasně dala najevo, že kluci nehrají dívčí role. Ale Gigi má záložní plán...

23.03.2024 5 z 5