Sisi11 Sisi11 komentáře u knih

Úvod do studia politické vědy Úvod do studia politické vědy Ladislav Cabada

Tato obsáhlá, ale velmi čtivá, kniha přibližuje a vysvětluje problematiku politologie. Je dobrá především pro laiky, také pro ty, kteří tomuto oboru ne zcela dobře rozumí, a zkrátka také pro všechny, kteří se chtějí něco dovědět o politologii. Je psána jednoduchým a svižným jazykem bez zbytečných dlouhých a nesrozumitelných souvětí, takže je dobře srozumitelná.

18.03.2016 4 z 5

Parlamenty a jejich funkce v 21. století Parlamenty a jejich funkce v 21. století Jan Kysela

Jedná se o příležitostný sborník zkoumající různorodé aspekty parlamentu jako klíčové instituce soudobých ústavních a politických systémů. Koho zajímá politologie, nechť sáhne po těchto zajímavých příspěvcích od zajímavých autorů.

16.03.2016 4 z 5

Longbourn Longbourn Jo Baker

Hezká myšlenka a nenuceně napsáno - to je pěkné. Co ale není pěkné, je urážení a zesměšňování Bennetových, s tím se mohla autorka krotit. Služebnictvo to mělo těžké, to zajisté, ale takový, téměř hierarchický, byl v 18. století život. Neměla by na to nahlížet svýma očima, nýbrž očima postavy z tamní doby, a ta by podobné smýšlení o rodině, která jí dala práci a bydlení, pravděpodobně neměla.

16.03.2016 3 z 5

Dějiny českých médií 20. století Dějiny českých médií 20. století Jakub Končelík

Skvělá kniha o dějinách českých médií od roku 1918 do 1992. Jde o výborně čtivou a přehlednou knihu plnou informací. Kapitoly jsou rozděleny podle období, která se v průběhu 20. století střídala - První republika, Druhá republika a Protektorát Čechy a Morava, Třetí republika, Normalizace,... a tak dále. Za každou kapitolou je shrnutí a tabulka s velmi zajímavými detaily.

Takže kdo se zajímá o média nebo se to o nich jen potřebuje naučit, ať neváhá sáhnout po této knize!

04.02.2016 5 z 5

Obrazy Vánoc Obrazy Vánoc Gerhard Boos

Milé komentáře k vánočním obrazům Pietera Brughela a celé vánoční tradici.

18.12.2015 5 z 5

Pryč s prašivkami Pryč s prašivkami Benjamin Kuras

Občas vtipné, občas poučné; každopádně příjemné čtení o dění z roku 2000.

21.11.2015 4 z 5

Antigoné / Élektrá Antigoné / Élektrá Sofoklés

Nemať hrobu, kdo je živ.

26.11.2014 3 z 5

Vznešenost přírody Vznešenost přírody Matěj Milota Zdirad Polák

Milé básně opěvující sílu přírody. Vyjadřují city k přírodním silám a její moci, mluví o hezkém soužití člověka s přírodou. Jde o příjemné, harmonizující básně.

25.10.2014 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Odporně šílený a krvežíznivý příběh! Věc utkaná ze zoufalství, bláznovství, rivality a krvelačnosti.

Poetika knihy je dobrá a velmi silná, ale skutečnost příběhu je hrůzná. Jen kvůli poetice hodnotím třemi hvězdami (a to je hodně)!

23.10.2014 3 z 5

Matka Kuráž a její děti Matka Kuráž a její děti Bertolt Brecht

Quis vellet pacem, preparat bellum.

22.03.2014 4 z 5

Základy portrétování Základy portrétování Barrington Barber

Úžasná příručka! Ukazuje vám základní znaky kreslení a učí vás malovat podle nich. Také rozšíří váš rozhled a naučí vás vnímat malovaný objekt nebo prostor, všímat si detailů a všímat si reálné vzdálenosti a vztahů mezi věcmi. Mě osobně tyto knihy velmi pomohly. Ráda maluji a díky těmto příručkám jsem se to naučila lépe, dokážu vnímat prostor a rozšířila se mi představivost. Mohu jedině doporučit všem, kteří chtějí malovat lépe nebo je zajímají principy malby.

07.12.2013 5 z 5

Základy kresby - Zátiší a objekty Základy kresby - Zátiší a objekty Barrington Barber

07.12.2013 5 z 5

Jak lépe Kreslit - Kurz pro výtvarníky Jak lépe Kreslit - Kurz pro výtvarníky Barrington Barber

Anatomie pro výtvarníky Anatomie pro výtvarníky Tom Flint

Odpoutaný Prométheus Odpoutaný Prométheus Percy Bysshe Shelley

Krásná báseň o hrdinství a vzdoru slabšího proti silnějšímu. Vyvolává ve mě dojem, že všechno je možné, pokud vytrvale vzdorujeme a nenecháme se zničit. Jak také učinil Prométheus a byl odměněn svobodou a klidnou myslí, že žádné zlo nevykonal. V básni se objevuje mnoho postav a okouzlující dialogy, je tedy pestrá a čte se velmi dobře.

15.10.2013 4 z 5

Terje Vigen Terje Vigen Henrik Ibsen

Krásný veršovaný příběh o lidském duchu. Jako i my odpouštíme naším viníkům, tak i Bůh nám odpustí naše viny. Celý příběh je o lidské dobrotě a jak se z pomsty stala pomoc z lásky k bližnímu, bývalému nepříteli.

08.10.2013 5 z 5

Královny Francie Královny Francie Jean Cocteau

Celá kniha je jedno velké vyprávění o francouzských královnách. Některé jimi byly, některé by si to velmi zasloužily. Při čtení jsem se cítila, jako bych seděla vedle starého Jeana a naslouchala jeho povídání o ženách, se kterými měl tu čest žít ve stejné době. Sem tam proloží povídání vtipnou poznámkou, jinak je text hezky čtivý a zajímavý. Chtělo by to ale znát nějaká fakta a historii, bez těchto vědomostí se celkem rychle ztratíte a kniha vám nebude připadat tak záživná.

18.09.2013 4 z 5

Po sezoně Po sezoně Lion Feuchtwanger

Soubor poutavých a zajímavých povídek vypráví o různých cestách a osudech lidí. Někteří z nich si za svou záhubu a osud mohou zcela výhradně sami svým neštěstím. Někde je velmi patrně cítit spravedlivé potrestání osudem za nekalé činy. V celku hezké čtení na krátkou dobu.

14.09.2013 5 z 5

Pohádkář Pohádkář Barbara Nesvadbová

Přečetla jsem všechny knihy od Báry a tato se mi zdá jako nejslabší. Přesto je dobrou myšlenkou příběh o muži, který tápe mezi dvěma ženami. Jeho život je na dranc a vztahy dětí vzdálenější než cesta na severní pól. Je tedy pohádkářem, aby si svým lhaním udržel aspoň někoho při sobě. Nakonec však dopadne tak, jak dopadne, protože takový kolotoč lží nemůže neprasknout.

18.07.2013 3 z 5

Výlet do Španěl Výlet do Španěl Karel Čapek

Další Čapkův úžasný cestopis! Velmi pěkné postřehy ze Španělska zahrnující architekturu, umění, tanec, býčí zápasy, žití tamějších... no zkrátka vše, co je pro Španělsko tradiční a typické. Kniha je více než krásná!

11.07.2013 5 z 5