SkcSAM SkcSAM komentáře u knih

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Veľmi čtivé hard-scifi v Čínskom prostredí. Zaujímavé vnímanie autora histórie komunistickej Číny. V menách sa dokáže čitatel ľahko zmýliť, ale našťastie v knihe nie je až také veľké množstvo postáv, takže sa to dá zvládnuť. Väčšina fyzikálnych popisov sa dá zvládnuť, ale bolo zopár prípadov, kde to bolo zdĺhavé. Autor preberá veľa zaujímavých tém hlavnou témou je vesmír a fyzika, ale spomína sa aj environmentalistika alebo sociálne problémy v Číne. Knihu odporúčam a určite kupujem druhú časť.

10.09.2024 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Pomalší začiatok, ale kniha stupňuje tempo. Chytilo ma to v 2/3 knihy, nápad je skvelý, ľudia žijúci v sile pod zemou v postapo budúcnosti. Čitalo sa to dobre, ale kniha mala zopár problémov.Myslím, že autor mal problém s ukončením a trochu nedomyslel vyústenie.

04.09.2024 4 z 5

Bohyne a prízraky Bohyne a prízraky Juraj Červenák

Černokňažníkovi sa poviedkový štýl hodí viac ako románový. Niektoré poviedky sú v tomto súbornom vydaní skvelé, povedal by som,že sa vyrovnajú zaklínačovi. Je tam aj zopár slabších, ale celkovo súborné III vydanie stojí za pozornosť.

27.08.2024 4 z 5

Zlato Arkony Zlato Arkony Juraj Červenák

Skvelé súborné vydanie Zlata arkony. Stret severských bohov so slovanskými je zaujímavý. Autorova štýlistika je lepšia ako v pôvodných knihách a je vidno, že autor už je vypísaný. Nesadli mi niektoré postavy. Sú dosť ploché s rovnakým charakterom, hlavne rôzne kniežatá. Kniha sa dobre čítala a príbeh odsípal, ale príde mi, že koniec knihy je dosť urýchlený. Celkovo super fantasy so slovanskou mytológiou ako vždy pri sérií Černokňažník.

24.07.2024 4 z 5

Vládce krvavého ohně Vládce krvavého ohně Juraj Červenák

Súborné vydanie má parádnu obálku. Autor sa každou knihou zlepšoval. Vidno, že v prvom diely ešte nebol tak vypísaný. V druhom sa to zlepšilo a tretí už bol parádna krvavá fantasy s premyslenými postavami. Zasadenie v slovanskej mytológií je výborné a slovanskí bohovia sú zaujímavejší ako všadeprítomní severskí alebo grécki bohovia.

29.06.2024 4 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Temná oddychová fantasy. V slovenských končinách. Na svetovú fantasy sa to nechytá, ale je to príjemné a zábavné čítanie.

10.06.2024 4 z 5

Bivoj Bivoj Juraj Červenák

Poviedka je podarená. Prvá kniha besobijec je za mňa o dosť slabšia ako druhý diel. Dej je pomalý a je to samé putovanie a prenasledovanie. Válečník už je poriadna krvavá akcia z českých povestí.

04.06.2024 3 z 5

Zvláštní operace Z Zvláštní operace Z Gavin Grant Smith

Akcia so zombie špeciálnymi jednotkami, ktorá sa dobre čítala, ale koniec knihy je dosť odfláknutý, čo mi dosť pokazilo zážitok. Ako akčné béčko je to ale 2/3 zábavná akcia, takže odporúčam vypnúť mozog a dať si pozor na guľku v hlave.

25.04.2024 3 z 5

Ocelová šlechta Ocelová šlechta Adrian Tchaikovsky (p)

Fajn rýchla jednohubka na jeden večer. Sci-fi s obrovskými mechami v severských krajinách.

22.04.2024 3 z 5

Moudrost davů Moudrost davů Joe Abercrombie

(SPOILER) Nebol som sklamaný. Zas to bolo skvelé čítanie. Už som si myslel, že bude aspoň trochu happy end a Joe mi pripomenul, že v tejto sérií sa postavy neobľubujú. Mám za sebou 10 kníh a skvelé postavy: Glokta, Krvavá devítka, Třesavec, Orso, Cosca budú patriť k mojim najobľúbenejším postavám. Ešte že bol koniec knihy otvorený a do tohto sveta sa snáď vrátime.

20.04.2024 5 z 5

Potíže s mírem Potíže s mírem Joe Abercrombie

Zas a znova skvelá kniha od Abercrombieho. Nová generácia bola predstavená v minulej knihe a teraz preberá oťaže na plno. Orso sa stáva jedna z mojich obľúbených postáv od Joa, takže sa bojím, čo sním spraví v treťej knihe. Zvrat v poslednej kapitole je parádny a očakávania pred ukončením trilológie obrovské.

30.03.2024 5 z 5

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

Chvíľu som sa do knihy dostával, ale aj keď už čítam 8 knihu v poradí od autora stále ma to baví. Postavy sú stále najväčší autorov triumf. Myslel som, že zasadenie v priemyselnej revolúcií ma nebude až tak zaujímať, ale do sveta to krásne sedí. A je skvelé ako knihy do seba krásne zapadajú.
Stránky dejín sa obracajú, jedna generácia strieda druhú.

25.02.2024 4 z 5

Rudá země Rudá země Joe Abercrombie

(SPOILER) Prvá polka knihy sa rozbiehala trochu pomalšie, preto nedávam päť hviezd, ale autor znova nesklamal. Postavy sú znova uveritelné a skvelo napísané. Jehňeho návrat po desaťročí odpočinku je krvavý, brutálny a tragický. Nicomo Cosca, ktorý stratil aj posledné sympatie, ktoré mi zostali. Caul Třesavec a jeho akt, ktorý pekne uzatvára jeho príbeh.K tomu nové postavy ako Sty, Tempel a Sweet, ktoré priniesli nové pohľady na svet. No už končím a idem sa ponoriť do ďalších príbehov z tohto sveta.

19.01.2024 4 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

Najlepšia kniha zo série. Kniha sa odohráva počas troch dní na bojisku. Staré aj nové postavy, ktoré riešia svoje problémy väčšinou v krvavej bitke. Pohľad autora na vojenské konflikty od veliteľov až po poslíčkov je dosť originálny a vo fantasy som sa s tým ešte nestretol.

27.12.2023 5 z 5

Nejlépe chutná za studena Nejlépe chutná za studena Joe Abercrombie

No je to ešte krvavejšie ako prvé 3 knihy a to už je čo povedať. Abercrombie je skvelý v písaní postáv. Murcato a cesta za pomstou, Dobrák a jeho čísla, Morveer so svojimi jedmi, Nicomo Cosca a jeho česť, Třesavec a cesta za tým byť lepším mužom. Každá postava zažíva zvraty a niekedy s ňou môžete trochu súcitiť, ale za pár strán už ju odsudzujete. Brilantné.

21.11.2023 5 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Skvelé zakončenie tejto série. Temnota, všade len temnota a krv. Keď sa vám zdá, že na niekoho sa usmialo šťastie osud ho roztrhá na malé kúsky. Postavy sú parchanti s ktorými sa dá súcitiť. Glokta, Logen a Bayaz sa v 3 diele rozbehli a sú z nich top postavy (Krvavá devítka). Joe Abercrombie napísal skvelé temné fantasy. Zaradil sa na vrchné priečky mojich najoblúbenejších fantasy autorov.

31.10.2023 5 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Prvá kniha bol rozbeh, ale druhá kniha je iná nálož. Žiadna z hlavných postáv nie je hrdina. Postavy spravia nejaký dobrý skutok, za ktorým spáchaju ešte väčšie zverstvo. Proste realistické postavy, ktoré vedia o svojich slabostiach a snažia sa prežiť vo fantasy svete plnom hmly, snehu, extrémneho tepla a skál.

17.10.2023 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Krvavá fantasy so skvelými postavami, ale niekedy sa dej neposúval dostatočne rýchlo. Inkvizítor Glokta to je asi jedna z najlepšie napísaných postáv vo fantasy. Veľmi dobré intro do série.

04.10.2023 4 z 5

Zloba říše Zloba říše Brian McClellan

Autor sa od Prachmistrovskej série dosť zlepšil a táto druhá kniha je o úroveň vyššie ako prvá. Dejová linka plná zvratov a zaujímavé postavy. Som veľmi spokojný a zvedavý na posledný diel

14.08.2023 5 z 5

Podzimní republika Podzimní republika Brian McClellan

Tretia kniha je za mňa najslabšia v sérii. Trochu to stratilo šťavu a prichytil som sa miestami,že ma príbeh až tak nebavil ako pri prvých dvoch knihách. Niektoré linky mi prišli rýchlo ukončené a vidieť, že niektoré postavy musel autor rýchlo upratať. Originálna fantasy séria a sňupanie pušného prachu som si užil. A určite skúsim aj ďalšiu knižnú trilológiu od tohto autora.

21.05.2023 3 z 5