Slavomír53 Slavomír53 komentáře u knih

Slovenské národné povstanie 1944 Slovenské národné povstanie 1944 Martin Lacko

Nezaujatý opis udalostí, stručne a jasne vysvetlené javy v spoločnosti, bujnenie opozície, neskôr priamo odboja, zložitosti a zákulisie objavenia sa prvých prejavov otvoreného odporu v Štáte. Pán Lacko zvolil najlepší možný spôsob, ako prostredníctvom jednoducho (nie príliš odborne) písanej knihy priblížiť povstanie čitateľom, ktorí abože o povstaní nevedia temer nič, abo majú v podvedomí zakotvené dogmy hlásané minulým i súčasným zriadením, a teda vedia menej ako nič. Poukazuje na nedostatky Slovenského štátu, i na nedostatky odboja a partizánov, a zároveň dáva možnosť pochopiť, prečo k tým nedostatkom dochádzalo. Knihu považujem za odrazový mostík pre súčasného čitateľa, ktorý sa o povstanie iba začína zaujímať, a sám vo svojom vnútri k povstaniu zatiaľ nezaujal nijaký, kladný či záporný, postoj (keďže postoj možno zaujať až na základe vedomostí). Už po prečítaní tejto nezaujato písanej všeobecnej knihy sa môže čitateľ pohnúť ďalej, a prečítať si čo-to odbornejšie, či zamerané na čiastkové otázky (partizáni, HG, odboj, diplomacia...), aby vedel samostatne zaujať k tejto prelomovej udalosti našich dejín stanovisko (Hruboň, Jablonický, Šmigeľ, Vnuk, Ďurica...).

Na Slovensku sa strelo 5 rôznych postojov k približujúcemu sa frontu (v knihe to takto súhrnne napísané nie je, iba pre orientáciu):
- vládne a provládne sily = zachovať štát a až do konca bojovať proti ZSSR
- Čatlošov plán prechodu Slovenska na stranu ZSSR, ale so zachovaním Slovenského štátu i po vojne, s dočasnou Čatlošovou vojenskou diktatúrou
- plán čs. vlády v Londýne pripraviť povstanie, ktoré vráti Slovensko do lona Československej republiky (Beneš požadoval Čatlošovu popravu)
- partizánske hnutie riadené z Moskvy, cieľom ktorého bolo vyprovokovať zásah Nemcov a znížiť úspešnosť povstania riadeného z Londýna (aby bolo Slovensko obsadené Červenou armádou, nie vlastnou)
- ľahostajnosť

Menej rozšírený pohľad na povstanie, takisto vychádzajúci z archívneho výskumu: https://www.databazeknih.cz/knihy/neuveritelne-sprisahanie-vojenske-a-politicke-akcie-proti-slovenskej-republike-v-roku-1944-219099

26.12.2022 5 z 5

Konzekutívne tlmočenie 3 (pre ruštinárov) Sprievodcovstvo Konzekutívne tlmočenie 3 (pre ruštinárov) Sprievodcovstvo Jarmila Opálková

Odhliadnuc od drobných nedostatkov je kniha naozaj využiteľná, a to tak vďaka slovnej zásobe, ako i samotným údajom, ktoré bežný Slovák neovláda a výletníkov zaujímajú (kedy bola objavená jaskyňa...). Knižočka obsahuje i cvičenia na úzko zameraný preklad, na prácu so slovníkom i bez neho. Pravda, výklad dejín v tejto knižočke je o niečom inom, pretože kým jazykovednej časti sa očividne pozornosť venovala, pri dejinách sa vychádza temer výhradne z kníh vydaných za socializmu, čo je v niektorých častiach badateľné. Po jazykovej stránke by som knihu nenazval dokonalou, človek tu nachodí niekoľko chýb, ale ak už sa niekto venuje sprievodcovstvu v ruštine, všimne si ich (len pre začiatočníkov môžu byť nebezpečné): napr. Банска-Штъявница namiesto Банска-Штьявница, сéверо-восток namiesto сéверо-востóк atď.

29.11.2022 3 z 5

Dejiny Československa II. 1648-1918 Dejiny Československa II. 1648-1918 kolektiv autorů

Z tých známejších sa na knihe podieľal docent Robert Kvaček. Treba povedať, že kniha síce vyšla v roku 1990, no schválená bola ministerstvom školstva už 11. marca 1988, takže aj keď si čitateľ odmyslí všadeprítomných buržujov a fašistov, od istého roku ide už o príliš zavádzajúci výklad (prvý diel som nečítal, posudzujem tento, druhý). Určite už uzreli svetlo sveta i omnoho lepšie súhrnné dejiny Česka a Slovenska.

09.11.2022 3 z 5

Dejiny českej a slovenskej pedagogiky Dejiny českej a slovenskej pedagogiky kolektiv autorů

Jednu hviezdu som musel strhnúť, pretože dátum vydania sa na obsahu naozaj odrazil, predovšetkým pri opise pedagogiky od začiatku 20. storočia ďalej do súčasnosti. Pritom opis zárodkov pedagogiky v prvých štátnych útvaroch na našom území nie je najhorší. Celkom šikovne sa pôvodca popasoval i s tým, že sa bolo treba venovať dejinám nielen českej, ale i slovenskej pedagogiky, pričom až do vzniku Česko-Slovenska sa vyvíjala každá osve. Zaujímavé bolo čítať o záporných dopadoch povinnej školskej dochádzky na češtinu. Knihu som prečítal, lebo som sa k nej dostal zadarmo, ale nemám prehľad o iných pedagogike venovaných prácach, azda s výnimkou knihy, venujúcej sa medzivojnovému obdobiu (a tá už nie je zaťažená nijakou ideológiou).

09.11.2022 4 z 5

Vrchárske drámy I. diel - Druhá svetová vojna a počiatky boľševizmu na Štáloch Vrchárske drámy I. diel - Druhá svetová vojna a počiatky boľševizmu na Štáloch Štefan Wolf Slameníkov

Ak niečo napíše Štefan Wolf Slameníkov a vydá to Spolok Slovákov v Poľsku, stojí to za prečítanie. Kniha podáva životopisný príbeh, v ktorom sa na rodinu so stáročnou tradíciou znáša ťažoba boľševizmu, ktorý stáročných roľníkov (kulakov) zmiešanej slovensko-nemeckej krvi považuje za svojich úhlavných nepriateľov. Ak čitateľ pochádza z obce vzdialenej len pár kilometrov od spisovateľovho rodiska, nájde v knihe nielen známe miesta, ale aj známe mená (tak obetí, ako aj vrahov). Napr. horlivý boľševik, pán A. (v knihe je celé meno i priezvisko), zanechal na tomto svete syna Jožka, ktorý teraz vlastní podnik a rad nehnuteľností v jednej malebnej obci pri Hrone. Človek sa cíti ako vyšetrovateľ, keď v konaní ľudí počas druhej svetovej vojny nachodí presahy do súčasnosti. Knihu vrelo odporúčam.

Ozvěny věků Ozvěny věků Věra Ovečková

OzvĚny vĚků sú zapísané tak, že raz je Ě prepísané ako bukvicové Ѥ, a raz ako E. Ovečkovej slovenský náprotivok Vladimír Laubert zas pre túto hlásku používa iný bukvicový znak: Ѣ. No a v slove věků prepísať české Ů ako bukvicové Y, akurát s krúžkom °, to je už prisilná káva. Starobylosť z tohto písma priam srší.

Niektoré myšlienky sú zaujímavé, a nebyť toho bukvicového podfarbenia, mohla to byť príjemná knižka pre mnohých ľudí. Keďže sa však spisovateľka v knihe odvoláva na bukvicu ako na čosi starobylé, naše, nedá mi nevyjadriť sa. Prvýkrát sa bukvica ako písmo objavila v 90. rokoch minulého storočia v Rusku, kde ju vymyslel podnikavec Chinevič, a odvtedy už vyšlo niekoľko kníh (Staroslovienska bukvica, Staroruská bukvica, Bukvica veľkoruského jazyka...). S našou, moravskou ani českou kultúrou to nemá nič spoločné.

06.11.2022 odpad!

Hontianske povesti Hontianske povesti Jozef Melicher

Slovenské povesti lákajú všetkých, no človeka o to väčšmi láka povesť, ktorej dej sa odohráva na miestach, ktoré dôverne pozná. Vrelo odporúčam tieto ľudové povesti podané krásnym jazykom pána Melichera, ktorý svojou rečou podáva povesti rovnako deťom, ako i dospelým.

06.11.2022 5 z 5

Zamlčovaná literatúra. Prednášky, štúdie, recenzie. Zamlčovaná literatúra. Prednášky, štúdie, recenzie. Jozef Melicher

Vydané v čase, keď ešte nebolo slovo „zamlčované“ zneužívané samozvanými odborníkmi ;-)
V tejto odbornej knihe, určenej podľa slov pôvodcu predovšetkým stredoškolákom a vysokoškolákom, je rozoberaná tvorba spisovateľov, ktorí za socialistického zriadenia neboli oslavovaní (napojenie na Slovenskú republiku a protikomunistický odboj), ale tiež sa venuje napr. literárnym prejavom ľudovej zbožnosti. Zo spisovateľov ide napr. o Zlatu Solivajsovú, Janka Silana, Jána Harantu, Jána Okáľa, Karola Strmeňa a mnohých ďalších. Napriek tomu, že socializmu tu už nieto, ide o spisovateľov do všeobecného povedomia stále nepreniknuvších.

06.11.2022 5 z 5

Literárne stopy pod Slovenskou bránou Literárne stopy pod Slovenskou bránou Jozef Melicher

Opäť skvost z pera Jozefa Melichera. Nadchne predovšetkým Tekovčanov a Honťanov. Už Marcus Aurélius písal o rieke Gron, ústna ľudová slovesnosť po stáročia zaznamenávala mohutnosť a jedinečnosť Sitna, Janko Kráľ pôsobil v tomto kraji, Andrej Chudoba vo svojej tvorbe venoval sa tomuto kútu Slovenska... A to všetko je zaznamenané a súhrnne podané v tejto náučnej knihe. Vrelo odporúčam.

06.11.2022 5 z 5

Krátky slovník nárečia slovenského tekovsko-čilejkárskeho Krátky slovník nárečia slovenského tekovsko-čilejkárskeho Jozef Melicher

Za knihu by som bol býval bez váhania ochotný zaplatiť hoc aj 300 €, aj keby som mal byť mesiac o suchom chlebe. Napokon som ju zohnal za 10 € v antikvariáte v Banskej Štiavnici. Okrem slovníka tekovsko-slovenského (šak, škamra, gepeľ, čul) je v krátkosti priblížené toto nárečie príjemným jazykom pána Melichera, a tiež prostredníctvom ľudí, ktorým bolo nárečie materským jazykom a pán Melicher ich reč zapisoval. Človeku nevdojak vyhŕknu slzy, keď si uvedomí, že je jeden z posledných, kto našim nárečím ešte vypráva.

Veľká didaktika Veľká didaktika Jan Amos Komenský

(SPOILER) Ak sa človek začíta, bude milo prekvapený. Temer na každej strane sú zapamätania hodné myšlienky. Bodaj by sa dnes učitelia pridŕžali Komenského zásad.

Strana 127:
Či nemáme v živote nič iné čo robiť, ako sledovať ostatných, ktorí chodia sem a tam a pozorovať, kde kto zíde z cesty alebo sa potkne alebo zblúdi? Ó smrteľníci, nechajme obkľuky a ponáhľajme sa k cieľu. A ak máme pevný a dosť jasný cieľ, prečo nejdeme rovno k nemu? Prečo máme radšej pozerať cudzími ako svojimi očami?

Zašlá sláva slávnych Slávov Zašlá sláva slávnych Slávov Jozef Pacher

Ferdinand Uličný, Pavel Dvořák, Milan Stanislav Ďurica a mnohí ďalší klamali? Vzdelaní muži z mnohoročnými skúsenosťami, z čích kníh srší láska k Slovensku a svojmu národu, tí nám klamali a zamlčiavali dejiny, a akýsi neznámy Jozef Pacher to napráva? Veď to je smiešne. Na obálke knihy ázijskí nájazdníci, ktorí Slovanov vraždili a znásilňovali (na Rusi, v Uhrách, Poľsku), v knihe výplody čejsi chorej mysle. Bratislavské biateky razili Slovania? Akoby bolo hanbou, že ich razili Kelti, čích krv nám takisto koluje v žilách. Škoda papiera.

04.11.2022 odpad!

Učebnice současné ruštiny, 2. díl Učebnice současné ruštiny, 2. díl Adam Janek

Plynulo nadväzuje na prvý diel, obsahuje náročnejšie a zložitejšie texty, a naozaj dáva možnosť dosiahnuť úroveň C2. Rozhodne najlepšia učebnica ruštiny na našom trhu.

27.10.2022 5 z 5

Zdravie a výživa ľudí 1 Zdravie a výživa ľudí 1 Ján Keresteš

Neviem, ako prvé, no druhé vydanie (rozdelené na dve časti) rozhodne ocení každý čitateľ zaujímajúci sa o zdravú výživu. Občas si niektoré pojmy treba gugliť, ale inak knihu vrelo odporúčam i neodborníkom. Samozrejmosťou sú prehľadné tabuľky a grafy.

Motto pána Keresteša: Bryndza je mikrobiálny fenomén Slovenska.

Ako sa liečiť rastlinami Ako sa liečiť rastlinami Blahoslav Hruška

Pôvodcom knihy je vzdelaný lekár MUDr. Blahoslav Hruška, ktorý pri liečbe chorých využíva pôvodné liečenie bylinkami. Kniha je naozaj prehľadná a pekne spracovaná. Pri bylinke sú choroby, ktoré je schopná liečiť či aspoň zmierniť, a k tomu je uvedený i postup prípravy danej bylinky. Táto kniha výborne dopĺňa knihy staršieho vydania s týmto zameraním. Vrelo odporúčam.

21.10.2022 5 z 5

Kapitoly z ruských dějin 18. století. Geneze a vývoj ruského impéria Kapitoly z ruských dějin 18. století. Geneze a vývoj ruského impéria Radomír Vlček

Opäť ma vysokoškolské skriptá milo prekvapili. Text sa číta ľahko a je naozaj obsažný. Okrem chronicky známych skutočností o Petrovi I. či Kataríne II. sa človek dostane k zaujímavým premisám a neraz prekvapujúcim súvislostiam. Na svoje si sčasti prídu i záujemcovia o Vojsko záporožské. Knihu vrelo odporúčam.

21.10.2022 5 z 5

Komando 52: Najšpinavšie operácie SIS Komando 52: Najšpinavšie operácie SIS Peter Tóth

Naozaj veľmi podarená kniha. Rovnako ako pôvodcu predchádzajúceho príspevku ma srdilo, že spisovateľ neuvádza mená, hoc ich vie. Ale inak napísané na úrovni, a očividne človekom, ktorý nevie o týchto veciach iba z novinových článkov. Pre záujemcov o 90. roky povinné čítanie.

17.10.2022 5 z 5

Tisíc slovenských ľudových piesní Tisíc slovenských ľudových piesní Jozef Pavlovič

Zatiaľ neprekonané dielo. Pri niektorých piesniach by som, pravda, privítal skôr dohľadanie pôvodného nezospisovneného znenia, ale i tak 5/5. Opäť jedna z kľúčových kníh na slovenskom trhu a opäť beznádejne vypredaná. Šikovne zvolená väzba i papier: kniha sa skvie na poličke sťa rodinný klenot.

Vstávajte vlastenci Vstávajte vlastenci Ján Bienik

Kiež by si túto knihu prečítali všetci učitelia dejepisu, zemepisu, vlastivedy, občianskej náuky, slovenčiny... Obávam sa však, že dielo si našlo svojich čitateľov skôr niekde inde, a k mnohým učiteľom sa nedostalo. Naozaj rozumne a prehľadne členený obsah, zmysluplná postať. Vrelo odporúčam učiteľom i rodičom.

„Vy učitelia ste v prvej línii boja.“

13.10.2022 5 z 5

Keď nám nebolo do spevu: Osudy operného speváka a jeho rodičov za komunizmu v exile (1944 – 2018) Keď nám nebolo do spevu: Osudy operného speváka a jeho rodičov za komunizmu v exile (1944 – 2018) Juraj Hurný ml.

Jedna z obsiahlejších kníh vydavateľstva. Prílohu tvorí CD tenora Juraja Hurného. Zaujímavé čítanie – predovšetkým pre mňa nové údaje o zahraničnom živote Slovákov. Vývrati tu zostávajú všetci, lebo prežívať ako tak sa dá pod každým zriadením, a Slováci ako repa sú vraždení, väznení a vyháňaní. Žiaľ, platí to dodnes.