slawa.cap slawa.cap komentáře u knih

Průlom do neznáma Průlom do neznáma Frank Rehfeld

Počáteční myšlenka této části série se mi moc líbí, ale kam to Rehfeld směřuje už se mi líbit přestává. V tomto sešitě se autor, pravděpodobně, nechal inspirovat Vernem a Doylem, ale právě tím Doylem už to podle mně trochu přepískl. Uvidím jak se s tím popere na zbývajících stránkách. Na rozdíl od yaoiyuri mě ten Nickův pubertální romantický přístup baví, ale jeho hrdinství už je hodně na hraně uvěřitelnosti.
Linka v přítomnosti se zcela odklonila od dění v Dinolandu a je to příjemná změna oproti minulým převážně "vědeckým" kapitolám.

15.09.2020 4 z 5

Poutnící časem Poutnící časem Frank Rehfeld

Takže už jsme tu měli vědecko-dobrodružnou trilogii, detektivně-archeologickou, mysteriozní psychothriller a teď se dostáváme k teenage romantice. Zatím rozhodně lepší než předchozí příběh autora v této sérii. Pěkný úvod do dalšího příběhu, primárně ze současnosti, i když závěr předkládá další pokračování převážně v minulosti . Pro mně zatím nejsympatičtější hlavní hrdina.

13.09.2020 5 z 5

Veselé schovávačky Veselé schovávačky Emiliano Migliardo

Geniální nápad, zábavná hrací knížka u které se s dětmi dokážeme zabavit na dlouhé chvíle. Opravdu pěkné a vtipné ilustrace.

13.09.2020 5 z 5

Komando sebevrahů Komando sebevrahů Manfred Weinland

Přesně jak píše yaoiyuri, od kdy jsou židé křesťani? Vždyť to šlo napsat srozumitelněji a jako mnohem menší prasárna, ale on pan Sychra bude asi na překlady odborník, i když teď se to machruje u rodokapsů a skoro 30 let po vydání.
Co se týče příběhu, pořád si mně dokáže udržet a pořád nemám chuť přestávat se čtením. Tato "trilogie" byla zatím asi nejlepší a doufám, že jí bude stačit i zbytek série.
Vyřešení linky mezi Naďou a Alanem jsem teda čekal trochu jinak a děj kolem vakcíny autor taky trochu bojkotoval a pak vyřešil úplně jinak. Celkově si oslím můstkem pomohl k vyřešení nejpalčivějších problémů, ale kdyby to měl všechno napsat, bylo by to ještě na jeden díl.

11.09.2020 5 z 5

Horečka Horečka Manfred Weinland

Ach ten překlad, opět několik nelogičností, co se týká přímých vět a ten "rhinoceros" asi překladateli chybělo pár stránek ve slovníku. Jinak příběh je stále napínavější a, i když téměř bez dinosaurů, byl pro mě problém se odtrhnout. I když bych měl několik výhrad pan Weinland rozhodně umí cliffhangry, jak na konci kapitol, tak i na konci "knihy".

11.09.2020 5 z 5

Plemeno z bažin Plemeno z bažin Manfred Weinland

Tak z dobrodružného příběhu pro nenáročné se nám série přetavila do nervydrásajícího thrilleru. King to sice není, ale to co autor předvedl na pár stránkách je až neuvěřitelné. "Knihu" jsem byl schopen odložit až v půlce té následující.
Příjemně mě potěšilo, že se tady dokola neopakuje předchozí děj série a všechno co je potřeba je připomenuto míň násilně, než tomu bylo doteď.
Na druhou stranu jsou tu až zarážející nedostatky minimálně v překladu, pokud ne v původním textu - tak jak to zmiňují komentáře přede mnou. Mimo jiné je tu dost rozhovorů, které opravdu nedávají smysl a musel jsem si je přečíst mnohokrát a pořádně se nad tím zamyslet, abych je pochopil.

09.09.2020 5 z 5

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Poslouchal jsem jako audioknihu. Víc než po roce jsem se vrátil na Zeměplochu a musím říct, že tento návrat doprovázeli návaly nadšení. Návrat Mrakoplaše a Cohena na trochu netradičním místě. Nemůžu říct, že by mě zachvátili výbuchy smíchu, ale rozhodně mě zaplavil obrovský pocit radosti. Mrakoplaš neuvěřitelně hláškuje a okolí mu důstojně sekunduje. A i když se dějem proplétá i trochu smutnější linka je to neuvěřitelně veselý příběh.
S dalším návratem k Pratchettovi rozhodně nebudu tak otálet.

08.09.2020 5 z 5

Na stopě zkázy Na stopě zkázy Frank Rehfeld

Rozhodně nejlepší díl teto trilogie, možná nejlepší díl zatím. A celý v pravěku. Návrat starých známých a trochu komplikovanější příběh, než bylo dosud zvykem. A úžasná vševysvětlující pointa v závěru příběhu. Trochu lepší psychologie postav, než dosud a třeba při Cormanově nahánění s ptakoještery jsem měl chvílemi nutkání mu i fandit.
Ale v tomto díle mě už vytáčí k nepříčetnosti neustálé opakování předchozích dílů - to to nešlo vyřešit rejstříkem, nebo nějakou shrnující úvodní kapitolou, jako u dětských socialistických seriálů? Další věc co mě sejří už od začátku je překladatelovo míchání pistolí a pušek - co je co rozezná i můj dvouletý syn, ale tady mi z toho jde hlava kolem.

01.09.2020 4 z 5

Štvanice napříč časem Štvanice napříč časem Frank Rehfeld

Tak tady mně spousta věcí vyloženě vytáčela, jako by autor vůbec nerespektoval předchozí nastavení pravidel. Najednou se Dinoland rozšiřuje, i když zastavit to byl splněný cíl první trilogie. V pralese jsou z ničeho nic jehličnany, i když v úvodu tam byly jen přesličky. Dokonce převrací i to co sám vymyslel - Dinoland byl obehnán nepřekonatelným plotem, najednou je plot několik mil vzdálen a je tam vlastně jen na parádu. No jinak příběh pokračuje ve stejném tempu a rozhodně o proti předchozím částem neztrácí, moje hodnocení sráží ten bordel co autor dělá. Líbí se mi kam se posunul vztah Betty a Michala, i když se mohl posunut kousek dál. Taky se líbí redukce hlavních postav a že je příběh, až na pár vyjimek, jen ve dvou linkách.

29.08.2020 3 z 5

Útok ze vzduchu Útok ze vzduchu Frank Rehfeld

Se změnou autora se kompletně změnil i ansámbl (až na dvě "camea"). Těšil jsem se na Littleclouda a šerifa v pravěku, ale dostal jsem otvíračku k něčemu mnohem tajemnějšímu, než první trilogie. Příběh se rozehrává na spoustu stran a jsem zvědav jak to autor, na těch 108 stránkách než dojede k dalšímu střídání, vyřeší.

27.08.2020 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Poslouchal jsem jako audioknihu. Tohle jsem nečekal. Měl jsem trochu strach, že kniha bude duševně i technicky zastaralá, ale absolutně bych nepoznal, že byla napsaná před 70. lety. Správné slovo bude asi "nadčasová". Úžasné vykreslení světa po apokalypse a psychiky přeživších (tady se určitě z velké části inspirovali i autoři Walking Dead). Hlavní hrdina klaďas každým coulem a kupodivu i většina těch na které narazí. Už mám připraveno i volné pokračování a uvidím, jak se autor a čas popasují s touhle velkou výzvou.

24.08.2020 5 z 5

Stanice v pravěku Stanice v pravěku Wolfgang Hohlbein

Zatím asi nejlepší díl, nemohl jsem se, těch pár chvilek co četba trvá, dotrhnout. Myslím, že tento díl byl plánován jako závěr příběhu, nebo alespoň jeho první části a na tom obstál na výbornou. Jen mi přijde, že je tu troch moc náhod, ale to asi celou sérií, trochu moc štěstí pro hlavní hrdiny a většinou umírá jenom bezejmenná vata. Pouštím se do dalšího dílu a uvidím, jak velký vliv bude mít výměna autora.

24.08.2020 5 z 5

Báje a mýty starých Slovanů Báje a mýty starých Slovanů Ivan Hudec

Nic moc, ze začátku trochu nadějné, ale pak jen nuda a zmatek. Rozhodně jsem očekával trochu víc... Trochu víc tradic, reálií a hlavně ucelenosti. Čekal jsem něco jako Řecké báje a pověsti, i když třeba ne tak epické. Dostal jsem pár krátkých povídek bez jiskry a zápalu a co mě nejvíc vytáčelo, hlavně bez chronologie. 130 stránek a já to četl dva měsíce a kdybych neseděl tři hodiny v čekárně u doktora, tak bych to asi nedočetl. Chtěl jsem vybrat nějaké příjemné příběhy a číst je dětem před spaním, ale raději sáhnu po něčem jiném.

20.08.2020 2 z 5

Panika v Las Vegas Panika v Las Vegas Wolfgang Hohlbein

Tak jak se dalo očekávat příběh pokračuje přesně tam kde minulý skončil, akce a postav přibývá a mrtví se začínají kupit. Možná trochu lepší než první díl, ale při té obsáhlosti to jde těžko srovnávat. Uvidíme co se nám z toho vyklube dál.

20.08.2020 4 z 5

Návrat dinosaurů Návrat dinosaurů Wolfgang Hohlbein

Něco tak krátkého, že to nemá ani čas nudit, ale v součtu to vydá na slušnou bichli. Mám za to, že první díl je jen taková představovačka a i přes jistou dávku akce očekávám, že v dalších dílech jí bude víc. A podle úvodu druhého dílu to tak vypadá. Jen ten "Malej Mrak" mi přijde trochu slabší na hlavu, ale možná je jen trochu prchlivý.
Moji synové jsou právě ve věku, kdy kroužíme po dinoparcích, tak mi to k to mu krásně pasuje.

18.08.2020 4 z 5

Jak to chodí na stavbě Jak to chodí na stavbě Josef Švarc

Syn dostal doporučení na knížku na logopedii, po tom jak ho zaujala jsem koupili celou sérii. Pěkně kreslená knížka s trochu netradičním pohledem na stavebnictví.

16.08.2020 5 z 5

Soudný den Soudný den Jan Urban

(SPOILER) Tak tohle byly hrátky s čertem. Ale bohužel asi nejslabší díl. První půlka hrozně nudná, jediné pořádné hlášky které Vyvyan sypal byly o čertech. Kolem Lucifera a andělů spousta nezodpovězených otázek. Přišla mi spousta nelogičností a chyb: Vanda si sundá brýle a strčí do kapsy aby se je o pár řádků zase sundala z očí. Andělé rozpoutají mezi řeholníky jatka, ale snad nikdo z nich neubude (čest vzácným výjimkám), to tam bylo tolik křoví, nebo co? Na to že autor čekal víc než 3 roky na vydání, tohle si mohl ošetřit. Chtěl jsem si celou sérii pořídit do knihovničky, ale po tomhle díle jsem trochu na vážkách. Čekal jsem monstrózní grande finále, ale byla tu spousta vaty a nic nebylo pořádně dotaženo do konce. Autor mohl líp využít potenciál, který si 4 knihy chystal.
Asi se mnou většina nebude souhlasit, ale já se fakt těšil a opravdu jsem čekal mnohem, mnohem víc, ale dostal jsem jen průměrnou knížku po několika bezkonkurenčních předchozích částech.

15.08.2020 3 z 5

Úplná prázdnota Úplná prázdnota Iveta Vochalová

(SPOILER) Četl jsem někdy kolem roku 2000 ke konci základní školy. Jak já se tenkrát cítil dospělej a životem protřelej. Pravděpodobně první "dospělá" knížka kterou jsem četl a určitě první knížka od které jsem se nedokázal odtrhnout. Zajímavý "dokument" sledující kluka od prvních flirtů s pikem až po zlatou. Při čtení jsem se s postavami tak sžil, že mi přišlo jako bych je znal a tak nějak patřil mezi ně. Kéž by byly knížky v povinné četbě aspoň z půlky tak zajímavé.

13.08.2020 5 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Poslouchal jsem jako audioknihu. Nebylo to špatné. Klasický příběh o honbě za pomstou, kdy čtenář pomalu zjišťuje jaké jsou důvody všech zúčastněných. Do poslední chvíle napínavé, ale rozhodně ne nervy-drásající a i přes dost vážný obsah to ve mně nic nezanechalo. Nevím čím to bylo, ale atmosféra nebyla špatná, styl vyprávění mi vyhovoval a líbil se mi pohled z více stran, ale předpokládám, že za měsíc si na knihu nevzpomenu.

12.08.2020 4 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

Po Strašidelné vagíně jsem od autora žádné extra dílo nečekal, ale byl jsem zvědavý a nad míru spokojen. Jak autor píše v předslovu, kniha je romantická komedie. Nesmál jsem se, ani neusmíval, ale i při nepříjemných chvílích ve mně zůstával příjemný až skoro veselý pocit. Klasická klišé, trochu jako Romeo a Julie, trochu xenofobní ale i protirasistické (asi trochu agitka), trochu romantika a trochu krvák. Je tu prostě všechno Lego, dinosouři i Adam Sandler. Jen nevím, jak to všechno zvládla policie.

27.07.2020 4 z 5