slunicko1958 Online slunicko1958 komentáře u knih

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Netušila jsem, co budu číst. Knížečka mi byla doporučena, tak jsem ji otevřela a byla jsem "chycena". Vynikající, moudrá, nádherná je i výtvarná část. Jak se znám, budu o knize ještě dlouho přemýšlet.

"Mluvil o prostých věcech - o tom, že racek se má naučit létat, že podstatou osobnosti je svoboda, že všechno, co tuto svobodu omezuje, musí být odstraněno, ať je to pověra, rituál nebo něco podobného.
'Odstranit, říkáš,' ozval se hlas z davu, 'a co když je to Zákon Hejna?'
'Pravé zákony jsou pouze ty, které vedou ke svobodě,' odpověděl mu Jonathan. Všechny ostatní jsou falešné.'" (str. 98)

" 'Čím to je,' dumal Jonathan, 'že nejtěžší věc na světě je přesvědčit racka, aby byl svobodný?'" (str. 106)

A tak bych mohla pokračovat dál, až bych opsala téměř celou knihu. Přečtěte si, stojí to za to.

08.08.2019 5 z 5

Eric Clapton - autobiografie Eric Clapton - autobiografie Eric Clapton

Hudbu EC mám ráda, leccos z jeho života jsem věděla. Překvapila mě tak veliká otevřenost, měla jsem pocit, že EC toho na sebe prozradil opravdu hodně. Ale mně nepřísluší hodnotit jeho způsob života.
Knížka se čte dobře, je rozdělená do kapitol podle toho, co důležitého se v Claptonově životě přihodilo. Ke konci vyprávění jsem měla zmatek v jménech, EC uvádí jen křestní (Roger...).
Jdu si poslechnout River of tears.

07.08.2019 5 z 5

Maigret a záletný pan Charles / Maigret a záhadný samotář Maigret a záletný pan Charles / Maigret a záhadný samotář Georges Simenon

Příjemné čtení na dovolenou. Musím se kajícně přiznat, že to byla první knížka, kterou jsem od G. Simenona přečetla. Je to sice ostuda, ale o to raději si další podobně milé a nenáročné čtení zopakuji moc ráda.

02.08.2019 5 z 5

Špatný princip státu: Rozkradený ráj demokracie Špatný princip státu: Rozkradený ráj demokracie Felix Boom (p)

Nedočetla jsem, došly mi síly i trpělivost. Hvězdička je jen za tu část, kterou jsem dokázala přečíst. Pokusím se v komentáři vysvětlit případným čtenářům, na co mají být připraveni.
Dříve, než jsem začala číst, s nelibostí jsem si všimla, že stránky knížky nejsou "zarovnané", řádky vlají jako prapory. Připadá mi to neprofesionální, ale přesto jsem začala číst.
Moje rozhodnutí, že si knížku v e-shopu koupím, ovlivnila anotace, o jaký se jedná žánr (viz výše). Omyl. Žádná naučná literatura, žádná ekonomie a obchod a natož pak politologie a mezinárodní vztahy! Náhle jsem se jako by ocitla v jakési putyce, kde štamgasti popíjejí pivo s tuzemákem a řeší politiku. Do této nízké cenové skupiny jsem se dostala především kvůli vulgárním výrazům (blbečci, ho*no, nas*aní, mít pindy, férovosti věří jen ti blbí, mít 30 let erekci a nezaš**at si apod.). U výrazu "prdolezecká nabídka" na str. 121 jsem si řekla: "Konec. Pokud budeš číst dál, snížíš se na úroveň autora."
Do této strany je knížka neuvěřitelná směsice všeho možného - poučíte se, jak poznáte kvalitní hovězí maso, zavítáte do školské problematiky, budete řešit vojenské akce naší armády, zjistíte podle podrobných čísel, jak vysoká je životní úroveň v evropských zemích, hlavně ve Švýcarsku, o co jde Francouzům atd. Vzhledem k tomu, že na konci knihy nenajdete žádný seznam pramenů, je autor zřejmě génius. Navíc je zde plno deprese, pesimismu - všude kolem nás je samá lež, podvod, šalba a klam, žijeme v nemožném státě. Zkrátka je všechno špatně.
Možná jsem ovlivněná předchozí četbou (T. Snyder - Tyranie), ale musím si dobře promyslet, jestli tomuto dílku dám ještě šanci, nebo půjde do antikvariátu či do koše.

01.08.2019 1 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Zajímavá kniha. Četla jsem ji se zájmem a zaujetím. Myslím si, že bychom se neměli tomuto druhu literatury vyhýbat. Mnohým politikům se totiž daří nás občany opakováním lží a různých trapných obstrukcí a schválností tak otupit, že jsme z jejich "politiky" otráveni a už ani nevnímáme, jak se kolem nás prvky demokracie vytrácejí.
Američan T. Snyder často pochopitelně odkazuje na "svého" prezidenta, ale my Češi se taky nemáme čím chlubit. O to více mě potěšilo, že se autor tak často vrací k myšlenkám Václava Havla.
Ve školách museli začít s výukou čtenářské gramotnosti a finanční gramotnosti. Je nejvyšší čas zahájit výuku politické gramotnosti. Vhodnou učebnici jsem právě dočetla.

25.07.2019 5 z 5

Slečna Marplová a záhady: Povídky Slečna Marplová a záhady: Povídky Agatha Christie

V této maxiknize najdete různé povídky. O některých se ani nechce věřit, že je napsala ACh. Chudá nevěsta, bohatý nápadník, ale ona ho nemiluje... Dále tu jsou povídky, kde se opravdu nějaký zločin či záhada objevuje, avšak v mnoha případech je závěr předvídatelný.
Vysoko nad všemi těmito příběhy vyčnívají povídky, kde kraluje slečna Marplová. Těch je v knize bohužel pouze dvacet (plus jedna, jejíž děj se opakuje).
Kdysi jsem v divadle viděla hru Past na myši, proto pro mě bylo velice příjemné vrátit se k příběhu ve formě povídky.
Když srovnám s jinou obří knihou, kde je ústřední postavou H. Poirot, musím Slečně Marplové a záhadám alespoň jednu hvězdičku ubrat.

23.07.2019 4 z 5

Robert Plant - Život Robert Plant - Život Paul Rees

Zpěváky jsem si rozdělila do tří skupin. V té první jsou ti, kteří nezpívají, ale pouze řvou nebo kňučí (vypínám), do druhé skupiny řadím ty, jejichž zpěv je příjemný jako kulisa, např. při žehlení. Ve třetí skupině mám zařazené ty umělce, při jejichž zpěvu můžete jen tiše poslouchat. Sem patří i Robert Plant.
Teď ke knize. Nebudu hodnotit jeho život, to mi nepřísluší. Knížka je velmi čtivá, i když musím kajícně přiznat, že dlouho ležela na mém nočním stolku. Odrazovala mě malinká písmena. Naivně jsem si myslela, že se kniha bude číst těžko, ale pak jsem přečetla první stránku a drápek se zatnul. Potom už nešlo od knížky odejít.
Jsem velice spokojená, chválím autora za promyšlené rozdělení do kapitol, za stručné představení doby, ve které se právě život RP odvíjel. Potěšilo mě, že drbů je knize velmi málo.
Přivítala jsem i představení alb a jednotlivých skladeb. Skvělý je také rejstřík na konci knihy, nechybí ani fotografie.

08.07.2019 5 z 5

Karel IV. - Slavný český král Karel IV. - Slavný český král Veronika Válková

Musím uznat, že se mi kniha zamlouvala. Sice jsem byla zpočátku přesvědčená, že je to knížka pro děti, tudíž ne pro mě, ale postupně jsem si začala na Báru i její komentáře zvykat.
Moje uznání patří autorce za to, že mnoho historických informací dokázala nenápadně vsunout do těchto dvou příběhů. Pozorný čtenář se toho skutečně dozví o Karlovi hodně.
No, a mě, děvče v odkvětu, také velice zaujalo, jaký byl Karel IV. fešák, takový mužný typ, žádná zřícenina.

22.05.2019 5 z 5

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Knížka pro děti o válečných letech v Dánsku. Nechci rozvádět příběh, o kterém se dočtete, jen chci poznamenat, že pro mnohé děti bude tato kniha možná první, která bude vyprávět o druhé světové válce a o pronásledování Židů. Věřím, že dětské čtenáře tento příběh zaujme a zatouží dozvědět se o této době víc.

P.S. I já si myslím, že doslov je zbytečný.

26.04.2019 5 z 5

Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Richard Askwith

Zajímavá kniha. Čte se moc hezky (škoda, že je bez fotografií), těžko se od ní odchází. Představuje Emila Zátopka nejen jako vynikajícího sportovce, ale také jako člověka. A nezapomínejme, že člověk je velmi nedokonalý tvor.
Autor výstižně popisuje politickou a společenskou situaci v bývalém Československu a zamýšlí mj. nad tím, jak může v totalitním režimu morálně obstát celebrita, jako byl celosvětově tolik uznávaný atlet a zároveň příslušník čs. armády v jedné osobě. Například v souvislosti s politickými procesy v 50. letech podle slov Dany Zátopkové ona ani Emil "nevěděli".

"Řekl bych, že také platí, tehdy jako dnes, že mnozí lidé vědí právě tolik, nebo jen tolik, kolik vědět chtějí. Většina z nás má neurčité povědomí o tom, že jisté aktivity našich vlád by mohly být z morálního hlediska těžko obhajitelné. Většina z nás se s takovými dojmy vypořádává tím, že je udržuje v neurčitosti. Čím méně víme, tím méně máme starostí, tím méně důvodů narušovat jinak pohodlný život."

18.04.2019 5 z 5

Pověsti a legendy Pověsti a legendy Klára Trnková

Milá knížečka. Dostáváme informace různého druhu - historická fakta, mýty, pranostiky, lidové zvyky... Mě však okouzlila výtvarná stránka tohoto dílka, ilustracím Jiřího Trnky na křídovém papíře se nic nevyrovná.

29.03.2019 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Vynikající. Opravdu jsem nečekala, že mě kniha pro děti tak zaujme.
Měli by si ji přečíst i dospělí, protože většina rodičů vychovává své děti "tady a teď". Co je Jinde, to nás nezajímá.
Doporučuji. Příběh se čte hezky, děj je trošku předvídatelný. Ale nic to neubírá smyslu této knihy. Závěr je nejednoznačný. Sama autorka v doslovu uvádí, jak si děti konec příběhu vyložily.

20.03.2019 5 z 5

Aby dobro neškodilo Aby dobro neškodilo David Klimeš

Šimona Pánka si dobře pamatuji z listopadových událostí roku 1989. Už tenkrát na mě dělal dojem slušného člověka, který má v hlavě jasno. Tato vynikající kniha můj předpoklad potvrdila. Jakmile dopíšu tento komentář, poohlédnu se po kontaktu na Člověka v tísni. Pokud v čele této neziskové organizace pracují tak charakterní lidé, jako je Šimon Pánek, nebojím se tuto společnost podpořit. Kéž by takových lidí ve vedoucích funkcích bylo víc.

David Klimeš pokládal zajímavé otázky a odpovědi na ně byly přímé a upřímné. Kniha je rozdělena na několik částí, všechny jsou čtivé a zajímavé, ale mě nejvíce zaujala kapitola věnovaná uprchlíkům. I Pánkovy vzpomínky a názory na naši politickou scénu jsou zajímavé. Rozhodně doporučuji k přečtení.

07.03.2019 5 z 5

Přiznání Přiznání John Grisham

Mrzí mě, že jsem přečtení této knihy poměrně dlouho odkládala. Nedařilo se mi ani pořádně se začíst, ale zhruba od poloviny už nešlo knížku zavřít. Autor napsal čtivý román, který vtáhne čtenáře a donutí ho se vztekat s Drummovým obhájcem, s pastorem podezírat Boyetta i plakat s Robertou. Doporučuji.

13.02.2019 5 z 5

Robinson Crusoe (komiks) Robinson Crusoe (komiks) Christophe Lemoine

Zklamání. Myslela jsem si, že beru do ruky knížku, která naláká mladé čtenáře k přečtení klasického příběhu. Děj je tak hrozivě okleštěný, zjednodušený - najdete snad jen setinku skutečného příběhu. Kdybych Robinsonovy osudy neznala, po přečtení této knížky by mě určitě nezačaly zajímat!
Pro jistotu jsem se podívala ještě jednou, které nakladatelství tento komiks vydalo, protože tolik lásky a víry k bohu se v několikastránkovém vyprávění jen tak jinde nenajde. Navíc s překlepem...

28.01.2019 2 z 5

Mořská modlitba Mořská modlitba Khaled Hosseini

Slyšel jsem, že jsme prý nezvaní.
Nevítaní.
Že bychom měli se svým neštěstím
táhnout jinam.
Ale také pořád slyším tvou mámu,
jak mi v burácení přílivu
šeptá do ucha:
"Miláčku můj, kdyby to viděli.
Stačila by půlka toho, cos viděl ty.
Kdyby to viděli,
hned by byli milejší."

Zahanbující. Dojemné.
Nádherné ilustrace.

07.01.2019 5 z 5

Sonety / The Sonnets (dvojjazyčná kniha) Sonety / The Sonnets (dvojjazyčná kniha) William Shakespeare

Rozhodně si netroufnu hodnotit dílo takového velikána, jakým byl a je WS. Bylo pro mě potěšením pomalu vychutnávat verše, ve kterých je tolik citu a moudrosti. Oceňuji také dvojjazyčné vydání, skláním se před překladatelským mistrovstvím Martina Hilského. Děkuji za nádherný prožitek.

25.12.2018 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Nedočetla jsem, i když jsem se hodně snažila, a proto nehodnotím.
Nedokázala jsem číst, protože se mi nelíbí autorovo vyjadřování, kvůli těmto oplzlostem jsem přestala číst knihy Michala Viewegha. Uráží mě, že se autor o intimních lidských věcech vyjadřuje vulgárně a nechci tento primitivní způsob zábavy podporovat. Knížka v mojí knihovně nebude.

03.11.2018

Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Eduard Stehlík

Zajímavá kniha v luxusním vydání. Autor umí poutavě vyprávět, dozvěděla jsem se mnoho faktů, o kterých jsem dosud neměla tušení.

Obsah knihy plyne chronologicky, chválím i obrovské množství obrazového materiálu.

Rozhodně doporučuji, i když i mě mrzí překlepy. Ale obsahová kvalita knihy je vysoká. Vyzdvihuje hrdinné vlastenectví nejen parašutistů, ale i obyčejných civilistů. Ale i mezi Čechy se našlo dost zrádců...

Po dočtení mám v sobě stejné nutkání jako tehdy, když jsem dočetla Dva proti Říši: už dlouho jsem nebyla v Resslově ulici v Praze.

24.10.2018 5 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Jednoduchý příběh o rodině z Nového Města na Moravě, která do určité doby žila stejně jako ostatní české a moravské rodiny.
Kanadská autorka nám vysvětluje, jak se kufřík malé Hany Bradyové dostal do Japonska a co všechno způsobilo pátrání po osudech její majitelky. Je zajímavé až dojímavé číst, jak japonské děti prožívaly každý významný posun ve své téměř detektivní práci.
Brožurka je psaná jednoduchým jazykem, že je srozumitelná i mladým čtenářům. Možná to bude pro některé z nich první setkání s tematikou holocaustu v literatuře.

09.10.2018 5 z 5