TaLu TaLu komentáře u knih

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

Co všechno autorka dokázala svou fantazií vymyslet, aby její stvořený svět fungoval a kolečka zapadala na svá místa.
Pro mě nejlepší díl série, kde vše dává smysl i nesmyslné jednání i dávná proroctví. Síla přátelství, síla přesvědčení, síla slova i naděje.
Děsuplný vznik základů enkláv vyvolává otázku, co vše jsou lidé ochotni udělat, aby svůj svět vyrvali z prázdnoty.
Na pozadí událostí, která několikrát gradují, dochází k bolestnému hledání další životní cesty mnoha postav z předchozích dílů.
Četla jsem každou volnou chvíli. Doporučuji.
Jako čtenáři máme rozhodně štěstí, že když se ponoříme do této knihy a nevnímáme svět okolo, že nás za naši nepozornost nevytrestá chřtán tím, že nás sežere.

07.12.2023 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Společnost, ve které mají dívky podřadnou roli a ještě je před dovršením dospělosti čeká "prokletý rok". Jde o to, že se věří, že dívky jsou obdařené magií a pokud se jí nezbaví, nemohou se zařadit do běžného života. Proto jsou posílány na opuštěné místo, kde mají magii přijmout a následně se jí zbavit. Ovšem nikdy se nevrátí všechny dívky a ty, kterým se to podaří jsou jiné.....
Co je změní, kdo, nebo co jim usiluje o život? A aby toho nebylo málo na každém kroku číhají pytláci, kteří v dívkách vidí jen kořist, kterou je třeba ulovit, umučit, rozporcovat a prodat jako léčebný prostředek.
Výborně vytvořený svět. Vztahy, úvahy, boje a myšlenkové pochody dívek jsou nosnou silou příběhu.
Ta cesta k jednotlivým vrcholům mě bavila mnohem víc, než vyvrcholení zápletek. Dramatické scény ve mě nezanechaly takový odlesk, jako samotné drama společnosti i jednotlivců. Nu a něco bych prostě chtěla jinak...., ale určitě neupírám autorce její vizi. Ona to chtěla napsat takto, jak sama píše v závěrečném poděkování.
Celkově mi kniha vyzněla tíživě, vyvolala otázky o smysluplném postavění žen i mužů, ale záblesky naděje pro budoucnost tam určitě jsou.

25.11.2023 4 z 5

V ohrožení V ohrožení Julie Garwood

Dobrodružné, romantické, vtipné. Přesně tak, jak jsme od autorky zvyklé. Milým doplněním bylo uspořádání oslavy u Buchananů, čtenář se dozvěděl více i o ostatních dvojicích, které poznal v předešlých dílech série. Grace se hodně zamotal život, když jí padne do náruče zraněný muž a ona v sebeobraně zastřelí útočníka. Naštěstí jsou kolem ní vždy lidé, co jí s láskou pomáhají. Jeden konkrétní Buchanan ale dělá vše pro to, aby jí "znepříjemnil" život. Nebo ne?

10.07.2023 5 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Vždy ke komiksům přistupuji s respektem. Filmy mám ráda, ale komiksům moc nerozumím. Tentokráte je to ale jinak. Naprosto úžasně vybudovaný příběh, text i kresba v souladu. Moc se mi to líbilo. Putování Alexandra a jeho matky v dobách, kdy byl chlapcem a ne černým mágem. Jak těžké je najít přátelství, když jsme jiní než ostatní!

02.06.2023 5 z 5

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

Příjemné vyprávění. Nabídka na práci tentokráte přijde pro Terence z netradičního místa - z vězení. Vše se řádně zamotá a začíná být horko. Jako vždy. Autor je důkazem, že i útlé knihy v sobě unesou dobrý příběh.
Chci věřit tomu, že slušní a čestní novináři nevymřeli.

17.05.2023 4 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Moje první setkání s autorkou a žasnu! V dobrém. V rámci fantazy žánru jedna z nejlepších knih.
Určitě si budu po přečtení více vážit našeho školství, alespoň tam naše děti nechce něco každý den sežrat.
Děj mě nesl na stále stejně napjaté vlně. Připadala jsem si , že mě spolu s hrdiny škola pohltila a než jsem se rozkoukala, už mě chtělo na každé stránce něco spolknout. K tomu věčný hlad, nedostatek snad všeho, a celé čtyři roky ve střehu. Být na vše sám a nedovolit si ani to, že by mi na něčem, nebo někom, mohlo začít záležet, protože při zakolísání ze ztráty, bude vždy v ohrožení i má existence.
Několik výrazněji popsaných charakterů umožňuje čtenáři, aby vnímal důležitost přátelství a vztahů jako takových. Galadriel a Orion si mě opravdu získali. Jejich známí také. A jako zlatá nit se příběhem vine ironický vtipný komentář hlavní hrdinky.
Obálka knihy by mohla být nějak poutavější a v pevné vazbě. To jediné bych změnila.

11.04.2023 5 z 5

Co je to hovínko? Co je to hovínko? Katie Daynes

Naprosto kouzelné ilustrace.
Zajímavý text, který nejmenším dětem, a nejen jim, vysvětluje, jak je to na světě s hovínky.
C co takový slon ? Má hovínko jako hrom ?
A chodí na záchod princezna?
Zážitek ještě umocňují otevírací okénka.
Vhodná i k četbě na nočníku :o))

31.01.2023 5 z 5

Spící vetřelec Spící vetřelec Julian Gough

Co to asi je?
Propána krále ona to je....!!!
Krásné ilustrace, vtipná a moudrá slova. Doufám, že se dětem bude tato série líbit alespoň z poloviny jak mě.
Příběh o tom, že soudit a odsoudit někoho jen na základě všeobecných informací rozhodně není správná cesta!
To vám je tak úžasná atmosféra. Autorům děkuji !

16.05.2022 5 z 5

Eskulapova hůl, lampa a kříž Eskulapova hůl, lampa a kříž Jitka Krausová

Přečetla jsem do Čtenářské výzvy postřehy ze života Ladislava Kubíčka, kterého jsem měla tu čest osobně poznat. Odvykli jsme si "velkých slov". My starší možná proto, že jsme kolem sebe slyšeli za minulého režimu tolik nabubřelých slov, které byli lží, že nám slova krásného významu ztratila na síle, a někdy jsme si ta slova přímo zošklivili. Například slovo soudruh je toho příkladem. Za minulého režimu trpěl i Ladislav Kubíček, který ale svůj život utrpením nenazýval. Stal se nepohodlným, dokonce i jako lékař se musel často stěhovat "na horší" místa. Jenže on tam vytěžil opět maximum. Později jako kněz za normalizace byl uklizen až vysoko do hor. Svým životem, mimo jiné, navracel pravý význam slovům. Vždy byl se slovy v souladu- jeho pravdivost a hluboká lidskost působila na ty, kteří ho potkali. Takže ano, byla pro mě čest ho poznat. Mezi osobnosti Česka ho zařadím bez váhání.
Další osudy lidí v knize vypadají také zajímavě, určitě se ke knize vrátím.

16.11.2021 4 z 5

Výhled na hvězdy Výhled na hvězdy Brandon Sanderson

Polovinu knihy mi neskutečně scházela stará parta. Takže jsem vnímala pocity opuštěnosti hlavní hrdinky opravdu autenticky. Ještěže je poblíž M-bot.
Alanik se zaplétá do vztahů s mimozemšťany, které by měla nenávidět a přitom zjišťuje, že jde jen o "jiné lidi".
Pro mě byla nová parta taková moc ....chlupatá a průhledná ?
Jenže pak přišla poslední třetina knihy. Vše se prolíná, komplikuje, vyplouvají na povrch tajemství a hlavně se bojuje. Politika je fuč a nastupuje čistý střet. Kdo s koho....a je možné "vyšší bytosti" vysvětlit oprávněnost existence "nižších" druhů?
Čtení jsem si vychutnala, opět mi nevadilo číst technické a popisné části.
Vzhledem ke konci bych potřebovala další díl otevřít co nejdříve.

22.09.2021 5 z 5

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Příběh dívky, která žije v podzemí, ale její sny se dotýkají hvězd.

07.09.2021 5 z 5

Kamenné srdce Kamenné srdce Sarah Prineas

(SPOILER) V minulém díle jsme měli možnost sledovat strhující vyvrcholení děje. Unikátní myšlenka takto vystupňovat příběh uprostřed série. Přemýšlela jsem, CO vlastně bude následovat. Ještě stále se zotavující čtveřice přátel přijíždí na setkání světové rady, aby tak čelili novému, nečekanému nebezpečí. Tentokráte ze strany "politiků" jež se rozhodnou, že hrdinové v zelených pláštích jsou příliš mocní a zasluhují si vězení a rozprášení. Nic nového v dějinách - ten, jež měl vliv se stává nepohodlným vlivným. Takže může začít nový boj za čet a právo. Zpracování dobrodružné výpravy za prvním artefaktem poprvé pokulhávalo. Scény byly méně uvěřitelné a postrádaly vnitřní jiskření a náboj. Jako by šlo o řemeslné vypracování příběhu a opakování známých faktů, ale tentokráte se prvně autorce nepodařilo vdechnout postavám a zvířatům život, lidskost, bezprostřednost. Takže je dobré, že další díl napíše někdo jiný. V tak objemné sérii to muselo jednou přijít. Snižuji hodnocení jen nepatrně, protože jako celek je tento příběh naprosto unikátní a výborně podaný. Doporučuji obě série, bylo by prima, kdyby se ke knihám propracovalo více čtenářů.

17.08.2021 4 z 5

Velký návrat Velký návrat Varian Johnson

(SPOILER) Dobrodružství v této sérii je temnější. Sotva se s někým čtenář seznámí, tak o něho většinou přijde. Jednotlivci i celé skupiny lidí podléhají zlu v podobě Zerífa na zemi, a pod vlivem Žerfa v podzemí to není jiné. Škoda, pirátky se mi moc líbily. V překotném sledu napětí je vytvořen i prostor pro popis sbližování jednotlivců s přivolanými Velkými strážci. Dojemná je scéna, kdy Uraza zachrání Abeke, aby ji vzápětí již pod vlivem parazita téměř zabila. Záhadní Červenopláštníci mají v čele Šejna, což jsem čekala.

09.08.2021 5 z 5

Ledová past Ledová past Shannon Hale

(SPOILER) Krásná obálka opět přesně vystihuje atmosféru knihy. Dospívající přátelé touží uniknout z vlhka bažinatého pralesa a vítají cestu na dálný sever za dalším talismanem. Potkávají podivná tajemství stále mladé vesnice. Velmi brzy se ocitnou uprostřed ledu, sněhu, nebezpečných prohlubní a všudypřítomného hladu. Prostě z bláta do (zamrzlé) louže. Setkání s Velkým strážcem - medvědicí Sukou, zmraženou v ledu, uprostřed vytesaného ledového města a bitvu o její talisman si čtenář vychutná již uprostřed knihy, což je nečekané, překvapivé a výborný nápad. Po všech dobrodružných útrapách s nalomeným fyzickým i psychickým zdravím čeká naše hrdiny ještě závěrečná bitva se stoupenci Požírače, kteří jsou jim stále záhadně v patách. Propojení nepřátel s temnou Žlučí a jejich zvířaty jim umožní získat těžce nabytý talisman. Nemuseli se plahočit a hladovět, jen si počkali na návrat hrdinů. Začínám tušit, jak by to mohlo být s tím únikem informací, jakým způsobem dobyvatelé naše hrdiny vždy najdou. Uvidím, zda se moje podezření potvrdí. Dojemné shledání Rolana s matkou je stejně bolestné jako ztráta Mai-lin. Moc by se mi líbilo, pokud by se Velká strážkyně Suka naštvala, a Dobyvatelům svůj medailon zase sebrala. Paní autorka skvěle navázala na předchozí knihy.

28.06.2021 5 z 5

Žeberův odkaz Žeberův odkaz David Jan Žák

Příběhu prospělo přesunutí mimo školu. Přátelé zažívají spíše dobrodružství v přírodě a pobíhání v podzemním labyrintu, než šikanu. Kniha o hledání zmizelého kamaráda s nádechem tajemna, si své čtenáře určitě najde.

19.05.2021 3 z 5

Zlodějíček z pátých hradeb Zlodějíček z pátých hradeb Ilka Pacovská

Nové místo poznávané o prázdninách. Ve městě, kde je problémem používat magii a není možné ji běžně doplňovat, Hanka doufá, že by mohla vypátrat biologického otce. Všichni čtenáři ví, že Hanka je především magnet na problémy, takže nikoho nepřekvapí, že se po příjezdu do města vše začne velmi rychle komplikovat a půjde o život. Do ohrožení se dostává skrze nestabilní místo, které produkuje dosud nepoznané potvory, celý známý svět. Dobrodružné, napínavé a zase úplně nové. Autorka dokáže vytvářet světy i nové druhy zvířat s úžasnou lehkostí. Vládnutí ve městě je také velmi zajímavé a ještě dochází právě k převratu a bojům. Nová přátelství jsou navázána a utužena v krizových situacích. Záporáci jsou vymyšleni naprosto dokonale. Vychutnala jsem si nasazení Hora - dračího mága, který dostal poměrně velký prostor. Až pojedete na podobné místo, nezapomeňte přibalit na cestu tvrdý alkohol - proč ? Čtěte a dozvíte se !
Paní spisovatelce patří obrovský dík.

31.03.2021 5 z 5

Průvodce ztracených Průvodce ztracených Ilka Pacovská

V minulém díle jsme se dočkali určitého uzavření jedné etapy života. Nejprve jsem si myslela, že tím začíná vyprávění o dalších mladých hrdinech. Zpočátku to tak vypadá, když je čtenář vtažen do školy Harpií, kde se ocitají dvojčata Tom a Sam. Postupně, jak se jejich příběh rozbíhá a vyvíjí, proplétají se osudy nových postav s těmi dřívějšími. Autorka tentokráte zprostředkováním pohledu do světa na rozhraní mezi životem a smrtí přidala temnotu. Až jsem měla o kluky strach. Pohled na dříve známé události z "druhé strany" od Toma a Sama byl velmi zajímavý. Harpie naprosto úžasně popsaná stvoření. Opět se skláním před fantazií autorky. Jediné, co mi přišlo tentokráte slabší, byla závěrečná bitva. Jako by přesně v tom okamžiku tomu všemu napětí došel dech a ztratilo to vnitřní dynamiku. Přesto mě ani nenapadne snižovat hodnocení. Úžasná série, kterou doporučuji všem milovníkům dobrodružství bez rozdílu věku.

17.02.2021 5 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Dobrodružné, napínavé a skoky v čase, aniž musíte opustit Prahu. Protože stačí vkročit na Prašinu, kde neexistuje možnost použít jakoukoli elektřinu ( až na blesky ), a jste rázem v 19. století. Příběhová linka byla možná ještě zajímavější a napínavější, než předchozí díl. Jediné co je tak trochu nepochopitelné a těžko uchopitelné je fakt, že pokud by někdo někoho nutil žít životem, kterým žít nechce, a dokonce je pro něho nebezpečným, tak by přece stačilo seběhnou dolů z kopce a jste rázem v 21. století. Ale asi není jednoduché se vymanit z každodenní reality, rodinných vlivů, davové manipulace a vlastně i z týrání, které někdo zažívá od těch, kteří jej měli chránit a milovat. Kéž by vždy stačilo "seběhnout z kopce" .
Děkuji za vytvoření světa temných uliček v současné Praze. Jen propracovat vztahy a jednání postav trochu více do hloubky, a nebude to mít chybu. Nemohu se totiž ubránit dojmu, že Mirek Dušín a Jarka Metelka by nenechali trpět někoho za to, že jim zachránil krk, ani by neopustili kamaráda v nouzi.

27.11.2020 4 z 5

Učedník Učedník Tess Gerritsen

Tuto knihu nebylo lehké sehnat. Moc jsem se těšila, protože jsem věděla, že se na scéně objeví agent FBI Gabriel Dean. Příběh je opět nápaditý, napínavý a nám čtenářům více přibližuje jednotlivé hrdiny. Vyvrcholení případu s dopadem do života pachatele jsem tušila podle dalších dílů série. Proto je lépe číst postupně. Jane mi v úporném, vnitřním, stále se opakujícím monologu připadala až moc křehká, takovou ji neznám.
Spoiler: Celou knihu sledujeme, jak se Jane hroutí a pak s profesionály zamete raz dva. Dost nepravděpodobné, ale ráda odpouštím.

12.06.2020 4 z 5

Plaváček Plaváček Martin Goffa

Příběh silný, drsný a uvěřitelný. Právě z té uvěřitelnosti, která pramení z autorových zkušeností práce policie, čtenáři dochází dech. Detektiv Miko se opět připlete do cesty případu, o kterém by nejraději nic nevěděl, protože ho již navždy bude strašit ve snech. Rozsah knihy není nijak velký, dalo by se říci naštěstí, protože jsem četla každou volnou chvíli. Určitě doporučuji a nic neprozrazuji, jen to, že z úplného konce člověka mrazí ještě více, než z podrobností hrůzných zločinů v průběhu knihy. Práci jednotlivých policistů teď posuzuji jinak než dříve, již se na ně nedívám skrze pokřivené zrcadlo bývalého režimu a za to autorovi moc děkuji.

30.03.2020 5 z 5