TaLu TaLu komentáře u knih

Kroniky pozůstalých (box) Kroniky pozůstalých (box) Mary E. Pearson

Série mě mile překvapila. Byla dobrodružná se skvělou propracovanou zápletkou. Autorka vytvořila zajímavý fantasy svět. Romantika také nechyběla, ráda si přečtu časem znovu.

30.07.2021 5 z 5

Příběhy Velkých strážců Příběhy Velkých strážců Brandon Mull

Vysvětlující příběhy rozhodně nebyly planým vyplňujícím dílem. Přečetla jsem se stejnou chutí. Jak to vše kdysi začalo ? Jak se z Velkých strážců staly legendy? Jak Padlí padli ? Výborné čtení !
Neodolala jsem a dojela si do knihovny pro navazující sérii. To je výhoda, mít klíč!

27.07.2021 5 z 5

Vrať drakovi, co je jeho Vrať drakovi, co je jeho Ilka Pacovská

Jak já se těšila na další díl série !
Zatím pro mě nejlepší díl, co se napětí týče. Příběh nabere takový spád, že téměř cítíte vítr kolem uší. Alespoň si můžeme připadat, že letíme na drakovi. Zápletka je úžasná, dobrodružství a napětí nás ke knize téměř přiková. Hledala jsem každou volnou chvíli, abych mohla číst dál. Vrcholná scéna je zrovna tak strhující jako dojemná. Doporučuji všem věčným dobrodruhům se statečným srdcem. Že bychom měli v sobě kousek draka ?
Ilustrace tuto sérii velmi dobře doplňují.

17.02.2021 5 z 5

Diamantová sekera: Baltské pohádky Diamantová sekera: Baltské pohádky Jaroslav Tichý

Oblíbená kniha pohádek mého dětství. Zřejmě ty pobaltské vycházet mohly. Ale dětským učím je jedno, zda je v pohádce král nebo car. Myslím že k mým nejoblíbenějším patřila pohádka Tři koně. Krásné ilustrace. Dnes jsem si při třídění knih oživila vzpomínky. Trochu mě zarazilo kolik je tam pohádek smutných, ano i se špatným koncem se najde. Snad nebudou tyto pohádky moc kruté, až je budu číst vnukům. Na druhou stranu - nepamatujeme si nejvíce právě tu atmosféru, kdy nám někdo milovaný četl pohádku? O tom pohádky jsou.

09.12.2020 4 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti J. D. Robb (p)

Obdivuji autorku, že drží vysokou kvalitu této série již 48 dílů!
Pro fanoušky tentokráte setkání se všemi známými postavami na prvních stránkách knihy, kde se potkáváme s Evou, Roarkem a všemi ostatními na večírku. Skrze následující příběh a případ nebývalého rozsahu, dostává více prostoru osoba Řachy a jeho dívka. Pohyb v území dvou znepřátelených gangů, Bouchačů a Draků je nebezpečný nejen pro policii. Až příliš nevinných platí cenu nejvyšší a to Eva nemůže nechat být. Jeden z poklidnějších případů, ale skrze vyšetřování velmi zajímavý. Pravdivě působí charakteristiky postav i Evin smutek. Pro ty, kteří sérii neznají, může být matoucí množství postav a doporučila bych jim díly z počátku série. Fanouškům netřeba doporučovat. "Kdo by stál o cukr, když může mít čokoládu" .....

05.07.2020 5 z 5

Zuřivost Zuřivost Sandra Brown

Autorka umí skloubit v příběhu napínavou zápletku s romantikou a jiskřením mezi hlavními hrdiny. Ani tentokrát tomu není jinak. Musím přiznat, že jsem u čtivé knihy odpočívala a tak mě i zvraty ve vyšetřování a postupné odhalení pachatelů překvapilo. Něco jsem tušila, něco ne. Hlavní postavy přitažlivé, jak také jinak, vždyť spisovatelka píše romantické knihy s trochou napětí. A to napětí je jako příjemné koření. Obálka je krásná, název mi k ději nesedí, ale to nevadí.

10.04.2020 4 z 5

Velmi ráda jsem se znovu setkala se svérázným policistou Mikem, který čeká v nemocnici na zákrok a hlavou mu běží útržky příběhů, se kterými se ve své práci setkal. Spisovatel tak vytvořil knihu povídek. Musím říci, že povídky moc nečtu, ale tyto jsem si užila. Opět je vidět, že autor ví, o čem píše. Postava July, který rozlišoval, zda jde o přestupek nebo trestný čin podle velikosti psa neměl chybu. Pokud je pes po kolena, tak jasný přestupek, ani na služebnu nechoďte :o))

30.03.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

Konečně jsem se dostala k prvnímu dílu série, která se stala mou oblíbenou, i když jsem neměla možnost číst knihy tak, jak jdou za sebou. Takže jsem se opravdu těšila, jak to všechno začalo. A musím napsat, že to bylo nervy drásající dobrodružství. Způsob provedení série vražd mi opět připomněl, že u thrillerů si odpočinu díky tomu, že jde o spisovatelovu tvůrčí představivost. Přesto jsem se tentokráte neubránila myšlence, co vše je člověk schopen udělat člověku i ve skutečném světě.
Napětí od první do poslední kapitoly. Velmi zdařilé uvedení postav na scénu. Docela jsem se o ně bála, a to znám některé další díly !

28.10.2019 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Už jsem se smířila s tím, že Erikou velké kamarádky nebudeme, ale toto setkání bylo rozhodně nejlepší. Zajímavě vybudovaný příběh, děsivé vraždy a oblíbené vedlejší postavy zakryly ty nedostatky, jež byly v uplynulých dílech mnohem patrnější. Erika si sice ve stále stejném scénáři opět řekla o vyšetřování, aby z něho byla znovu "na šrot" a její nadřízení se k ní chovají otřesně jako vždy, ale tento opakující se scénář se stal jemnějším, nelogičnost určitých okamžiků téměř nerušivou a tak opravdu platí, že tento případ se mi četl zatím nejlépe. Za nejlepší považuji upozornění na nebezpečí, číhající na sociálních sítích.
Vím, že svým hodnocením asi vybočuji z řady, ale kniha si širokou čtenářskou základnu již našla, tak mohu lehce šťouchnou do té vysoko nastavené laťky. Vždyť žádný spisovatel nepíše tak, aby našel cestu ke všem, kteří se ponoří do jeho slov. A to je vlastně velmi dobré. Dává to životu čtenáře barvu duhy.

02.02.2019 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Říkala jsem si, že další komentář ke knize přidám, až se konečně přehoupne s hodnocením do červeného pole. 2282 hodnocení a stále ne....To vypovídá cosi o různosti čtenářské základny. Co čtenář, to originál. A to je vlastně velmi dobré. Já osobně se těším, až se do tohoto pomalého, trochu melancholického tempa knihy znovu ponořím, například za dlouhých zimních večerů a opět se setkám s hrdiny, jež se mi stali blízkými. Čekání na další díl by se tím mohlo velmi zpříjemnit. Také mě láká seriál a podle ohlasů se mám na co těšit. Doporučuji všem, kteří mají rádi propracované postavy, prostředí a krásu slov - snad se nám podaří, aby kniha časem získala hodnocení, které si podle mě dávno zasloužila.

20.11.2018 5 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Historie jednoho selského rodu očima jednoho z dětí. Život se s hrdiny opravdu nemazlí. První světová válka, úmrtnost dětí, tíživé podmínky početné rodiny, výchova u příbuzných, nástup fašismu, další válka, ztráta blízkých.
Doporučuji těm z našich čtenářů, kteří mají rádi objemné knihy, ve kterých je vykreslena dlouhá historie rodu. Kniha sama není objemná, ale stránky jsou opravdu nahuštěné. Trochu to způsobuje problém s malými písmenky, ale do dramatického příběhu se čtenář ponoří. Moc hezké byly také vykreslené zvyky a sepětí s přírodou. Jednu vánoční zvyklost jsem neznala. Paní spisovatelka do románu zpracovala i vzpomínky své babičky.

29.01.2024 5 z 5

Případ zákeřného vyděrače Případ zákeřného vyděrače Jaromír Jindra

Pan spisovatel velmi přesvědčivě zasadil svůj příběh do dobových kulis. Čtenář se potkává s postavami z prvního dílu, a další osoby poznáváme. Budějovicemi se šíří strach z neznámého vyděrače i krutý požár. Kat přidává své zápisky a skrze jeho zkušenosti dojde k odhalení dávných zločinů. Výborná série.

26.09.2023 5 z 5

Livia Klausová - Smutkem neobtěžuju Livia Klausová - Smutkem neobtěžuju Livia Klausová

Velmi zajímavý pohled na jednu z nejoblíbenějších prvních dam. Jenže ona byla a je mnohem víc. Rozhovory v této knize to dokazují. Osobně jsem velmi ocenila pohled matky, které se narodil postižený syn, a ona v jeho výchově do něho dokázala spolu s manželem vložit sebedůvěru a odhodlání. Fotografie jsou velmi krásné, v mládí kočka, později velmi elegantní a krásná paní. Prostě dáma.

20.06.2023 4 z 5

Svět - 60 úžasně zajímavých skutečností Svět - 60 úžasně zajímavých skutečností Giovanni Abeille

Informace napříč vědami. Zvědavě jsem nakukovala pod okénka a připomněla si, co je černá díra, za jak dlouho doletí paprsky slunce k Zemi, co dělají kočky, že vždy přistanou na všech čtyřech. 60 okének! Malí čtenáři budou mít z objevování a dobrodružství určitě radost. Ilustrace také velmi hezké.

09.05.2022 5 z 5

Protiklady a podobnosti Jizerských hor a Českého ráje Protiklady a podobnosti Jizerských hor a Českého ráje Siegfried Weiss

Krásné barevné fotografie v netradičním formátu "na šířku" ukazují krásu a snovou atmosféru Českého ráje a Jizerek. Autor opatřil knížku úvodním slovem. U fotografií jsou krátké popisky. Dovedu si představit, že knížka naláká čtenáře k návštěvě daných lokalit, a to je dobře. Opravdu je tam krásně.

23.03.2022 4 z 5

Zvíře Zvíře Robert Muchamore

(SPOILER) Jednotlivé díly série se velmi těžko shánějí a tak jsem zatím četla první díl a teď tento. Nevím, zda je to překladem, ale vyjadřování dětí vyznělo často nepřirozeně. Vlastně i chování. Vztahy neodpovídaly věku, to by mohlo být způsobeno tím, co mají hlavní postavy za sebou. Výcvikem se musejí postavit na roveň dospělým agentům a přitom oklamat okolí mládím. Nešťastné je často používané slovo poblinkat. Prostě v mých představách i mladý agent zvrací a rozhodně neblinká !
Zápletka kolem teroristické skupiny, která ve jménu práv zvířat neváhá mrzačit lidi byla zajímavá. Místy vzhledem k vydání knihy zastaralá. Zřejmě se ve světě ještě najde dost farem, které načerno obchodují a zvířata v nich trpí v nevyhovujících podmínkách. Přesto se v posledních letech mnohé obrátilo k lepšímu. Pocházím z vesnice a proseděla jsem v bývalém zaměstnání řadu hodin na školeních o pohodě zvířat. Takže problematiku poměrně podrobně znám i z druhé strany. Někdy není jednoduché, zajistit všechna nařízení vlády a EU. Ale Ti, kteří to myslí se zvířaty dobře, se nepřestávají snažit. Vegetarián nejsem, ale vždy jsem se považovala za člověka milujícího a respektujícího přírodu a zvířata. A jako třešnička na dortu byla zmínka o Bíglovi, ze kterého bude vegetarián. Měli jsme to štěstí s Bíglem prožít řadu let. Je to lovecké plemeno. Pokud nedostane maso, myslím, že si ho prostě uloví. Takže kniha byla oproti prvnímu úžasnému dílu taková nevyvážená, ale dobrodružství v ní nechybělo. Pokud by šlo půlit, tak tři a půl.

14.07.2021 3 z 5

Smrt kouzelného džina Smrt kouzelného džina Ilka Pacovská

Dobrodružný, tajemný příběh tří kamarádů pokračuje. Napínavé, svižné, jedinečné. Musím říci, že jsem překvapená, jak si mě tato série připoutala u sebe. Čtu všechny díly, co mám doma, bez vkládání jiných knih a už se rozhlížím, kde sehnat pokračování. Před paní spisovatelkou s respektem kloním hlavu, no není ona jednorožec?
Z příběhu, který má překotný spád, i když nechybí přesný popis kouzelného světa, prozrazovat nic nebudu. Určitě ale doporučuji. Myslím, že pro mě je to rozhodně jeden o objevů roku ! Jsem ráda, že jsem kouzelný svět objevila. Autorka nám vlastně darovala Sedmý smysl všem, kdo čteme.

07.11.2020 5 z 5

Sestřičky v nesnázích Sestřičky v nesnázích Donna Douglas

Čtenář se nemusí obávat prodlevy mezi jednotlivými díly, protože autorka nenásilnou formou vše podstatné k jednotlivým postavám a jejich charakterům shrne. Pro mě to bylo jako cesta dlouhou nemocniční chodbou, kde potkávám dobré známé. Jako červená linka v příjemné čisté bílé, působí uvedení nových postav do příběhu. Hrdinky všedních dnů- sestry v předválečné Anglii, se potýkají s pracovními i osobními problémy. Nová noční sestra Violet se musí ještě navíc naučit znovu důvěřovat lidem i sama sobě. "Rodina" sester jí nezištně pomáhá. Další osudy studentek jsou pestré i dramatické. Odpočinkové velmi příjemné čtení, které přináší podněty k zamyšlení. Začínají temná mračna na obzoru....například v podobě fašistického hnutí.

14.06.2020 5 z 5

Irská kráska Irská kráska Ann Moore

Pokud někdo čeká ženský román, bude možná zklamán. Pokud by někdo očekával historická encyklopedická fakta o dějinách Irska bude zřejmě zklamán také. Ten, kdo při otevření knihy neočekává nic, dostane poutavý, strhující příběh zasazený do hrůzné doby hladomoru v Irsku, kdy chudoba přerostla v bídu, epidemie a smrt doslova na každém kroku. Uprostřed děje, ve kterém ztráty všech blízkých jsou denní zkušeností tisíců lidí, se vine jako červená pevná nit samotný příběh Gracelin, přes její poměrně šťastné dětství, nevydařené manželství, až k životní lásce. S úžasem jsem obracela strany a žasla, že tváří tvář tomu všemu, si lidé dokázali uchovat naději, pevnou víru a mnohdy i vzpřímenou hlavu. Obdivuhodné. Nepředstavitelné. A velmi emotivní. Vyhledám si informace o Irsku té doby. Doporučuji.

03.03.2020 5 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Kniha je podle mě důkazem, že dítě zpracovává příběh a ne nějaký politický rozměr. Ano, Bobeš byl chudý, byly tam ty rozdíly, pamatuji se na to, jak mohl pít kakao v domě bohatých lidí, když zachránil malou dívenku, ale tato kniha v mých vzpomínkách je spojená se zvědavostí "jak to bude dál" a s teplem maminčina hlasu. Patří ke knihám, které si chci přečíst ještě jednou, ve svém věku, abych zjistila, co to se mnou udělá.

30.06.2018 4 z 5