TaLu TaLu komentáře u knih

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Tak opět pro mě nový tým vyšetřovatelů. se kterým jsem se seznámila. Knihu bych zařadila mezi vydařené detektivky.
Hlavní vyšetřovatelka je jak Shrek. Ne zelená, ale jako cibule. Jak čtenář odloupne další vrstvu, zjistí, že přísná, nepříjemná perfekcionalistka v sobě nosí mnohá tajemství a hluboko pohřbené emoce. Snad i proto se s takovým nasazením ujímá neznámých pohřbených těl. Přečtu si ráda i další případ. K plnému hodnocení ale přece jen něco málo chybělo, ani to nedokáži pojmenovat, jen to nějak nezarezonovalo tak, aby to byl plný počet. Mou oblíbenou osobou je kolega vyšetřovatelky, který se jí snaží být přítelem. A že to rozhodně nemá lehké.

18.09.2018 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Spisovatelka píše tak, že vtáhne čtenáře do života svých postav natolik, že i čtenář se stává součástí příběhu.
Tento způsob psaní je darem.
Dokázat takto psát je vlastně určitá moc – slova nás ovlivňují, ta slyšená, ta vyřčená i ta napsaná.
Myslím, že v tomto směru se autorka zachovala tak, jak by se autor, podle mne, asi chovat měl – popsala emotivní příběh jednoho života a životů s ním souvisejících tak, aby ona sama viditelně neovlivňovala.
Přidávat své názory na příběh, by bylo spoilerem a proto jsem k tomu napsala článek jinam.

10.09.2015 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Velmi dobře napsaná kniha. Mohu říci, že mne tentokráte autorka překvapila velmi silným příběhem, plným života a lidskosti.
Mívám vždy problémy s příběhy, které v sobě zahrnují "cestu proti životu" , tentokráte jsem četla všechny ty souvislosti, jež vedly k důsledkům a rozhodnutím a žasla nad tím, jak se s velmi obtížnými tématy autorka vyrovnala.

21.07.2015 5 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

(SPOILER) Podobně jako u prvního dílu popis vytvořeného světa je silnou stránkou příběhu. Erotické chvilky mezi hrdinkou příběhu a jejími "nápadníky" jsou naopak, alespoň pro mne slabou částí. Přijde mi, že při rozhovorech a chvílích, kdy jde o život, by hlavní postavy neřešili vzájemnou přitažlivost a raději si zachránili krk. Hvězdu navíc si vysloužila poslední třetina knihy, hlavně popis bitvy, kdy se strhla opona mezi lidským a magickým světem. Takže si budu muset přečíst i další díl, abych zjistila, co bylo dál.

22.01.2024 4 z 5

Pompon má starosti Pompon má starosti Benjamin Chaud

Nejmenší čtenáři určitě ocení, že mohou na každé straně vyhledávat medvídky a mnohá další zvířátka. Medvídci jsou nezbedové, hlavně ten mladší, kterého má Pompon na starost, protože rodiče připravují doupě na zimu.

24.10.2023 3 z 5

Tajné sestry Tajné sestry Amanda Quick (p)

Dobrodružný příběh se špetkou romantiky. Autorka nás přivádí na ostrov, kde je ve starám hotelu pohřbeno nejedno tajemství. Vnučka původní majitelky přijíždí, aby s pomocí dávné kamarádky a pohledného osobního strážce odhalila minulost a zachránila tím přítomnost nejen sobě.
Je to jeden z nejlepších příběhů, který jsem o paní spisovatelky četla. Mám v jejích románech raději dobrodružství. Dostala jsem přesně to, co jsem očekávala, pro chvíle odpočinku. Zaujal mě psaný úvod od autorky, kde se přiznává, že v hlavě naprosto jasně viděla úvodní scénu. Musím s ní souhlasit, úvodní scéna vyloženě svou opravdovostí láká číst dál a dál.

23.10.2023 4 z 5

Povídání o Studenci a Zálesní Lhotě Povídání o Studenci a Zálesní Lhotě Petr Junek

Velmi dobře sestavená kniha, vyprávějící o historii podkrkonošské obce, která byla několikrát oceněná jako vesnice roku. Rodiště Květy Jeriové a Jiřího Šlitra. Někdejší chudá vesnice tkalců se v průběhu let proměnila v prosperující obec s originálními dary. Například nejsou výjimkou rodiny se čtyřmi i více dětmi. Zkrátka jak napsal jeden redaktor, jde o dobré místo k životu. Každý rodák se mnou určitě bude souhlasit.

07.12.2020 5 z 5

Barvy Barvy Gisela Socolovsky

Na rozpoznávání barev je tato knížka s pevnými listy určitě vhodná. Obrázkům nevytýkám nesmysly ( zvířátka sedící na lavičce), protože malým dětem se líbí. Jen veršíky občas drhnou. Plusem je vybídka k plnění různých úkolů. Barvy a úkoly jsou pro malinko starší děti, ty nejmenší potěší obrázky, ale těžko budou vědět, která barva je fialová nebo oranžová. Otestuji vnučku, myslím, že nás čeká s touto knihou příjemná chvíle.

17.06.2020 4 z 5

Dva životy Dva životy Táňa Keleová-Vasilková

Příjemné čtení. Uvěřitelné osudy. Dvě ústřední hrdinky, které se vypořádávají se svými životy jak jen to jde. Kolem nich je v rodinných vazbách několik dalších lidí, se kterými se díky autorčině svěžímu vyprávění také seznámíme. Řekla bych, že celá kniha je o tom, jak si dokážeme neskutečně zkomplikovat život, jak komplikovaný život může nabrat nečekaná rozuzlení a podobně. Zkrátka nic, co bychom neviděli i v reálném světě kolem nás a v nás. Osvěžující byly pohledy do života babiček, znovu jsem si uvědomila, jak opuštěné může být někdy stáří, a že by bylo dobré v rodinách na tuto etapu života nezapomínat. Určitě si po čase přečtu i další knihy autorky.

25.02.2020 5 z 5

Dvojče Dvojče Tess Gerritsen

V knize se sbíhá více napínavých dějových linek a tak čtenář pomalu ani nedýchá. První kapitola strhující a přemýšlíte, jak to asi bylo dál. Záhadné úmrtí vyvolávající spousty otázek hned na počátku
dalšího děje. Poodkrytá minulost, únos, přibývající oběti a jen tak "okrajově" si zoufale přejete, aby se i někdo dostal z bedny živý. Ty různě rozehrané struny a linky osudů ani trochu nerušily, autorka vytvořila příběh, od kterého se nebudete chtít odtrhnout. Nu a těhotná Rizzoliová je obdivuhodná. Opět výborný díl série. Nakolik nás ovlivňuje společná krev ? Chci věřit, že nás určují především naše rozhodnutí, i když samozřejmě devastující vliv v dětství musí být strašlivým dědictvím. Určitě doporučuji.

05.11.2019 5 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Kniha si své čtenáře určitě najde, jak o tom svědčí vysoké hodnocení. Moje hodnocení je tentokráte opravdu osobní. S paní spisovatelkou jsme se nevyladily na stejnou vlnu. To se stává, neznamená to, že je to špatná kniha. Příběh začíná brutální hromadnou vraždou a rámec prostředí života Amišů byl přínosem již v prvním díle. Nedokáži se napojit na krátké věty a jakoby strohý styl vyprávění. Je pravda, že to umocňuje dojem z osoby hlavní vyšetřovatelky, jež se také zdá stroze objektivní. Možná je to záměr. Knihu jsem četla neobvykle dlouho, nedařilo se mi proniknout k postavám. Také některé nelogické kroky ve vyšetřování, například nedostatečné jištění, mě udivovaly. Nejrušivější byly opakující se myšlenky Kate. Přesto si po čase určitě přečtu další díl. Detektivní případ je vystavěný dobře.

09.09.2019 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Skvělá kniha, skvělý příběh.
A rozhodně skvělý spisovatel, protože jsem knihu četla s velikým nasazením, zájmem a radostí a to jsem na přečtené stránce textu někdy nerozuměla jedinému slovnímu spojení !
Nikdy jsem nehrála žádnou počítačovou hru, když nepočítám stařičkého Mária, kde jsem se určitě nedokázala dostat přes první dvě kola, piškvorky a solitér a to už je tak strašně dávno !
Přesto mě příběh pohltil a prvně v životě závidím všem těm vášnivým ( teď po přečtení knihy mi to chvíli bude trvat, než jim zase začnu říkat slovem "šílení") hráčům, kteří vědí při čtení knihy do posledního písmenka, o čem je řeč.
Nám ostatním zůstávají filmy, seriály a hudba, kde se chytat můžeme.
Co je ale nejdůležitější, kniha a ten strhující příběh podněcuje fantazii a já si uvědomila, že rozhodně není dobré podceňovat fantazii babiček - máme ji stejnou, nebo možná ještě rozvinutější, než v našem dětství.
Film se mi líbil opravdu hodně, je to trochu jiný příběh, jiný děj a jiné pátrání, ale myslím, že tam dokázali velmi dobře zpracovat přátelské vztahy, možná o kousek lépe, než v knize. Jinak ve všech ostatních směrech kniha opět vítězí.
Krátká ukázka je jak slovo vytesané do kamene, jak bych si přála, aby nikdy nezmizelo!
" ...realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí. Protože realita je reálná. Rozumíš? "

Kniha se doporučuje sama....přesto doporučuji i já - naprosto nepoužitelný Geek.
Kdyby to šlo, přidala bych jednu zářivou hvězdu za všechny zmínky o filmu Jestřábí žena.

29.11.2018 5 z 5

Lízinka nemůže usnout Lízinka nemůže usnout Alexander Steffensmeier

Do Lízinky jsem se zamilovala přesně v okamžiku, když jsem rozpoznala v jejím převalování, když nemůže usnou, sebe. Musím tedy přiznat, že Lízinka vypadá, na rozdíl ode mě, roztomile.
Kouzelné ilustrace a i hezký text ( což nebývá pravidlo).
Kravička ve své touze po spánku probudí kde koho.
Jen na farmě asi všichni umřou až na sešlost věkem, protože přece nebudete jíst někoho, komu čtete pohádky před spaním :o)

Už jsem si knihu objednala domů, možná příště budu potřebovat vyzkoušet nějakou radu na usnutí.

23.10.2023 5 z 5

Případ krásné čarodějky Případ krásné čarodějky Jaromír Jindra

Dobrodružné, napínavé, svěží styl vyprávění. Jsem opravdu spokojená s touto sérií, která je navíc obohacena zápisky kata, které jsou podle autora pravdivé. Do města přijíždí hvězdopravec. Trocha podvodů, lží, tajemná mrtvola a opuštěný malý chlapec. Vykreslené charaktery postav se mi moc líbí. Mimo rodiny kata jsem si oblíbila Kubu a Petronia. Houska, který se stal katovým pacholkem mi sympatický není, zřejmě to s ním nedopadne dobře.

16.10.2023 5 z 5

Moje první obrázková bible 1 - Starý zákon Moje první obrázková bible 1 - Starý zákon François Brossier

Kniha pro nejmenší. Menší formát přímo vybízí nosit knihu v mámině kabelce a vytáhnou ji třeba u zubaře. Pak se příběhy Starého zákona nebudou zdát tak drsné :o)
Textem je většinou jedna věta, která doplňuje ilustrace. Samotné ilustrace jsou opravdu krásné i když tentokráte nejsou klasicky dětsky roztomilé. Zvýrazněné slovo v textu může dítě porovnat s nadpisem kapitolky.

10.12.2020 4 z 5

Rubikon černých dívek Rubikon černých dívek Bogdan Szczygiel

Kdysi přečteno, nyní při přebírání domácích knih znovu objeveno. Vím, že jsem četla a četla. Popisné a přitom rozhodně ne popis. Podrobné, ale určitě ne suchopárné. Život afrických žen, co naplňuje jejich dny, s čím se potýkají. Co musejí přežít. Co by ženu nikdy nemělo potkat a přesto je to realita. Obávám se, že kniha je velmi aktuální i dnes. Smutné, že osud dívek se tam zase tak moc nezměnil. Napsáno s citem. Čtivé a strhující. Doporučuji.

08.12.2020 5 z 5

Sbohem, Irsko Sbohem, Irsko Ann Moore

Čtenář sleduje další osudy Gracelin. Nezanedbatelná část se odehrává na lodi, na které jsou namačkáni v nepředstavitelných podmínkách utečenci z Irska. Ti, kdo všechno to strádání a nemoci přežijí, vyhlížejí nový život v Americe, do kterého vkládají všechnu zbylou naději, aby velmi záhy zjistili, že je čeká opět strádání a odmítání ze strany společnosti. Velmi poutavě vykreslená doba, do které je zasazen neméně poutavý příběh hrdé Irské ženy a bojovnice. Opět žasnu nad vnitřní silou lidí, kteří neztrácejí naději a víru v situacích, které jsou nepředstavitelné. Doporučuji všem, kteří hledají silný příběh na pozadí těžké doby. Lehké čtení to není.

03.03.2020 5 z 5

Na hraně temnoty Na hraně temnoty David Morrell

Nejprve jsem měla možnost číst druhý díl série. Sice jsem věděla nějaké skutečnosti, ale s velikou chutí jsem se vrátila do Viktoriánského období. Autor přiznává, že studiem té doby strávil rok a skutečně se cítil, jako by se stal součástí Anglie v tom čase. Jeho usilovná práce přinesla plody. Čtenář si vychutnává atmosféru opravdu dokonale. Detektivní zápletka sériových vražd udržuje v napětí, i když tempo knihy je pomalejší jako všudypřítomná mlha. Zaujalo mě, jak obyvatelé reagují na zločiny. Šlechta prchá z města, na ulicích propukají nepokoje a panika. Nutně se tedy nabízí současný obraz ....vede naše "přeinformovanost" k otupělosti ? Technický pokrok překotně změnil dobu, ale pokud je studium autora pravdivé, a věřím, že ano, pak se naprosto nepředstavitelně zvýšilo násilí, hlavně nejtěžší zločiny. Čtení je to úžasné, zaznamenává první doložené nebezpečí drog, kdy se hlavní hrdina ve své knize doznává k závislosti. Práce policie té doby je určitě bonusem. Velmi ráda se s touto skupinou lidí opět potkám. Autor zaslouží velkou pochvalu.

22.10.2019 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Rozšířila jsem počet čtenářů tohoto autora, tato kniha určitě nebude poslední, kterou si od něho přečtu. Zápletka doslova zapletená, protože sledujeme několik postav, linek, dokonce i časových rovin. Nevadilo mi to ani trochu. Hlavní postava, která se ocitne tak trochu v šedé zóně "pokušení" se mi líbila hodně, jeho kamarád, co ho do toho všeho "namočil" také. Bonusem je určitě Praha, díky čemuž se výjimečně nemusíme prokousávat cizími jmény. Na vyšetřování je znát, že autor ví, o čem píše. Počkala jsem si na první díl, protože pokud to jde, tak série čtu ráda popořadě. Dává mi to větší smysl.

18.06.2019 4 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Již dlouho jsem nečetla nic tak depresivního. Věřila jsem, že autorka nemohla začít psát špatně, a že poměrně nízké hodnocení bude zapříčiněno něčím jiným. Snad tím, že to v žádném případě není lehké čtení. Spisovatelka nás zavede na malé městečko, kde se náhlým úmrtím uvolní místo v radě města. To je jen rámec pro všechny postavy a postavičky, se kterými se čtenář setkává. Jmen je opravdu hodně, a ještě "aby se to nepletlo", mnozí mají své přezdívky. Postupně jsem se orientovala v množství i dějových linkách. Knihu jsem četla velmi dlouho. Možná proto, že jsem stále měla pocit, že jsem zapadla mezi partu lidí, se kterými nemám nic společného a vlastně s nimi nechci být. Název knihy má více významů. Prázdné místo v radě, prázdné místo v životech lidí, prázdné místo po setkání s nimi....prázdno. Postupně jsem si uvědomovala, že odvyprávěním příběhu mě spisovatelka nastavuje zrcadlo, které odráží něco, co se mi sice nelíbí, ale co opět dokázala svými slovy přesně zprostředkovat. Chodím mezi lidmi a pro své malicherné starosti nevidím někoho, komu bych obrazně, či doslova mohla zachránit život ? Chodím a nevidím ? Jak říkám - dolehlo to na mě jako hluboká melancholie, ale pokud po přečtení této knihy někdy silou vůle zvedneme oči a skutečně se rozhlédneme, KDO právě kráčí vedle nás, pak tato kniha splnila své poslání. Znovu číst nebudu, protože nikdy nezapomenu. Před autorkou jako vždy stojím s respektem, a vnímám její dar slova, které dokáže vytvářet svět.

29.04.2019 5 z 5