TaLu TaLu komentáře u knih

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Moje nejoblíbenější Vernerovka.
To je vlastně úžasné, když si uvědomím, že knihy nějakého autora si získaly souhrnné označení.
Autor s nekonečnou fantazií a se schopností předávat dobrodružství dalším a dalším generacím.
Zajímalo by mne, jakým způsobem by pracoval a psal v současnosti.
Kolik těch jeho snů se uskutečnilo.
A kolika dětem předal svými knihami vědomí, že je dobré se nevzdávat, že statečnost je hodná obdivu a že přátelství není jen slovo.
Díky, že jeho knihy byly součástí i mého dětství.

28.09.2015 5 z 5

Závod s časem Závod s časem Lisa Regan

Výborný díl série. Pohřešovaná sestra, vhled do minulosti, závod s časem a morbidně srovnané kosterní pozůstatky. Vyhraje Josie tuto bitvu, nebo do svého života přičte další tragickou ztrátu?

16.04.2024 5 z 5

Jak se řepa vrátila Jak se řepa vrátila Hana Prošková

Nejen roztomilé leporelo. Tentokráte jsem se navíc ještě zaradovala z veršovaného velmi povedeného textu, a vyznění příběhu. Přátelství mezi zvířátky, která v nouzi myslí na své kamarády stejně, nebo ještě více, než na sebe, je opravdu aktuálním poselstvím. Moc hezké.

03.05.2022 5 z 5

Úsvit naděje Úsvit naděje Ann Moore

Když ke mně doputoval třetí díl strhujícího příběhu života Gracelin, odložila jsem thriller a pustila se do dalšího čtení neuvěřitelného dobrodružství hlavní hrdinky a jejích blízkých. To samo o sobě už hodně vypovídá o tom, jak jsem se těšila na završení této ságy. Po prvním drsném díle, kde autorka popsala osudy lidí na pozadí hladomoru v Irsku následoval druhý díl, který zapůsobil jako dobrodružné vyprávění. Ve třetím díle čtenář vpluje spolu s hrdiny do klidnějších vod. A proč by si čtenář nemohl sednout v příjemně vytopené kuchyni, vychutnat si výborné irské jídlo a zaposlouchat se do vyprávění ? Už jako malé holce se mi líbily představy, jak dlouho by asi trvalo dozvědět se něco o svých nejbližších, pokud by existovaly jen dopisy na lodích. A kolik takových dopisů se nenávratně ztratilo. Líbilo se mi, jak moje představy autorka zpracovala. Výjimečně jsem vděčná za život v digitálním věku, kdy můžeme jedním stisknutím tlačítka zjistit, zda je rodina na druhém konci světa v pořádku. Každá doma má své problémy. Sága se doporučuje sama i krásnými obálkami. Osobně mě těší, že nečekaný zvrat jsem od prvního dílu tušila. Nižší hodnocení dávám jen proto, že předešlé díly byly lepší, tento se více podobal ženskému románu, ale štěstí k životu také patří, tak co.

09.03.2020 4 z 5

Rok v lese Rok v lese Emilia Dziubak

Hodnocení je vyšší, než umožňuje počet hvězd. Čili hvězdné. A to z toho důvodu, že v této knize "ležíme" s vnučkou tak často, a tak dlouho, jak je to možné. Nabízíme k vyzkoušení náš postup. Vždy si vybereme na první straně tři zvířátka. Já vybírám ta větší, vnučka kupodivu preferuje mravence, berušky a podobné drobečky.
Nu a s vybranými hrdiny listujeme celou knihou, hledáme je na každé stránce a sledujeme jejich příběh od ledna do prosince. Vybrat více zvířátek moc nejde, je v tom pak zmatek. Takto prožíváme vždy nová dobrodružství. Doporučuji knihu koupit, stejně ji nebude dítě ( ani babička) chtít vrátit do knihovny. :o))

12.02.2020 5 z 5

O ustaraném vrabečkovi O ustaraném vrabečkovi Meryl Doney

Kouzelné ilustrace a milý text. Mnohdy se podaří jen jedno, tentokráte tato útlá knížečka dětem a nejen jim nabídne opravdu krásný zážitek. Ustaraný vrabeček mi byl opravdu blízký a těším se, zda osloví i mé vnuky. Kéž bych své "písk" časem dokázala také proměnit v radostné "píp".

29.01.2020 5 z 5

Přede mnou se neschováš Přede mnou se neschováš Mary Higgins Clark

S přibývajícími léty už vím, co mohu od své oblíbené autorky očekávat. Odpočinkové čtení s trochou napětí, předvídatelné rozuzlení, ale víte co? Ani trochu mi to nevadí. Přečteno rychle a opět mě naplnilo úžasem, jak vysoko dokáže ve svém věku paní spisovatelka udržet tu laťku čtivého ženského románu s detektivní zápletkou. Tentokráte bez spoluautorky a jsem za to ráda, protože samostatně napsané knihy jsou prostě lepší. Nebo mi to alespoň tak připadá. Děkuji za příjemnou chvíli odpočinku a budu se těšit na další. Hlubší myšlenky spojené s vírou, nebo přítomnost duchovních osob, které se snaží rodině pomáhat v těžkých chvílích, se teď vyskytují v díle paní spisovatelky častěji, než dříve. Snad každý s přibývajícími roky "vyjede více na hlubinu" , proč by spisovatel měl být výjimkou? Smysl a hloubku hledáme na různých místech, mezi lidmi i o samotě a ano, i v knihách.

06.12.2019 5 z 5

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Zatím poslední díl, který u nás vyšel jako ilustrované vydání. Jim Kay nám nebere nic z našeho světa fantazie, on svými ilustracemi vytváří další rozměr. Střídáním barevných stránek v knize vytvořil atmosféru napětí, strachu i kouzelného zasněženého světa, přesně na těch místech, kde to má být. Věrní přátelé nám dospívají, vyrostli a vypadají báječně. Už se moc těším, až budu číst z této knihy vnoučatům. Ilustrace určitě nebudou brzdit jejich představy, ale báječně oživí děj. Doporučuji všem, kdo si podobně jako já, chtějí udělat radost.

30.01.2019

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Mám velkou radost, že jsem si koupila ilustrované vydání. Jim Kay nám nebere naše vnímání světa, které jsme získali čtením knihy i zhlédnutím filmu. On to vnímání podtrhuje. Ano - Dobdy vypadá trochu jinak, ale zároveň je důvěrně známým. Celkovou atmosféru umocňuje barevné rozlišení stran. Jsem nadšená a velmi se těším, až jednou z této knihy budu číst vnukům. Až se jim poprvé otevře svět fantazie - svět Bradavic a přátel, kteří v něm žijí. Harry na ilustracích, letící na koštěti, je skutečně ještě "malým klukem", jsem moc zvědavá, jak si ilustrátor poradí s jeho bouřlivým dospíváním.

30.01.2019

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Myslím, že někteří čtenáři mohou mít problém s tím, že spisovatelka své knihy začíná z mnoha pohledů. V každé kapitole se odvíjí jiný příběh, který graduje takovým způsobem, že se úzkost mění mnohdy v nedefinovatelnou tíseň. Někoho možná tento způsob sbíhajících se pěšinek odrazuje, ale já patřím k těm, kdo si spisovatelku zamiloval právě z tohoto důvodu. Je samozřejmě lépe, mít prostor, přečíst knihu plynule, abychom nezapomínali souvislosti. Plynulost čtení ale znamená, že když knihu zrovna nečtete, tak o ní alespoň přemýšlíte. Příběh byl tentokráte z těch, u kterých mrazí. Vše se vším souvisí. Podtitul knihy mluví o tom, že některá tajemství by bylo dobré nikdy nepoznat, poněkud zvláštní doslov dává tomuto výroku vlastně zapravdu. Přesto jsem po celou dobu čtení měla v sílících emocích intenzivní pocit, že je to právě naopak. Pokud bychom dokázali přemoci strach a čelili životu v pravdě, ušetřili bychom sobě i našim blízkým mnoho bolesti. To jsem si z tohoto strhujícího příběhu nabitého dějem odnesla já. Za mě skvělé čtení. Melancholické, emotivně silné, vyvolávající otázky. Třeba někomu i přinášející odpovědi. Spisovatelce díky. Hodnocení snižuji jen z toho důvodu, že knihy, které jsem od ní přečetla dříve, mi daly ještě o malinko víc. Ona vlastně úplně stačí ta tajemství, která odhalit nemůžeme, o nichž se nikdy nic nedozvíme a na které ukazuje již zmíněný doslov. Zbývá naděje, že pokud nevím, věřím, že někdo ví, a pokusím se žít co nejlépe. Ještě si o tom budu pár dní přemýšlet, a to je vlastně úžasné, když kniha něco takového dokáže vyvolat.

23.11.2017 4 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Při čtení jsem si říkala, že jsem snad ještě nečetla knihu, která by popisovala vyšetřování FBI tak věrohodně. Po dočtení jsem zjistila, že autorka pracovala 22 (!) let právě v této instituci. Takže paní spisovatelka opravdu ví, o čem píše, hurá.
Agentka Nina kdysi, v šestnácti letech, unikla svému únosci a rozhodla se ke změně jména a službě u policie, aby podobné netvory posílala za mříže. Po incidentu v parku, kde odzbrojila násilníka a tím se skrze video zviditelnila na internetu, se probudí dávné zlo a začne ji pronásledovat. Líbil se mi vznik nové skupiny vyšetřovatelů. Největším bonusem je už zmíněná znalost metod a postupů, celý příběh má spád a napětí.

01.07.2024 5 z 5

Uloupené dívky Uloupené dívky Angela Marsons

Knihy paní spisovatelky se staly sázkou na jistotu. Jeden příběh lepší než druhý. Tentokráte přijde na stanici muž, který tvrdí, že má informace o dvacet pět let starém případu zmizení malé holčičky. Kim se na něm něco opravdu nezdá, bude mít její instinkt pravdu? Souvisí ztráta další dívenky s dávným případem? Co je zvláštní na rodinách zmizelých dívek? A kolik jich vlastně bylo? Příběh má několik zvratů, některé jsem čekala, některé byly nečekané. Výborné čtení. Jen znovuobjevení Alex mě rozladilo, nechala bych ji raději někde zasunutou a už ji nevytahovala. Opravdu je systém proti zločinům sociopatů tak bezbranný? Doufám, že u nás ne.

17.06.2024 5 z 5

Mrtvé od Tichého jezera Mrtvé od Tichého jezera Leslie Wolfe

(SPOILER) Velmi příjemné seznámení s novým týmem. Paní autorka píše svěžím stylem bez hluchých míst. Profilovačka FBI Kay se vrací do rodného městečka, aby se postarala o dům, než se bratr vrátí z vězení. Proč došlo k jeho uvěznění za potyčku v baru? Co znamenají rituálně pohřbené oběti na březích tichého jezera. Jaké je jejich spojení s indiánskou komunitou? A hlavně, KAM se ztratily děti obětí? Podaří se místním policistům s pomocí Kay vypátrat sériového vraha? A vydrží Kay nápor minulosti, která ji pronásleduje?

02.05.2024 5 z 5

Se slony se nemluví! Se slony se nemluví! Tanya Stewner

Pro malé čtenáře krásná kniha. Příběh dívky, která mluví se zvířaty a rostliny vedle ní ožívají. Se svými schopnostmi má tolik starostí, že se její rodina několikrát stěhovala. Nová škola, šikana, nesmělá přátelství, to z tohoto příběhu vytváří spolu s ilustracemi hezký celek, který pobaví i poučí.

14.02.2024 4 z 5

Dinosauři Dinosauři neznámý - neuveden

Obrázky hezké, ale text velmi stručný. Vlastně jde o několik stran, kde se čtenář nic nového nedozví. Ale prohlížíme obrázky často, jak už to tak u malých čtenářů a milovníků dinosaurů bývá.

11.12.2020 3 z 5

Jaro - Obrázkové příběhy Jaro - Obrázkové příběhy Rotraut Susanne Berner

Celá série nabízí krásně prožitý čas s našimi nejmenšími. Stále je o čem vyprávět, co objevovat. Podporuje fantazii a komunikaci. Doporučuji. Jsem ráda, že máme téměř celou sérii v knihovničce a zbylé díly určitě dokoupíme také.

14.02.2020 5 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Pokud v letošní Čtenářské výzvě byl opravdu výrazný okamžik, kdy jsem si říkala " to prostě nedám" , pak u této knihy. Autor je znám a obdivován po celém světě. Vytrvala jsem, chtěla jsem vědět, zda více pochopím jinou kulturu, vždyť o tom tento bod výzvy byl. Povídkové zpracování jsem opravdu vítala. Vždy jedna povídka a další úplně jiné knihy mezi tím. Dočítala jsem dnes po několika dnech horeček, kdy jsem nemohla otevřít oči, ani knihu. Každá povídka v sobě nesla tak bezbřehou bezútěšnost. Řekla jsem si, kočka, bar, tajemný cizinec, to bude jiné....a byla jsem konfrontovaná s tím, že zřejmě nerozumím japonským mužům, nebo panu Murakami. Aby nedošlo k omylu, napsané to je výborně, jen to nebylo něco, co bych dokázala číst často. Zvraty v jednání mužů byly také velmi zvláštní. Přečteno včetně doslovu, který zdařile dotváří atmosféru, i když si myslím, že v povídce zasazené dějově do Prahy ( to potěšilo) šlo o postapokaliptickou událost. Ale na mě nedejte, já si při tom začátku vzpomněla na prví díl Živí mrtví. Nejvíce se mi asi líbila Šeherezáda, ne pro to podivno ( co to vlastně bylo za chlápka?) , ale pro atmosféru příběhů. No a nebo proto, že se po dočtení cítím tak trochu jako mihule potoční ?
Že je moje hodnocení naprosto osobní dokládám na úryvku, který je překrásný: " Bylo by to hezké, kdyby existovalo někde na světě zařízení, které by dokázalo přesně změřit míru žalu. Nějaký přístroj velký tak akorát, aby se vešel do dlaně. Lidský žal by měl vyjádření v exaktních hodnotách. Pomyslím na to pokaždé, když měřím tlak v pneumatikách."

01.11.2019 3 z 5

Zdraví z Boží lékárny Zdraví z Boží lékárny Maria Treben

Skrze komentáře známých čtenářů jsem si připomněla tuto knihu. Před mnoha lety k nám po revoluci začaly proudit v knihách informace, které se za minulého režimu nešířily. Vše, co bylo "tabu" bylo najednou dostupné. Časem jsme se, doufám, dokázali víc orientovat v nabízeném a třídit "zrno od plev". Tato kniha, která popisovala "která bylinka na jaký neduh" patřila určitě k tomu dobrému. Naučila jsem se používat dary přírody v době, kdy děti sužovaly dětské nemoci. Bylinky voněly a věřím, že zabírala jejich přirozená léčivá síla. Později se k těmto radám připojilo mnohé, co jsme se naučili pojmenovávat slovem Esoterika, ale tato kniha nepatří do této kategorie. Jde o popis toho, co příroda darovala člověku k léčbě již před staletími. Pozorování účinků bylin je určitě prastará věda. Musím se ale přiznat, že jsme v období nemocí dětí vypili tolik bylinek, že v současné době tyto čaje doma nevyhledáváme. Knihu mám někde v knihovně a jsem ráda, že tam je.

31.07.2019 5 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Dnes jsem ve stínu domova přečetla vnučce tento kouzelný příběh o hledání rodiny a domova. Číst v horkém dni o chladném oceánu bylo osvěžující. Různá setkání velryby Gerdy s obyvateli hlubin i souší, kteří se stali jejími přáteli, doprovázejí krásné ilustrace. Příběh poměrně nenásilně doplňují různá malá poučení. Jediné, co bych chtěla vytknout je absence vysvětlení ztráty rodiny. Snad autoři usoudili, že když se něco nepojmenuje, přestane to být kruté. Tak to se spletli. Bylo to to jediné, co vnučka chtěla opakovaně vysvětlovat a co ji hned upoutalo. Prostě nepodceňujme myšlenky a zvídavost našich maličkých.

11.06.2019 3 z 5

Pomsta Pomsta Sandra Brown

S velikou chutí jsem si přečetla další knihu oblíbené autorky. Myslím, že jde o jednu z nejlepších, které napsala. Děj se nevleče ani trochu, zvratů si čtenář užije hodně, zápletka originální. Texaský ranger má velmi zkomplikovanou cestu k získání dcerky do výhradní péče, když se při rozhodovacím soudu začne střílet....
Určitě doporučuji. Ani milovníci romantiky nepřijdou zkrátka, i když tentokráte je kniha mnohem více napínavá, než romantická.

20.05.2019 5 z 5