TaLu TaLu komentáře u knih

Velké dobrodružství Pepíka Střechy Velké dobrodružství Pepíka Střechy Pavel Čech

Ilustracemi autor doslova vytváří příběh. Kouzelné okamžiky, fantastické světy, zapadlé uličky, zapomenuté zahrady. Vše ožívá. Vše žije. V textu autor používá i nalezený starý dobrodružný příběh. Chlapec s vadou řeči , který trpí posměšky spolužáků a noří se raději do světa fantazie knih, by mohl oslovit řadu dětí. Vyznění příběhu mi přijde z žánru fantasy. Nejvíce se mi líbily rozhovory se starými lidmi, a návštěvy v knihovně, konkrétně ta, ve které Pepíka povzbuzují jeho oblíbení hrdinové z dobrodružných knih. Nenechte si uniknout tuto kouzelnou a nádhernou knihu, třeba nám na dlani zůstane ležet malý modrý kamínek a svět se změní.....

20.03.2019 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Knihu jsem četla opravdu dlouho. A se třetím dílem série si potvrdila, že přes vysoké hodnocení jsem se já osobně nenaladila na stejnou vlnu. U prvních knih jsem si říkala, že se to poddá. Nu nestalo se. Detektivní zápletka je zajímavá - dávno odložený případ se znovu otevírá s objevením ostatků. A závěrečnému vyvrcholení určitě nechybí spád.
Vše ostatní, co jsem se snažila překonat čtením dalších knih série, ale zůstalo. Vztahy jsou pro mě neuvěřitelné, postavy se chovají chaoticky. Erika je přece tak dobrá, že si případ zaslouží, ale vzápětí se ve stále stejném scénáři potýká s nerespektováním nadřízených i vlastními pochybami. Jako osobnost mi k srdci nepřirostla, přišlo mi, že se k podřízeným nechová o nic lépe a "lítá ode zdi ke zdi" . "To je úžasné, že vidím sestru- uf už aby sestra byla pryč! " Samotné vyšetřování jakoby spoléhalo spíše na náhody. A podobně to vnímám skrze všechny stránky knihy.
To, že si další případ přečtu zřejmě až po čase a jen ze zvědavosti, hlavně díky vedlejším postavám, Mossové a Petersona, ale neznamená, že si kniha nenajde čtenáře. Ostatně o oblíbenosti svědčí i velmi vysoké hodnocení. Já se s postavami neztotožnila a hlavně jim jejich jednání vnitřně nevěřím, což u knihy považuji za velmi důležité- najít tu strunu, na které nám to bude vzájemně znít a vytvářet melodii. Mým hodnocením se nenechte odradit, vždyť životní melodie máme tak rozdílné !

31.12.2018 3 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Spolu s knihou Patnáctiletý kapitán moje nejoblíbenější verneovky. A tuto knihu jsem měla ještě o kousek raději. Dobrodružství kluků, kteří si prázdniny prodloužili na dva roky a tím vším, čím si prošli, vystudovali vlastně školu života, bylo jedinečné. Naše děti, když byly nemocné, poslouchaly stále dokola mluvenou verzi - pamatuji se, že tam zněl Marek Eben.

21.10.2016

Přiznávám, že k přečtení knihy jsem se dostala až po filmech Pán prstenů a prvním díle Hobita. Už dlouho jsem to měla v sobě zařazeno pod kolonkou "určitě přečíst, co nejdříve"
Většinou se snažím neočekávat nic dopředu.
Tentokrát jsem si dovolila výjimku a očekávala jsem to nejlepší.
A samozřejmě tomu tak bylo.
Mnohokrát mne napadlo, zda by autor tak geniálně zpracoval svou Středozem, pokud by v jeho době existoval takový žrout času jakým je počítač. Věřím a doufám, že by nepřišel o svou fantazii a díky tomu by se třeba stal tvůrcem nejlepší počítačové hry.
Ovšem já raději listuji v knihách, takže děkuji za to, že to všechno sepsal.

27.07.2015 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Tak ...dočteno.
Pár dnů od dočtení Přízraku jsem čekala, až bude kniha v knihovně a pár dní jsem si tuhle poslední ze série vychutnávala.
Pokud mohu radit, nedělejte tu chybu a nečtěte komentáře, které Vám něco prozradí dopředu. Já tu chybu udělala a už chápu, proč někdo řve "POZOR SPOILER" :o)
On ten, kdo tuto sérii četl, vlastně doporučení nepotřebuje.
Tak snad jen dodám, že mě osobně v jeho knihách vadí snad jen to, že zlo se přeskupuje, jako by nikdy nemělo mít konce. Jednu hvězdičku ubírám za ten "dvojí metr", který v této poslední knize je překvapivě dost vidět, jakkoli to vyznívá lidsky.

25.06.2015 4 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Nina tentokráte se svým týmem řeší únosy studentek z university. Poctivou detektivní prací se dostávají do blízkosti pachatele a ten mate stopy. Navíc se pohřešuje Ninina chráněnka. Opět jsem měla radost, jak opravdově díky autorčině minulosti působí vyšetřovací postupy. Zdá se, že vrah je zahleděný do starého Egypta, ale proč a co bylo spouštěčem jeho násilí?

23.08.2024 5 z 5

Jsme všichni stejní? Jsme všichni stejní? Henriette Wich

Tři věrní kamarádi si v lese užívají spousty dobrodružství. Jednoho dne je vyděsí veliký tvor, který se s nimi chce přátelit. To přece nejde, vždyť je úplně jiný? Nebo ne?
Kniha má kouzelné ilustrace a otázky v textu se nechají nahradit vlastními, pokud se Vám nebudou líbit. Pro nejmladší čtenáře příležitost pochopit, jak důležití jsou přátelé. I ti, na první pohled jiní.

16.04.2024 5 z 5

Strážkyně vlčí síly Strážkyně vlčí síly Tamora Pierce

Daina odpovídá na volání vlčí smečky, která ji žádá o pomoc. V údolí, kde smečka žije, se děje něco podivného. Zdaleka nejde jen o kácení stromů. Dainu provází Numair, s dalšími postavami z minulého dílu se setkáme jen okrajově. Některá zvířata naopak potkáváme znovu, a nová poznáváme. Naše mladá milovnice zvířat prohlubuje svůj dar, už pro ní není těžká komunikace a dokonce může pozorovat a vnímat skrze smysly hostitele. Na panství v údolí spřádají nepřátelé zradu proti králi. Ještě že je příběh opět ukončený, protože další díly (pokud byly) asi nebyly přeložené. Což je škoda, je to teď časté.

22.03.2024 4 z 5

Sedmý hřích se trestá smrtí Sedmý hřích se trestá smrtí Hana Parkánová-Whitton

Na tuto knihu jsem pozapomněla, četla jsem ji už před časem. Odpočinkové čtení, pomalu plynoucí děj, ale rozhodně žádná nuda. Dobrodružství i vyšetřování vraždy se čtenář také dočká a s hrdiny, se kterými se skrze čtení potkáme, není těžké se ztotožnit. Historická detektivka, poklidné čtení a zábava současně.

28.01.2020 4 z 5

Stopy mizí v mlze Stopy mizí v mlze David Morrell

Kniha zakoupená za pár korun a opět velmi milé překvapení. Od autora jsem dosud četla jen jednu detektivku ( Dávno ztracený), která mě opravdu zaujala. Že pan spisovatel je autorem knih, kde hlavním hrdinou je Rambo, jsem netušila, znala jsem jen filmovou podobu. Ovšem tato kniha je z úplně jiné doby a má jinou atmosféru. Vnímala jsem ponuré uličky Londýna za vlády královny Viktorie, vychutnávala si zvraty v ději, napětí i opravdu neobvyklé hlavní i vedlejší postavy. Motivem je pomsta, které v konečném měřítku stejně nejvíce ničí svého nositele. Více prozrazovat nebudu. Smekám před naprosto vzornou přípravou autora, která je na celém díle hodně znát. Čtenář se přenese do té doby ....do blázince, bohatých domů, paláce, temných uliček a nebezpečných chudinských čtvrtí....a všude se cítí realisticky, až z toho mrazí. Doporučuji.

12.08.2019 5 z 5

Popel ve větru Popel ve větru Kathleen E. Woodiwiss

Rozhodla jsem se rozšířit řady romantických autorek, které znám a dobře jsem udělala. Paní spisovatelka píše svižně, příběh má dobrodružný děj, zajímavé prostředí (události kolem války Severu proti Jihu). V novém vydání obálky mnohem více odrážejí spíše jemnější romantickou linku a jsou krásné, škoda, že se tady zobrazují ty staré přebaly, které by mohly někoho odradit. V první polovině knihy sleduje čtenář dobrodružství mnoha postav. V druhé polovině kniha trošku ztratila na dramatičnosti a popravdě mě dohady ústřední dvojice přišly trochu zbytečně rozvláčné. Ale i ta pomalejší část knihy se četla dobře. A v poslední třetině opět výrazně přibylo děje. V rámci žánru romantické literatury určitě doporučuji a přečtu si i další knihy autorky. Pokud ale čekáte romantiku a žár na každé straně, mohl by vás odradit ten dobrodružstvím nabitý příběh. Já mám tento žánr raději a autorka mě mile překvapila.

06.04.2019

Metráček: (I.-II) Metráček: (I.-II) Stanislav Rudolf

Nejlepší kniha autora.
Alespoň já ji za nejlepší považuji.
A nadčasová.
Trápení s váhou, nepřijetí okolí jen pro těch "pár kilo navíc" ....hledání smyslu života, sport, výběr povolání.
Myslím, že tato kniha rozhodně přežila vstup do dalšího tisíciletí !

11.08.2015 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Četla jsem jedním dechem. Prvně asi v 15 letech, podruhé tak o deset let později. Autor umí úžasným způsobem vykreslit prostředí, vztahy a svým příběhem plným zvratů, napětí a živých postav vtáhnout čtenáře doprostřed děje.
Což by ale mohlo být přímo do středu arény.
Zaujaly mne charaktery postav, kde je pravdivě a poutavě ukázán jejich vývoj.
Že nikdo nejsme bez chyby.

21.07.2015 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Pomalejší tempo knihy jsem si vyloženě vychutnávala. Po mém období thrillerů mne překvapilo s jakou radostí jsem se stránku za stránkou probírala poctivou detektivní prací. Cormoran Strike a Robin působí lidsky naprosto uvěřitelně a budou patřit mezi mé oblíbené dvojice hrdinů z knih. Jinak musím říci, že jsem neočekávala, že bych byla knihou zklamaná, i když některé komentáře vyvolávaly dojem, že se bavit nebudu. Podle mne Rowlingová prostě umí psát. A tentokráte jsem odolala svému zlozvyku a nepodívala se na konec knihy, i když těch stránek mezi začátkem a koncem je opravdu hodně :o)

11.07.2015 5 z 5

Hadí oči Hadí oči Isabella Maldonado

Tým FBI, ke kterému patří také Nina naráží na případ zdánlivé sebevraždy. Matka zabije své prvorozené dítě, manžela a nakonec sebe. Nalezený důkaz tuto domněnku zpochybňuje. Vyšetřováním se zjistí, že případů je mnohem víc. Vždy v přestupném roce někdo vraždí podle stejného scénáře. Proč jen v přestupném roce, proč má nejvíce trpět matka? A co s tím vším má společného Nina?
Opět jsem si vychutnala uvěřitelné vyšetřování, protože paní spisovatelka sama pracovala u FBI a tak ví, o čem to celé je - o trpělivé práci !
Spoiler: Jedinou výhradu mám k tomu, že by se tak trpělivý a inteligentní pachatel nechal nakonec tak snadno polapit a neměl žádný plán úniku.

09.07.2024 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Myslím, že se mi tato série líbila z děl pana autora nejvíc. Dobrodružné, zajímavé. Líbil se mi celkem podrobný vhled do Lukášova řemesla. Jeho zapojení do intrik a dění kolem vládců bylo trochu neuvěřitelné, nevím, kdo by mu naslouchal z vládců té doby, ale ani trochu mi to nevadilo. Já mu přála jeho úspěchy.

25.06.2024 5 z 5

Jak myška hledala kamarády Jak myška hledala kamarády Nina Mav Hrovat

Kouzelné ilustrace a text bych brala jen jako rámec pro vyprávění. Děti se na základě příběhu a rozhovoru můžou zamyslet nad tím, že není třeba za každou cenu říkat nepříjemné pravdy, že mohou svými řečmi ublížit někomu, kdo se jim snažil pomoci. Že najít kamarády vyžaduje nějakou práci a to i na sobě. Na konci je anglická verze příběhu, já ji nepřečtu, ale současná generace ( i ta nejmenší ) třeba ano, a pokud je pravda, že se tam myška v závěru pořádně omluví tak je to jen dobře. Někdy mi totiž přijde, že jsme se v poslední době naučili jen vymlouvat a zapomněli se omlouvat.

28.05.2024 4 z 5

Dceřin úděl Dceřin úděl Rosie Goodwin

Odpočinkové, nenáročné, milé. V rámci žánru velmi hezké čtení. Příběh je umístěn do konce devatenáctého století. Otec hlavní hrdinky zmizí, a rázem je vše jinak. Kolem rodiny se slétají věřitelé a domovem se jim stává malý, zanedbaný domek. Jak se s tímto zvratem vyrovná matka a dvě dcery? Kdo z nich je natolik silný, aby čelil osudu? Podá pomocnou ruku teta, kterou dvacet let nikdo neviděl ? Příjemné čtení.

17.05.2024 5 z 5

Co je velké, co je malé? Co je lehké, co je těžké? Co je velké, co je malé? Co je lehké, co je těžké? Vlasta Švejdová

Jedna z velmi oblíbených knih vnučky, když byla nejmladším čtenářem. Děti hledají rozdíly, přemýšlí nad odpovědí a celou tu příjemnou chvíli s knihou mají zarámovanou krásnými ilustracemi Vlasty Švejdové.

05.02.2020 5 z 5

Únos Únos Mary Higgins Clark

Příběhy ze série Alvira a Willy patří mezi ty nenáročné, odpočinkové a pokud jde o jeden z vánočních, pak i trochu dojemné. Napětí a dobrodružství tentokráte zajišťuje únos milovaných osob. Skrze vyšetřování se seznámí i Ti, kteří by se jinak nepotkali. Oproti jiným dílům autorky je tato série méně náročná a dějově slabší, ale odpočinkové kouzlo jí určitě nechybí.

24.01.2020 4 z 5