TaLu TaLu komentáře u knih

Celá v bílém Celá v bílém Mary Higgins Clark

Třetí díl ze série, která není vrcholným autorčiným dílem, ale určitě splňuje letní oddechovou pohodu. Opět se setkáváme s týmem lidí, kteří připravují seriál Ve stínu podezření. Tentokráte se jedná o pohřešovanou dívku, která zmizela v předvečer své vlastní svatby. Myslím, že pokud by se jednalo o skutečnou Reality show, mohlo by se během natáčení odhalit něco, co nikdo nečekal, podobně jako tomu je v knihách této série. Ono pozvat na místo dávné tragédie všechny, na kterých ulpěl "stín podezření" a vystavit je konfrontaci s dřívějšími i současnými myšlenkami....kdo ví, zda by to pachatelé "ustáli" . Takže námět se mi líbí. Jen zpracování místy trochu pokulhává a vztahy zůstávají tak nějak na povrchu a nejedou na hloubku. Možná je to způsobeno tím, že se na knize podílí další spisovatelka. První díl pouze z pera mé oblíbené Mary Higgins Clark byl nejlepší. Na druhou stranu si uvědomuji věk paní spisovatelky. Za její knihy děkuji, přeji pevné zdraví a budu se těšit na další příběh.

19.07.2019 4 z 5

Nejvíc sexy chlap Nejvíc sexy chlap Julie James

Mé první setkání s autorkou a potvrdila jsem si, že objevovat nové se vyplatí. Kniha je především humornou romantikou. Obálka by mohla "svádět" a ukazovat na erotickou linku, ale té si čtenáři moc neužijí. Čeho se jim naopak dostane, je plynule odvyprávěný příběh, vhled do právnického prostředí, kde autorka využila osobní zkušenosti a je to na knize znát. Příjemní hrdinové nešetří sarkastickým humorem. Musím přiznat, že v současnosti rozhodně nemám romantické období. Přesto jsem se dobře bavila. A jak se teprve bude tento příběh líbit "nevyléčitelným romantikům" ! Doporučuji.

31.05.2019 4 z 5

Tajemství letní noci Tajemství letní noci Lisa Kleypas

Ano, romantické to je. A navíc vtipné, svěží, upřímné a s dobrým příběhem.
Přiznám se, že po knize z tohoto žánru již nesáhnu tak často. S přibývajícími léty jako by nás svět, život i vlastní tělo, zbavovalo romantiky. Proto jsem vděčná za chvíle, ve kterých všechno to, co mě omezuje, přestává být důležité, a já znovu uvěřím, že jsem pro někoho nejdůležitější na celém světě.
V rámci žánru jedna z nejkrásnějších knih, které jsem měla možnost přečíst. Pro všechny nenapravitelné romantiky, kteří se nebojí snít, ať již život přináší cokoli, vřele doporučuji.

07.10.2018 5 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Něžný, hluboce lidský příběh plný citu, naděje, touhy a snů. Ale také chyb, omylů, bolestí a ztrát.
Autorka vypráví způsobem, že cítíte, vidíte a můžete slyšet vše, co se vám pomocí slov odehrává před očima.
Ona to dokáže. A já jsem jí za to vděčná, jako čtenář, i jako člověk. Připadá mi, že ona svými knihami dělá svět lepším. Že po dočtení této knihy je ze mě o malinko lepší člověk.
Jen tak mimochodem se také dozvíme hodně věcí o koních, jejich potřebách a výcviku.
Po tom všem trmácení po Anglii i Francii jsem opravdu vděčná za konec, vždyť přece potřebujeme věřit, že naše cesty nejsou slepou uličkou, že vedou k cíli. Před postavou dědečka stojím s dojetím a beze slov skláním hlavu. Také jsem měla dědečka, který formoval můj život a mé postoje.

16.05.2018 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Kniha je psána střídavě z pohledu hlavní hrdinky ( Ich-forma) a z pohledů dalších. Toto střídání mi dávalo místy zabrat, protože se mi hlavní hrdinka spíše vzdalovala, než aby se mi stala blízkou. Její myšlenky, vzpomínky, tajemství i kořeny v rodině amišů, pro mě byly skrze zvláštní způsob vyprávění příběhu odosobněné. Jako bych se na příběh stále jen dívala z větší, či menší dálky, ale nedařilo se mi stát se součástí vyprávění, takže jsem knihu četla nezvykle dlouho.
Nevím, nakolik takto autorka opravdu píše a nakolik mohl způsob ovlivnit překlad. Zkrátka jsme si nějak "nepadli do oka". Sama hlavní hrdinka mi také nebyla moc sympatická, to spíše její tým vyšetřovatelů ( nejbližším se mi stal Glock) způsobí, že si další díly přečtu. To je ta potíž se sériemi :o)
Chceme se dozvědět, jak to s nimi bylo dál.
Děj knihy zpočátku připomíná detektivku, později skrze drsné vraždy, nabývá formu thrilleru. Ve vypjatých situacích jsem vnímala určitý nesoulad nejvíce, jako by autorka až moc hrotila již tak dost vystupňovanou krutost, a tím tomu ubrala na věrohodnosti.
Vrah mi byl jasný hned, což mě také rozladilo. Vlastně nejpravdivěji vyznívaly takové lidsky milé malé scény - konečný návrat do práce, noční spojovatelka, zatoulaný kocour. Uvidím, jak se tohle všechno podaří, či nepodaří rozpracovat v dalších dílech.

06.05.2018 3 z 5

Levandulová zahrada Levandulová zahrada Lucinda Riley

Romantický příběh podaný v psychologickém zabalení.
A to zabalení je rozhodně plus. Přibližuje to postavy, které se stávají vícevrstevné, než by tomu bylo, pokud bychom je poznávali jen skrze romantickou stránku. Stránku za stránkou ubíhá tento román velmi příjemně, pro mne, asi jako pro mnohé další, byl silnější ten příběh z minulosti. Celá kniha připomínala Dívku, již jsi tu zanechal, ale nechci tato dvě díla srovnávat, protože tento román je opravdu více romancí.
Jak často se hrdinství lidí z válečného období stane pro budoucí generace tajemstvím - i když mi přišlo trošku divné, že ani děti neznaly příběh rodičů. Ovšem válka vždy rozbíjí nejen válečná pole venku, ale se stejnou silou ničí i nitro lidí. Někdy pak na dlouhou dobu vznikne poušť, na které se jen pozvolna uchytí nový život. Při čtení jsem si znovu připomněla cenu míru a to rozhodně není málo. Doporučuji.

14.05.2017 4 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Po Rychlých šípech má nejoblíbenější parta !
Přátelství, dobrodružství ...co je špatného na tom, přát si tyto hodnoty pro svůj život? A Jaroslav Foglar vepsal do svých Hochů tolik uvěřitelného, že číst jeho knihy znamenalo toužit po pravdivých hodnotách i v životě jako celku.
Díky za to.

27.07.2015 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Asi udivím tvrzením, že na rozdíl od mnohých jiných, jež tu přidávají své komentáře, tuto knihu za romantiku nepovažuji.
Je to pro mne výpověď o momentech, ve kterých naše rozhodnutí určují nejen život náš, ale i životy těch, kteří k nám patří.
Jako jeden z mála vyprávěných silných příběhů o životě a člověčenství se mnou zůstával příběh hlavních postav ještě dlouhou dobu.
Jen hlavní hrdince "nemohu odpustit" , že když mohla , tak nehledala, a neprožila celých devět (?) let jinak.
Film jsem dlouho odkládala, nakonec jsem byla mile překvapená. Nikdo jiný Roberta hrát ani nemohl. Velmi dobrá volba obsazení hlavních rolí. Ovšem film bych na rozdíl od knihy za romantický asi označila.

25.07.2015 5 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Violet snila svůj sen. Chtěla pracovat v archivu jako písařka, jako její otec. Jenže otec i bratr jsou mrtví, matka je generálkou a rozhodne, že se její dcera stane jezdcem. Přijetí do kvadrantu jezdců je smrtelně nebezpečné, přejít lávku nad propastí nezvládne každý a tím to vlastně teprve začíná. Uchazeči plní výzvy, bojují na život a na smrt mezi sebou, a vyhlížejí den, kdy budou představeni drakům, kteří si mezi nimi budou vybírat jezdce. Draci jsou čestní ale netolerují slabost. Pomůže Violet její moudrost získaná z knih? Jak přežije souboje s mnohem silnějšími soupeři a spálí ji draci při výběru na uhel? Vydrží přátelství všeobecnou rivalitu a podaří se jí vyhýbat Xadenovi, který nemůže odpustit její matce, že zabila jeho otce?
Příběh podobný mnoha jiným,(smrtící škola), ale v jiných knihách něco nenajdete. Draky! A že jich tady je! Konečně fantasy, kde jsem si užila nejen statečné hrdiny, ale také neméně statečné draky. Líbilo se mi i vysvětlení propojení mezi jezdcem a drakem i mezi draky navzájem.

20.05.2024 5 z 5

Magyk Magyk Angie Sage

Kouzelný příběh o osudech kouzelnické rodiny, která se po ztrátě narozeného sedmého syna ujala malé holčičky, ze které se vyklubala ztracená princezna. Fantasy pro mladší čtenáře zaujme dobrodružným dějem, nápaditými zvraty, propracovanými postavami a úžasnými kouzelnými bytostmi. To bylo potvor - milých i nebezpečných. A obálka v podobě staré knihy nemá chybu.

07.05.2024 5 z 5

Neobyčejná přátelství v přírodě Neobyčejná přátelství v přírodě Emilia Dziubak

Knihu jsme si koupili kvůli ilustrátorce a autorce, se kterou prožíváme díky jejím kouzelným obrázkům skvělá dobrodružství. Tentokráte se malý čtenář dozví o různých typech přátelství, soužití a využívání. Jak by řekli dospělí, poučíme se o symbióze nebo parazitismu. Vnučku kniha bavila od začátku do konce a určitě se k ní budeme pravidelně vracet. Já se dozvěděla, že může dojít ke zkřížení ledního medvěda a grizzlyho a výsledkem je pizzly. Hlavně mi neříkejte, že jste to všichni věděli, nebo se jako babička začnu stydět, že mě tato informace v životě minula. Na úplném konci je několik otázek a z výsledku testu se dozvíte, jaký že jste vlastně přítel. Přiznám se, že z opatrnosti jsem si počkala, až vnučka nebude poblíž. Jsem typ fazolka říznutá krevetkou, a mohu směle prohlásit, že to mohlo být i horší. Oceňuji, že žádná barva (výsledek testu) není vyloženě negativní a nevezme človíčkům naději, že právě oni jsou a budou těmi nejlepšími kamarády pro někoho dalšího !

12.02.2020 5 z 5

Kdo mi pomůže? Kdo mi pomůže? Judith McNaught

Ženské romány s detektivní zápletkou patří mezi mé oblíbené. Tento příběh jsem již kdysi četla a jsem ráda, že i s odstupem času se mi stále líbí zápletka, nezapomněla jsem kdo je kdo a tak jsem si mohla vychutnávat jemné odstíny příběhu a velmi dobře popsané charaktery postav. Napínavé, dobrodružné. Doporučuji.

22.12.2019 5 z 5

Zemřeš v další kapitole Zemřeš v další kapitole J. D. Robb (p)

Ten, kdo zná a ví, tak tomu nemusím vysvětlovat, že jsem odložila rozečtenou knihu ( a vůbec ne špatnou), hned jak ke mě doputoval další díl série. Zpočátku mi setkání s Evou a jejími lidmi přišlo trochu jiné, myslela jsem , že je to překladem, ale Zdík už přeložil hodně dílů. Tak jsem to nechala plavat a užívala si setkání s přáteli. 46. setkání ! U takto rozsáhlých sérií hrozí nebezpečí opakování zápletek. Sice netuším, jak to autorka dokáže, ale znovu naprosto originální námět. Vraždy podle knih. Užili jsme si trochu více vyšetřování než akce, ale to mi nevadilo. Co mi naopak vadí, je to, že není dostatek prostoru prožít nějaké ty okamžiky s těmi, co je známe. A to je podle mě další problém sérií. Nelze začlenit všechny, se kterými se čtenář seznámil. I oblíbení se jen mihli, a Summerset má dokonce dovolenou! O to více jsme si užili Evy s manželem, kteří si samotu domova vychutnávali. A Nadine že by se nám konečně zamilovala ? Prostor dostávají i ostatní členové policejního týmu, tak na ostatní se budeme těšit zase příště. Osobně bych se moc ráda dozvěděla něco o tom malém klukovi, co žije s babičkou a prodává na ulici. Abych nezapomněla ....případ je zajímavý, vyšetřování cílené a dobro zvítězilo. Jen pro mě varování - nesmím tolik prožívat knihy :o)
Obálka krásná, jak už tu bylo řečeno.
Poslední reálné nebezpečí sérií - opět mám chuť začít číst od začátku !

15.06.2019 5 z 5

Suvenýr Suvenýr Tess Gerritsen

V poslední době mám štěstí na nová setkání se slovy autorů, které jsem zatím nečetla. Tato detektivka s prvky thrilleru měla zajímavě vystavěnou zápletku, uvedla mě do světa muzeí a archeologie, což já mám moc ráda a seznámila jsem se s řadou sympatických postav. Vím, že je natočen seriál podle těchto předloh, ale zatím jsem ho neviděla, což asi napravím v dohledné době. Líbilo se mi vyšetřování i touha hrdinky zachránit dceru, podobně jako lvice chrání své mládě. Plné hodnocení si nechávám na nějakou další knihu ze série, tady mi trochu vadilo využití civilistů při dopadení pachatele. Přesto určitě doporučuji.

11.06.2019 4 z 5

Oko za oko Oko za oko James Patterson

Krátké kapitoly dramatizují svěží vyprávění bez hluchých míst. Čtete a čtete a najednou je konec. Skrze napětí probleskují závažnější odstíny toho, jak si jako lidé dokážeme zkomplikovat život v jednom jediném chybném rozhodnutí. I když v tomto případě platí, POKUD by nestálo na začátku chybné rozhodnutí, nedošlo by k mnohým odhalením. Takže i zlé je na něco dobré ? Rozhodně se nudit nebudete. S chutí bych si přečetla i pokračování, protože hlavní postavy si mě získaly. Doporučuji. Autor většinou píše rozsáhlejší díla, toto odbočení od série se mu opravdu povedlo. Jo a hlavní hrdinka neztrácí sarkastický humor ani v situacích, kdy by mně rozhodně do smíchu nebylo - to je určitě bonus navíc.

03.06.2019 5 z 5

Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Vlastimil Vondruška

Nebyla jsem čtenář knih pana Vondrušky. Při letmém nakouknutí mi knihy přišly tak nějak jednoduše napsané. V loňském roce jsem jednu knihu použila pro Čtenářskou výzvu a letos sáhla z téhož důvodu pro další. A najednou se můj pocit změnil. Za čtivými řádky jsem vnímala krásnou češtinu a kniha se mi stala vítanou odpočinkovou četbou. První příběh vyšetřuje tentokráte Petr téměř sám, v druhém bylo až moc jmen a politických intrik, třetí se mi líbil nejvíce, tam nechybělo napětí, zvraty a překvapující rozuzlení.

15.03.2019 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

V tomto díle ze série se mi nejvíce líbilo, že dostali konečně větší prostor Harryho přátelé.
Jako by na tu šířící se temnotu nebyl už tak sám.
Což pro mne bylo asi největší plus tohoto dílu.
Jinak opět čtení, od kterého se odcházet moc nedá.

05.07.2015 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Po přečtení této knihy jsem celé roky oddalovala zhlédnutí filmu, abych nebyla zklamaná z toho, jak se kniha nikdy do filmu "nevejde" ... přesto se i filmové zpracování dle mého názoru podařilo. Díky za to.
Kniha zůstává jednou z mála knih, po jejichž přečtení ještě dlouho "dýchám spolu s hlavními postavami"
Nikolas Sparks je čtivý a oblíbený autor, jeho knihy jsou často zfilmovány.
Přesto pro mne jeho Zápisník jedné lásky zůstane takovou knihou, která těm ostatním napsaným bude vždy kralovat.
Musí to být zvláštní pro spisovatele tušit, že zřejmě již nikdy nic nenapíšu tak, aby to překonalo již napsané. Ale v tom není určitě sám.
Takových umělců je víc, v mnoha oblastech.
A přesto tvoří dál.
Což je dobře.
Nikdy se totiž tak úplně neví......

23.06.2015 5 z 5

Zakázané ovoce Zakázané ovoce Jojo Moyes

Ano, je to tak trochu jiná kniha známé spisovatelky. Má velmi pomalý rozjezd. Jak ale plynuly stránky, říkala jsem si, zda to není záměr. Městečko u moře má až ospalou atmosféru, kde jediným vzrušením zůstává dům, kde se střídají umělci a kde se odehrává úplně jiný život, než na jaký jsou dospívající dívky zvyklé.
Kniha vypovídající o tíze nevyřčených slov, které poznamenají celý život. Život, který plyne tak rychle a v takové době, že není možné počkat, až se vyřeší to, co by vyřešeno být mělo. Oči, které v pohledu do druhých očí nestárnou a vůle, která pomáhá rozhodnout se správně, když se dostaneme na křižovatku. Láska je v mnoha ohledech hlavně rozhodnutí. Rozhodnutí, jež některé postavy učinily, některé neměly možnost a některé zbytečně odkládaly.
Román nabývá na síle s přibývajícími stranami, tak, jak jsem u spisovatelky zvyklá. Potvrdila jsem si své přesvědčení, že pravdivé vztahy jsou životně důležité...V jednom konkrétním případě bych si přála pro postavu plný dům dalších dětí, které by ukázaly na to, že přes to vše, co prožila, je život darem právě s tím, s kým ten život sdílí. A na malicherné pomluvy je život opravdu vzácný, kéž bychom tím časem nemrhali.

04.01.2019 4 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

V rámci žánru patří rozhodně tento příběh k tomu lepšímu, co jsem přečetla. Vykreslené vztahy, zajímavá zápletka, dobrodružství. Obešla bych se bez tradičního vztahového trojúhelníku, který bývá v těchto knihách pravidlem, a já stále nějak nepochopila proč. Hlavní hrdinka si mě získala odvahou vzepřít se osudu, pochopením zodpovědnosti a nezdolnou silou při dlouhé cestě s únosci.
Popisy rozdělení země nejsou zdlouhavé, spíše se seznamujeme postupně při putování. A obálka je tentokráte rozhodně přínosem. Ráda otevřu hned druhý díl.

05.11.2018 4 z 5