TaLu TaLu komentáře u knih

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Finále této série se povedlo. A všechny tři díly patří rozhodně k tomu dobrému v rámci žánru. Postupné odhalení intrik, příprava na boj i závěrečná bitva zarámovaná popisem prostředí a podtržená vývojem všech vztahů.
Přátelství, lidský rozměr příběhu a vykřičník v podobě oběti v mnoha odstínech, propůjčuje knize další rozměr - ten do hloubky.
K zamyšlení mě přimělo i to, že společnost po apokalypse se vyvinula na úroveň středověku a pradávná minulost se změnila v legendy.
Skutečně naše společnost jejíž hlas je slyšet po celém světě ( telefon, Internet....) a jež létá ke hvězdám jako bohové, v sobě nenajde dostatek moudrosti a pokory k sebezáchově? Snad právě v těchto úvahách spočívá největší výzva knih, které se staly tolik oblíbenými mezi mladými lidmi.
Kéž mládí a jeho odvaha zachová při životě naše sny, touhy, naději a nasměrování.
Budiž to tak provždy.
Paviamma.

14.11.2018 4 z 5

O mráčkovi O mráčkovi Pavel Čech

Knihu jsem si v knihovně půjčila znovu, abych na malé vnučce otestovala, zda je to kniha i pro malé děti. Musím se přiznat, že dosud jsem nad ní žasla já, jako dávno dospělá. Autor píše text, kreslí něžné obrázky a kdysi dávno se vyučil strojním zámečníkem. Zámečník, který na cestě životem neztratil oči dítěte.
Už věnování se dotýká struny v mém srdci, aby mi připomnělo hudbu z dětství, kdy jsem s hlavou plnou otázek ležela v trávě a představovala si ....život.
Autorovi děkuji, že mi tu melodii připomněl.
"Věnováno úžasu v Jirkových očích"

13.08.2018 5 z 5

Jménem krále Jménem krále Vlastimil Vondruška

Našemu spisovateli jsem se poměrně dlouho a úspěšně vyhýbala. Díky Čtenářské výzvě jsem přečetla dvě knihy, každou z jiné série. Seznámila jsem se tedy s větším počtem osob. A musím se přiznat, že toto seznámení bylo překvapivě milé. Dobrodružný příběh z dob dávno minulých, kde zločinci páchají zlé skutky se stejnými emocemi, jaké známe z našich životů, mi přišel jako stvořený pro žhavé dny se kterými se potýkám. U knihy se nemusí zavařit mozkové záhyby přemýšlením, protože příběh plyne snadno a rychle. Odpočinula jsem si a určitě se podívám i na film.

08.08.2018 4 z 5

Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Margaret Craven

Kniha která ve mě zanechala trvalý dojem. Síla slova i příběhu. Lidsky hluboký příběh misionáře a také jedna z mála opravdu kvalitních knih, jež vyšly díky nakladatelství Vyšehrad za totality.
Občas se prostě zadařilo. Někdy něco proklouzlo tím hustým sítem. Mívám podezření, že to bylo proto, že těm, jež měli na starosti cenzuru, někdy nedošlo to poselství ukryté v podobných knihách.
Oběť, láska do krajnosti. Hořet svým životem jako svíce, která se sice stravuje, ale mnoha lidem dává světlo.

22.05.2018 5 z 5

Císařská vyhlídka Císařská vyhlídka Hana Marie Körnerová (p)

Velmi jsem si oblíbila tuto sérii od naší autorky. Vyprávění tentokráte plynulo pokojněji, ale bez hluchých míst a dějově byl stejně bohatý jako předcházející knihy.
Autorka umí obdivuhodně upoutat čtenářovu pozornost a vykreslit prostředí i dobu, do které zasadí příběh. V poslední větě to vypadá, že by třeba jednou mohl vzniknout i navazující díl o dětech. Já bych si ho přečetla určitě ráda.
Nejvíce mě tentokráte zaujalo, jak je do příběhu zapracováno vše, co se týká života.
Zrození, život i smrt.
A nic nepůsobí ani rušivě ani nepatřičně. Se smrtí se v dřívějších dobách počítalo a patřila do života tak nějak přirozeněji. Smrt oblíbené služky, smrt dítěte i ženy při porodu. Přesto nebo právě proto se v tomto vyprávění odráží síla života, ve kterém ale nic není černobílé. Líbilo se mi, jakým způsobem se řešily manželské rozepře.
V současné době žijeme jinak, můžeme trávit mnohem více času s dětmi i s těmi nejbližšími, nemusíme čekat několik týdnů, či měsíců, než od nich dostaneme zprávu. Bylo hezké si to uvědomit. Autorce patří dík za její dílo a čtenářům doporučuji.

15.01.2018 5 z 5

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Knihy této autorky velmi ráda hodnotím plným počtem hvězd. Zkrátka si to autorka zaslouží. Pokud existuje mezi knihami nějaký rozdíl, pak je to ten, že některé by si těch hvězd zasloužily víc :o)
Líbí se mi styl psaní, pohledy očima jednotlivých osob, líbí se mi vykreslení obyčejných i neobyčejných životních situací a hlavně se mi líbí, že přes to vše, co život přináší, můžeme věřit na šťastné konce. Stačí se dívat pohledem naděje. A za tyto chvíle, kdy si připomenu to, co někdy pod tíhou všedních dnů zapomínám, za to opravdu děkuji. Vždyť ta věta "dobré věci se stávají dobrým lidem " vyjadřuje to, čemu věřím i já. A to, že hlavní hrdinka sama mnohdy pochybuje, ji činí pravdivější a lidštější a je pro mne o to bližší.

11.10.2016 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Hodnotím plným počtem, protože jako kniha pro mládež napsaná v žánru fantasy si podle mne ten plný počet zaslouží.
Dějově vypracované, napětí, dobrodružství, zajímavé postavy a Safira ta prostě nemá chybu.
Udivující, vzhledem ke stáří autora.
Přiznám se, že jsem dost netrpělivě očekávala film, protože se teď zfilmování podobných děl docela daří, přece jen už filmaři inspirovaní Pánem prstenů a Harry Potterem vědí jak na to. To jsem si alespoň myslela - ovšem tak neskutečně nepovedený film jsem dlouho neviděla a doufám, že dlouho neuvidím. O to větší obdiv jsem pocítila ke knize. Časem si určitě přečtu i další díly.

20.09.2015 5 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Přečetla jsem znovu po letech.
Příběh jsem nezapomněla, co jsem ale ocenila teď nově, bylo vykreslení doby.
Přiblížení práce ve zdravotnictví v našem socialistickém státě, kde fungovalo ohodnocení ( nejen finanční, ale ano, i finanční) na základě dobrého, či špatného kádrového posudku, kde třídní původ určoval, zda vycestujete do zahraničí, nebo zda dožijete svůj život v rozpadající se prvorepublikové vile, či ve vytopeném "moderním" panelákovém bytě.......
A mohla bych pokračovat ! Přitom to nepůsobí křečovitě, naopak velmi opravdově.
Někdo kdysi řekl, že pokud se nepoučíme z minulosti, jsme nuceni minulost opakovat.
Nu a protože rozhodně nechci zpět "výdobytky socialismu" jsem vděčná za to, že mi tato kniha oživila mé vlastní vzpomínky.

13.08.2015 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Moje první setkání s autorkou.
Od přečtení knih Madisonské mosty a Zápisník jedné lásky jsem nic podobného po dočtení necítila.
Je to kniha, která zanechá hluboký dojem a jakýsi pocit rozechvění a ozvěny ve vlastním nitru.
Silný životní příběh, živě a uvěřitelně napsaný.
Určitě si přečtu další knihy od autorky.
Na začátku knihy se mi velmi dobře četlo to okolo, a citace z dopisů mi přišly trochu kostrbaté. Postupně se slova z dopisů stala stejně důležitá jako ostatní vyprávění a ke konci jsem prožívala to vnitřní napětí nejvíce právě díky slovům v dopisech.
Kniha, která způsobí v člověku vlnobití emocí, snad proto, že nám slova připadají důvěrně známá.
A abych se pokusila dostat z následků, a vrátila se více do reality, dovoluji si jednu poznámku: Kdo ví, jak by to bylo, kdyby nešlo o setkání po čtyřiceti letech, ale o čtyřicet kilogramů více :o)

31.07.2015 5 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Tato Foglarovka patří k nejlepším. Hodně dobrodružství, krásný příběh.
Už se těším, až se do tohoto světa vrátím skrze to, že budu knihu číst třeba vnoučatům.

27.07.2015 5 z 5

Vražedný lék Vražedný lék Leonard S. Goldberg

Napětí, zápletky v lékařském prostředí a navíc velmi sympatičtí hlavní hrdinové, se kterými se v této knize prvně seznámíme.
Doporučuji. Můj oblíbený autor klidně i na dovolenou.

04.07.2015 5 z 5

Noc v ráji Noc v ráji Candice Proctor

Mám ráda způsob, jakým autorka píše. Děj zasazený do zajímavého prostředí a doby.
Není to "jen" romantika. Knihy od této autorky doporučuji ke čtení.

17.06.2015 5 z 5

Králova milenka Králova milenka Julie Garwood

Od mé oblíbené autorky. Z jejích historických romancí spolu s knihou Tajemství má nejoblíbenější.
K odpočinku, na dovolenou vřele doporučuji.
Nepokládám sebe sama za vyhraněnou čtenářku historických romancí, ale tuto knihu jsem si po čase přečetla s chutí znovu.

17.06.2015 5 z 5

Železný plamen Železný plamen Rebecca Yarros

Ukrytá poselství. Ano, právě proto mám ráda Fantasy žánr.
A zde jsem vnímala, jak přes všechny nelítostné bitvy autorka skrze slova vpisuje do příběhu hlubokou touhu po míru. Jak já bych si přála, aby NIKDO nemusel držet blízkého umírajícího člověka a neměl ani prostor pro truchlení, protože pokud chcete žít, musíte vstát a bojovat dál.
Jak bych přála rodinám stabilní domov a ne nejistou cestu, o které nevíte, do jaké země Vás zavede.
Samozřejmě příběh je to dobrodružný, napínavý. Za mě bych si přála trochu méně vztahových kotrmelců a mnohem více draků. Situace a okamžiky s draky jsou tím nejlepším. Závěrečná bitva s několika zvraty skoro nejde udýchat. Výborná série. Doporučuji.

25.09.2024 5 z 5

Bez tebe je mě jen půl Bez tebe je mě jen půl Smriti Prasadam-Halls

Kniha vhodná pro nejmenší čtenáře, kterým se asi budou líbit i krkolomnější veršovánky. Nádherné ilustrace lze doprovázet vlastním vyprávěním o důležitosti přátelství, osobním prostoru, o blízkosti i samostatnosti. Doufám, že jsem správně rozluštila malé zvířátko, jako veverku. Medvěda jsem poznala hned. :O)

08.08.2024 4 z 5

Tik Tak: Knížka s hodinami Tik Tak: Knížka s hodinami Eefje Kuijl

Hravou formou se nejmenší čtenáři učí znát hodiny. Jediná chybka je, že v cizině chodí děti do školy později, ale to nevadí, podle obrázků se nechají vymýšlet další úkoly a časy. Moc se mi líbí samotné hodiny, protože vydávají i zvuk.

25.07.2024 5 z 5

Kapka Kája Kapka Kája Helena Haraštová

Hravou formou odklápěných okének se úplně nejmenší "čtenáři" seznamují s koloběhem vody. Příběh o roztomilé kapce jménem Kája.

20.05.2024 5 z 5

Dýchání pod vodou Dýchání pod vodou Alex Flinn

Odlišná kniha od těch, co běžně čtu. Ale zajímavě odlišná. Sice mi způsobilo trochu problémy číst "psané slovo" , kterým se odlišoval deník od dalšího děje, ale zvládla jsem to. Sám příběh o skrytých tajemstvích a násilí v rodinách, které formuje dospívajícího a vtahuje ho stále více do násilí, kterého se dopouští on sám, byl opravdu zajímavý. Pohled na práci terapeutické skupiny také. Chci věřit, že alespoň někdy se pokřivený výchozí bod dá časem napravit. Vnímám smutek po dočtení i naději...a to není málo. Pro tu odlišnost mohu doporučit. Líbilo se mi, zamyslet se nad problémy, se kterými se nesetkáváme běžně. Jako bonus vnímám úvahy na téma přátelství a jeho důležitost pro život.

04.06.2019 4 z 5

Kamilka a medvídek Míša Kamilka a medvídek Míša Nancy Delvaux

Kamilka si mě získala textem i ilustracemi. Těším se, až ji budu číst jednou vnoučatům a budeme spoluprožívat všechny příhody. Vždyť kdo se někdy nebojí a nepotřebuje přemoci strach ? Ať už je nám pět nebo padesát, nebo třeba sto. Stále v nás dříme i dítě, kterým jsme byly. Pohledy do různých situací přinášejí poučení, jako když Kamilka nechce půjčovat hračky, ale především určitě zažijeme spoustu radosti. Moje soukromá poznámka- mám ráda medvědy a Míšu bych chtěla také :o)

20.05.2019 5 z 5

Krvavé právo Krvavé právo Phillip Margolin

Svěží detektivka s nápaditým dějem a autorovou dokonalou znalostí prostředí. Ráda jsem se znovu setkala s Amandou, a prožila spolu s ní další zamotaný a napínavý případ. Velmi příjemně strávený čas. Nechápu, proč nejsou do češtiny přeloženy všechny knihy autora. Z prostředí soudů a advokátů vycházejí mnohem horší knihy. Je to škoda hlavně pro nás, kdo si knihu nemůžeme přečíst v angličtině. Doporučuji a věřím, že si k autorovi najdou svou cestu čtenáři. Je jich zatím nezvykle málo.

06.05.2019 4 z 5