TaLu TaLu komentáře u knih

Neprůstřelné alibi Neprůstřelné alibi J. D. Robb (p)

To byl příběh.
Přečteno s chutí. Což je u této série u mě setrvalý stav.
Začátek netradičně pár dnů dovolené u rodiny v Irsku, byl milým zpestřením.
Samotnou zápletku děje nebudu vyzrazovat, jen jsem si znovu uvědomila, jak autorka několika větami shrne poznatky o jednotlivých postavách, aby mohl knihu srozumitelně přečíst i člověk, který čte pouze jeden díl. My ostatní těmi několika větami nejsme nikdy rušeni v plynulosti a spíše nám to pomáhá ponořit se ještě více do charakterů osob. Za to patří autorce můj obdiv.
Ve strhujícím napětí několika dnů probíhá tentokrát vyšetřování mnoha vražd.
Utvářejí nás situace, kterými procházíme, přesto někdo vyjde z těžkostí silnější a někdo zlomený nebo pokřivený. A někdo dostal výchozí podmínky velmi dobré a zneužil je. Knihy této série mi tuto pravdu připomínají.
A člověk je za určitých podmínek nejhorším predátorem, protože je predátorem vědomě. To mě napadlo při tomto úžasném čtení. Doporučuji. Opět.

10.04.2018 5 z 5

Jan Cimbura Jan Cimbura Jindřich Šimon Baar

Snad místo sáhodlouhého hodnocení postačí ten fakt, že tuto knihu jsem zařadila do knihovničky všech našich dětí. Lidské hrdinství podané jako naprosto normální život. Naprosto normální život vyznívající jako čisté hrdinství.

16.05.2017 5 z 5

Krtek a orel Krtek a orel Hana Doskočilová

Můj nejoblíbenější příběh. Pohádkové a přitom tak pravdivé přátelství ! A navíc se s touto knihou spojuje osobní vzpomínka. Kdysi dávno jsem byla s dětmi v nemocnici na zákroku ( mandle), naše kolegyně na pokoji měla tuto knihu a my ji četly ( obě mámy všem dětem) až do ochraptění stále a stále dokola. Po návratu domů jsem ji hned koupila. Tak - takhle to je. Krteček zkrátka pomáhá :o)

22.07.2015

Krtek a sněhulák Krtek a sněhulák Hana Doskočilová

Všechny knihy o Krtkovi jsou báječné, vždyť je to postavička, která se dokázala jako plyšová dostat až na vesmírnou stanici. Já se dívám na Krtka a uvědomuji si, že jsem patriot, protože jsem hrdá, že Krtek je náš :o)
Nu a tento příběh patří ke dvěma z nejoblíbenějším. Co všechno dokáže Krtek udělat pro přítele ! Milé, krásné a výchovné a zdaleka nejen pro děti.

22.07.2015 5 z 5

Zpěv sirény Zpěv sirény Candice Proctor

Další napínavý i romantický příběh ze série.
Doufám, že bude mít pokračování.
Mám ráda způsob, jakým autorka píše.
Není to "jen" romantika.
Doporučuji těm, kteří vítají napětí v ženských románech.

17.06.2015 5 z 5

Oči ve tmě Oči ve tmě Candice Proctor

Napětí i romantika.
Velmi dobře napsáno, jak jsem u této autorky zvyklá.
Těším se na další příběhy hrdinů.
Doporučuji.

17.06.2015 5 z 5

Pohádka o Bruncvíkovi Pohádka o Bruncvíkovi Lucie Seifertová

Naprosto úžasná záležitost. Hodnotím text i ilustrace. Jediný problém vidím v tom, že malým dětem se to moc číst a ukazovat nedá. Dcera mě upozornila, že kouzelný meč a "všem hlavy dolů" nebude to pravé pro čtyřletou vnučku. Nebo opuštění všech spolubojovníků na Jantarové hoře a tak dál. Nu a tak jsem si příběh přečetla sama, oživila si pověst o Brunvíkovi, smála se nahlas u několika stánek, kde rytíři ve vlnách křičí Uááá ( vždy jinak nakloněná ilustrace) a zamyslela se nad tím, že i babičky zkrátka někdy potřebují knihu podobnou leporelu ....takže hodnotím za babičky !

17.07.2019 5 z 5

Hlavní role Hlavní role Vítězslav Jareš

Při čtení mi stále "něco" chybělo.
Uvěřitelné bylo prostředí života herců i léčebny pro závislé. Zajímavé byly také úvahy, například ta o knihách a spisovatelích. Nikdy nebudu žena, která si nákupem bot vždy vylepší náladu, takže je možné, že jsem se s hlavní hrdinkou míjela právě proto. Charakterové vlastnosti jednotlivých postav ležely stále tak nějak na povrchu. Od autora jsem přečetla knihu 12. 12. , ta mě zaujala více.
Hlavní role je spíše knihou o společnosti a vlastním rozhodnutí, které zasáhne člověka osobně i mnohé v blízkosti. Dějová linka otce, jež se zapletl v minulosti s režimem, se ukáže jako velmi aktuální i pro současnost.
Jak jemně nás mnohdy vtahují cestičky, které nikam nevedou, ale skrze jejichž šeď nevidíme, kudy jinudy bychom mohli jít. To se mi na knize líbilo nejvíce. Nechci srovnávat s jinými autory, kteří tato témata zpracovávají pro mě uvěřitelnější formou.

04.05.2019 3 z 5

Rodina ze dne na den Rodina ze dne na den Rowan Coleman

Trochu nechápu nízké hodnocení této knihy. Podle mě je kvalitně sepsaná, řádky ubíhají dobře, a to, že jde o knihu romantickou, nikdo netají. Líbilo se mi, jak autorka zpracovává různé myšlenky a chování lidí, kteří se dostávají do zvláštních situací. V úvodu formou pohádky naprosto nenásilně a zajímavě shrne autorka děj z předešlého dílu. Ten jsem četla již před časem a tak mi ani nevadilo, že se občas něco vysvětluje. Psychologicky laděný příběh ukazuje, že touha po vlastním štěstí je sice důležitá, ale když už se člověk nerozhoduje jen sám za sebe, ale i za rodinu, může být vše mnohem složitější. Ale často také bohatší a krásnější. Já knihu klidně doporučím, v tomto žánru jsem četla určitě horší knihy. Autorčin styl psaní mám ráda.

20.03.2019 4 z 5

Odvážná Sage Odvážná Sage Sandra Brown

Nenáročný romantický příběh, ve kterém i poslední ze sourozenců, Sage, chce dokázat svou potřebnost pro upadající rodinný podnik. Na této cestě ztratí neužitečného přítele, najde sebevědomí i životní lásku, pro kterou se vyplatí bojovat.
Největším přínosem je možnost dozvědět se další osudy celé rodiny, se kterými se čtenářky seznámily v předchozích knihách série. Pro chvíle odpočinku, v rámci žánru, lze doporučit.

20.01.2019 3 z 5

Rudý šál Rudý šál Nora Roberts

Od mé oblíbené autorky tentokráte příběh, kde nevystupuje Eva. Jde o román s poměrně silnou detektivní zápletkou. Hlavní hrdinka přežila útok sériového vraha a je zatažena i do pokračujících hrůz. V knize nechybí sympaťák "od vedle".
Překvapením je prostor, jež je věnovaný psům. Toto téma pro mě bylo příjemným zpestřením. Je poznat, že autorka si problematiku výcviku psů nastudovala.
Jediné co jsem nepobrala byly rozhovory ústřední dvojice, když si vyjasňovali svůj vztah. Jejich uvažování bylo pro mě naprosto neznámé. Chvílemi to připomínalo dohady, kdo je alfa. Nu s těmi psy okolo, to vlastně nebylo od věci. Příjemné čtení.

11.09.2018 4 z 5

Na mě si nepřijdeš Na mě si nepřijdeš Nora Roberts

Pokud bych měla hodnotit samotný zločin a vyšetřování, bylo by to tentokráte za čtyři hvězdy, ale tou další, nejzářivější hvězdou, je hvězda vánoční. Příběhy mají jinou atmosféru.
Již jsem o tom psala.
Sejde se "rodina" Evy a Roarka. Ta poldovská i podnikatelská. Na večírku se čtenář ocitá mezi nimi a připomíná si, čím si navzájem jsou.
Velkým bonusem pro mě bylo, že autorka do děje o trochu více zakomponovala Trinu, jediného člověka, před kterým má Eva respekt, protože si od ní musí nechat líbit "stříhání vlasů" . To, že Trina objevila mrtvolu, bylo vítaným zpestřením.
Vraha jsem odhalila, asi tu atmosféru knih začínám vnímat, ale nevadí to.
Náhodným čtenářům bych tentokráte doporučila raději jiný díl série, protože v těch vánočních se vzpomíná. Pozorný čtenář by mohl odhalit nejednoho vraha z předchozích dílů a ochudil by se o momenty překvapení.
Autorka vydala první knihu série r. 1995 !
Ale v ději uplynuly nějaké tři, čtyři roky - jsou to teprve třetí společné Vánoce Evy a jejich nejbližších. Někdy mě napadne, co se stane, až se dostaneme naším reálným letopočtem k městským válkám, které jsou v knihách popisovány. Doufám, že se budeme radovat, že žádné války nejsou.....
Tento konkrétní díl je darem pro pravidelné čtenáře, kteří určitě, podobně jako já, oceňují poklidnější atmosféru a vtipné střípky ze života osob.
Čtenář, který zvolí náhodný díl série, ať čte raději některý z akčních.

22.08.2018 5 z 5

Ivanka ráda jí Ivanka ráda jí Kateřina Janouchová

Roztomilé a vtipné obrázky doplňuje příběh o jídle s malým poučením ( sporák je horký). Ivanka je rozhodně osůbka, kterou si nejmenší děti zamilují.

13.08.2018 4 z 5

Každý má motiv Každý má motiv J. D. Robb (p)

Po nějakém tom týdnu jsem si řekla, že se musím zase setkat s Evou. Těšila jsem se, jako bych si naplánovala schůzku s někým známým. Stále čtu sérii popořadě.
Příběh jsem si tedy mohla vychutnat v detailech, protože prostředí a postavy jsem již znala. Podivuhodné je, že mi opravdu nevadí i s mírným odstupem přečíst knihu znovu, což si u některých děl nedovedu ani představit.
A to vnímání do vetší hloubky mi dovolilo vychutnat si například střípek děje, ve kterém Peabodyovou málem sežraly veverky :o))
S obálkami mě začíná smiřovat fakt, že na hřbetu mají stejný obrázek a v knihovně vypadají dobře. Takto rozsáhlá série v mém vlastnictví zatím nebyla a nelituji té námahy se sháněním jednotlivých dílů. Autorku obdivuji a děkuji. Čtenářům doporučuji.

02.07.2018 5 z 5

Neomylný instinkt Neomylný instinkt J. D. Robb (p)

O trochu lepší překlad než minulý díl ( ono by to hůř snad ani nešlo). Přesto čtenáře zarazí změny jmen dokonce i u jedné z hlavních postav. Já jména nečtu, podle tvaru slova vím, o jakou postavu jde a tak jsem si samozřejmě doktorku Mirovou přejmenovat nenechala. V předchozí knize hlavní negativní hrdina je žena a v této knize na začátku, když jsou členové Evina týmu i ona sama za objasnění případu vyznamenáni, je najednou z padoucha muž.
Chápu, že se to u překladů z angličtiny může stát, ale to si překladatelka nemohla přečíst alespoň poslední knihu série aby navázala ve stejné atmosféře ? To naopak nechápu.
Příběh nás zavede do Dalasu, kam Evu a jejího manžela "pozval" uprchlý trestanec. Eva se tedy musí vyrovnávat s jinými postupy, jiným týmem, jiným velením a hlavně se vší hrůzou minulosti, kterou v tomto městě prožila. Stýská se jí po New Yorku, Peabodyové a dokonce i po Summersetovi, což nesmí její manžel prozradit, nebo ho stihne trest, při jehož představě jsem se rozesmála.
Ke všem nočním můrám mrtvého otce, aby toho nebylo málo, přibývá živá matka. To celé způsobí, že Evě hrozí, že se propadne do svých běsů natolik, že i jejího manžela zachvacuje hrůza, zda Evu dokáže přivést nazpět. Díky za kocoura. Uf. Výborný díl. Jak již tady bylo řečeno, moc bych přála Evě, aby se z její minulosti vynořil alespoň jeden pokrevní příbuzný, který by byl normální. Ještě že má přátele. Obálky jsou teď nic moc. Nevyjadřují atmosféru.

11.05.2018 5 z 5

Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi Pavel Kosatík

Na rozdíl od prvního dílu se mi ilustrované vyjádření příběhu velmi líbilo. Opět musím napsat, že považuji za výborný nápad zpracovat okamžiky našich dějin formou komiksu, kde hlavní postavy vyjadřují především svou lidskou stránku. Myšlenky, pochybnosti, beznaděj. Vždy jsem vnímala Edvarda Beneše jako osobnost, kterému byla přisouzena tak obtížná role, že žádné rozhodnutí nebylo dobré. Bylo by jiné rozhodnutí lepší, nebo by po něm následovalo ještě větší zlo a národ v troskách a Praha srovnaná se zemí ? Připomněla jsem si zradu Mnichovské dohody, což musela být pro Beneše drtivá a zničující zkušenost. Všemi zrazen, všemi opuštěn a národ očekává, jak rozhodne.....

04.05.2018 4 z 5

Agatha Raisinová a výletníci z Dembley Agatha Raisinová a výletníci z Dembley M. C. Beaton (p)

Opět příjemný příběh, taková milá jednohubka na jedno odpoledne, jak jsem si již u Agathy zvykla.
Postavy prodělávají určitý vývoj, někdy mi přijde, že se mění až moc ( předsedkyně ženského spolku, atraktivní soused, bývalý spolupracovník), jen Agatha zůstává poměrně beze změny. Doufám, že to její postavě nebude časem škodit. A také pevně věřím, že se nezmění manželka faráře, to by se mi asi nelíbilo, pokud by se z ní vyklubal nějaký ten utajený zabiják. :o)

29.04.2018 4 z 5

Město policajtů Město policajtů Karin Slaughter

V době, ve které se román odehrává, jsem ještě chodila do školy. Za železnou oponu nepronikalo moc informací o drogách, homosexuálech a o židech jsme se učili v souvislosti s druhou světovou válkou. Měli jsme společného nepřítele a tím se celá, nebo bych chtěla věřit, že většina, společnosti stávala poměrně jednotnou. Podmínky pro nástup do práce měli muži i ženy dost vyrovnané a kolektiv v práci nezkazil žádnou legraci. Dalo by se říci pohoda, až na tu totalitní společnost. Přesto je svoboda rozhodování natolik cenná, že náš národ skrze Sametovou revoluci zažíval neopakovatelnou atmosféru. Kniha mé oblíbené autorky přibližuje úplně jiný svět. Násilí, drogy, nepřátelství vůči menšinám natolik zakořeněné, že v práci vládne naprosto zničující atmosféra vůči těm několika málo ženám, a lidem jiné barvy pleti, kteří se z různých důvodů rozhodli pro práci u policie. Žena v Atlantě nemá umět ani natankovat nádrž (!), natož aby se pletla do mužských záležitostí. Přesto je příběh jednoho týdne vylíčen tak strhujícím, krutě drsným realistickým způsobem, že čtenář z úplně jiného prostředí a s naprosto jinou historií, doslova prožívá to, co čte.
Geniální.
Potýkat se s minulostí, kde černoši byli otroky a přijmout je mezi sebe, muselo být vítězstvím právě těch svobodných rozhodnutí, za které stojí bojovat.
Hrdinky románu prošlapávaly cestu těm, kteří přijdou po nich. Každá z nich byla jedinečná, každá obdivuhodná.
Doporučuji.
Kniha mě úplně pohltila.
Tentokráte spíše drsný psychologický román, než thriller.

17.04.2018 5 z 5

Úniky Úniky Julie Garwood

Na další díl série jsem se těšila. Hlavní dvojice rozhodně nezklamala, oba dva byli přitažliví a sympatičtí. Jen mi přišlo líto, že úvodní zápletka nevystačila svou silou až do konce. Uprostřed se mi zdálo, že knize "došel dech". Z dobrodružství a napětí zbyla "jen" romantika. Ke konci se příběh opět rozjel. Celkově mohu doporučit všem romantikům, jež čekají a věří na pravou lásku. Trochu je mi záhadou, jak vždy muži této série poznají, že ona je ta pravá a do té doby to s žádnou nebylo takové :o)
Ale to k tomuto žánru patří.
Některé jiné příběhy autorka napsala s výraznějším dějem a měly větší spád. Čtenáře ale odrazovat nebudu, protože kniha zpříjemní tu chvíli, ve které ji čteme a to není málo. Také se mi líbí obálka - přední i zadní strana.
Moje výhrada k anotaci: Allison nemá bratra, ale sestru. Problémy má s bratrancem, se sestrou si rozumí a byly si vždy oporou, když jejich rodiče zahynuli a musely svůj život začít žít u sestry a strýce právě s problematickým bratrancem. Teď mě napadá, že tato dějová linka tam není moc završená, třeba se něco dozvíme u dalšího dílu. A ten si opět ráda přečtu.

16.03.2018 4 z 5

Přečteno za jedno odpoledne. Od té doby jsem už mnohokráte o knize s někým mluvila - to samo o sobě je plusem - když přečtené vyvolává diskusi.
Překvapilo mě, že mi teprve teď plně došlo, že Rowlingová opravdu svým uměním vytvořila prostředí, do kterého lze vstoupit. Hned první strany knihy mne vtáhly znovu do světa, který byl známým a pohybovala jsem se tam s radostí "návratů domů" .
Čtete a vidíte.!
To se v tomto rozsahu lépe podařilo jen Tolkienovi.
Příběh je čtivý, líbil se mi nápad i děj. Jen mi tak trochu "klouzal po povrchu" , což může být i tím, že jde o divadelní hru.
Rowlingová nás vtáhla do příběhu jako do života, u této knihy tomu tak nebylo. Bylo tam málo místa na další propracované vztahy a setkání s hrdiny, které známe. Celkově mi děj připadal směrován na mladší děti, než je věk hrdinů - já bych je nechala klidně tak dvanáctileté - bylo by to uvěřitelnější.
Rozhodně by se mi líbilo vidět tento román ve filmové podobě, pokud by to režíroval někdo, kdo už Bradavice zná :o)

30.10.2016 3 z 5