TaLu TaLu komentáře u knih

Zemři, blázne Zemři, blázne Karl Zuchardt

Kdysi jsem se od této knihy doslova nemohla odtrhnout. Nikdy jsem nezapomněla strhující příběh z doby Jindřicha VIII. Probudilo to tenkráte moji zvědavost a vyhledala jsem si i naučné informace té doby. Intriky dvora, král, který pro svou sobeckou potřebu zplodit syna ( jakkoli je to pochopitelné vzhledem k vymření dynastie), uvrhl svou zem do krvavého konfliktu. Krásně vykreslené postavy. Mým oblíbeným byl kancléř Thomas More. Negativně vyzněla v tomto románu postava Anny, druhé manželky. V jiných zpracováních její osobnost vyznívá mnohem lépe. Bylo by krásné poodhrnou závoj historie a podívat se na královský dvůr, ovšem udělat to tak, abychom náhodou nepřišli o hlavu.
Přání člověka můžou zavést do slepé uličky, ze které není návratu.
A král ( nebo jakýkoli vládce), by měl opatrovat lid, který mu byl svěřený. To jsou alespoň dvě myšlenky, které jsem si z této knihy trvale odnesla. Ale je toho tam mnohem, mnohem více. Doporučuji.

21.02.2018 5 z 5

Smrtící stvoření Smrtící stvoření J. D. Robb (p)

Vyhledala jsem si knihu Netopýr ( první HH ) a zjistila jsem, že jí ohodnotilo přes 3000 čtenářů.
Tuto knihu 77 lidí.
Zajímavé. Právě tento díl v sobě rozhodně ukrývá prvky silného thrilleru, když ne v ničem jiném, tak v postavě vraha a způsobu vražd určitě.
Tak trochu nechápu, proč knihy z této série nečte více lidí. Jsou na překážku popisované vztahy nebo těch několik mírně erotických scén ?
Nu, nevadí, já se opět velmi dobře bavila a mohu doporučit.
Ocenila jsem tentokráte závěr, připomnělo mi to některé jiné knihy, kde se přemýšlí nad stisknutím kohoutku pistole a vykonáním osobní pomsty.
Eva, hlavní hrdinka, to vyřešila tentokráte tak, že mě napadlo jediné slovo - spravedlnost.

21.02.2018 5 z 5

Brambory pokaždé jinak Brambory pokaždé jinak kolektiv autorů

Statečně jsem dočetla pro čtenářskou výzvu. Knihu jsem si vybrala zčásti díky fotografické dokumentaci, která je natolik zdařilá, že má člověk okamžitě chuť na některé z uvedených jídel. Postupy jsou celkem srozumitelné a nechybí ani seznam a množství surovin. Zklamaná jsem byla jedině z toho, že jsem neobjevila v celé knížce jediný recept, jež bych mohla ochutnat. Ve všech jídlech je cibule, česnek, pepř. Jídla zapékaná, slanina osmažená až křupe a podobně. Celý život se potýkám s dietními jídly - masa dušená, vařená, česnekové topinky jsem mívala v dětství, čerstvou cibuli také nemohu. Takže když se to sečte a podtrhne, zasloužím body za statečnost, že jsem se "prokousala" až na konec bez žlučníkového záchvatu. Všem, kdo mohou jíst, co je napadne, pochutnají si, a nikdy jim nic není, doporučuji vyzkoušet recepty této knihy. Nám ostatním, myslím, zůstane alespoň inspirace.
Mě oslovila možnost variant zapékané bramborové kaše. To bych mohla někdy zkombinovat s dietou. Dobrou chuť.

02.02.2018 3 z 5

Smrtící svůdnost Smrtící svůdnost J. D. Robb (p)

Opět výborný příběh. Začínám být zřejmě vůči sérii nekritická, ale když já se vždy tak dobře bavím !
Originální zápletka, promyšlené zločiny, minulost podepisující se na osudech lidí v budoucnosti. Tentokráte bez jediného hluchého místa, strhující spád vyčerpal dokonce i jinak nezdolnou Evu a jejího manžela. Právě ta všezahrnující únava udělala z Evy ještě bližšího člověka. Každý potřebuje odpočinout. Například ve chvílích s touto knihou. To, že tentokráte poznáváme zločince velmi záhy, ničemu nevadí. Naopak mi to ukázalo, jak různé postupy dokáže autorka použít a znovu žasnu nad její fantazií.
Nakonec jeden osobní postřeh - myslím, že občas bychom měli mladou generaci odtrhnout od těch jejich "ťupkátek" a ukázat jim krásu práce na zdravém vzduchu.

30.10.2017 5 z 5

J. R. R. Tolkien – Ilustrovaný dárkový komplet J. R. R. Tolkien – Ilustrovaný dárkový komplet J. R. R. Tolkien

Autor John Ronald Reuel Tolkien dokázal zatím nejvěrněji stvořit celý fantasy svět, včetně jazyka. Myslím, že jeho knihám nehrozí, že by je někdo překonal. Musím se přiznat, že jsem si nedovedla představit film podle jeho díla. Ještě že režisér Peter Jackson se nedal odradit a vytvořil filmy, které jsou v mnoha ohledech také nepřekonatelné. Chystám se číst všechny knihy. Vnímám, jak úžasné je, že mám před sebou své poprvé. Zatím jsem četla jen Hobita. A samozřejmě viděla filmy. Když mám těžký den, pustím si útok vrků a je mi hned lépe ! :o)

31.07.2017

Zběsilost Zběsilost Karin Slaughter

Přečetla jsem pro zajímavost, protože čtu sérii
Will Trent a zajímalo mne, jak to bylo s hrdiny dříve. Kniha je autorčinou prvotinou a nedivím se, že zaujala hned širokou čtenářskou veřejnost. Strhující příběh. Odhalení minulosti Sáry jsem přečetla ráda, mnohé se tím vysvětlilo a také Lena se díky této knize pro mne stává sympatičtější hrdinkou, dosud jsem ji neměla příliš v oblibě.
Knihy autorky musím číst a nepromítat si je do skutečnosti, protože ty hrůzy, co člověk dokáže způsobit člověku by měly zůstat jen v knihách. Kéž by tomu tak bylo. Ovšem pokud díky přečtení jejích knih s živým dějem, dokážeme více bojovat za život a lidství, pak je to jen dobře.

08.06.2017 4 z 5

Za vším hledej Bridgertonovy Za vším hledej Bridgertonovy Julia Quinn

Sírie Bridgertonových patří k mým oblíbeným a autorku mám velmi ráda, proto jsem si s velkou radostí přečetla příběh o tom, jak to v rodině vypadalo dříve.
Romantické, vtipné.
V rámci žánru rozhodně tato kniha patří k tomu, co mohu doporučit. Bavila jsem se hlavně v první polovině knihy, kdy slovní přestřelky hlavních hrdinů vyvolávaly nejen úsměv, ale opravdu smích nahlas. Stačilo si představit scénu na střeše :o)
Těším se na další díly série, doufám, že se dozvíme o dalších sourozencích.

31.05.2017 5 z 5

Nebezpečná podoba Nebezpečná podoba Sandra Brown

Začetla jsem se do jedné ze starších knih autorky. Záměna osob není ojedinělou zápletkou. Ale byla dobře zpracována, četlo se mi dobře, dokonce ani konec mi nepřišel nevěrohodný, neboť už asi od poloviny knihy jsem měla podezření. Jediné, co se mi zdálo trochu nepravděpodobné, je na jedné straně neschopnost odpustit dávnou vinu a na straně druhé přehlížet naprostý vztahový chaos v současné rodině a někdy také přehnané chování určitých postav. Víc prozrazovat nebudu. Jako oddechový román doporučuji a detektivní zápletka knihu jako vždy vylepšuje. Sama autorka se podle mého názoru baví u psaní těchto knih více, než u těch čistě milostných příběhů.
Jednu hvězdu přidávám za ten fakt, kterému sama věřím - že pomsta stravuje více toho, který nedokáže odpustit, než ty, jimž je určena. Podobně závist.

09.05.2017 4 z 5

Chemie smrti Chemie smrti Simon Beckett

Kniha mne překvapila poutavým dějem spojeným s lidskostí a přesvědčivým vykreslením různých postav. Hlavní hrdina mi byl téměř okamžitě velmi sympatický - člověk, který si životem nese tíživé vzpomínky a přesto se snaží žít dál. Vrah se mi tak nějak nabízel po celou knihu a nakonec to podezření bylo téměř přesné. Konec mi přišel zbytečně dramatizovaný, uvítala bych, pokud by se víc nesl v duchu celého příběhu. Ale celkový dojem výborný, těším se na další knihu a mohu vřele doporučit.

26.05.2016 5 z 5

Poutník pod hvězdami Poutník pod hvězdami Ilona Borská

Silný životní příběh Josefa Čapka, velmi dobře zpracovaný a napsaný, jak je u autorky pravidlem.
Utvrdilo mne to v obdivu k tomuto "méně slavnému bratrovi" a znovu naplnilo vědomím, že on je z té dvojice bratrů pro mne jedničkou.

04.09.2015 5 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Tahle série se autorce opravdu podařila.
Příběhy osmi sourozenců rozpracované do osmi knih nejsou pouhou romantickou četbou.
Knihy mají svižný děj a pro mne neodolatelný humor prostupující dialogy hlavních postav.
Jsem moc ráda, že tato autorka začala psát.
Doporučuji.

26.08.2015 5 z 5

Granáty Granáty Vlasta Javořická

Jeden z nejkrásnějších románů autorky.
Patří mezi ty romantické, zápletka je zajímavá a svižný děj s krásnou češtinou.
Autorka patřila k nejčtenějším za první republiky, ale to rozhodně neznamená, že v současné době se nedá číst.
Možná je tomu právě naopak.
V dnešní uspěchané době a nejasných životních hodnotách jsou její knihy příjemným zastavením a někdy i ukazatelem směru na křižovatkách života.

05.08.2015 5 z 5

V lesích V lesích Tana French

Detektivek jsem v poslední době přečetla hodně a toto je první, kterou jsem přečetla od autorky. Dost dlouho jsem se vyrovnávala s tím, že je napsaná vlastně v pohledu do minulosti. Hlavní postava vzpomíná na případ i přátelství s kolegyní s odstupem let, i když se to celé právě děje.
Četla jsem a říkala si "To se jako nikdy nepřijde na to, co se mu stalo v dětství? A když se na to dívá takhle v odstupu, jak to, že tam není více informací o jeho dalším životě?"
Nevím, zda v dalších knihách přinese autorka další informace i o těchto postavách.
Hvězdičku jsem ubrala za náznaky tajemna a mystiky, které mi do jinak "normálního" vyšetřování tak nějak nezapadaly.
Ztráta paměti i zmatené vzpomínky to bylo něco jiného, ta zápletka s dávným případem se mi líbila. Jen bych asi chtěla mnoho, kdybych si přála i rozluštění té dávné události.

27.07.2015 3 z 5

Genesis Genesis Karin Slaughter

Tato kniha odstartovala období, ve kterém jsem pak četla jeden thriller za druhým. Do té doby jsem netušila, že může jít o tak čtivý žánr. Kniha má velmi svižný spád, zajímavé postavy, propracované situace. Pravda, líčení hrůz jimiž si procházejí oběti zločinu jsou mnohdy až moc, ale nepůsobí právě proto tak realisticky? Na zločinu nic hezkého není !

10.07.2015 4 z 5

Bouřlivý příliv Bouřlivý příliv Nora Roberts

Tato série o bratrech Quinnech se autorce vyloženě povedla. Dozvíme se vždy i o těch, co už je známe z minulé knihy. A psáno je to s takovou lehkostí, že se to čte jedna radost.

08.07.2015 5 z 5

Nebe mé lásky Nebe mé lásky Nora Roberts

Napínavé, čtivé, romantické i detektivní zápletka. Jedna z prvních ( pokud ne úplně první) kniha, kterou jsem před mnoha lety od autorky přečetla. A možná právě díky této knize, jsem s radostí sáhla po dalších jejích dílech.

08.07.2015 5 z 5

Virus Virus Leonard S. Goldberg

Poslední kniha ze série.
Sympatičtí hlavní hrdinové se mi "zapsali" do čtenářského srdce.
Napínavé, uvěřitelné, velmi důstojné završení celé série.
A navíc ta hrozba, jež se jeví jako jedna z těch naprosto reálných !!
Doporučuji !

04.07.2015 5 z 5

Žhavé zprávy Žhavé zprávy Jeffery Deaver

Hlavní hrdinka si mne získala natolik, že jsem zapátrala po dalších knihách ve kterých by Rune vystupovala.
Podle mne je prima, že autor, kterého si spojujeme většinou s jinými hlavními hrdiny, přivedl Rune k životu :o)
Určitě se těším, že bude nějaký další její životní příběh napsán.
Doufám, že jí autor dá další šance.

04.07.2015 4 z 5

Manhattan je můj život / Smrt pornohvězdy Manhattan je můj život / Smrt pornohvězdy Jeffery Deaver

S hlavní hrdinkou jsem četla jinou knihu a líbila se mi natolik, že jsem zapátrala, zda s vtipnou, osobitou, ulítlou a pokud jde o hledání pravdy i paličatou Rune, neexistují další knihy.
A objevila jsem tyto dva příběhy v jedné knize.
A jsem ráda, že jsem objevila - bavila jsem se.
Svižně a dobře napsáno, překvapivé zvraty, jak to u tohoto autora znám z jiných knih.
Podle mne prima čtení na dovolenou.

04.07.2015 4 z 5

Půlnoční zpověď Půlnoční zpověď Candice Proctor

Autorka, která do romantického příběhu pravidelně přidává napětí.
Já mám tuto kombinaci raději než "jen" romantiku.
A líbí se mi způsob, kterým autorka píše.

17.06.2015 5 z 5