TaLu TaLu komentáře u knih

Kája Mařík V., VI. a VII. díl Kája Mařík V., VI. a VII. díl Felix Háj (p)

Jsou knihy, které se doslova zapsaly do života - staly se jeho součástí. Ještě dříve, než jsem si jednotlivé příběhy četla sama, mám hluboce vtisknutou vzpomínku na letní prázdniny, ve kterých jsme vždy z velmi opotřebovaných knih poslouchaly se sestrou, jak nám maminka čte o dobrodružstvích Káji a Zdeni. Doma za deštivého počasí, pod korunami stromů v lese ( kdo ví, kde tenkrát byla klíšťata), na louce mezi kupkami sena. Tam všude jsem spoluprožívala vše, co jsem slyšela a později sama četla. Každoroční prázdninové kouzlo, které se nikdy neomrzelo. Tak nějak nenásilně, podobně jako tomu bylo u čtení foglarovek, jsem do sebe vstřebávala rozdíly mezi dobrem a zlem. Jak já toužila mít takového kamaráda a být někomu takovou kamarádkou. A kupodivu u našich dětí tato kouzelná atmosféra fungovala také, i když byla prokládána příhodami Harryho Pottera. Není to tak dávno, kdy jsem všechny díly dostala od Ježíška a měla velkou radost. Dívám se na vnučku a myslím, že pokud čtení zabalíme do kouzelného závoje lásky, nebude ani trochu vadit, že Kája prožívá něco, co dnešní děti neřeší, protože toho společného máme stále dost a dost. Například již zmiňovanou touhu po pravdivém přátelství. Knihy za minulého režimu nemohly vycházet, zajímalo by mě, proč vlastně. Třeba vadila ta Kájova odvaha, říkat pravdu za každých okolností, komukoli. Nebo se nelíbilo, že víra v Boha je svobodnou volbou každého člověka.
V posledních dílech, které si v našem dětství maminka tajně vždy přečetla sama, a nám poté četla zase příhody jejich dětí, jsem později prvně prožívala romantickou zápletku. Už i pro mě byla tato část jejich života tak trochu nepochopitelná, proč více nebojovali, proč stále čekali ? A zároveň jsem získávala přesvědčení, že počkat si na toho pravého, něco stojí. Není to zadarmo, není to ze dne na den, ale stojí to za to. A respekt k rodičům, v konečném důsledku, obohacuje život, ne naopak.
Současnost je často zkratkou - první rande končí .....různě.
A dopisy ? Kdo se může pochlubit milostnými dopisy psanými na papíře? Mimochodem dopisy psané do kláštera, které Kája psal jako holka a propašoval je tímto způsobem přímo pod nosem matky představené, byly tím nejúsměvnějším v těchto dílech. A to si paní lesní myslela, že má Zdeňku uschovanou "jako v hedvábném kufříčku" .
Příhody dětí Káji a Zdeni se mi také líbily, ale přece jen o něco méně. Máma s tátou byli prostě větší rošťáci. A přirozenější.

05.12.2017 5 z 5

Rychlá jízda Rychlá jízda Julie Garwood

Tento díl jsem nikdy předtím nečetla. Doufám, že autorka bude v sérii pokračovat, postav je tam ještě hodně, o kterých by se nechal napsat zajímavý příběh. Kniha plná romantiky i napětí mi udělala radost. Děj má rychlý spád a pro mě bylo milým bonusem, že pojednává o třetí dívce, které se kdysi dávno seznámily v první třídě a staly se z nich celoživotní kamarádky. Tohle trio jsem měla v sérii velmi ráda a opět musím napsat, že jsem vděčná za setkání s postavami, jež znám z předchozích příběhů. Je to jako bych v životě po čase potkala milé známé a zjistila, jak se jim daří.

09.10.2017 5 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kiera Cass

Velmi rychle jsem si zvykla na povídkové zpracování příběhu. První strany jsou věnované minulosti. Bylo zajímavé se více seznámit s rodiči Maxona a snad i něco pochopit z pozdějšího jednání krále. Vidět pak dál Selekci tolika různými pohledy a zároveň vnímat příběh, jak se postupně odvíjel a zasáhl hlavní i vedlejší postavy bylo překvapující. Ony se vlastně vztahy postav nedají označit za "vedlejší", protože v každém tom odstínu jde především o život a ten má tolik barev ! Toto pokračování rozhodně není jen nějakým nastavovaným dílem, ale opravdu příjemným doplněním.

23.06.2017 5 z 5

Chladný popel Chladný popel Simon Beckett

Po přečtení Chemie smrti jsem se těšila na pokračování. A opět jsem si vychutnávala atmosféru knihy, u které mi nevadí pomalejší tempo v začátku, protože postupné vykreslování postav, vztahů a sílící bouře doslovné i přenesená se mi opravdu líbilo. Vraha jsem vytušila znovu správně, i když jako u předešlé knihy s tím vším bylo spojeno nejedno překvapení. V úplném závěru jsem se trochu zlobila, protože to NIKOHO nenapadlo, že 10 sekund je někdy velmi dlouhá doba ? ! Já ten poslední odstavec čekala.
Doporučuji k přečtení a věřím, že se dočkáme pokračování.

26.08.2016 5 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Hana Marie Körnerová (p)

Opravdu jsem se těšila, jak to bude se všemi dál.
Postavy nám autorka připomněla hned v úvodním shrnutí - což považuji za velmi dobrý nápad. Přece jen je dobré, něco si před začátkem četby oživit.
Tento kousek života, popisovaný v této knize, byl podle mne zatím ze série nejlepší.
Napětí, dobrodružství, zvraty, vztahy a k tomu jakási hluboká lidskost i uprostřed drsného prostředí v drsné době.
Autorce se podařilo zprostředkovat velmi věrně a pravdivě prostředí, kdy lidem doslova visel meč ( gilotina) nad hlavou - přečetla jsem se zatajeným dechem. A uvědomila si, že něco se stále opakuje.....paměť národů je tak krátká ! Kéž bychom se jako lidé dokázali více poučit ze své minulosti. Neodpustím si krátkou ukázku a děkuji autorce za skvěle prožitý čas s jejím dílem.
.......
" Mějte na paměti, že všechny dějinné zvraty nejspíš začaly z čistého nadšení a touhy po spravedlivějším světě. Ale skončily stejně: těm nahoře jde vždycky o moc a těm dole je každá válka dobrá na to, aby si to vyřídili se svými bohatšími nebo jen šťastnějšími sousedy. Za normálních podmínek se takové věci táhnou celá léta . Za války je to vyřízeno okamžitě a jednou provždy! Náboženství nebo ideál jsou jen dobrou záminkou.
...........
Skvěle napsáno. I když chci věřit, že těžkosti a bolesti v každé historické době dokázaly probudit i potřebné hrdiny.

13.06.2016 5 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Knihy od autorky jsou mými oblíbenými, vždy je přečtu během několika dnů a mívám u nich dojem, že mi příjemná a moudrá žena vypráví životní příběh, například v čekárně u lékaře.
A takové její knihy jsou - plné života, lidství, příběhů a jednotlivých osudů.
Nic, co bychom nemohli na našich životních cestách, v našich rodinách, v našich zaměstnáních a kolem sebe vidět.
Srozumitelnou formou vypráví příběh dvou žen, které se dostaly do nelehké situace. Nerušilo mne ani v nejmenším, že se příběhy prolínají - vždyť kolem nás se také odvíjí vždy několik vztahů a životních osudů souběžně.
Znovu jsem si uvědomila, jak mi stále více v jejich knihách připadá cenná ta část, jež nás zavádí do minulosti - do doby totality.
A opět jsem žasla, co všechno jsme již pozapomněli z dob, které jsou, díky Bohu, již minulostí.
Doporučuji a přeji všem stejný požitek ze čtení, jako ho mívám já.
Děkuji autorce a doufám, že nás od ní čeká ještě hodně knih, protože si myslím, že píše stále lépe.

09.10.2015 5 z 5

Noční vlaky Noční vlaky Barbara Wood

Kniha, kterou autorka napsala ve spolupráci, proto mi to přišla tak trochu "jiná Woodová". Ovšem ta jinakost byla výrazně plusová. Děj knihy probíhající v období druhé světové války v Polsku je výborně vykresleným obrazem doby. Osudy jednotlivců i celých národů. Napínavé, hluboké. Boj o člověka i lidství obecně. Válku nelze vyhrát. Každá válka v každé době v sobě nese jen zkázu, smrt a utrpení, na všech stranách. Pro mne nejlepší kniha autorky.

18.09.2015 5 z 5

Dům s minulostí Dům s minulostí Sandra Brown

Od autorky raději čtu knihy s detektivní zápletkou, než ty romantické. Ovšem v této mne zaujala zápletka a líbili se mi i hlavní postavy. Takže - romantika - proč vlastně občas ne ? :o)

17.07.2015 4 z 5

Modrý záliv Modrý záliv Nora Roberts

Prima, že autorka dopsala i příběh "posledního bratra". Celá série je podle mne podařená. Ráda se dozvídám další postřehy ze "života" těch, se kterými už jsme se seznámili dříve. Jistě je to nenáročná romantická četba, ale rozhodně patří k těm povedeným. Autorka prostě umí.

08.07.2015 4 z 5

Smrtící praxe Smrtící praxe Leonard S. Goldberg

Opět velmi dobře napsaná čtivá a napínavá kniha.
A již známí, sympatičtí, hlavní hrdinové, takže jim nelze než fandit, aby to i tentokráte s nimi dobře dopadlo.

04.07.2015 5 z 5

Případ ztraceného muže Případ ztraceného muže Ruth Rendell

Volnější tempo detektivky mně ani trochu nevadilo. Vykreslení různých postav bylo přesné, jen těch postav bylo nějak moc, takže se čtenář v tom množství asi trochu ztratí. Motiv jsem odhadla mnohem dříve než vyšetřovatel, a to mi přišlo vůči němu nespravedlivé, protože jde o velmi sympatického hrdinu. Autorka již nežije, přesto je v příběhu vykresleno hodně současných ožehavých témat. Věrohodně zprostředkovala bezmoc, kterou společnost pociťuje k praktikám, které jsou v jiných zemích stále běžné. Zde jde o ženskou obřízku.

17.10.2018 3 z 5

Češi 1942: Jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha Češi 1942: Jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha Pavel Kosatík

Absence barev se zřejmě nechala očekávat, přesto mi těch rozhovorů " ve tmách" přišlo nějak moc, postavy podobné, problém s jejich rozlišením.
Textu bylo chvílemi hodně, jde ale o známou situaci a tak mnoho nového nezaznělo. Líbily se mi rozhovory, jež řešily poválečnou situaci kolem odsunu Němců. Největším přínosem tohoto komiksu je podle mne zpřístupnění našich dějin širšímu okruhu čtenářů. Podobně jako tomu bylo v minulých dílech. Překvapilo mě, že se uvažovalo o zachování pomnichovských hranic a že vyjednávání kolem poválečných hranic byla tak složitá - za cenu příklonu k Sovětům. Zajímalo by mě, zda si Beneš opravdu myslel, že socialisté a komunisté vytvoří společnou stranu....nu- to se tedy opravdu spletl a muselo to vše pro něho být hrozné.

01.08.2018 3 z 5

Brána zatracení Brána zatracení Jana Jahodová

Kniha se mi líbila, protože zachycuje nelehkou situaci rodiny, kterým dcera odešla do sekty. Uvěřitelné a živě vyprávěné. Příběh, který autorka zpracovala, mě zaujal odhodláním matky získat dceru zpět, přišlo mi, že podobných knih moc není a přesto se takovýchto příběhů zřejmě přihodí dost.

20.07.2018 4 z 5

Znamení Blíženců Znamení Blíženců Lenka Lanczová

Vrcholí léto a tak jsem si vybavila dívčí romány, které jsem v prázdninovém čase měla moc ráda. Spisovatelka a její knihy pro mne byly někdy "až moc".
...moc erotiky, moc citů na veřejnosti, moc brzy sexuální zkušenosti. Přece jen jsem vyrůstala na starších knihách Rudolfa a podobně.
Pak jsem objevila tuto knihu a zapůsobila na mě jako zjevení. Popsané emoce se tak shodovaly s mými dávnými problémy a myšlenkami, že mě přepadl pocit, že jsem vytáhla svůj starý deník ze dna zásuvky. Sice jsem věk hrdinky posunula v duchu výše, ale jinak považuji tento její románek za jeden z vrcholů v rámci žánru. Jak já bych v určitém věku potřebovala vedle sebe Dicka, abych si uvědomila svou cenu.

20.07.2018 5 z 5

Dědovy říkanky - Zvířátka Dědovy říkanky - Zvířátka Michal Kraus

Někdy mi přijde, že potřebuji i nějaké jiné básničky a říkadla, než ta notoricky známá. Toto není klasika. Veršované říkanky jsou jednoduché a některé se tak moc nepovedly. Ale další se mi líbily. Dovedu si představit, jak je budu číst vnučce a obě se zasmějeme. Protože je to něco nového, protože budeme moci hádat zvířátko a hlavně obrázky se opravdu vydařily. Kočka vypadá jako kočka a vlk jako vlk.

"Smečka štíhlých šedých těl,
kdopak by je potkat chtěl ?
Běží lesem, kolem polí,
koho chytí, toho skolí......"
Nevím jak vy, ale já ty vlky přímo vidím....takže nelituji, že knihu budu mít v knihovničce.

16.03.2018 4 z 5

Smrtící vzpomínky Smrtící vzpomínky J. D. Robb (p)

Při opětovném přečtení jsem se cíleně zaměřila na ty střípky minulosti. Doplnění skládanky života Evy, která byla po vytržení z nepředstavitelného trýznění v prvních letech "vržena" do systému. Kdo by nemiloval sladkosti a teplou vodu, pokud by za sebou měl to, co ona ? Hlavní hrdinka se mi stává bližší a bližší každou knihou. Když ve své kanceláři, kterou si vybudovala jako věž bezpečí a jistoty, najde "narušitele", tak se jí pracně budovaná obrana rozpadá. Věrně popsaný atak paniky z ní dělá uvěřitelného člověka. Jen jí malinko závidím, že tváří tvář skutečnému zlu vždy dokáže najít novou sílu pro další práci. Bylo mi líto syna pěstounky, který se podle mne opravdu snažil podle svých sil vypořádat se situacemi, které pro něho v dětství rozhodně nebyly jednoduché a dokázal vyrůst ve slušného člověka. Takových hrdinů je v této sérii více. Je to kniha - navíc tak trochu sci-fi , ale i kolem sebe vídáme, jak někoho jeho minulost ničí a někomu poskytuje zdroj síly.

09.02.2018 5 z 5

Absolutní zlo Absolutní zlo Alex Kava (p)

Kniha rozhodně upoutala mou pozornost. Pro nás neznámá autorka, která psala tento díl, pokud jsem to nějak chybně nepochopila, pro edici Harlequin. To muselo být v každém případě veliké a příjemné překvapení. Kniha má spád, vykreslení postav nepostrádá barvu a celkově se napětí a děj nese na lehké vlně bez krkolomných odboček. Přirozené a svěží psaní. Kdybych mohla, tak dám určitě téměř čtyři hvězdičky. Rozladěná jsem byla z obětí zločinů, ale to je můj problém, že tento námět vždy těžko zpracovávám. Líbilo se mi, že autorka ve zločincích, jež by měli být oporou, neodsoudila celou skupinu lidí. Ukázala, že všude a v každém společenství lidí se mohou najít dobří i zlí. Kéž by těch, kteří chrání bezbranné, bylo vždy mnohem více, než těch druhých. Dvojice hlavních hrdinů velmi sympatická.
Jen určité vyšetřovací postupy mi trochu drhly - třeba to, že se vyšetřovatelé rozdělí a nepostupují společně, aby se navzájem kryli, mi přišlo nesmyslné. Jinak opravdu milé překvapení, jak jsem již psala. Doporučuji všem, kteří se po přečtení nebudou obávat poslat své děti na letní tábor s autoritami, na které by mělo (a doufám, že téměř vždy je), spolehnutí.

19.12.2017 3 z 5

Smrtící pravidla Smrtící pravidla J. D. Robb (p)

Velmi originální a propracovaný zločin, včetně motivu. Opět. Když Bůh rozdával fantazii, moje oblíbená spisovatelka to nějak zaonačila, aby se do fronty postavila několikrát :o)
Vyšetřovací metody, včetně výslechů si vychutnávám vždy, tentokráte se mi velmi líbil takový nenápadný moment, kdy si Eva uvědomila, že všichni, co sedí v té pohodové chvíli kolem stolu, jsou vlastně její rodinou. Zranění blízkých přátel a četnost těch, kteří byli do zločinu zapleteni, zabere Evě téměř všechen čas a přesto se najde chvíle na oznámení jednoho těhotenství, posezení na kouzelné terase s doktorkou, vtipné rozhovory s geniálním dospívajícím i tradiční škorpení se Summersetem. A především na romantické okamžiky s Roarkem, který byl tentokráte právoplatným členem vyšetřovacího týmu. Každý potřebujeme v životě pevnou zem pod nohama, abychom se nechvěli, většinou nám k této stabilitě pomáhají naši nejbližší. Proto mám tuto sérii tak ráda, protože si tuto pravdu vždy připomenu. A také není na škodu věřit, že pravda vítězí a naděje umírá poslední.

11.11.2017 5 z 5

Pohádky za oponou Pohádky za oponou Kamil Bednář

Díky jednomu komentáři jsem si připomněla, jak se mi tato kniha kdysi dávno líbila. Převyprávění dávalo smysl a děj byl jasný, srozumitelný a poutavý. Opravdu souhlasím s názorem, že v podzimních večerech, kdy se tma a zima vetře do našeho života, je pro někoho naprostou nezbytností zahrabat se do knihovničky. Právě přemýšlím, zda mám z knihovny vůbec odcházet. Bylo by tak krásné, přezimovat tady. Ale život probíhá i v zimě, tato kniha by určitě mohla někomu prosvětlit tento čas.

08.11.2017 4 z 5

Hunger Games 1–3 (box) Hunger Games 1–3 (box) Suzanne Collins

Něco tak čtivého, jiného a vtahujícího do dění jsem dlouho nečetla.
Ke knihám jsem se dostala po zhlédnutí prvního filmu, knihy přečetla za pár dní a pak si znovu a lépe vychutnala i zfilmování.
V knihovně vznikají kolem těchto knih zajímavé diskuse, zda číst příběh, kde v zápletce jde o boj dětí v aréně. Boj o život.
Říkávám k tomu asi tolik: "Tato kniha je fantasy, ale v našem světě existují lidé, kteří do rukou dětí dávají zbraně skutečné."
Za nejlepší považuji třetí díl, který mimo napětí a děj obsahuje hodně politiky. Nutí čtenáře k zamyšlení nad širšími souvislostmi, nad tím, že pád jedné totality ještě není konečným vítězstvím. U této série tiše závidím čtenářům, kteří ji čtou prvně.

31.07.2017 5 z 5