TaLu TaLu komentáře u knih

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Ufff.
Moje první "Dánovka" .
Musím přiznat, že jsem si na styl psaného slova musela zvyknout. Navíc mě rozladilo, že já, čtenářka thrillerů a detektivek jsem jimi byla tak trochu "rozmazlena" . Moje oblíbená vyšetřovatelka Eva ke každé oběti přistupuje s úctou, na místě činu je soustředění a nikomu nedovolí snižovat lidskou důstojnost oběti.
Nu a teď jsem byla postavena na místo činu, kde se o oběti mluví jako o babce, kriminalisté žertují a zlehčují celou situaci ( určitě i proto, aby se vyrovnali každý po svém se stupněm brutality), a v mysli utíkají ke svým milenkám, jak jen to jde. Policie je v mnoha směrech úplatná, politika černější než nejhlubší tma a celá ta vykreslená depresivní scéna je hojně zahalena cigaretovým dýmem a utopena v alkoholu.
A přesto....četla jsem, deprimovala se, přemýšlela nakolik jsme žili a žijeme v takto prohnilé společnosti, a ani jsem si neuvědomila, jak rychle jsem příběh autorovi "zbaštila" . Stále doufám, že skutečnost je lepší, že spravedlnost není úplně slepá a že féroví chlapi mezi policisty nejsou jen dva. Vyznění knihy je velmi realistické, určitě se s autorem zase brzy potkám. Ale teď si potřebuji oddechnout u nějakého oblíbeného "vymyšleného" thrilleru .

11.02.2020 4 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

V dalším díle série si čtenář užije trochu více vyšetřování, ale to mi ani trochu nevadilo. K týmu se na výpomoc přidává další postava, kterou známe z minulého dílu. Pokud máte možnost, doporučuji číst popořadě, protože poměrně dost informací je zpracováváno i v dalších dílech a čtenář by se připravoval o moment překvapení.
Příběh plný napětí, vraždy prostitutek přibývají a líbilo se mi to nasazení Kim a její party, protože i lidé na okraji společnosti si zaslouží stejnou pozornost, jako jiní. V tom mi Kim připomíná mou oblíbenou Evu ze série Smrtící, která ke všem obětem přistupuje se stejnou péčí a respektem.
Již v předchozích knihách jsem byla překvapená ze zvláštně fungujícího sociálního systému v Anglii. Sídliště, kam se vystěhují "nepohodlní" a sleduje se vše jen tak zpovzdálí, i děti jež tam musí vyrůstat a tím nemající budoucnost. Nelegální přistěhovalci zastávající práci novodobých otroků...., určitě se budu snažit po dočtení více děkovat a méně kritizovat to, co máme u nás.
Kim půjde opět o život, to nebude spoiler, protože to je u ní naprosto běžné, třeba je na vině to, že anglická policie opravdu nenosí zbraně. Zajímavé a pro nás těžko pochopitelné. Autorka mě tentokráte překvapila osobou pachatele, neměla jsem tušení. Bravo.

20.11.2019 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Naprosto vědomě dávám plné hodnocení, abych zvedla celkové. Přijde mi totiž poměrně nespravedlivé. I já zvažovala dost dlouho, zda se mám do knihy pustit, když má tak nízké hodnocení. Marťan byl tak geniální. Mám si kazit dojem? Pak jsem si řekla, že autor přece nemohl "zapomenout psát" a otevřela jsem první stránky s vědomím, že si chci užít autorův styl vyprávění a nesrovnávat s knihou předešlou. Srovnávání není nutné, vždyť jde o úplně jiný příběh. Dobrodružství dobrodružky, která vyrůstá na Měsíci v jiné gravitaci, jiných podmínkách a tak trochu jako samorost. V pubertě by bylo dobré "vyběhnout ven a rozšířit si obzory". Ovšem ve vesmírném vakuu se běhá těžko a kolem je až příliš pravidel, které jsou nezbytné pro přežití ! Jazz mi byla blízká, od dobrodružství jsem se nemohla odtrhnout, odbornosti, kterým vůbec nerozumím, mě ani trochu nenudily a víte co? Spisovatel prostě psát umí. Doufám, že napíše podobných a přesto jiných příběhů ještě mnoho. Skvěle jsem se bavila. Marťan je vzorem amerického hrdiny, Jezz je Jezz a ty hodnoty má prostě zakutané trochu hlouběji. Přesto kodex slušného pašeráka, jak ho sama v závěru vysvětluje, nepostrádá morální hodnoty.

26.03.2019 5 z 5

Deset malých nadechnutí Deset malých nadechnutí Kathleen A. Tucker

V rámci žánru zajímavé čtení. Moje chyba, že jsem očekávala thriller. Příjemné pohodové čtení o složitém období života dvou sester, které vlivem tragédie zůstaly na vše samotné. Předvídatelná zápletka, ale když na ní došlo, tak to byl pro mne ten nejlepší kus knihy. Zamilovaná kniha pro mladé. Po čase si další díl přečtu také.

27.02.2023 4 z 5

Holka do nepohody Holka do nepohody Radka Zadinová

Vyprávění ze života sourozenců - dvojčat.
Pohled dívky Kačky i jejího bratra na různé příhody, události a situace.
Prožívají poslední společné prázdniny, protože s novým školním rokem odchází Kačka na novou školu.
Jak si poradí, když dosud měli vždy jeden druhého?
V jedné nebezpečné situaci mi vadilo, že nedošlo k dořešení, určitě měli nahlásit, co se stalo, aby se jiné dítě nedostalo do ohrožení.
Pro čtenáře tak od osmi let. Věty jsou přehledné, kniha není zbytečně silná.

17.01.2023 4 z 5

O smrti smrťoucí O smrti smrťoucí Pernilla Stalfelt

Napsat vtipné pojednání o smrti a to tak, aby nebylo nic zneváženo, ale také aby děti neupadly do celoživotní fobie, je určitě hrozně těžké.
Musím říci, že mě se zpracování líbilo.
Nejvíce mě zasáhla náhlost smrti - dědeček na křesle a vzápětí křeslo prázdné.
Jen bych mrtvolky oblékla, protože nahý umírá málokdo. Možná je to metafora k narození.
Rozhodně na knihu nezapomenu do smrti smrťoucí :o)

31.08.2022 5 z 5

Dítě je dítě Dítě je dítě Brigitte Weninger

Krásné ilustrace doprovázejí něžný příběh o malých žabkách.
Při čtení se s malými dětmi nechá probrat adopce, důležitost rodiny a odpovědnost za mláďata.
Přátelství pomáhá v životě všem.

10.08.2022 5 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Příběh o špatných rozhodnutích, které mají tu moc, zasáhnout celý náš život.
Příběh o špatných rozhodnutích, které by klidně mohl udělat téměř každý.
Příběh o boji za vlastní já.
Na jednom letišti se protnou dva podobné příběhy.
A to protnutí je opět osudové.
Trochu mě udivuje nižší hodnocení. Pro mě to byl silný, emocemi nabitý děj.
Asi od poloviny jsem se obávala konce.
A jak to dopadlo? Přečtěte si. Stojí to za to.

06.06.2022 5 z 5

Mokrozem / Suchozem Mokrozem / Suchozem Michael Engler

Na jedné straně chlapec, slepička a stálý déšť. Na druhé straně dívka, fenek a bezvodá poušť.
A nikdo není spokojený.
Jak by také mohli být šťastní v takových nešťastných podmínkách?
Vydáváme se knihou z jedné a z druhé strany.
Uprostřed se příběh protne.
Uprostřed je rovnováha.
Uprostřed je šťastné místo k životu.
Kouzelné ilustrace.
Taková první kniha o ekologii a ochraně prostředí a přírody?
A chránit bychom měli....třeba pak bude více šťastných míst pro život.

01.03.2022 5 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Kniha sestavená z deníkových zápisků. Autorka v životopisném vyprávění přibližuje střet kultur po svatbě s japonským mužem. Byla jsem velmi mile překvapená. Moje znalost prostředí Japonska pramení jen z filmů a zpráv. To jak vypadá den mladé manželky a později maminky, co vše je jiné, co je lepší, co horší a co nepochopitelné, jsem četla s velkým zájmem. Úroveň služeb jsem očekávala vysokou a skutečně tomu tak bylo. Velmi překvapená jsem byla z netečnosti k těhotné ženě v dopravě i jinde. Také strohost a nedostupnost bydlení, nedostatek laviček a odpadkových košů - to jako vážně?! Alespoň v něčem jsme vyšli jako vítězové. Moje patriotské srdce se raduje. A autorce patří můj velký dík, protože tato obdivuhodná země je tak vzdálená, že ji nikdy nebudu moci prozkoumat. Japonsko se mi přiblížilo díky jejím postřehům. Určité zvyklosti kolem pohřbů by se mi líbili i u nás, jiné si představit nelze.
Doufám že spisovatelka napíše další deník, zajímalo by mě, jak by popsala Francii. Smekám za její přístup k učení jazyka a písma, s čím musela bojovat, a co překonávat. Japonsko je naštěstí k cizincům vlídné a slušné. To, jak ji přijala rodina manžela se mi moc líbilo.

23.11.2021 4 z 5

Hořící příliv Hořící příliv Jonathan Auxier

(SPOILER) Strhující finále uprostřed série. To bylo překvapující. Napínavé, dobrodružné, beroucí dech. Vše je propojeno a vysvětleno. Žefr se vyklubal - zrodil, a našel svého hostitele Zarífa. Velká bitva v domově Červenopláštníků mezi sněhem, ledem a lávou je vylíčena podrobně a poutavě. Všechny souvislosti dávaly smysl. Oběť Šejna i mnoha ostatních, dodává příběhu uvěřitelnost. Líbila se mi ta chvíle výměny osobností mezi zvířaty a lidmi. Vystupňování děje uplynulých čtyř dílů. Velmi dobře napsáno. Poslední kapitola nechává chvíli na vydechnutí. Co bude dál ? Doporučuji.

09.08.2021 5 z 5

Znám tvou minulost Znám tvou minulost J. D. Robb (p)

Vzhledem k počtu dílů v sérii už není tolik prostoru věnovat se jednotlivým postavám, vývoji v jejich životech, zvratům v rodinách a vztazích. Přála jsem si už delší čas přečíst si díl, ve kterém by prostor pro postavy byl větší, a tentokráte to tak je. Možná na úkor samotného příběhu, kdy šílený pachatel je znám velmi brzy. Pokud jde o mě, klidně bych uvítala díl, ve kterém by si zločiny "vzaly dovolenou" a celý děj byl věnovaný známým postavám. Zřejmě se mi toto přání nesplní, protože jde o detektivní sérii, ale přát si to mohu. Vždy si ráda přidám další knihu do sbírky. Zajímavý pohled na práci skupiny, ve které se mohou ženy svěřit se svými traumaty.

12.07.2021 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Během četby dalšího případu Roberta Huntera a Carlose Garcii jsem si říkala, že mi chybí více obyčejných chvilek a zážitků. Jako by se příběh "zdrcnul" pouze od jednoho děsu k druhému, spojenému linkou mobilního telefonu. Pak jsem si uvědomila, že se vše odehrává ve velmi krátkém časovém harmonogramu a tak vlastně na prožívání není prostor ani čas. Objevila se velmi originální vedlejší linka s panem J. a s přibývajícími stranami už na svůj život neměli čas nejen hrdinové knih, ale určitě i čtenáři. Jen nechápu proč ten Robert věčně někam leze, aniž by dal vědět svému parťákovi. Copak neví, že jednou mu třeba nepomůže ani ten jeho nejúžasnější dar....totiž že "hodně čte"?
A přimlouvám se za větší prostor pro Garciu, třeba by mohl příště někam vlézt pro změnu on.
Motiv brutálních vražd k zamyšlení......ještě že nemám nějaké zlozvyky a nejsem připojená na sociálních sítích. Na Databázi nám snad nikdo neloví !!

28.08.2020 4 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Po emotivní knize Štvanice jsem byla ráda, že mám na dosah další díl, od kterého jsem si slibovala ....co vlastně? Zklidnění ?
Zřejmě v životě nelze zůstat emocemi zaseknutý v jediném okamžiku naplno. To bychom nikdo nevydrželi, musíme se, třebas zpomaleně, posunout dál. Zpočátku po kolenou, poté krůček po krůčku. Každý jinak. Také Miko, po roce od osobní tragédie, jede načerpat sílu v setkání s dcerou na rodnou Moravu. A připlete se tam do ošklivého případu (jak jinak), který se postupně stává ještě horším. Tentokráte si uvědomí své hranice i hranice možností prosazování spravedlnosti. Jen mi je záhadou jak mu to může myslet, když svá rozhodnutí zalévá takovým množstvím vína i jiného pitiva. Opět povedený díl, i když čtenář znovu o někoho přijde....škoda ! Ale zdá se mi, že přes vrstvu omezení, bezmocnosti a neschopnosti zajistit spravedlnost, se hlavní hrdina znovu nastartoval. Těším se na další díl. Zjistila jsem, že když už mě s Mikem nespojuje stejná hudba, máme oba rádi Vyšehrad a tamní hřbitov.

23.04.2020 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Musím se přiznat, že mě styl spisovatele opravdu baví. I strany, ve kterých se pátrá a vyšetřuje jsou napsány tak, že jsem otáčela s napětím jednu za druhou. A pak přijde finále a do konce zbývá ještě třetina knihy. Jak to? Nu, protože těch dramatických vrcholů má příběh několik. Temná atmosféra lesa, o kterém pamětníci vyprávějí, že se stal pohřebištěm sériového vraha, i když se jeho oběti nikdy nenašly, prorůstá svou temnotou do současnosti. A Davidovi při pátrání po pohřešované jde opět o život. Tentokráte trochu více spolupráce i s policií. I když ....to už si přečtěte sami. S velikou radostí jsem našla jednu větu, která zněla asi nějak takto : " O filmu Terminátor bych si s ní asi nepopovídal". Podobně jako v prvním díle tato jediná věta podtrhla moji náklonnost k hlavnímu hrdinovi. Série se mi moc líbí, zkuste si vytvořit názor sami. Obálka je přitažlivá, až na popisek, který není pravdivý, a navíc podle mě i špatně napsaný. Škoda, křečovitá snaha nalákat čtenáře spíše odrazuje.

19.01.2020 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Když jsem se ponořila do prvních stránek příběhu, říkala jsem si, že mi asi tentokráte bude scházet spolupráce týmu. Kim se totiž ocitá v jiném oddělení a pracuje s nepříjemným parťákem. Velmi brzy mi došlo, že díky jinak vystavěnému ději, proniknu do několika souběžně vyšetřovaných případů, poznám nové lidi, odhalím opět něco z minulosti hlavní vyšetřovatelky a hlavně s postupně kratšími kapitolami zažiji zvyšující se napětí, propojení případů, ohrožení člena týmu i odhalení dávných zločinů. Rasově motivované skutky jsou mi někdy těžko pochopitelné, v této knize jsou ale opravdu velmi dobře propracované i detaily toho, co podobné zločiny motivuje. Autorka opět překvapila originálním námětem. Výborné. Doporučuji.

18.11.2019 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Je letní čas. V tomto čase jsme chodívali s dětmi pozorovat Svatojánské broučky na jednu stráň. Pokud jste někdo zažil takovouto letní noc, kdy není nikdy tak úplně tma a uprostřed nezřetelných stromů probleskují světélka, tak víte, o čem mluvím. O kouzelné atmosféře, o hlubokém pokoji uprostřed mnohdy chaotického světa.
A další silná vzpomínka se váže s dětstvím mým, kdy jsme doma otáčeli stránky velmi staré knihy s překrásnými ilustracemi a poslouchali hlas maminky, který nás vedl do světa Broučkových dobrodružství. Později jsem četla již sama. Vnímala jsem vtipné momenty "foukání do komína", dobrodružství a nebezpečí prvních letů. Ale nejvíce ve mně zůstával melancholický pocit, když někdo z broučků umřel a na tom místě vyrostla chudobka. Dosud mám tento kvítek spojený s touto melancholií. Jsou asi různé druhy smutku. Existuje zřejmě i pohádkově krásný. A o tom je tato kniha. Smrt patří k životu, i když nevím, zda mě melancholie této knihy nepoznamenala tenkrát až moc.
Musím popravdě říct, že jsem se radovala, když se "záhadně ztratila" poslední strana prastaré knihy.
Nedávno jsem u maminky hledala, a ztratila se již celá kniha, ale z toho žádnou radost nemám. Pokusím se to vydání nějak dohledat.
Doporučuji hlavně tu procházku za živými světluškami :o)

23.07.2019 4 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Dramatické a přesto něžné, volné tempo a přesto strhující.
Příběh mladých lidí, netradičně seznámených, nesoucích si břemena minulosti, na které chtějí alespoň jednou za rok zapomenout.
Opravdu jsem jim přála, aby to všechno vybojovali.
Svěží, neokoukaná zápletka.
Autorčiny knihy čtu velmi ráda. Jsem vděčná, že si díky ní můžu vychutnat romantiku i v mém věku, protože rozhodně nejde jen o ni. Jde o život. Jenže možná žijeme právě proto, abychom se naučili milovat, abychom se to naučili správně. Četla jsem a usmívala se, potvrdila se mi "moje" věta:"Láska JE ROZHODNUTÍ a život je dar."

13.07.2023 5 z 5

Dům U Tří borovic Dům U Tří borovic Hana Marie Körnerová (p)

Autorku bych dávala na prázdniny a čas dovolených číst jako povinnou četbu. Nikdy totiž nejsem zklamaná. Odpočinkový příběh, tentokráte hodně dobrodružný. Tajemný původ hlavní hrdinky, útěk z rodného domu, náhodné zakotvení ve statku U Tří borovic. Intriky, vesnické předsudky a tajemství pána domu udělají mladé dívce v životě opravdu zmatek. Chvílemi jsem měla dojem, že čtu něco velmi podobného Janě Eyrové a to je doporučení samo o sobě. Knihu jsem si na dovolené vychutnávala naplno.

10.07.2023 5 z 5

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

Novinář Marek Vráz si mě postupně získal. Autor si vystačí s malým počtem stránek a přesto čtenář nemá pocit, že by byl o něco ochuzený. Tentokrát sám příběh vybízí k hodnotám života, k tomu, co je cenné zvláště když se náš vyměřený čas nachyluje. Zpověď umírající ženy se zamotává a Markovi je z toho všeho nejednou horko. Moc se mi líbí pravdivý a citlivý přístup. Kéž by takové metody používali alespoň někteří skuteční novináři. I našlapování po duchovních cestičkách bylo jemné a vtipné.

12.06.2023 4 z 5