Terva Terva komentáře u knih

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Stephen King napsal pokračování ke kultovní knize nazvané Osvícení.
Další osud Danny "Doktora" Torrance můžeme sledovat v knize se zajímavým názvem - Doktor Spánek.
Je to úplně něco jiného než Osvícení, i když základní myšlenka osvícených dětí zůstala.
Příběh se zdánlivě odehrává kousek od shořelého hotelu Overloock, ale to místo má na děj obrovský vliv.
Také se časová linie hodně prodloužila.
Zatím co Osvícení sleduje několik týdnů žití v Overlooku, je Doktor Spánek rozložen na několik roků.

Malá ochutnávka:

..........Casey obvykle nabídl příběh o filmovém režisérovi Johnu Watersovi.
V jednom ze svých prvních filmů "Růžoví plameňáci",
Watersova transvestitní hvězda Divine snědla kousek psího lejna z trávníku na předměstí.
Ještě po letech se Waterse na tento slavný moment filmové historie vyptávali.
Nakonec povolil. "Byl to jenom malý kousek psího hovna" odpověděl reportérovi,
"a udělal z ní hvězdu"

....tak mě vezmi na rande. Opravdový rande. V Rialtu dávají Dobyvatele ztracené archy......

"Mysl byla černá tabule. Chlast byl mazací houba"

19.04.2015 4 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Jednoruký malíř zde prožívá přímo duchařskou dovolenou.
Kniha se lehce čte a ani nemá moc těch Kingovo flashbacků, jak je jeho zvykem.

Pár citátů:

Bolest je největší moc, jakou láska má.

Ať se den vydaří, ty se pak vydaříš taky.

19.04.2015 4 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Další kniha na námět Temná věž ze světa Teritorií nebo-li Středosvěta.
Stephen King napsal další knihu o Temné věži tentokrát pod názvem Závan klíčovou dírkou.
Kniha nesmí chybět v žádné sbírce fandů Stephena Kinga.
V knihovně si ji zařaďte mezi knihy "Čaroděj a sklo" a "Vlci z Cally"
Již jsem přečetl a názor?
Někde jsem již psal, že Stephen dokáže flashbackama zajít pěkně do hlubin minulosti.
Tuto knihu bych tituloval "Back to the Flashback" až si jí přečtete, pochopíte.
A jako vždy pár citátů:

Říkáš pravdu? zašeptal Tim. ......................Pravdu, jako že Želva drží svět.

a ještě jeden:

A tak se to stalo, kdysi dávno, dlouho před tím, než se narodil děd tvého děda.......

Autorem kresby na titulní straně je Tomáš Kropáček.

Temný prorok Temný prorok Jiří Kulhánek

Krev, akce, zombi, upíři, Bohové, láska a smrt. To vše v jednom příběhu.
Příběh třetí - TEMNÝ PROROK
Malá ochutnávka:
Abych nezapoměl. Tahle kniha se původně měla jmenovat PAN HODNÝ, ne TEMNÝ PROROK. Protože kdo je to Temný Prorok? Skutečný Temný Prorok? Jest-li že vy to víte, já tedy ne. Ale že jsem pan Hodný, toho už si doufám všiml každý.
Patejl

Dracula Dracula Bram Stoker

Teprve při četbě těchto stránek pozná čtenář způsob, jakým byly jednotlivé doklady uspořádány. Všechny zbytečné podrobnosti byly vynechány, a do popředí se proto dostává příběh tak, jak se skutečně odehrál. Je to příběh, který se téměř ocitá v rozporu s naší současností - už proto, že všechny zápisy byly pořizovány bezprostředně a zrcadlí hlediska i rozsah poznatků svých tvůrců.

15.11.2015 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Tak tuhle Nezbytnost jsem četl již třikrát a určitě se k ní ještě několikrát vrátím.
Temné a velmi čtivé a pro někoho nezbytné. Příběh z imaginárního Kingova městečka Castle Rock.

28.04.2015 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Nebylo to to pravé Trifidí, ale jako pokračování je to velmi zdařilé a povedené. Je to už dnes prostě takový trend, že si někdo jiný napíše pokračování k něčemu, co nenapsal. Ale když se to povede, je to dobré.

23.04.2015 4 z 5

Talisman Talisman Stephen King

Peter Straub a Stephen King v roce 1984 napsali první knihu, která se částečně odehrává v Teritoriích, zemi ve které o několik let později můžeme sledovat cestu Rolanda Deschaina z Gileadu.
640-ti stránkový román pojednává o putování jednoho chlapce mezi těmito zeměmi. Jedná se o kluka čtenářům Stephena Kinga známým jako Putující Jack. Zde je ještě dítě a můžeme tu sledovat jeho první seznámení z pojmem "putovat"
Tuto knihu pánové King a Straub věnovali svým manželkám Ruth Kingové a Elveně Straubové.

Pár citátů z knihy, kterou jsem již četl dvakrát. Naposledy před týdnem:
Uprostřed svahu si uvědomil, že už zase přemýšlí v angličtině............

Jack věděl, že smrady jsou pro Vlka to nejhorší. Nebyli tady ještě ani čtyři hodiny a Vlk Ameriku nazval
Zemi hrozných smradů..............

Tu krásnou kresbu na titulní straně má na svědomí Petr Bauer plzeňský rodák a ilustrátor.

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Zde se začíná formovat jedna z jeho hlavních postav většina knih. Nebudu postavu jmenovat, protože během jejího putování v Kulhánkovo knihách, mění tato postava své jméno a image.
Vesměs má ale několik stálých vlastností - nesmrtelný (jak kdy) upír (jak kdy) bojující za záchranu lidstva (jak kdy), jehož příběh (skoro vždy) začíná v Praze.

Malá ochutnávka:
To jsem se krásně prospal, protáhl se až mu zakřupaly klouby - konstrukce sedadla jim
zdatně přizvukovala. Prohrábl si kratičké vlasy a zívl. Pak, jako by si vzpomněl na něco strašlivého, rychle si osahal krk. Rozchechtal jsem se jako už dlouho ne.
No nediv se, nejsem zvyklý trávit noc s upírem! roztáhl rty do širokého úsměvu. Bylo to mé první setkání s jeho poněkud neobvyklým smyslem pro humor.

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Setkali jste se dnes se ztělesněním smrti?
Pokud ne, přeskočte na otázku deset.
Pokud ano, můžete přestat, protože jste úplně v prdeli....

Po přečtení několika komentářů jsem se přeci jenom rozhodl si to přečíst osobně. A nejen přečíst, úplně naslepo jsem si všechny čtyři knihy rovnou (osobně) koupil. Nemohu si moc stěžovat, protože mě to bavilo, i když to má své ale......

Charley Davidsonová (ano, skoro jako ta motorka s Českým patentem na uložení válců), hlavní hrdinka, není zas tak špatná. Hýří hláškama, vidí mrtvé, je soukromou detektivní vyšetřovatelkou a ještě dělá konzultaci pro místní, New Mexickou, policii. Ano, je kousek od Roswellu, ale mimozemšťani příběhem jen proletí – hajzlíci. A vlastně je to snadné vyšetřování, když vám sama oběť vyklopí, kdo je její vrah. (ne, není to zas tak jednoduché) Tady je to ještě dobrý. Kriminální zápletka je povedená, tajuplná a vtáhne vás do děje. Tak kde je problém?

Citát - Opakované vystavování nočním halucinacím vedoucí k orgasmu měřitelnému na Richterově stupnici může mít dlouhodobé vedlejší účinky.

Problém je ve vložce. Tedy ve vložené postavě jménem Reyes. Tento „člověk“ je pro příběh velmi rušivým elementem. Kdykoliv se objeví, dostane hlavní hrdinka orgasmus, a to doslova. V prvních pěti setkáních je to celkem pohoda a možná to i některému chlapci postaví, po desátém setkání, kdy spisovatelka Darynda Jonesová, neustále opakuje tu samou erotickou scénu se stehny, se čitatel trochu zamyslí (já tedy jo) nad jednoduchostí a zatřepe hlavou. Když však setkání s Reysem nabírají na častosti, začnou tyto setkání býti rušivým elementem (jak jsem již napsal) a ke konci knihy už mi to připadalo úplně trapné. Tyto scény celkem ubrali knize (příběhu) na kvalitě a já ubral dvě hvězdy.
A tak to vypadalo slibně. Docela mě totiž zarazilo, že spisovatelce je již skoro...(podívejte se do jejího profilu) ...sát let, ale její knižní hrdinka se chová jako náctiletá puberťačka, která si dokonce pojmenovala obě kozy (tedy prsa) – což jí ubírá na věrohodnosti.

...Tak to byl anděl?
Ne, jmenuje se Anděl....
...On se jmenuje Anděl?
Jo. Proč?...
...Jenom jsem myslel, jest-li to není jeho povolání.
Ne, je to jeho jméno. A věřte mi, že je to to jediné, co má s anděli společného....

Avšak, jak jsem již napsal (opravdu), hlavní příběh s kriminální vložkou je chytlavý, srandovní a dobrodružný.

Jo a ještě k hlavní hrdince (není to motorka). To, že vidí mrtvé neznamená, že je v transu, nečekejte ani křišťálové koule, i když se spisovatelka jmenuje Jones a ani nečekejte žádný kanál, kterým by mrtvý procházely z jednoho místa na druhé. Je to jenom jedna holka, pár duchů a celé lidské pokolení. Tak že nic složitého.

Citát - Miluji děti, ale celé bych je asi nesnědl.

03.11.2017 3 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Soubor čtyř povídek pod taktovkou Stephena Kinga je velmi čtivá záležitost.
Doporučuji.
Zde názvy příběhů a několik citátů:

Povídka první: 1922

Zákon stojí na té straně, která ho platí.

Povídka druhá: Velký řidič

.....ležela mu schlíple v náručí, cítila se jako dívka v hororu,
kterou odnáší pryč Jason nebo Michael nebo Freddy nebo kdo ví kdo,
protože všichni ostatní už jsou povražděni.

Povídka třetí: Prodlužování času

Letadlo, v němž seděli dva členové rockové skupiny Blink-182, se zřítilo. Špatná zpráva zněla, že zahynuli čtyři lidé. Dobrá zpráva byla, že rockeři pro změnu přežili.... i když jeden z nich zemřel zanedlouho.

Povídka čtvrtá: Dobré manželství

Člověk nedokáže vypnout lásku.......

Řeka zmrtvýchvstání Řeka zmrtvýchvstání Philip José Farmer

Příběhy napsal Philip J. Farmer v roce 1971 a podle těchto příběhů jsou natočeny zatím dva filmy.
Filmy jsou z roku 2003 - Svět řeky a 2010 - Riverworld.
Tento první knižní příběh beru jako geniální, další čtyři příběhy už se jen vezou ve stínu toho prvního. Nejsou však k zahození a určitě je přečtu.
Kniha první se strašně rychle čte a úplně vás pohltí.

Příběh muže jménem Burton, který se probudí na neznámé planetě, kde žijí všichni lidé z celého světa a všech časů.

Dlouhý sprint s ozvěnou Dlouhý sprint s ozvěnou Miroslav Žamboch

Dlouhý sprint s Ozvěnou od Miroslava Žambocha mě celkem zklamal. Příběh je složitý a těžce se čte. Navíc je kniha krátká. Vypadá tlustě, ale věřte, že 240 stran, které obsahuje není jen kniha. Obě povídky, které na sebe navazují zaberou jen 166 stran. Ostatních 74 stran je jen slovník Koniášova světa. Navíc v příbězích není jméno Koniáš ani zmíněno - tak proč? Knihu ani nedoporučuju. Jak jsem již napsal je zbytečně složitá a hlavně krátká. Za ty peníze to ani nestojí.

19.04.2015 2 z 5

Lednička plná hlav Lednička plná hlav Rio Youers

„Za těch posledních pár dnů jsem prožila
všechny emoce, co lidstvo zná.
Kála jsem se, bála jsem se,
přemejšlela jsem a truchlila,
ale teď jsem NASRANÁ!“

Z přebalu této komiksové knihy je jasné, že Joe Hill, (který má na svém účtu Košík plný hlav) kolem ledničky jen procházel, kouknul do ní a zase jí zavřel. Dodal k tomu jen: „Tak to klidně vydejte, ale napište tam někam moje jméno.“ Tohle už totiž z Joem Hillem nemá nic společného. On to jen schválil. Takhle nějak dopadl jeho otec Stephen King s komiksovou sérií Americký upír. Tak že jsem si Ledničku plnou hlav koupil tak nějak automaticky, protože jsem si naivně myslel, že Joe Hill k tomu napsal scénář. A opak je pravdou. On k tomu napsal jen komentář.

Citát: Brody Island je většinou pěkný místečko, stačí se jen vyhejbat žralokům a motorkářům.

Hned na počátku jsem se musel pousmát. Jedna situace vás navnadí na Čelisti. V jedné chvilce se totiž ocitáme na Brody Islandu, kde řádí velký bílý žralok a shodou okolností místní policejní náčelník před rokem uhořel v lodi. Pozdrav Stevenu Spielbergovi je snad jasný. Pak už to ovšem je spíš masakr hlav a žralok je jen taková návnada pro čtenáře. Sekyra Yggdrasilu má své kouzlo a jako vrchol blaha je fakt, že po ní zůstávají mluvící hlavy. Tak že masakr dobrej, napětí super a zábava nezná vrcholu. Scénář se povedl. Rio Youers si s tím pohrál.

Citát: Některý věci jsou možná moc hloupý na to, aby umřely.

Co se týče kresby, ani tady nemám námitky. Tom Fowler to příjemně nakreslil a Bill Crabtree to nádherně vybarvil. Navíc, jako bonus, najdete mezi každou kapitolou dvě celostránkové alternativní obálky. A je opravdu čím se kochat. Ovšem nejbrutálnější jsou scény sekání hlav a pak košíková se žraločí hlavou. To je opravdu barevný červený masakr. A když to pak ty hlavy ještě komentujou – no prostě i bez Joa Hilla tohle zábava byla.

Citát: Tys mi usekla hlavu, ty zavšivená píčo! Neřeknu ti ani hovno!

27.09.2024 5 z 5

Indiana Jones omnibus: Další dobrodružství - kniha třetí Indiana Jones omnibus: Další dobrodružství - kniha třetí Steve Ditko

Tuto knihu jsem koupil o hodně později než ostatní čtyři. Vlastně jsem si jí nejprve půjčil. Svým obsahem mě však moc nebavila a já se dlouho rozhodoval, zda jí koupit. Ale nakonec byla v obrovské slevě a tak jsem si říkal, že když už mám všechny, bylo by škoda nemít do sbírky tu poslední.

Tento svazek vám nabízí příběhy Indiana Jonese od #25 až po #34
a s bonusem, kterým je zfilmovaná verze příběhu Indiana Jones a Poslední křížová výprava.

Citát. Asi ani nevědí, co to znamená být archeolog.

Velkou část povídek v tomto svazku kreslí Ricardo Villamonte. Proč to píšu? Protože se mi jeho kresba moc nelíbí. Kresby jsou jednolité a nevýrazné.

Scénáře také nejsou ničím výrazné. Sice Indiana Jones opět neposlouchá svůj rozum a hraje si na hrdinu, který zachraňuje svět, ale to nic nemění na tom, že tento svazek je nejslabším sborníkem ze všech čtyř knih.

Není nad zlato ** (Indiana Jones #25 1985)
Výprava za zlatými zbraněmi kapitola 1 *** (Indiana Jones #26 1985)
Výprava za zlatými zbraněmi kapitola 2 *** (Indiana Jones #27 1985)
Věž zvlyků ** (Indiana Jones #28 1985)
V křížové palbě kapitola 1 * (Indiana Jones #29 1985)
V křížové palbě kapitola 2 * Ohňostroje! (Indiana Jones #30 1985)
Lov na velkou zvěř *** (Indiana Jones #31 1985)
Dvojí hra kapitola 1 * (Indiana Jones #32 1985)
Dvojí hra kapitola 2 *** Magie, vražda a počasí! (Indiana Jones #33 1986)
Dvojí kra kapitola 3 ** Něco se opět pokazí! (Indiana Jones #34 1986)
Poslední křížová výprava ***** (Indiana Jones and the Last Crusade #1 – #4 1989)

Nejlepším příběhem v tomto svazku je nezapomenutelná Poslední křížová výprava. Perfektní scénář, povedená kresba a spousty dobrodružství. Už jen pro tuto čtyřdílnou limitovanou sérii se vyplatilo tuto poslední knihu koupit. Při čtení tohoto příběhu vám připadá, že se opět koukáte na legendární film Stevena Spielberga s Harrisonem Fordem a Seanem Connerym.

Citát: Dobrá, jedeme do Berlína!!!

Pokud chcete vědět víc, klikněte na složku „povídky“ u této knihy.
Ke každé povídce jsem napsal samostatný komentář, přidal ochutnávku, citát a samostatně jsem je ohodnotil.

29.01.2018 3 z 5

Witchblade Kompendium. Kniha 2 Witchblade Kompendium. Kniha 2 Christina Zacker

Když se nad tím zamyslíte,
jakmi-le přijdete o duši,
na ostatním vám už
moc nesejde.

Na počátku bylo ticho....a tak jsem si při čtení této knihy postil hudbu. Při prvním komplexu nazvaném Pod palbou jsem poslouchal Dimmu Borgir a při druhé části nazvané Oheň a krev, jsem poslouchal své oblíbence Cradle of Filth. Obě skupiny se k tomuto částečně hodí.
Sice jsem si zprvu vychvaloval, že scénář je logický, nepřeskakuje a celkem na sebe události v sešitech navazují, ale někdy od #033 to začíná být opět zmatečné.

Citát: Umírala neskutečně pomalou a bolestivou smrtí, což je druhá nejhorší smrt hned po tom, kdy vás rozsekají zaživa.

Co mě strašně štve, že tvůrci něco začnou a na konci vám napíšou: Dokončení v sešitě #010 Darkness. To se mám jako posrat a hned si to jít koupit? Já chtěl Witchblade a nikoho jinýho. Mínus hvězda za skrytou reklamu.

Malá ochutnávka:
Zajímalo by mě, jestli by se někdo vážně mohl z tolika násilí a smrtí zbláznit.
Se mnou to rozhodně dost zacloumalo.
Třeba jsem se zbláznila a ani o tom nevím.

Tak nakonec celkem zklamání. První část druhé knihy je jen slaboučkým vývarem knihy první. Moc se mi to nelíbilo. Pod palbou je zatím nejhorší částí v sérii a ještě se spoustou reklam na Darkness, což příběhu velmi škodí. První část za tři hvězdy.

Zato druhá část, nazvaná Oheň a krev, to už je jiný žraso. Několik brutálních vražd, nejdříve upálením, které končí devastujícím výbuchem a v další části záhadné až mystické vraždy, se kterými si detektivové skoro nevědí rady. Tahle část je velmi dobrá. Ale abych zase jen tak nechválil – naprosto příšerná je kresba celého sešitu #047. To je otřes. A navíc mizí logika a zase v pozdějších sešitech začne vládnou zmatek a chaos. Chtěl jsem dát části nazvané Oheň a led plný počet, ale za tohle dávám jen čtyři hvězdy.

Na konci je několik návrhů obálek a skic, vše je nádherně nakreslené. Alespoň na konci knihy jsem měl pocit, že tvůrci odvedli dobrou práci. Tedy na těch kresbách.

Zatím co mě první kniha celkem uchvátila, z té druhé nemám dobrý pocit. Trochu se obávám třetí knihy, ale věřím, že přijde zase nějaké oživení.

Povídky Pod palbou a Oheň a krev jsem samostatně uložil, přidal jsem obsah, napsal k nim komentáře, dodal nějakou tu ochutnávku a zazdil to citáty. Vše najdete v sekci Povídky u této knihy.

Za ty, již se zmítají ve vlnách života uroním teď slzu ohnivou.......

10.01.2018 4 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Byl jsem zapřísáhlí ateista,
dokud mi nedošlo,
že jsem Bůh.

Smrtka je někdy na zabití.
A řeknu vám, taky bych ji někdy odprásknul. Myslím tím hlavní „smrtící“ postavu Charley Davidsonový. (Ne není to motorka – jak již bylo řečeno v předešlém komentáři). Je to vyšetřovatelka a konzultantka u policie a taky má na starost mrtvé, které někdy převádí na druhou stranu.

Má to však své mouchy, ať už živé či mrtvé. Reyes je tu stále a jeho příchody za Charley stále u dotyčné osoby vyvolávají orgasmy. Jak se tak říká – opakovaný sex není sexem, ale povinností a celé tohle extempore sráží kvalitu vnitřního příběhu. Dalším nešvarem tak je pár maličkostí. I když to první, o čem napíšu, zase takovou maličkostí není. Jedná se o opakování děje a postav z předešlé knihy. Zabírá to moc místa. Vlastně tento nešvar můžete vystopovat až někam do osmdesáté strany knihy – což je dost. Dalším, tentokrát menším nešvarem je neznalost některých teen skupin. Není se co divit, když je spisovatelce skoro šedesát let, že nepozná hlavní rozdíl mezi EMO a Gothic. Budiž ji to prominuto. Vlastně ne, já jí to nepromíjím.

Malá ochutnávka:
Sledoval mě přimhouřenýma očima a na rtech mu hrál pohrdavý úsměv. Ta tvář mi byla tak povědomá, že mi po zádech přejel mráz. Naposled se mi to stalo, když jsem četla To od Stephena Kinga.

Vnitřní příběh je opět dobrý. Je dobrodružný, možná i více napínavý než v Prvním hrobě napravo, je v něm spousty humoru, zvláště toho černějšího a ironičtějšího a jako celek je to prostě dobrý, rychle se to čte a dokončení případu je stupňující a logické.

Citát: Pitomá smrt, nejraději bych ji nakopala do prdele.

Dávám, opět, tři hvězdy. Příběhy nejsou geniální, ale zase nejsou tak špatné, že by si je nemohl každý přečíst. Je to vtipná oddychovka u které nehledejte nic vnitřního a hlavně nespadněte do nějakého hrobu.

Vybral jsem přes deset citátů a zakopal jsem je pod nápisem CITÁTY u Druhého hrobu nalevo.

13.11.2017 3 z 5

Revival Revival Stephen King

Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá, a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá. (H. P. Lovecraft) Mistr King opět dokázal, že je stále o čem psát. Příběh muže jenž byl vyléčen podivným experimentem se zdá jako obyčejný lidský příběh, ale pod rouškou je ukryto něco mnohem většího a elektrizujícího. V knize je spousta odkazů na další Kingovo příběhy a také je tu trocha mysteria z knih Joa Hilla. A kdo má rád čtení "mezi řádky", ten si knihu užije ještě víc. K této knize se jistojistě ještě vrátím a přečtu si ji znovu. Přinejmenším v jednom ohledu se náš život hodně podobá filmu.

09.08.2015 5 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Povídky jsem nikdy moc nemusel, člověk se začte, najde si hrdinu, ať už člověka, věc nebo zvíře a - konec povídky. Jak já byl vždycky nas-štvanej. Ale u pana Kinga jsem věděl do čeho jdu a již jsem měl nějaké ty jeho povídky naštudované. Převážně je v nich spousty odkazů na jeho jiné knihy a hrdiny. Tak tedy hrdě do toho. PS - Spousta povídek z této edice byla zfilmována. Například jmenovkině v kině Noční směna, Trávníkář nebo Děti kukuřice.

28.04.2015 5 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Je vidět, že jablko nepadlo daleko od stromu a syn Stephena Kinga se dává po stopách svého otce.
Naprosto náderná kniha.
Doporučuju!!!

Pár citátů:

Zdála se jí nesouvislá řada nehybných obrazů:
plynová maska na betonové podlaze,
mrtvý pes s rozbitou hlavou u silnice,
les vysokých stromů ověšených slepými bílými anděly......

V tomhle městě nemá nikdo takovou fantazii, aby byl schopnej něco ukrást........