Tomašek55 komentáře u knih
Tato básnická sbírka je nádherným vyjádřením křehké podstaty lidských vztahů, kde se prolíná touha, láska i ztráta, v naprosté intimitě, která čtenáře neustále vyzývá k zamyšlení. Autor brilantně zachycuje momenty, kdy se duše spojují a zároveň vzdaluji, v křehkém tanci věčného hledání a ztráty, který je vlastní nejen lidským bytostem, ale i samotnému vesmíru.
S použitím obrazů přírody – deště, slunce, podzimu a snících motivů, běhu srn či vůně ranní trávy – sbírka přetváří běžné okamžiky v něco transcendentalního. Každý verš je jako kousek věčnosti, v němž se ztrácí rozdíl mezi smutkem a radostí. Autor dokáže v každé básni vyjádřit komplexnost lidských emocí: jak touha po blízkosti, tak nevyhnutelnost odloučení. "Miluji ticho, když vlezle vrývá se do mé kůže a mysli," říká v jednom verši – a právě to ticho, které na nás zůstává po odchodech, je jedním z klíčových motivů celé sbírky.
Básně jsou plné metafor, které čtenáře nejenže zavedou do světa snů a melancholie, ale i do filozofických hloubek, kde otázky o smyslu života a vztahů vyvstávají neustále. V „Mám pocit, jako znal bych tě dříve než začal svět,“ se odráží věčné hledání toho, co je člověku vlastní, jakýsi archetyp vztahu, který přesahuje osobní historii a stává se součástí kolektivní paměti lidstva.
Přítomnost ztráty je tu téměř fyzická, stejně jako přítomnost lásky, která je vždy napůl, nikdy úplná. Jak v jedné básni: „Jsi jako slunce v září. Mám tě jen napůl.“ Tento motiv je nejen obrazem pomíjivosti lidských emocí, ale i filozofickým zkoumáním paradoxu lidské existence, kde nic není nikdy zcela dosaženo, ale vždy na dosah. Zůstává zde tajemství, které nelze plně odhalit.
Sbírka je skutečným mistrovským dílem v tom, jak dokáže v jediné chvíli propojit vše: intimní prožitky, hluboké filozofické myšlenky a kouzelnou poetiku přírody. Je oslavou všeho, co v nás roste a zároveň i všech ztrát, které nás formují. A přesto, že některé okamžiky v básních jsou prokleté pocity osamělosti, ve své podstatě je tato sbírka plná naděje, že každý verš je záznamem našeho hledání a touhy po propojení – nejen s ostatními, ale i s univerzálními pravdami, které překračují naše tělesné a časové hranice.
Tato kniha je silným, emotivním a velmi drsným svědectvím o životě v pohraničí Slezska, kde se osudy jednotlivců proplétají do jednoho společného příběhu. Autorka vystihla tento kraj s jeho těžkou historií a těžkým každodenním životem místních lidí, kteří jsou tvrdí a nekompromisní, ale zároveň laskaví a upřímní. Kniha je fascinující nejen svým lidským příběhem, ale i historickým kontextem, který se propojuje s těžkou realitou, jakou zažívají lidé v této oblasti. Navíc skvěle zachycuje složitý vztah mezi Čechy a Poláky, čímž dává hlubší vhled do problematiky Těšínska a národnostních otázek. Není to lehké čtení, ale rozhodně stojí za to, protože se jedná o dílo, které má co říci. Děj je plný emocí, ale zároveň i bolesti, která zanechá čtenáře zamyšleného. Pokud chcete nahlédnout do temné historie a složitého života v tomto regionu, tato kniha vám rozhodně přinese nové pohledy a hluboký zážitek.
Kniha mě oslovila svou otevřeností a upřímností. Autorka se s nebývalou odvahou pouští do velmi osobního a citlivého tématu, jakým je bipolární porucha, a přitom se vyhýbá patosu nebo přehnané dramatičnosti. Její jazyk je jednoduchý, ale přesný, což čtenáře nutí soustředit se na emoce a pocity, které popisuje. I když se kniha dotýká temných a těžkých okamžiků, v textech prosvítá zázrak lidské vytrvalosti a touha po hledání světla, i když cesta je plná nástrah. Je to hluboký a dojemný pohled na boj s duševními problémy, který neztrácí naději, a přitom nabízí prostor pro uvědomění si vlastní síly. Určitě doporučuji každému, kdo chce porozumět složitosti vnitřního světa lidí trpících duševními nemocemi.
Feist se v Trhlinových válkách opět pokouší přenést herní zážitky na papír, což však přináší své limity. Příběh je zjevně vystavěn na principech RPG her, což se projevuje v jeho struktuře – minipříběhy, které mají často charakter vedlejších misí, se snaží poskládat do jedné linie, ale výsledek není úplně koherentní. Mnohé pasáže působí jako rutinní „plnění úkolů“, což narušuje plynulost a hlubší zapojení do děje. Postavy, které by měly být v centru pozornosti, jsou často upozaděny, a tak i známí hrdinové jako Arutha nebo Tomas ztrácejí svůj důraz, aby ustoupili méně výrazným postavám.
Zajímavější jsou postavy nové – temný elf Gorath nabízí alespoň trochu hloubky a nový pohled na kulturu moredhel. Oproti tomu mág Owen zůstává dost schematický, jeho vývoj je až příliš očividný a dává pocit, že se příběh "leveluje" podle pravidel herní mechaniky.
Kniha samotná není špatná, ale je to spíše čtení pro fanoušky herních adaptací. Je přímočará a místy naivní, což může být pro některé zklamáním, ale pro jiné příjemným odreagováním. Trhlinové války jsou určitě slabší než původní série, ale přesto nezklamou úplně. Pokud nečekáte hluboké fantasy veledílo, ale spíš nenáročnou, dobrodružnou jízdu, může to být zajímavý zážitek.
O této knížce jsem se dozvěděl nedávno, když jsem slyšel rozhovor s Markem Ebenem a Terezou Kostkovou, kde zmiňovali vydání *Myšlenek 2*. Neváhal jsem a obě knihy si hned půjčil. A rozhodně jsem udělal dobře! Při čtení jsem se často smál nahlas, až mi slzy tekly. Pan Eben dokáže běžné situace, které všichni zažíváme, popsat tak, že člověka opravdu rozesměje. Když se mě manželka ptala, co je tak vtipného, přečetl jsem jí úryvek, a od té doby si knihu občas čteme i společně.
Některé fejetony mě bavily o něco víc než jiné, ale jako celek je to skvélé a odlehčené čtení. Ebenův humor je nenucený, nikdy neagresivní, přesto dokáže být velmi trefný. Občas se sice objeví i nějaké peprnější výrazy, ale vše má svůj důvod a kontext. A ten nápad s trhacími stránkami? Zajímavý, ale musím říct, že bych nikdy stránku nevytrhl, to by byla škoda! Knihu určitě doporučuji každému, kdo má rád inteligentní humor.