TomHr TomHr komentáře u knih

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Úsměvy smutných mužů mají právem své místo mezi knihami (ale i filmy) popisujícími protialkoholní léčbu. Námět není originální, ale autorův syrový styl dodává knize na naléhavosti. Jedná se o koláž příběhů jednotlivých protagonistů, jejichž svízelná pouť se protne v léčebně. Formánek velmi dobře dokázal popsat fyzickou a duševní zhoubu, ke které vede tvrdá a přitom legální a snadno dostupná droga. A tak trochu nahlodává představu, že "tohle se mi stát nemůže." Pacienti léčebny totiž pocházejí z nejrůznějších prostředí a sociálních skupin. Už jen kvůli tomu stojí knížka za přečtení.

16.03.2020 4 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Vypravěčem téhle útlé a výborné knížky je chlapík, kterému tak trochu šplouchá na maják, ale který má jasné morální zásady - v práci nájemného zabijáka. Nečekejte komplikovaný mnohovrstevný příběh, děj plyne přímočaře k nevyhnutelnému konci. Ale stejně jsem si knížku náramně užil. Není to typická Nesbova detektivka, ale i tak Krev na sněhu vtáhne a nepustí.

16.03.2020 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Brutální nemilosrdný vrah s podivnou motivací versus nejistý policajt. Z toho kouká zajímavá zápletka. Když se navíc okoření záhadnými číselnými vzkazy na krátkých vlnách a islandskými mrazivými reáliemi, je z toho napínavá detektivka jak má být. Autorka řemeslo zvládá velmi dobře, čtenáře uchopí, vtáhne a nepustí. Nakonec vlastně nevím, jaká drobnost schází knize do pěti hvězd. Byla to možná některá hluchá pasáž či určitá překombinovanost celého případu, nicméně kniha zanechala pocit, že jí přece jen něco chybí.

16.03.2020 4 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Nalezená noha je leitmotivem docela spletitého, až trochu rozháraného příběhu. Děj odsýpá, knížka je čtivá, dokáže čtenáře vtáhnout. V hlavní roli staří známí hrdinové, objeví se různé typy vagabundů a také dáma "Na podpätkoch". Nakonec se vše vysvětlí, pointa nechybí, ale tentokrát mám na konci knihy pocit, že méně by bylo více.

27.02.2020 4 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Dominik Dán v knížce používá osvědčené postupy. Splétá několik dějových linií a i to opakování některých pasáží má své kouzlo, když stejný děj dává nový smysl. Čtivě napsané knížce dodává autenticitu výborná znalost vyšetřovacích postupů, policejního prostředí i podsvětí.

27.02.2020 5 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Další kniha z Nášho Mesta má všechno, na co jsme u Dána zvyklí: zajímavou zápletku, sympatické hrdiny, správně stupňované napětí, humor, hlášky. Zajímavá je mezinárodním přesahem a přiblížením psychologie pachatele. Jedna z lepších detektivek ze série.

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Ze začátku trocha Dánovské filozofie a pak už to zase běží jako na drátkách. Válka v podsvětí pokračuje, k tomu vražda nevinné dívky... tedy nakonec ne až tak nevinné.

30.01.2020 4 z 5

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Jedna z méně uvěřitelných, méně civilních knih z Nášho Mesta. Přestože napínavý příběh, rychlý spád a čtivý jazyk nezapře autora, můj názor na knihu bude už navždy ovlivněn rozpačitým a tak trochu humorným filmovým zpracováním.

30.01.2020

Knieža Smrť Knieža Smrť Dominik Dán

Obchod s nemovitostmi jako stoka plná špíny a bohatý byznysmen jako novodobý feudál, to jsou výchozí body další povedené detektivky Dominika Dána. Moderní kníže, pan majitel Rastislav se svými záchvaty zuřivosti by byl ideální pachatel... však oni nakonec Krauz a spol. rozlousknou i tuhletu nejnovější vraždu, vlastně rovnou dvě. A to i přes odchod manželky Oty Hanzela. Opět povedená detektivka s vcelku přímočaře vystavěným příběhem. Na důvěrnou znalost policejního prostředí jsme u Dominika Dána zvyklí, tato kniha je okořeněná znalostí prostředí - Devína, kde se děj odehrává.

Hriech náš každodenný Hriech náš každodenný Dominik Dán

Jedna z lepších knih z Nášho Mesta. Všichni oblíbení hrdinové na place, vyšetřují až se z nich kouří, děj pěkně odsýpá a ponuré kontury zločinu se pomalu vynořují... detektivka jak má být.

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Dokonalá znalost policejního prostředí a postupů zdobí všechny Dánovy knihy a nejinak je to i v tomto seznámení s vraždármi z kancelárie 141. Klasická detektivka, úspěšné pátrání po vrahovi staré ženy, se prolíná s popisem špíny prorůstající od nejvyšších struktur státní moci přes bezpečnostní službu alias cestovku až po prokuraturu a policejní důstojníky. Jedná se o velice zajímavý vhled do fungování moci v divokých devadesátých letech, objasňuje pozadí některých nepochopitelných událostí z doby vlády velkého vůdce nového samostatného Slovenska, které si ještě pamatujeme z tisku aj z tlače. Na jednu stranu je to fascinující čtení, ale na druhou stranu se svou zdlouhavostí a překombinovaností vymyká Dánovu přímočarému stylu. Takže jako úvod do série z Nášho Mesta bych tuhle knížku nedoporučil, neboť někoho může spíše odradit, a to by byla fakt škoda!

29.01.2020 4 z 5

Nevinným sa neodpúšťa Nevinným sa neodpúšťa Dominik Dán

Dánovská klasika, více případů a dějových linií, vtípky, hlášky, alkohol... Richard navíc řeší nevěru manželky a Chosé se opět setká s dámou "Na podpätkoch". Děj odsýpá, kniha je čtivá, ale nedosahuje kvalit ostatních ze série.

27.01.2020 4 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

Pachatel jak z amerického thrilleru, sériový vrah, který jde přímo po Kauzovi. To je hlavní linie příběhu, do toho se mící dozvuky akce Rusalka (z knihy Uzol), která nezůstala bez povšimnutí. Celé zarámováno drolící se socialistickou realitou. Odhlédnu-li od vtípků a hlášek, typického čtivého stylu Dominika Dána, vyniká kniha umně vystavěným příběhem v několika dějových liniích.

27.01.2020 5 z 5

Na podpätkoch Na podpätkoch Dominik Dán

Na pomstychtivou vychytralou ženskou jsou i policajti z kanceláře 141 krátcí. Aspoň že se můžou vrhnout na případ střelby na diskotéce. A Petrička se nám vdává! Teda skoro.
Jedna z klasických dobrých knížek z Nášho Mesta, vypointovaná, se solidní zápletkou, se sympatickými hrdiny a tak trochu šablonovitě zlými padouchy.

22.01.2020 5 z 5

Kožené srdce Kožené srdce Dominik Dán

Osazenstvo kanceláře 141 opět na lovu různých ptáčků... Tentokrát odhalí doupě homosexuálů, zabrousí do nacistické historie a ještě ke všemu není jasná role ztraceného syna Oty Hanzela. Nechybí klasické Dánovské atributy, hlášky a alkohol doprovázejí správnou detektivní práci. A tak to má být!

22.01.2020 5 z 5

Sluneční jezero Sluneční jezero Ludvík Souček

Po letech jsem zhltnul celou trilogii naráz a musím říct, že ke konci mě osobité "autentické" výpovědi některých aktérů lehce prudily. Ale stejně je to dobře vystavěná a napsaná kniha. Dneska by musel Souček řadu věcí pojmout jinak; je zajímavé srovnání, jak se změnily naše znalosti astronomické a technické - dnes by pozornější žák druhého stupně základní školy odhalil některé nesrovnalosti. Ale v době vzniku... pecka!

Runa rider Runa rider Ludvík Souček

Klasická stará dobrá sci-fi. Druhý díl "reportážní" trilogie poodhaluje roušku tajemství, které obestírá mimozemskou civilizaci a její kontakt s lidstvem. "Nesporné" důkazy o návštěvách ufounů v dávné i méně dávné minulosti jsou doplněny o senzační nálezy, ze kterých vyplývá "jasný" závěr. A když se úžasnou náhodou podaří zachytit vzkaz z Marsu, je výprava k rudé planetě hotová věc!
Jasně, celé je to z dnešního pohledu takové úsměvné, ale v době vzniku - super knížka.

Cesta slepých ptáků Cesta slepých ptáků Ludvík Souček

Rudá agitka :-)
Ne, povedená sci-fi, taková, jaké vznikaly v dané době. "Reportážní" styl ke knize pasuje, i ta záhadologie dänikenovského typu. A ano, najdeme zde řadu drobností poplatných politickému nastavení autora, to ale nemění nic na faktu, že je knížka dobře napsaná.

Kráska a zvíře Kráska a zvíře Dominik Dán

Tentokrát žádní trojpísmenkový, ale klasická poctivá detektivní práce. Zatímco matadoři pátrají po "vrahovi" mimina, ostatní zaměstnává mrtvá dívka za maďarskými hranicemi. O pivo a nějaké ty panáčky samozřejmě není nouze, ani o typické vtipné a rádobyvtipné hlášky. Je to taková dobrá klasika z Nášho Mesta, ale do plného počtu malý kousek schází.

12.01.2020 4 z 5

Luciferovo evangelium Luciferovo evangelium Tom Egeland

Dobré! Napínavé, čtivé. Sem tam je potřeba přeskočit "vědecké" výčty démonů, zkopírované z nějakých alchymistických spisků - o vědu se tady, obávám se, nejedná. Nicméně většinou různé historické detaily dobře doplňují fantastický příběh reáliemi.

22.11.2019