Ulala Ulala komentáře u knih

Pacientka Pacientka Tim Sullivan (p)

Skvělé a podle mně s přibývajícími díly čím dál lepší. Tento příběh se "čte sám", Seržant Cross opět perlí a přizvukují mu dvě jeho kolegyně, které se snaží alespoň trochu přizpůsobit jeho autistické chování reálnému životu. Autor tentokrát zvolil téma asistované sebevraždy, což je problém neustále diskutovaný napříč společnosti a vypořádal se sním velmi dobře. Kromě toho pokračují i problémy vyskytující se v osobním životě Crosse - nemocný otec, který trpí syndromem hromadění věcí a nezvěstná matka která se na konci příběhu objevuje na jeho varhanním koncertě. Jak to bude pokračovat se snad brzo dozvíme.

11.09.2023 5 z 5

Vražda ve vlaku do Ballaratu Vražda ve vlaku do Ballaratu Kerry Greenwood

Moderní, elegantní, trochu frivolní a bystrá, tak vystihuje autorka Phryne Fischerovou. Skvělé lehké čtení na lení večery. 20-tá léta v Melbourne si člověk s radostí vychutná. Škoda, že ještě nevyšly další díly. Vynahradí nám to ale seriálové zpracování, které je sice trochu upravené oproti knižní předloze, ale také úchvatné.

11.09.2023 5 z 5

Tajemství nefritového fénixe Tajemství nefritového fénixe Frédéric Lenormand

Frédéric Lenormand určitě není pokračovatelem Roberta van Gulika. Kdyby si vybral jiné jméno svého hlavního hrdiny, bylo by to určitě přijatelnější pro ty, kteří originální příběhy soudce Ti četli. Možná, že Lenormandův soudce je vzdělaný a chytrý, ale jeho sprosté a neurvalé chování je v zásadním rozporu s kultivovaným Gulikovým soudcem Ti. Tentokrát tomu nepomohl ani překlad, který používá slova, o kterých pochybuji, že byly známé v roce 674 n.l. v Číně. Námět dobrý, určitě si přečtu i další knihy, ale neakceptuji hlavního hrdinu jako soudce Ti.

02.09.2023 3 z 5

Smrtící stvoření Smrtící stvoření Nora Roberts

Je to má již....ani nevím kolikátá kniha s Dallasovou a zatím mně to neomrzelo. Napětí, láska, přátelství, bohatství a potírání zločinu pomoci vylepšených "udělátek" blízké budoucnosti - to tvoří velmi přitažlivé čtení. I když v tomto případě se jedná o brutálního šmejda, který umučil x žen. V tomto bloku čtení si určitě dám ještě jednu.

26.08.2023 5 z 5

Třikrát lupič detektivem Třikrát lupič detektivem Lawrence Block

Autor s lehkou ironií a laskavým humorem popisuje příběhy lupiče slušňáka a zároveň i majitele antikvariátu, který sám řeší případy, které se zvrtly při jeho loupežných aktivitách. Velmi vtipné a sympatické. Je to jedna z mých oblíbených knih, ke kterým se pravidelně vracím.

08.08.2023 4 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Na prvotinu docela fajn. Tuto sérií začínám první knihou, kterou autor se znalostí prostředí zvládl na jedničku.

02.07.2023 4 z 5

Píseň mrtvých Píseň mrtvých Graham Masterton

Píseň mrtvých je příběhem o korupci ale i o osobních problémech hlavní hrdinky Katie. Osobní problémy se vygradovaly otcem spáchanou vraždou a jeho následnou smrti, a spáchánim trestného činu přítelem, který na konci se stal snoubencem. Autor jako obvykle rozpracovává několik linií příběhu, které se protínají aniž by se všechny potkaly, ale na to jsem si už u G,Mastertona zvykla. Naopak jeho hororové prvky mi pořád nesedí. Přesto se mi kniha líbila a určitě si přečtu další pokračování.

20.06.2023 4 z 5

Země Pána Boha Země Pána Boha Tomasz Duszyński

Poklidný začátek, který je narušen nálezem mrtvé, pohřešované už 5 let, se vyvíjí neuvěřitelně hekticky. S mimořádným nasazením so do akce zapojuje Franz Koschella, který je dokonce zatčen a obviněn z vraždy. Obrat nastává příjezdem kapitána Wilhelma Kleina, kterého opustila jeho přítelkyně, která mu úspěšně pomáhala s uzdravením a závislosti na morfinu. Autor postupně odhaluje tajemství, které zahaluje smrt Sabine, dceru dovozce doutníků. Napínavé, zajímavé a spolu se specifickým stylem autora, je příběh velmi přitažlivý a kromě toho Kłodsko je velmi zajímavá země.

13.04.2023 5 z 5

Dostihne tě minulost Dostihne tě minulost J. D. Robb (p)

Opět skvělé. Nemám co dalšího dodat.

28.03.2023 5 z 5

Svatý zloděj Svatý zloděj Ellis Peters (p)

Skvělý příběh z roku 1144. Kousek historie, kousek víry, kousek dedukce a mezilidských vztahů. Co říct, kdyby nebylo té vraždy, tak docela pohodové čtení. Ale musím říct, že mi tento díl připadal trochu vyzrálejší a zápletka dobře propracovaná.

09.03.2023

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Nečetla jsem Larssonovu trilogii, proto nemohu srovnávat. Podle mně David Lagercrantz skvěle umí udržovat čtenáře v napětí. Vždy, když docházelo k momentu, že se něco nenávratně zničí, přišel obrat k lepšímu. Proto mně příběhem neprovázel ten svírající pocit nezmaru, který je napraven až na konci knihy. Všechny postavy mají svůj odstín šedi, ale i stránky, které jsou vesměs pozitivní. Jsem zvědavá, které z nich a jak se budou v dalším díle projevovat.

06.03.2023 4 z 5

Einstein: člověk, génius a teorie relativity Einstein: člověk, génius a teorie relativity Walter Isaacson

Albert Einstein byl velikánem, který posunul vědu o velký krok dopředu a proto si zaslouží, aby o jeho životě a díle četli i lidé, kteří jeho teorii relativity ani za mák nerozumí, jako třeba já. Monografie W.Isaacsona poodhalila jeho život, práci a mně postrčila o kousek dál ke snaze porozumět.

26.02.2023 4 z 5

Smrtící posedlost Smrtící posedlost J. D. Robb (p)

Romány J.G.Robb jsou klasickými romány pro ženy, kde se prolíná láska a smrt, bohatství a neutěšený život chudých, přátelství a nenávist, bezpráví a spravedlnost. Ale musím říct, že za to autorku obdivuji. Jak se ji to všechno daří skloubit do celku, který Vás nenechá na pokoji než dočtete poslední stránku. Už se těším na další.

25.02.2023 5 z 5

Saturnin se představuje Saturnin se představuje Miroslav Macek

Konečně se autorovi podařilo spojit historky typu "Kameňák" do jednoho celku - za to dvě **, za snahu jednu * a za to, že se zlepšuje jednu *.

12.02.2023 4 z 5

Milosrdný samaritán Milosrdný samaritán Rolf Börjlind

Knihu jsem si užila. Sice vím, že covidu máme všichni plné zuby, ale bohužel to bylo a nelze na to zapomenout. Především na všechny obětí, které zemřely, nebo do dneska mají následky a také na konspirační teorie, které se šířily napříč planetou a v některých případech způsobily smrt lidí, kteří jim uvěřili. Proto mi reálný popis situace u takovýchto autorů nevadí. Četlo se to dobře a těším se na další.

03.01.2023 4 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Potápěčka byla úchvatná, kouzelnice si s ní nezadá. Autor by mohl pokračovat v obou sériích, ale uvidíme. Určitě však za šest let, šest měsíců a šest dnů dá vrah andělů o sobě vědět. Doufám, že v reálu to tak dlouho trvat nebude a už se na to těším.
Příběh mi připadal v některých momentech neskutečný, ale co je u kouzelníků skutečnost?

11.12.2022 5 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

Oproti ostatním mi nepřipadá tento díl jako nejslabší, prostě Vondruškovská klasika. Komplikovanost možná vyplývá z toho, že v této části je děj zasazen mezi zemany, kteří odvádějí povinnosti mana na Bezdězu, a to je o stupínek níž v hierarchii, než obvykle. O manech se autor zmiňuje, pokud se nepletu, poprvé a proto nová jména a nové sídelní "hrady" a nová místa. Mně kniha docela pobavila.

14.10.2022 4 z 5

Nás se nezbavíš Nás se nezbavíš Nora Roberts

Autorka má obdivuhodný talent držet neustále čtenáře v napětí. Kniha má opět spád a téma sekt je stále aktuální, co víc říct než, že se těším na další pokračování.

02.10.2022 5 z 5

Vražda v Kantonu Vražda v Kantonu Robert van Gulik

Smutný konec proslulých příběhů soudce Ti. Samotný soudce, jak sám říká, bude pokračovat v politické kariéře, a to je pro čtenáře škoda. Již předchozí násilnou smrtí seržanta Chunga a nyní smrtí plukovníka Tiao Taje se rozpadla sehraná trojice pomocníků. Jediné plus je Tao Kanův případný sňatek.
K případům soudce Ti nerada píšu komentář, všechno mi připadá skvělé a jsem nekritická. Myslím, že mými předchůdci již bylo řečeno vše.

29.08.2022 5 z 5

Básníci a vražda Básníci a vražda Robert van Gulik

Opět skvělý příběh, tentokrát situovaný do světa básníků. Literární svět byl pro kulturu ve staré Číně velmi důležitý, od něho se totiž odvíjela kariéra všech úředníků. A právě na literárním klání, zorganizovaném pro pár přátel v rámci podzimních slavností řeší soudce Ti se svým přítelem Luoem, náčelníkem sousedního okresu, další případy vražd, které zasahují do doby zrady devátého prince.

14.08.2022 5 z 5