vejnar vejnar komentáře u knih

Doba železná Doba železná John Maxwell Coetzee

Tak úplně mě to nechytlo, po bravůrním Zrání spíše zklamání:/ Tři a půl hvězdy.

16.08.2012

Aluminiový klíček Felixe Holzmanna Aluminiový klíček Felixe Holzmanna Ondřej Suchý

Velmi hezká knížka o Holzmannovi!

05.08.2012 4 z 5

Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte! / Seymour: Úvod Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte! / Seymour: Úvod J. D. Salinger (p)

Tak nevím, první povídce bych dal 5 hvězdiček, protože je opravdu hezky napsaná, nicméně druhá část knížky mě silně nebavila, strašně rozvláčné věty, neustálé odbíhání od hlavní linie (což je vlastně jen popis bratra), spousta zbytečných myšlenek, podrobností, postav, ze kterých si člověk stejně nic nepamatuje.. Té dávám dvě hvězdy. Celkově tedy tři a půl;)

05.08.2012

Varuna Varuna Julien Green

Tak zejména ten druhý příběh o Heleně je naprosto výborný, pasáže ironizující okultismus, i styl psaní mi dost připomněl Třináctou komnatu od Neffa:) Určitě si to rád přečtu znova!

16.07.2012 5 z 5

Zrání Zrání John Maxwell Coetzee

Koupil jsem si Zrání a Mládí, to druhé jsem po hodince přestal číst, přišlo mi to dost slabé a nezáživné. Naopak Zrání, jako by napsal úplně někdo jiný. Originální pojetí a obsahově ještě lepší, taková psychologie vztahů, zejména autorovy osoby a člověk se i zasměje. Zaškrtl jsem si pár velmi hezky zformulovaných míst k zamyšlení, ke kterým se časem vrátím;) Doporučuji.

08.06.2012 5 z 5

Vyznání Mariánským Lázním v červnu a červnu v Mariánských Lázních Vyznání Mariánským Lázním v červnu a červnu v Mariánských Lázních Miroslav Horníček

Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Je tu spoustu povídek a úvah, které si rád přečtu znova (mám je označené;), ale i pár stránek, které jsem kvůli faktografickým nezáživnostem přeskočil.

01.06.2012

Pohlednice z Benátek Pohlednice z Benátek Miroslav Horníček

Netušil jsem, že Horníček tak dobře fotil, pěkné fotografie a velmi poetické (někdy snad až příliš;) popisky k nim:)

24.04.2012 4 z 5

Akta F – Filosofie pro záškoláky Akta F – Filosofie pro záškoláky Stephen Law

Obsahově hodně podobné s Filozofickou gymnastikou. Doporučuju jednu z těchto dvou knih!

30.03.2012 5 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Svěráka, coby herce, moc nemusím, ale tyto povídky rozhodně neurazí (až na tu první, která je z nich nejslabší; nehodnotím pointu - ta je dobrá!). A vrtá mi hlavou Svěrákův obrat "vypíčený hrudník" (str. 103 "..jak se staženýma půlkama a vypíčeným hrudníkem uháním po dráze..") Pokud to slovo opravdu myslel vážně (do kontextu zapadá), tak tedy PALEC DOLŮ. Ostatní vulgarismy mi nevadily (až na magora - staříci v obchodě, kde mi to přišlo zbytečné).

07.03.2012 4 z 5

Kámen v okně Kámen v okně Roman Ráž

Je tu hezky až groteskně vylíčeno, jak se čelení nespravedlivému jednání nakonec otočí proti vám. V dnešní době naprosto běžná věc, člověk zdravě uvažující a konající je nepochopen, odstrčen a zavrhnut, takoví do stáda nepatří, mohl by něco změnit! Určitě koupím ještě jednu a dám někomu jako dárek.

19.02.2012 4 z 5

Ostrov mrtvých králů Ostrov mrtvých králů Ivan Klíma

Občas nějaký zbytečný překlep a pointy mě moc nebraly.

16.02.2012 3 z 5

Za jazyk přibitý Za jazyk přibitý Jan Blahoslav Čapek

Podrobný popis trýzně servuse Mikuláše Diviše, na popravišti uprostřed Staroměstského náměstí, kde mu kat Mydlář hřebem přibije jazyk ke kůlu. V hlavě Diviše se mísí nesnesitelná fyzická bolest spolu s myšlenkami o selhání v úsilí o české vlastenectví a proradnost Habsburků s dalšími historickými souvislostmi. Pohled do davu mu skýtá šklebící se tváře plivající posměšky a lži, truchlící dvě dcery, pár přátel, ale i ty, kteří ač jazyk v ústech mají, jsou stejně bezmocní a mlčenliví, jako by už dávno za něj byli přibiti.. I přesto se však Diviš snaží uvažovat pozitivně a hledí s nadějí do budoucna českého národa.

12.02.2012 4 z 5

Potěšení ze své společnosti Potěšení ze své společnosti Steve Martin

Oddechové čtivo, avšak nejednou přiměje k zamyšlení, např. že některé překážky v životě jsou pouze v naší hlavě.. 75%

07.02.2012 4 z 5

Potopa Potopa Marianne Fredriksson

Pěkné, čtivé, trochu hodně postav, ale dá se to:) Po chvilce čtení mi kniha začala být povědomá - kdysi dávno jsem ji totiž už četl:) Rád jsem si ji přečetl ještě jednou.. 85%

07.02.2012 4 z 5

Město zlodějů Město zlodějů David Benioff

Celkově takové jednodušší, ale čtivé a napínavé dílo. A pokud je příběh pravdivý (závěrečné rozuzlení mi přišlo až moc bezchybné), tak klobouk dolů, byla v tom velká dávka štěstí. 3 hvězdy jsou málo a 4 moc, takže 70%.

PS: nier, zrak tě nešálil, já si nedávno knihu koupil v LK opravdu za 9Kč;)

29.01.2012

Viadukt chimér Viadukt chimér Zdeněk Durek

Nejprve jsem byl skeptický, ale pak jsem si zvykl na třítečkové oddělování vět a čtení mě dost bavilo. Poetický, nevulgární jazyk (až na pár výjimek), doporučuji.

24.01.2012 4 z 5

Panna Maria z lesů Panna Maria z lesů David Guterson

Příjemné překvapení:) Knížku jsem si donesl z levných knih za 12Kč a čekal jsem nějaký brak, ale zalíbila se mi! Občas trochu zbytečně nějaké to sprosté slůvko a jednoduché dialogy, ale jinak krásně a někdy dost vtipně popsané pocity, charaktery a zvraty okolo "zázračného zjevení";)

11.01.2012 4 z 5

Spiknutí kokotů: Je vůbec šance je zastavit? Spiknutí kokotů: Je vůbec šance je zastavit? Xavier Crement

Čekal jsem, že třetí díl bude slabý, ale příjemné překvapení! Doporučuji, ten konec je celkem děsivý, až téměř k neuvěření!

11.01.2012 4 z 5