veriszv veriszv komentáře u knih

Žena v ohni Žena v ohni Lisa Barr

Žena v ohni byla opravdu strhující a originální příběh.
Propojení světa umění, historických událostí, investigativní žurnalistiky a thrilleru se ukázalo jako bravurní kombinace.
Autorka skvěle pracovala s napětím, a to i přesto, že záporáka jsme znali prakticky od začátku.
Navíc tu najdeme opravdu propracované postavy, které trochu divočejšímu příběhu dodávají na uvěřitelnosti. Já mám většinou problém si postavy opravdu oblíbit tolik, aby mi na nich skutečně záleželo. A tady se to povedlo, a to hned u tří z nich.
Romantiku bych v příběhu nepotřebovala, a když se začaly objevovat její první náznaky, říkala jsem si, jen to ne. Nakonec ale i s tou romantikou autorka naložila docela šikovně, takže mi to nepřekáželo v tom, abych si příběh užila.
Zkrátka tenhle příběh chcete číst, věřte mi!

08.03.2023 5 z 5

Když panda tančí Když panda tančí James Gould-Bourn

Skvěle vyvážená kombinace tragédie, dojetí, humoru a laskavosti. Milé čtení, které určitě doporučuju!

Načmáranec Načmáranec Serge Lehman

Tajemné mystično, skvělé motivy a mrazivá atmosféra.
Pokud vám při slovech rodinné tajemství, židovská mytologie a nadpřirozeno začne v hlavě houkat majáček, že to je přímo pro vás, tak se máte na co těšit.
Jedno velké mínus je, že dějové linky do sebe příliš hladce nezapadají a bylo mi líto, že každá sama o sobě měla daleko větší potenciál. Některé pasáže potom působily nedotaženě. I přesto se mi ale komiks líbil a dokázala jsem si ho užít.
Pokud si chcete přečíst něco tajemného a originálního, co podtrhne podzimní náladu, tak by se vám Načmáranec mohl líbit, i přesto že svůj potenciál nevyždímal na maximum.

Essex County Essex County Jeff Lemire

Poprvé jsem se s Jeffem Lemirem setkala v knize Potápěč, který se mi tak moc líbil, že očekávání od Essex County jsem měla obrovská. Jsem ráda, že můžu říct, že i přes taková očekávání jsem nebyla zklamaná.
Vážná témata a komiks jdou prostě skvěle dohromady. Obzvláště v podání Lemira, jehož kresba vám emoce příběhu umožní prožít tak nějak… intenzivněji.
Zkrátka jsem nadšená.

27.01.2023 5 z 5

Vládce džinů Vládce džinů P. Djèlí Clark (p)

Fantasy detektivka, steampunk a alternativní historie…
Zní vám to dobře?
Tak si k tomu ještě přidejte úžasnou atmosféru Egypta, kapku feminismu a spoustu akce!
P. Djèlí Clark napsal několik oceňovaných novel a Vládce džinů je jeho první román, který ceny sbírá taktéž.
A není se čemu divit.
Je to originální, nemá to hluchá místa má to silné ženské hrdinky, které vás budou bavit a budete jim fandit od začátku až do konce.
Zápletka je poměrně jednoduchá a nejsou tu nějaké výrazné odbočky. Nicméně to má celé takový drive, že to ničemu nevadilo.
Pokud vás láká zkusit něco jiného, něco co se odehrává mimo Evropu, tak Vládce džinů je přesně pro vás.

Pět Číňanů oběšených v Idahu Pět Číňanů oběšených v Idahu Jenny Tinghui Zhang

Mimořádná kniha o malé Daiyu, jejíž osud byl tak těžký, až z toho při čtení bolelo srdce.
Rasismus v USA je téma, na které jsem přečetla už několik knih. Toto byla ale první kniha, kde byla tématem nenávist vůči Číňanům, nikoli černochům.
Autorka tak poodkrývá dějinné události, které moc známé nejsou, nicméně by rozhodně neměly být zapomenuty.
Temnou a krutou historii vyvažují poetické odkazy ke kaligrafii, která ve vší té hrůze utěšuje Daiyu i čtenáře.
Pokud hledáte knihu, při jejímž čtení poodhalíte zapomenuté dějiny, budou s vámi cloumat emoce, objevíte krásy kaligrafie a zkrátka vám prostě čtení zase jednou vyrazí dech, tak Pět Číňanů oběšených v Idahu je ta, co by vás rozhodně neměla minout!

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Klasická pohádka, která mě jako dítě minula.
Naštěstí.
Myslím, že bych z ní měla pořádný noční můry.
Jedná se o až hororový příběh, na kterém autor pracoval deset let. Inspiroval se starou lužickosrbskou pověstí o chlapci Krabatovi, který jako čarodějův učeň poznává temné stránky černé magie a bojuje proti svému mistrovi z jehož moci se snaží vymanit.
Bylo to zajímavé čtení, ale dost věcí se tam neustále opakovalo a Krabat se určitě nezařadí mezi mé oblíbence.
Nicméně audio podání Lukáše Hlavici bylo kouzelné a můj zážitek z knihy dost pozvedlo.

27.01.2023 3 z 5

Kaligrafie zlomu Kaligrafie zlomu Emily Itami

Sice jsem měla očekávání od příběhu úplně jiná, ale nakonec jsem velmi spokojená i tak.
Ukázka stereotypu japonské rodiny, japonské společnosti, postavení ženy v domácnosti, rutina manželství a do toho románek, ze kterého se podlamují kolena.
Možná jsem čekala trochu víc vášně, ale takhle to vlastně bylo reálnější.
Zkrátka náhled do běžného života a myšlenek jedné Japonky, podané trochu ironicky, trochu melancholicky, ale hlavně opravdově. Je to spíše lehčí čtení, ale já jsme si to moc užila.

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Majonéza k snídani bylo moje první setkání s Markétou Lukáškovou a byla jsem mile překvapená.
Téma mezilidských vztahů je nesmrtelné. Ač je hlavní postavou mladinká Ema, za jejím příběhem se schovávají, podle mě mnohem zajímavější, příběhy všech členů její rodiny. Ty postupně odkrýváme, když se ve svém malém projektu Ema snaží zjistit, co je to láska.
Příběh je to spíš jednodušší, nicméně autorka umí tak skvěle pracovat s jazykem a pojmenovávat věci kolem nás, že se čte moc příjemně.
Zkrátka, fajn oddechovka napsaná s lehkostí, není náročná, ale najdete v ní spoustu zajímavých myšlenek.

27.01.2023 3 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Černý korál byl jedním ze tří thrillerů, na které jsem se letos těšila, protože se mi (mám pocit, že jako jedné z mála) líbila Dívka pod hladinou.
Pokud vás bavil Theo Cray, tak bych řekla, že tento díl je mu trochu blíž, než ten první.
Je tu méně potápění než v Dívce pod hladinou, ale pořád se v tomto atraktivním prostředí pohybujeme. Zároveň je tu větší důraz na vyšetřování, takže celkově bych řekla, že Černý korál byl určitě lepší!

Vytěženej kraj Vytěženej kraj Veronika Bendová

Severní Čechy a jejich atmosféra popsaná v knize skvěle fungovala. Je to opačný konec republiky než ten můj, takže jsem tam byla asi jednou. Místa v knize tedy neznám, ale bavilo mě o nich číst…
Autorka poukáže na mnoho problémů, které se ke kraji vážou, ale žádný víc nerozebírá. Prostě všechny problémy sledujeme za okny auta, stejně jako Hugo a Irena. A vlastně mi to tam ani nechybělo…
Bavil mě autorčin jazyk a obraty a taková jakási lehkost psaní, která byla v kontrastu s ponurou krajinou.
Když se nad tím zamyslím, příběh to nebyl ničím výjimečný…
Ale!
Ta atmosféra, ta mě naprosto pohltila!
Vytěženej kraj tedy za mě milé překvapení.

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Jako takhle nečekejte nic čtenářsky náročného. Je to ale totální oddechovka, která se čte skoro sama, nic víc, nic míň.
Co se týče romantické linky, tak ta by tam vůbec být nemusela. Podle mě nefungovala a byla tam zkrátka aby se neřeklo.
Ale dům plný záhad a hlavolamů a jedna hádanka za druhou! To je něco pro mě, a proto mě ta kniha tolik bavila. Atmosférou mi to trochu připomínalo Ostrov lhářů. Těším se na další díly!

Hora duchů Hora duchů Kyle Perry

Hora duchů je skvělý mysteriózní thriller, kterému podle mě vyloženě sluší audioverze v interpretaci Aleše Procházky.
Rozhodně se řadí k těm vymazlenějším z těch, co jsme letos zatím slyšela, a díky vytvořené atmosféře si knihu určitě budu dlouho pamatovat.
Exotické prostředí Tasmánie, sociální sítě, spousta tajemství a Hladový dědek číhající nahoře v horách.
Kyle Perry je mimo jiné výchovný poradce, který působí v centrech pro nezletilé bez domova a v protidrogových léčebnách. Tyto své zkušenosti v příběhu skvěle využil, proto jeho parta holek, která se ztratí při školním výletě v horách působí opravdu věrohodně. (Když teda pominu fakt, proč se do takové nebezpečné oblasti chodí na školní výlety? #wtf )
V příběhu se vyskytuje spoustu motivů a odboček. Mytologie místa, různá dřívější zmizení, nebezpečí sociálních sítí, drogy,…
Na někoho to může potom místy působit až překombinovaně. Mně to tak nepřišlo, ale pak mě občas mrzelo, že něco nebylo dotažené do konce, i když to byl možná autorův záměr.
Občas vyprávění běží trochu pomaleji, ale i tak se podařilo, že příběh nemá žádná hluchá místa. I když musím říct, že občas některé pasáže byly trochu chaotické.
Má to své mouchy, ale pokud máte rádi thrillery a chcete zase jednou něco originálního s Horou duchů podle mě nesáhnete vedle. Já jsem si tohle tajemno moc užila!

Holka se sílícím hlasem Holka se sílícím hlasem Abi Daré

Adunni, čtrnáctiletá nigerijská dívka, se kterou se život opravdu nemazlil, je totiž díky svému přístupu k životu moje nová nejoblíbenější knižní hrdinka.
Tato kniha je úžasná, možná někoho může zaskočit lámanou češtinou, kterou je psaná z důvodu autenticity hlasu Adunni, ale prosím, nenechte se tím odradit! Mě to taky zpočátku zarazilo, ale po pár stránkách už mě to nijak nerušilo, a naopak si myslím, že to příběh skvěle podtrhlo. Navíc musím vzdát hold Viktorii Hanišové, která knihu překládala, protože to musel být opravdu oříšek.
Dětské nevěsty, negramotnost, otroctví, postavení žen,… zkrátka spousta palčivých témat, která jsou bohužel realitou (ač se příběh odehrává okolo roku 2015). Adunnino vyprávění je silné a nechá ve vás stopu.
A tak pokud vás kniha alespoň trochu zaujala, zkuste ji, protože Adunnin hlas by měl být opravdu slyšet, má co říct!

20.08.2022 5 z 5

Lyceum Lyceum Lukáš Malý

Zajímavý nápad prestižní školy fungující podle amerického modelu vypadal slibně, ale musím říct, že mi to moc nesedlo. Spoustu věcí mi přišlo trochu mimo české prostředí, a působilo to na mě potom prostě neuvěřitelně.
Stejně tak jazyk, a potom i konverzace hlavních postav mi občas přišly na teenagery hrozně nepřirozené.
Navíc první dvě třetiny pluly tak pomalu, že jsem se musela do čtení trochu nutit a nezachránila to ani romantická linka.
Poslední třetina byla sice taky dost neuvěřitelná, ale byla alespoň akční a bavila mě Lubošova proměna, která byla zajímavě podaná.
Autorovi se taky skvěle podařilo vykreslit sociální propast mezi Lubošem a jeho spolužáky.
Ač mě tedy tento příběh moc neoslovil, jsem moc ráda, že se ke mně kniha díky #hromadnastafeta dostala, protože autor má bezesporu talent. A pokud napíše další knihu, ráda si ji přečtu. Tady jsme se úplně nepotkali, ale koneckonců kniha je určena mladším čtenářům než jsem já, takže třeba to je i tím.

20.08.2022 2 z 5

Ostrov Lhářů Ostrov Lhářů E. Lockhart (p)

Kniha je napsaná s neuvěřitelnou lehkostí, takže jsem ji přečetla během pár hodin a ani jsem nevěděla jak.
Ukrývá se tu jeden velký zvrat, který až odhalíte, tak vás zamrazí. Jenže tenhle zvrat se dá bohužel číst jen v jedné knize s překvapením, potom už ho většinou poznáte dopředu.
A já ho už znala…
I tak se mi ale kniha líbila. Sice by mohla jít trochu víc do hloubky, na druhou stranu spadá pod young adult, takže se jí to nedá ani vytýkat. Věřím, že kdybych ji četla před pár lety byla bych nadšená. Teď je to za mě spíš průměr, ale mladším čtenářům se určitě bude líbit.
Nicméně pokud hledáte nějakou jednohubku, kterou nebudete moct pro její čtivost odložit, tak tahle to určitě splňuje, i pokud už jste stejně jako já mimo young adult kategorii!

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Milá oddechovka, která pokud máte rádi humor ve stylu Jonasse Jonassona, se vám bude určitě líbit.
Za mě Jonasson, nebo alespoň Analfabetka a Stoletý stařík, o fous lepší, ale i tak mě to bavilo a odpočinula jsem si u toho.

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Paula Hawkins je skvělá autorka, líbila se mi od ní Dívka ve vlaku i Do vody, a proto jsem byla samozřejmě zvědavá i na Pomalu hořící oheň. S její třetí knihou však u mě nastalo zklamání…

Né že by ta kniha byla špatná, má opravdu skvěle vymyšlený a zamotaný příběh, který nesou postavy s barvitými charaktery. A navíc se ty postavy střídají ve vyprávění, což já mám fakt ráda.

Ale…

Celé je to tak složitě vymyšlené, že to vysvětlování prostě neodsýpá. Je to takové ukodrcané, a na to, že by se mělo jednat o thriller, to ztratilo po cestě všechno napětí.

Nevím jestli bych dočetla, protože mě pak vlastně až přestalo zajímat, jak to dopadne, a to je prosím průšvih! Nicméně společně s Jitkou Ježkovou v audiu jsme se tím prokousaly, protože její podání, obzvláště Laury, mě bavilo.

Takže zkrátka tohle doporučit nemůžu, ale jestli autorka napíše něco dalšího, asi jí dám ještě šanci…

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Knížka je díky svým krátkým kapitolám neuvěřitelně čtivá, takže stránky mi mizely pod rukama. Nicméně pokud čekáte temný příběh z psychiatrické léčebny, tak se úplně nedočkáte. I když jsou tu popsány různé postupy, ze kterých člověku není dobře, má to celé spíš romantickou než temnou náladu.
Místy je to trochu předvídatelné a místy trochu nereálné.
Ale i tak jsem si to moc užila, protože ten příběh vás prostě strhne a všem jeho aktérům fandíte! Navíc mi přijde úžasný kolik linek a příběhů do knihy autorka vložila, a i přesto je zvládla bez problémů ukočírovat.

Takže sečteno podtrženo, Klíč určitě patří na poličku doporučuji a já zkusím i další autorčiny knihy!

07.07.2022 4 z 5

A oceán byl naší oblohou A oceán byl naší oblohou Patrick Ness

A oceán byl naší oblohou je variací na knihu Bílá velryba, kterou jsem sice nečetla, ale to vůbec ničemu nevadilo, abych se do tohoto příběhu i tak ponořila.

Je to originální, melancholické, přemýšlivé a jsou tu ukryté skvělé myšlenky.
Navíc celou knihu doplňují úžasné ilustrace, které příběh neuvěřitelně podtrhují a dodávají mu atmosféru.

Akorát musím říct, že kromě toho, že tam byly velké ilustrace, na mě kniha vůbec nepůsobila jako kniha pro děti, což by oficiálně být měla…

Od autora jsem četla zatím jen Volání netvora, ale i touhle svojí knihou mě utvrdil v tom, že mě jeho tvorba zajímá a určitě se ráda pustím i do dalších jeho děl.

07.07.2022 4 z 5