Vidlička Vidlička komentáře u knih

Oheň v diaľke Oheň v diaľke Péter Zsoldos

Trochuspoilery:
Asi jsem švihlá, ale baví mě knížky, které nejsou napínavé. A v případě Ohně to nemyslím ani trochu negativně. Stane se tam haldál dramatických věcí, ale tím, že je to podáno zápiskovou formou po létech, všechno plyne tak nějak poklidně. Navíc člověk ví, že Gregor neumře ;-) Až úplně nakonec, že jo... Nakonec? Má vůbec jakýkoliv příběh konec? Všechno vždycky nějakým způsobem pokračuje, a pro následující generace jsou pak všechny ty dramatické děje a činy už jen dějinami. Aspoň to jsem si z toho vzala já (ne, že bych to teda už dávno nevěděla), a z fantasy dějin jednoho období Avany to činí hezké SF dílko.

17.03.2020 4 z 5

Draculův zlověstný doušek Draculův zlověstný doušek Miloslav Švandrlík

Na Švagra to samozřejmě zdaleka nemá, přesto je to knížečka dle mého gusta. Spousta drobných námětů, jejichž délka i zpracování je podle mě adekvátní - proč je nehodit na papír, když se vám honí hlavou. Pro čtenáře, kteří se neradi bojí, ale trochu toho tajemného drakulovského mrazení mají přece jenom rádi.

17.03.2020 3 z 5

Oblomov Oblomov Ivan Alexandrovič Gončarov

Taky by se to mohlo jmenovat Vidlička...

30.08.2019 3 z 5

Garfield postrach ledniček Garfield postrach ledniček Jim Davis

Chci bejt Garfield!!!

29.08.2019 4 z 5

Sbor chilburských dam Sbor chilburských dam Jennifer Ryan

Miluju poklidné kouzlo staré dobré Anglie, ale bóže, tohle byla ale číčovina! Brutálně nesympatický jednocharakterový postavy, třináctka, která si píše deníček a stylem to nepoznáš od deníku padesátky a brutální tyran, který dá pokoj po jedný trapný výhrůžce... Celý to bylo prostě příšerně naivní. Tímhle se definitivně potvrdilo, že knížky pro ženy nejsou nic pro mě. Kupodivu by z toho ale moh' bejt hezkej film.

05.08.2019 1 z 5

Než přijde vakovlk Než přijde vakovlk Pavel Houser

Jakékoliv cokoliv, co rozhýbe moje mozkové závity, beru s povděkem. I v této knížce jsem se dozvěděla něco nového, takže super. Akorát se domnívám, že takovéto vědecké rozhovory se uplatní lépe v popularizačním časopise, protože tento druh informací ukrutně rychle zastarává a za pár měsíců či let platí kolikrát už úplně něco jiného. Netýká se to samozřejmě všech oborů, ale asi většiny z těch zmiňovaných v knize. Nicméně i tak můžu doporučit všem zvídavým laikům, protože autor se dobře ptá a intervjůovaní srozumitelně odpovídají.

23.05.2019 4 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Táák tohle mě hodně nudilo... Opravdu to psal Terry? Poloviční délka by neuškodila, možná ani třetinová ne. A nebýt Gaspody a výletu mágů do kina, ani moc hlášek by se nenašlo. Stejně jako děje. Škoda, i mistr tesař se někdy utne.

02.05.2019 2 z 5

Tichá srdce – kláštery a jejich lidé Tichá srdce – kláštery a jejich lidé Alena Ježková

Pátou nedám jen proto, že nepřevažovalo vzpomínání řeholníků nad historií jednotlivých klášterů, i když i to mě jako milovníka historie bavilo. Krásné fotografie.

Jediné, co mě už na začátku trochu zarazilo, když spisovatelka pravila, že skoro nevěděla o perzekucích, kterým byli řeholníci i věřící od komunistického převratu vystavováni - tak chytrá a vzdělaná dáma! Ale to je jen můj přemoudřelej rejp, jinak kniha moc hezká.

Negativum je, že do tramvaje ji nevezmete, to by se musel zapřáhnout ještě jeden vagón ;-)

28.03.2019 4 z 5

Akcia Neutron / Vesmírny bič Akcia Neutron / Vesmírny bič István Nemere

Dvě novely na podobné téma - kterak krizový štáb odborníků zvládne boj s nečekanou situací.

Mě to připadalo spíš jako nějaká akčňárna než SF (takže nic pro mě...), ale veskrze tam jde přece jen spíš o psychologii, takže jo, asi jo. Hlavně bylo fťypný porovnávat, jak viděl autor v 80. letech budoucnost vzálenou 30/50 let a kam to opravdu dospělo - a to se teda hodně seknul! Tranzistoráky :-DDDD Ale chápu, že na to moc zřetel nekladl, i když tam musel šoupnout sem tam nějakou raketu, a hlavně "pofuturoval" techniku, kterou měli i tenkrát.

Hlavním rysem obou příběhů jsou totiž lidé, a ty se autorovi podařilo vykreslit bezvadně. I postavičky, které se mihnou knihou na dvou řádcích, jako byste viděli před sebou. To je hlavní spisovatelova deviza. Taky umí hezky "pracovat s časem", takže příběhy jsou docela napínací.

Navíc jsem si procvičila psanou slovenštinu, takže za mě pěkné 3*.

14.02.2019 3 z 5

"Nesmírně vtipné" mi to teda rozhodně nepřišlo. Spíš jsem celou knihu cítila úpornou snahu o to být vtipná a jazykově nápaditá, prostě trochu křeč. Přesto se sem tam nějaký vtip zdařil a jako nenáročná oddychovka se to četlo celkem příjemně. Jen jsem měla sto chutí hlavní postavu profackovat, ale každý s každým si holt vždycky nesedne.

26.01.2019 2 z 5

Skromný génius Skromný génius Vadim Šefner (p)

Zahazuje ten, kdo chce akčňárnu plnou vesmírných soubojů a zlovolných slizkých chapadlovitých emzáků. Skáče po knížce ale ten, komu nevadí, že tempo příběhů je pro změnu poklidné a vhodné spíš k popřemýšlení.

Já byla absolutně uchvácená povahou těch několika hlavních hrdinů, se kterými se většinou život nemazlil, ale dokázali zůstat pokorní, hodní a skromní, i když byli leckdy opravdu géniové (název knížky je tedy opravdu trefný!). Je fakt, že v dnešní literatuře se už moc nenosí, když není hrdina knihy napůl sériový vrah nebo aspoň sociopat, ale v osmdesátkách to ještě prošlo, a přesto postavy nepůsobí křečovitě mirekdušínovsky, taky mají své temnější stránky. No a trocha toho humoru a satiry se taky najde.

A u správného SF jsou příjemnou součástí technické vychytávky a vymoženosti, kterými se to tady jenom hemží. Roboti a stroječky zvládnou od vaření až po navrácení mládí, a mají nedostižně komunistické zkratkovité názvy - to se pobavíte (něco jako bylo dřív Řempo nebo Drutěva). Navíc se autor báječně neobtěžoval s nějakým technickým vysvětlováním, jak je možné, že fungují, prostě je jenom stvořil. A krásně mu tam fungovalo i v daleké budoucnosti socialisticko-komunistické zřízení, což tam asi musel nechat, aby mu vydání knížky prošlo u cenzury...

Takže, kdo se chce v kulisách nedostižného sovětského SF trochu filozoficky a morálně usebrat, má u této perličky jedinečnou šanci! Autor mě moc příjemně překvapil svým neobvyklým stylem psaní a knížka se mi opravdu moc líbila a vřele doporučuju!

Ať žije hrdinný sovětský soudruh-vědec!

30.11.2018 5 z 5

Diskrétní průvodce - Co možná nevíte o společenském chování Diskrétní průvodce - Co možná nevíte o společenském chování Magda Vášáryová

Nemám sice tak vysoké nároky na ostatní jako paní Magda, ale rozhodně zastávám názor, že umění společenského chování by mělo patřit k základním vědomostem.
Průvodce je napsán krásně sarkastickou formou a kromě poučení mi dal i několikanásobné zlomení v pase, obzvláště u Případu salát...
Přečíst všichni!

05.11.2018 4 z 5

Puf a Muf Puf a Muf Nataša Tanská

Kolik dobrodružství se dá zažít za jeden, respektive za tři týdny! Obzvlášť jsem se bavila u trénování na olympiádu. Hlavně klobouček za úžasné ilustrace Oty Janečka. Njn, kočičky (kocourci) jsou holt moje srdeční záležitost...

21.09.2018 5 z 5

Velká kniha židovských anekdot Velká kniha židovských anekdot Eduard Světlík

- Víte proč dospělý muž potřebuje manželku?
- Přece nebude nadávat pořád jenom na vládu...

Perly, hlody a nezaměnitelný způsob myšlení. Nejvíc mě rozsekalo, že existují i frky z koncentráků :-)))

A pro posluchače vřele doporučuju koncert pánů Horníčka a Kopeckého, kde spousta těchto perel zazní v nezaměnitelném podání dvou mistrů.

18.09.2018 5 z 5

Slované Slované Magdalena Beranová

Jak málo toho člověk vlastně ví o svém vlastním "kmeni", než si přečte nějakou takovouhle knihu... Moje ostuda, ale napraveno!

28.03.2018 4 z 5

Prezidenti Prezidenti Vladimír Liška

Mňo, co říct...
Asi jsem při takovémto formátu nečekala žádné encyklopedické dílo, ale autor v podstatě z jiných podobných knih přečerpal a přepsal informace.
Já se nechala nalákat anotací na obálce, že se dozvím jak viděli své působení v úřadě samotní prezidenti, což jsem se tedy moc nedozvěděla. Kniha neobsahuje ani žádné citace atd., prostě slabota, téměř všechno už jsem věděla nebo někde četla. Nebo je to tím, že jen já jsem tak ženyjální a fsdělaná?
Navíc mě autor iritoval neustálým opakováním slov "zglajchšaltování" a "klerofašistický", asi se mu líbilo jak znějí... A nejvíc mě dostávalo autorovo "spravedlivé hodnocení" jednotlivých prezidentů, samozřejmě, že má na to právo, ale já bych se bez jeho názorů obešla.
Za mě bohužel jen 1* - knížka se mi moc nelíbila (a navíc mi drze šahal na Háchu!)
Ale jeden klad uvedu - má moc hezkou obálku.

09.03.2018 1 z 5

Příručka mladých svišťů Příručka mladých svišťů Walt Disney

Tolik úžasných inspirujících nápadů v tak útlém svazku! Existuje snad dítě, které příručka při čtení nenadchla? Já doufám že ne :-)

09.02.2018 4 z 5

Boris Rösner Boris Rösner Miroslava Besserová

Nic nezastírající pohled do života (bohužel TAK krátkého... :-( ) jednoho z našich nejúžasnějších herců.

09.02.2018 4 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Rozhodně zařadit jako povinnou četbu!!

06.02.2018 4 z 5

Jitro kouzelníků Jitro kouzelníků Jacques Bergier

Určitě jsem v knize našla SPÓÓUSTU zajímavých informací, ale bohužel je to kniha své doby, která se asi časem malinko přežije, a rozhodně by jí slušela tak třetinová délka, moc jsem se s ní natrápila... Vím, že to autoři mysleli dobře a chtěli všechny myšlenky řádně vysvětlit; tento titul uznávám pro jeho nezastupitelné místo v literatuře, ale za mě bohužel pro jeho chvílemi těžkou čitelnost jen dvě *...

01.02.2018 2 z 5