vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Armada Armada Ernest Cline

Jistě, Armada nedosahuje kulervoucího spádu jako Ready player one, ale upřímně, to máloco. Taky je tu patosu o trošku víc, než bych pochválil, jsou tu i drobné logické přešlapy (ale nic hrozného, spousta čtenářů to ani nezaregistruje).
Také je to oproti Ready player one plnokrevné sci-fi se vším všudy, najdete zde boje ve vesmíru, pokročilou (nevysvětlenou) techniku, zrození hrdiny i lehkou romantiku na pozadí.
Přes veškerou kritiku ze začátku komentáře je to velmi čtivý a velmi spádný příběh, který jsem si velmi užil a přečetl za pár dní, rozhodně stojí za pozornost a doporučení. Ty 4 hvězdy jsou plně zasloužené a je to spíš čtyři a půl hvězdy, řečí procent dávám Armadě 90%.

16.05.2021 4 z 5

Fyzika všedních věcí Fyzika všedních věcí James Kakalios

Za mě v knize mohlo být více nákresů, tabulek a grafů pro lepší pochopení některých jevů, ale i tak je kniha skvělá a velmi prakticky seskupuje témata podle oblastí využití, takže na celé čáře poráží všechny školní učebnice fyziky. I na to, že jde o fyziku, se to čte docela dobře.

14.01.2021 5 z 5

Nikdykde (komiks) Nikdykde (komiks) Mike Carey

Po několika letech jsem se k Nikdykde vrátil a jak se pomalu dostávám do světa Neila Gaimana, i Nikdykde dává větší smysl. Ne, zřejmě se ze mě nestane hltač komiksů, ale začnu si více vážit těch několika málo, které mám.

12.01.2021 4 z 5

Tam za řekou je Argentina Tam za řekou je Argentina Jiří Hanzelka

Je až s podivem, že tak kvalitní literatura jako jsou právě cestopisy Hanzelky a Zikmunda tu mají tak málo hodnocení a popularity všeobecně.

21.10.2020 5 z 5

Lidské tělo - prostorová encyklopedie Lidské tělo - prostorová encyklopedie Richard Walker

Krásná kniha, která nemá mnoho stran. Je to totiž leporelo, a to velmi zdařilé. Asi nejlepší kniha anatomie pro mládež, jakou jsem kdy měl. Není natolik rozsáhlá, aby zájemce odradila, zároveň obsahuje veškerý nutný základ. Kde byly takové knihy, když jsem byl malý kluk?

02.09.2020 5 z 5

Fatal Virtual Fatal Virtual Petr Heteša

Hned ze startu se rozjíždí parádně čitelná cyberpunková detektivka, s mírně cynickým hlavním hrdinou se snadno ztotožním a díky tomu se do děje vnořím ještě snadněji. Až se divím, že jsem na Hetešu narazil až teď. Velice slibný autor. Nechává sice otevřený konec, ale doufám, že to není nedostatek, ale nástřel na pokračování. Pokud ano, těším se.

31.08.2020 5 z 5

Vzhůru do divočiny Vzhůru do divočiny Erin Hunter

Vzhůru do divočičiny by mě ještě před rokem nejspíš nezaujalo, jenže teď máme kočku no a tím ledacos mění :)

07.08.2020 5 z 5

SAS - Příručka jak přežít SAS - Příručka jak přežít John Wiseman

I přes nedostatky a některá mylná vyjádření (například broušení nože - vrcholový úhel, taky výběr konstrukce nože je vyloženě mimo) je to jedna z nejlepších knih pro survival, určitě nejlepší, co vyšla v češtině.

05.07.2020 4 z 5

Jennifer – Důl Quake Jennifer – Důl Quake Miroslav Žamboch

Spádné, čtivé, akční. I když nedosahuje čtivosti jiných knih páně Žambocha, pořád je to na zasloužených 5*
Jak už jsem někde psal, kvalita Žambochových knih oproti těm Kulhánkovým více kolísá, ale za to toho napsal mnohem, mnohem více, čímž se stává mým nejoblíbenějším českým autorem.

18.06.2020 5 z 5

Armáda Armáda Miroslav Žamboch

Otevření knihy mě naštvalo, protože to začíná povídkou, kterou velmi dobře znám, další taky, znal jsem skoro všechny. Ale mám je rád a jistě si je někdy přečtu zas. Abych byl fér, musím dát plné hodnocení. Potenciál Baklyho rozhodně není ještě vyčerpán, takže se těším na, snad brzy, něco nového.

04.05.2020 5 z 5

České pohádky (19 pohádek) České pohádky (19 pohádek) Karel Jaromír Erben

V podstatě náhodný úlovek, ale velmi dobrý úlovek. Erbenovy pohádky by měly být součástí knihovny každé české domácnosti. Pohádky jsou navíc velmi dobré a jsou čitelné i v dospělosti.

03.05.2020

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Mladíka v odboji jsem četl coby asi sedmnáctiletý a ačkoli se mým oblíbeným žánrům ani neblíží, podivně mě to vtáhlo. Z části to bylo velmi dobrou čitelností ale taky tím, že jsem se velmi snadno s hlavním hrdinou sžil. V sedmnácti jsem přece jen měl některé problémy a myšlenky podobné..

03.05.2020

Kat Kat Martin Moudrý

Kulhánek stále patří k mým nejoblíbenějším autorům, proto mě velmi mrzí, že závěrečný díl nedopsal (myslím si, že dopsal, ale nevydal). O to víc jsem vděčný panu Moudrému, že se úkolu ujal a vytvořil více než důstojné pokračování. Znalcům Kulhánkových knih samozřejmě mírně odlišný styl neunikne, nicméně to není ke škodě. Trochu se divím slabšímu hodnocení v porovnání s prvními dvěma díly, Kat je minimálně stejně dobrý a čtivý.

04.04.2020 5 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Les Mytág byl velmi čtivý, nicméně Lavondyss je už něco jiného. Chvílemi jsem se při čtení přistihl, že mě vlastně Tallis, její rozbory a často uzívané příhody ale vůbec nezajímají a mysl se mi toulá vlastní cestou. Dobrá kniha mou fantazii i pozornost uchvátí a nepustí, Lavondyss se to nějak ne a nedaří. Upřímně jsem se mezitím začetl do tří jiných knih a shovívavé hodnocení 86% mě překvapuje.

24.03.2020 2 z 5

Slova z pekla Slova z pekla Alexandra Kohoutová

Že vám není líto toho papíru. Mě ano. Hlavně jsem toho názoru, že žena, která má sama vyjadřovací schopnosti hajzlbáby z toho nejzaplivanějšího místního nádraží a její nejoblíbenější odpověď na otázku "proč se vám zrovna tohle slovo nelíbí?" Je "nevím", nemá nárok se jakkoli veřejně posmívat nebo dokonce kritizovat přirozený, byť divoký, vývoj jazyka, nebo snad dokonce někoho učit!

07.01.2020 odpad!

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Mohl to být krásný příběh. Těšil jsem se na knihu o indiánech tak trochu ve stylu Karla Maye, snad trochu naturalističtější, bohužel jsem dostal spoustu kydů o bohu, Písmu, pseudomorálce a zabedněnosti lidí té doby. Z každé stránky je znát, že Cooper takový byl a že psal o svých subjektivních názorech ze svého pohledu. Pokud bych měl srovnávat s tvorbou o něco pozdější (z dnešního pohledu) , tak Twain, Seton nebo třeba Grey psali jazykem mnohem otevřenějším, vnímavějším a byli to skutečně osvícenci své doby, mnohem citlivější, bez předsudků a vnucování tehdejší dost divné morálky. Cooper na mě svým vyprávěním působí jako puritán a zaslepený pánbíčkář (jako jistě většina lidí té doby). Je to moje první kniha od Coopera a nemám žádnou motivaci číst od něj cokoli dalšího.

27.01.2019 1 z 5

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

To, že může psát každý ještě neznamená, že by každý měl. A ne každá kniha by měla jít do tisku. Není to nejhorší kniha, co jsem kdy četl, to určitě ne, dokonce je v ní několik momentů, které mě pobavily, nicméně se jedná o obyčejný příběh o obyčejných lidech, většinu času neobyčejně nudný. Dočetl jsem do konce jen proto, že jsem byl pořád v očekávání onoho zvratu, kdy kniha začne mít spád a smysl. Tolik chtěný zvrat se bohužel nedostavil.

09.11.2018 1 z 5

Správnou stopou Správnou stopou Vladimír Rogl

Konečně ji po letech mám a mám z ní velkou radost. Je to přesně ten typ knihy, který v podstatě sbírám a hraje na tu správnou nostalgickou strunu.
Pan Rogl o tom zřejmě neví i když předpokládám, že to byl jeho úmysl, ale svým způsobem mě vychovával a vychoval ze mě člověka, který chová k přírodě i zvířatům hlubokou úctu a snaží se žít dobrý život. Díky mu za to.

19.10.2018 5 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Zatím jen rozečteno, přesto se neubráním prvnímu postřehu, a to jak skvěle autor vystihuje jednotlivé charaktery, špínu lidské duše pod nánosem "morálky" skrytou, tupost, zbabělost a třeba i logiku v nezvyklých situacích. Příběh je trochu přehnaný, jen vyvstává otázka jak moc.

15.05.2018 3 z 5

Jak postavit a vybavit srub Jak postavit a vybavit srub W. Ben Hunt

Výborný kousek pro každého milovníka klasických srubů, Dicka Proennekeho, Aljašky a romantiky v přírodě. Při prvním prolistování mě zklamaly staré a nekvalitní fotky, až při bližším zkoumání to jsou dobové fotografie, některé starší sta let, takže přes špatnou kvalitu mají něco do sebe. Ovšem fotky detailů, podle kterých se má stavět, mohly být novější/kvalitnější. Kresby jsou v pořádku a dostatečně názorné.

01.03.2018 5 z 5